Львівське прдставництво Громадянської мережі ОПОРА підбиває підсумки громадського спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням та надає рекомендації Міністерству освіти та науки України, Українському та регіональним центрам оцінювання якості освіти.

Міністерство освіти і науки України - урядова струтура, яка встановлює строки проведення ЗНО, визначає перелік навчальних предметів для тестування, затверджує нормативно-правові акти щодо проведення ЗНО. Від нього також залежить порядок проведення та регулювання процесу оцінювання знань. Після обрання нового президента і зміни уряду, новопризначений міністр вніс зміни до умов вступу до ВНЗ в процесі реєстрації учасників та підготовки до ЗНО 2010 р. Окремі з таких нововведень прямо стосуються проведення ЗНО. Так, цього року вступники отримали право подавати до приймальних комісій сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти, виданий у 2008, 2009 або 2010 роках. Тому, абітурієнти, які збиралися проходити тестування у 2010 р., проте мали сертифікат минулих років, відмовилися брати участь у ЗНО-2010. Ще одна категорія вступників, які могли відмовитися від проходження оцінювання, - це ті, хто хотіли навчатися на заочній формі навчання. Цього року вони замість ЗНО можуть обрати вступні іспити у ВНЗ. Такі нововведення зокрема вплинули на невисоку явку абітурієнтів на сесії зовнішнього незалежного оцінювання. З огляду на це, вважаємо неприпустимим внесення нормотворчих змін до процедур ЗНО після початку реєстрації абітурієнтів.

Український центр оцінювання якості освіти здійснює організаційно-технологічну підготовку та проведення ЗНО, розробляє і видає методичні та інформаційні матеріали з питань зовнішнього оцінювання. У 2010 р. вперше абітурієнти досить чисельно поскаржилися на складність завдань з англійської мови, винесених на ЗНО. Одразу після виступу дрогобицьких абітурієнтів, ОПОРА звернулася до Українського центру оцінювання якості освіти з проханням оприлюднити перелік підручників затверджених МОНУ, на основі яких готувалися завдання для тестів. Поряд з тим, щоб заспокоїти абітурієнтів, ми пояснювали, що оцінка за ЗНО є рейтинговою, і що впродовж трьох днів після отримання результату, можна подати апеляційну заяву щодо результатів тестування. Відповідь УЦОЯО містить загальний перелік підручників, рекомендованих для підготовки до тестування. Однак, якщо порівнювати таблиці відповідності завдань тестів з різних предметів програмі ЗНО, побачимо різні підходи та розуміння критеріїв відповідності: наприклад, для обґрунтування тестів з української мови та літератури автори розміщують інформацію щодо підручників і посібників, затверджених МОНУ, з вказаними сторінками, на яких абітурієнт може знайти відповідь на питання, вміщених до бази ЗНО, а відповідність тестів з англійської мови обґрунтована лише знаннями, вміннями та навичками, які перевіряються тестами. Громадянська мережа ОПОРА рекомендує УЦОЯО уніфікувати таблиці відповідності завдань тестів програмі ЗНО, а також збільшити тривалість проходження тестувань з англійської мови, зважаючи на рівень складності.

Регіональні центри оцінювання якості освіти, поміж іншого, організовують добір, навчання та реєстрацію осіб, залучених до проведення ЗНО. В цьому їм допомагають обласні та районні управління освіти, які, найчастіше в адміністративному порядку, призначають вчителів інструкторами та черговими. Проблеми спостерігалися з фінансуванням навчань для персоналу пунктів тестування (ПТ). Так, наприклад, вчителям не відшкодовували проїзд на навчання та саме ЗНО, якщо ті добиралися до Львова чи райцентрів з районів. Крім того, зважаючи на зауваження громадських спостерігачів, ГМ ОПОРА рекомендує проводити для чергових на ПТ не лише інструктаж за дві години до початку тестувань, а повноцінне навчання, як це проводять для інструкторів . Чергові, як і решта персоналу на ПТ, отримують технологічні картки лише в день тестування, тому не встигають повноцінно ознайомитися зі своїми обов`язками. Цього року громадські спостерігачі знайшли допоміжні матеріали в туалетних кімнатах: блокнот з формулами та підручниками, хоча перевірка кабінок входить до сфери відповідальності чергових. Громадянська мережа звертається до регіональних центрів оцінювання якості освіти, а також до УЦОЯО, як до органу, який розробляє методичні та інформаційні матеріали з питань зовнішнього оцінювання, з рекомендацією збільшити кількість чергових у ПТ та затвердити обов`язковість наявності вказівників до аудиторій, туалетних кімнат та медпунктів і відмовитися від проведення тестувань у класах молодшої школи.

Під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання громадські спостерігачі зафіксували подвійність стандартів у дотриманні процедур. На перших тестуваннях у деяких ПТ уповноважені дозволяли абітурієнтам, які забули вдома сертифікат, взяти участь у перевірці знань за умови, щоб їхні батьки довезуть документ, в інших пунктах таких вступників-забудьків не впускали до пунктів. Також були випадки двоякої поведінки адміністрації пунктів тестування, коли абітурієнт, який реєструвався за свідоцтвом про народження, номер якого вказано в сертифікаті, приходив з паспортом - декого допускали до складання тестів, декому щастило менше й вони втратили можливість пройти ЗНО. Запізнення абітурієнтів на ПТ - ще один камінь спотикання: на останньому іспиті (фізика) абітурієнт намагався зайти в аудиторію після 5 хвилин від початку тестування. Як хлопця, що запізнився, впустили в пункт тестування залишається загадкою. Те ж саме стосується наявності мобільних телефонів у абітурієнтів.

Проте, попри виявлені недоліки, загалом роботу ЛРЦОЯО можна оцінити позитивно. Про це також свідчить кількість апеляційних заяв щодо порушень процедури проведення ЗНО від абітурієнтів у Львівській області, що дорівнює нулю.

Особливістю цьогорічного ЗНО стала їхня надмірна «активність» абітурієнтів впродовж всього часу проведення оцінювання. В порівнянні з минулим роком, коли запізнення, спроби використання мобільних телефонів та шпаргалок  в основному були помічені на перших іспитах, то на ЗНО-2010, вступники протягом всіх 12 днів тестування,  відзначилися креативними ідеями щодо того, де можна заховати допоміжні матеріали, приходили на пункт тестування в інший день, ніж було зазначено на сертифікаті, та з`являлися на ПТ без повного комплекту документів.

29 червня розпочинається додаткова сесія для тих, хто через поважні причини (хвороба, смерть близьких, несприятливі погодні умови) не зміг з`явитися на основну сесію. За спостереженнями ГМ ОПОРА, 70% всіх абітурієнтів, які зареєструвалися на спеціально організоване тестування задаватимуть українську мову та літературу. Існує ймовірність, що серед тих, хто приніс медичні довідки, є також ті випускники шкіл, які на перший іспит забули взяти з собою сертифікат.

 

Контактна особа:

Ірина Швець, Громадянська мережа ОПОРА - 063 628 68 40.