2 - 4 червня абітурієнти мали можливість скласти зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури, а вже 7 червня - з іноземних мов. Нагадуємо, що українська мова та література є однією з 2-х обов`язкових дисциплін. Явка учасників тестування 2-4 червня становила 88, 06%, 7 червня - 87,7%. В абсолютних цифрах зовнішнє незалежне оцінювання проігнорувало 64680 осіб. Один тест обійшовся держбюджету у 65 грн., тож через неявку перевитрати за результатами складання 2-х предметів дорівнюють 4 млн. 330 000 грн. Найбільш дисциплінованим регіоном виявилася Львівська область, де явка завжди вища 91%, а найменш активним регіоном є Луганщина (жодного разу явка не перевищувала 84%)

Експерти Громадянської мережі ОПОРА відзначають, що зниження явки порівняно з минулими роками пов`язана зі змінами до Умов прийому до ВНЗ, які були внесені в квітні місяці. Так, дві категорії учасників, які встигли зареєструватися на ЗНО, отримали право вступати поза загальнообов`язковим тестуванням. Це випускники 2008, 2009 рр., які вже складали ЗНО та ті особи, що планують стати студентами-заочниками і закінчили школу до 2007 року. Тож, з 433,5 тисяч зареєстрованих на ЗНО, тільки 355 тисяч є випускниками 11-х класів 2010 року. Всі інші, фактично, отримали привілеї під час вступу, якими скористаються, судячи з їх неявки на ЗНО.

Серед іноземних мов найпопулярнішою виявилася англійська (див. таблицю та діаграму), а найменше абітурієнтів виявили бажання складати тестування з іспанської (всього 255).

 

   

Кількість апеляційних заяв, які подали абітурієнти щодо порушень процедур ЗНО, по Україні дорівнює 9. Особливістю цьогорічних апеляцій є їх предмет. На відміну від попередніх років, коли учасники тестування зазвичай скаржилися на технічні проблеми, які їм могли завадити скласти на найвищому рівні ЗНО, зараз учасники нарікають одне на одного. Для прикладу, під час тестування з англійської мови у  Івано-Франківську (ПТ №16) одна з абітурієнток звернула увагу інструктора на те, що інший учасник користувався телефоном, в результаті складено акт. У школі №31 м. Черкаси абітурієнтка написала апеляційну заяву щодо використання комунікаційних засобів іншим учасником. Над обома скаргами працює Регламентна комісія відповідного Регіонального центру оцінювання якості освіти, яка і прийматиме рішення щодо можливості дискваліфікації робіт порушників.

Спостерігачі відзначають, що серйозних організаційних порушень з боку адміністрації пунктів тестування зафіксовано не було. Переважна більшість інструкторів мають попередній досвід проведення зовнішнього незалежного оцінювання та неухильно дотримуються вимог регламенту і технічних карт.

Спостерігачі також оцінили роботу адміністрації за шкалою: 1 - незадовільно, 2 - задовільно, 3 - добре.

Відповідальні за пункт тестування:

незадовільно - 0,27%, задовільно - 14,48%, добре - 85,25%;

Інструктори:

незадовільно - 0,81%, задовільно - 15,86%, добре - 83,33%;

Чергові:

незадовільно - 0,81%, задовільно - 20,22%, добре - 78,98%;

Оцінка організації проведення тестування загалом:

незадовільно - 1,08%, задовільно - 17,30%; добре - 81,62%.

На відміну від минулого року, Міністерство освіти та науки України не передбачало централізованого забезпечення учасників ЗНО транспортом за кошти держбюджету. Це пов`язано з тим, що з 2010 року результати тестування з  конкретного предмету не зараховують випускникам шкіл, як оцінка державної підсумкової атестації. Якщо раніше ЗНО було частиною обов`язкової середньої освіти і довіз учасників з віддалених районів брала на себе держава, то відтепер це справа самих випускників.

