25 червня, Київ. Відбулася прес-конференція Комітету виборців України та Громадянської мережі ОПОРА щодо результатів громадського спостереження за тестуванням з усіх предметів

Учасники прес-конференції Наталя Линник (керівних проектів, КВУ) та Ольга Айвазовська (голова Правління, Громадянська мережа ОПОРА) презентували звіт зі статистичними даними щодо результатів моніторингу. Всього організаціями було здійснено 3246 спостережень на 1624 пунктах тестування.   ОПОРА працювала у 17 регіонах, КВУ – 8. Покриття кожного предмету коливалося від 25 до 50%. Звіти від спостерігачів надсилалися через СМС-повідомлення в закодованому вигляді, що дало можливість невідкладно отримувати та перевіряти інформацію щодо проблем, порушень та інцидентів на пунктах тестування.

За оцінками спостерігачів ГМ ОПОРА та КВУ, зовнішнє незалежне оцінювання було організовано на належному рівні. Представники адміністрації пунктів тестування працювали якісно, відповідно до регламенту та визначених процедур, яких жорстко дотримувалися. Спостерігачі відзначають, що працівники пунктів більш впевнено себе поводили, що є результатом отриманого ними досвіду під час проведення ЗНО у 2008 та 2009 роках.

Втім, не обійшлося  без проблем, на яких у своєму виступі зупинилася Ольга Айвазовська, голова Правління Громадянської мережі ОПОРА:

«Тестування показало те, що на рівні процедур та правил, ця система оцінювання здійснила позитивний  переворот. Втім, виклики, які стоять перед цьогорічними абітурієнтами є досить серйозними. Те, що ЗНО в цьому році стало не загальнообов’язковим ще для 2-х категорій осіб є безпрецедентним прикладом того, як цьогорічних випускників поставлено в нерівні умови з іншими.  Громадянська мережа ОПОРА констатує, що збільшення кількості категорій абітурієнтів, які вступатимуть за різними умовами, шкалами оцінювання призведе до порушення конституційного права громадян на рівний доступ до освіти. Крім того, якщо зарахування середнього балу атестату за 200-бальною шкалою призвело до росту прихованої корупції в школах, то внутрішньо вузівські іспити для виняткових категорій абітурієнтів  можуть повернути нас до непрозорого вступу. Ми б хотіли запропонувати Міністерству освіти та науки переглянути Умови прийому на наступний рік та визначити, за якими правилами будуть зараховувати до студентських лав. Завчасне оприлюднення Умов без подальших змін  також є запобіжником для зайвих витрат бюджетних коштів, свідками чого ми стали в цьому році. Так, 13 млн. 378 тис. 300 гривень було передбачено та витрачено на тих абітурієнтів, які не прийшли на ЗНО, бо дізналися вже в квітні, що тестування їм просто не потрібне», - сказала вона.

Усвоєму виступі Наталя Линник, керівних проектів КВУ, зазначила:
 «Загалом сама процедура проведення ЗНО відбувається на досить високому рівні. Ми вважаємо, що це дійсно вражаючий результат з огляду на те, що тести в масштабі країни проводяться всього третій рік поспіль.  Але прискіпливої суспільної уваги потребує саме раціоналізація впровадження освітніх інновацій. Наголошуємо на тому, що реформи в освіті  вимагають послідовних дій влади у цьому напрямку, оскільки відсутність стратегічного прогнозування призводить до нераціонального використання наявних фінансових і матеріальних ресурсів. Підкреслюємо, що цьогорічні зміни умов вступу призвели до нераціонального розподілу коштів, які могли бути використані на користь абітурієнтів, а саме: на транспорт для доставки випускників з віддалених від пунктів тестування районів; на інформаційно-просвітницький компонент – соціальні відео-, аудіо-ролики, Інтернет-рекламу щодо процедури проведення ЗНО і  необхідного пакету документів абітурієнта для здачі тестів; на доплати працівникам пунктів тестування та уповноваженим від РЦОЯО для приведення до відповідності високого рівня проведення тестування до фінансової винагороди за цю відповідальну роботу».

За підтвердженими даними Українського центру оцінювання якості освіти, під час ЗНО абітурієнти підготували 19 апеляційних заяв на порушення процедури, що є позитивним індикатором якості організації тестування. Адже, кількість апеляцій є надзвичайно низькою.

За додатковою інформацією просимо звертатися:

Ольга Айвазовська
063-617-97-50
044-286-26-70

Наталя Линник
044 229-97-30
050 342-61-23

* * *

Довідково: Спостереження відбувалося в рамках національної кампанії моніторингу ЗНО, учасниками якої були Громадянська мережа  ОПОРА та Комітет виборців України, за сприяння Міжнародного фонду "Відродження", Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance) та Проекту «Об’єднаємось заради реформ» (UNITER).
  
 * * *
З 2002 року Міжнародний фонд «Відродження» є ініціатором підтримки впровадження зовнішнього оцінювання в Україні. За підтримки Фонду було розроблено та апробовано технологічний цикл тестування, який покладено в основу зовнішнього незалежного оцінювання, що з 2007 року проводиться на загальнодержавному рівні.

Метою Кампанії громадського спостереження за об’єктивністю та неупередженістю процедур зовнішнього незалежного оцінювання 2010 року, що здійснюється ВГО КВУ та ГМ ОПОРА є попередження порушень процедур при проведенні ЗНО та інформування громадськості щодо об’єктивності та неупередженості проведення тестування.