Відстань між пунктом тестування та місцем проживання абітурієнта в середньому від 50 до 70 кілометрів. Тож, на кожному з пунктів тестування до 10 осіб запізнювались на початок ЗНО та, відповідно до регламенту роботи ПТ, були позбавлені права взяти участь у складанні тесту. Нажаль, ці особи не зможуть взяти участь у додатковій сесії ЗНО. Обставини, які дозволяють перескласти тестування є:

-   порушення процедури проведення ЗНО, підтверджені рішенням регламентної комісії відповідного РЦОЯО;

-   хвороба, що перешкодила участі в тестуванні, підтверджена довідкою відповідного закладу охорони здоров`я;

-  смерть рідних по крові або по шлюбу;

- участь у міжнародних змаганнях, конкурсах, олімпіадах, які включені до планів офіційних заходів, що проводяться Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури і туризму України, Міністерством України у справах сім`ї, молоді та спорту;

- стихійне лихо, пожежа, техногенна катастрофа в день або переддень тестування.

 Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА відзначають, що під час першої сесії з української мови та літератури, учасники забували взяти з собою необхідні документи. Це є причиною для того, щоб не пропусти абітурієнта на ПТ. Серед документів, які необхідно взяти з собою:

-         паспорт;

-         запрошення;

-         сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти зі ступенями захисту, який отримує абітурієнт під час реєстрації (містить фотокартку учасника та відомості щодо переліку тестів, які той планує складати).

Втім, починаючи з 2 сесії (3 червня), кількість забудькуватих абітурієнтів значно зменшилася, через поширення інформації про «невблаганність» адміністрації пунктів тестування, які діяли відповідно до регламенту та не робили винятку для недисциплінованих учасників.

 Громадянська мережа ОПОРА просить абітурієнтів бути більш уважними під час підготовки до ЗНО та перевірити наявність необхідних документів. Також варто завчасно з`явитися на пункт тестування, адже, запізнення на 5 хвилин  коштуватиме студентського квитка.

 ІНЦИДЕНТИ та КУРЙОЗИ

 УКРАЇНСЬКА МОВА

 У Львівській та Рівненській областях 2 червня зафіксовано використання 2-х приміщень молодших класів для проведення ЗНО. Це створило додаткові незручності для учасників тестування, коліна яких не вміщалися під парти розраховані на дітлахів.

 Львівська область

У ПТ ЗОШ  №27, м. Львова двоє учасниць були позбавлені права продовжувати ЗНО після того, як у них вилучили шпаргалки (3 червня). У ЗОШ №60, м. Львів  учасник виконав усі тестові  завдання, переніс відповіді у  бланк з відповідями «А», потім  вийшов до туалету і там почав розмовляти по телефону. В результаті було складено  акт про порушення процедури проходження ЗНО, а учасник залишив ПТ.

Спостерігачі  наголошують на масових походах  до туалетів і просто прогулянках  ПТ. Також наголошують на недостатній кількості чергових у рекреаційних зонах та коридорах. Один черговий невзмозі одночасно супроводжувати абітурієнтів до виходу, а інших - до туалету.

Ще одним недоліком є відсутність, або мала кількість вказівників до туалетів. Хоча це не передбачено регламентом, діти із сіл розгублені і їм соромно запитати, куди йти. Зафіксовано випадок, коли учасник вийшов з ПТ до 11:00 на вулицю шукати туалет, його потім не хотіли впустити представники адміністрації, бо той не мав права виходити. Все ж згодом впустили, але  посміхалися з того, що туалет є у приміщенні, а абітурієнт шукав його на вулиці.

У одному з  ПТ (Львівська  лінгвістична гімназія, м. Львів)  тестування проходили неповносправні. Аудиторія, де вони писали тести була на першому  поверсі, а туалет  зачинено на ремонт, це створило додаткові незручності для учасників.

А у місті Рівне (на ПТ в НУВГП) помічник інструктора заснув на останній парті, чим здивував як учасників тестування, так і спостерігачів. В Сарненській гімназії під аудиторію було виділено занадто велике за площею приміщення, в результаті, абітурієнти через луну («ехо») не змогли розібрати змісту виступу інструктора щодо процедур, умов та перебігу тестування.

 На Вінниччині в ПТ міліціонери були озброєні металошукачами.

 У Івано-Франківській ЗНЗ №12 абітурієнтка, вийшовши в туалет, засобами телефонного зв`язку отримала відповіді на декілька запитань тесту, записала їх на руці та вже в аудиторії намагалася переписати. Втім, порушення виявив інструктор, а учасницю тестування було позбавлено права складати ЗНО.

 У Києві занадто довіряють громадським спостерігачам та пропускають на ПТ без перевірки посвідчень.

У СЗШ № 102 одна з учасниць запізнилась на тестування та не була допущена до ЗНО. Абітурієнтка образилась, поїхала до офісу УЦОЯО і повідомила, що її не допустили до тестування через зовнішній вигляд (вона намокла під дощем).

У Луганську (ЛНУ ім. Т. Шевченка) протягом 40 хвилин (з 10 :30 по 11.10) на початку тестування в приміщеннях було відключено світло через аварію на місцевій електростанції.

 У Херсоні випускник попередніх років через похмільний синдром передумав складати тестування, хоча вже отримав зошит з завданнями.

 У Чернівцях 3 червня у ПТ (Хотин, гімназія) в аудиторії  № 7 було зафіксовано спробу з боку інструкторів допомогти абітурієнтові. Після зауваження спостерігача інцидент було вичерпано. Також представники ОПОРИ в цьому регіоні нарікають на те, що їм пропонують розташуватися практично біля парти одного з учасників та дають дитячі стільці.

В Ужгороді 03.06 в ЗОШ №19 стався курйозний випадок, захлопнулися двері в аудиторію. Оскільки майстра (і інструментів відповідно) на той час в школі не було (на ПТ мають право перебувати обмежене коло осіб), охоронцю довелося вибивати двері.

На тестуванні був присутній абітурієнт 1965 р.н., який викликав захоплення інших учасників ЗНО.

ІНОЗЕМНА МОВА

Львів У ПТ (загальноосвітня школа №68 м. Львова), тестування для 30 учасників проводилося у шкільній їдальні, що створило додаткові незручності. Інструктори обох груп одночасно почали робити перекличку присутніх та зачитувати правила складання ЗНО, права і обов`язки абітурієнтів.

Черкаси Після  закінчення тестування на ПТ (гімназія №31) одна з учасниць  написала апеляційну заяву про  те, що інший абітурієнт не здав свій мобільний телефон, і двічі, виходячи до туалету, мав нагоду їм скористатися. Інструктори  аудиторії № 4 дали письмові пояснення і підтвердили те, що бачили у хлопця телефон, але оскільки не було зафіксовано факту використання мобільного, то вирішили не анулювати його роботу. Втім, рішення тепер прийматиме Регламентна комісія.

Івано-Франківськ Абітурієнт, використовуючи мобільний телефон та смс-підкази від третіх осіб, був позбавлений права доскладати тест.

Суми Учасниця ЗНО, отримавши завдання з англійської мови, злякалася його складності та вирішили залишити пункт тестування, але її просили цього не робити. Тож, абітурієнтка наступні 4 години провела в туалеті.

 

порушення учасників ЗНО 

- Не зафіксовано жодних порушень на 79% пунктів тестування;

- На 11%  запізнення абітурієнтів та недопуск до складання ЗНО;

- На 4% пунктів тестування (далі - ПТ) - спроби отримати допомогу щодо відповідей на конкретні запитання від інших учасників чи третіх осіб;

- На 4% ПТ абітурієнти намагалися скористатися допоміжними засобами: шпаргалки, телефони, посібники. Найбільш поширеним це явище було у рекреаційних зонах, коридорах та туалетах. Метикуваті учасники здавали один телефон інструкторові, а з іншим виходили з аудиторії та уточнювали необхідні відповіді. Зафіксовано випадки позбавлення права продовжити написання тесту через відкрите списування;

- 1% пунктів зафіксовано спробу скласти ЗНО за іншого учасника. Треті особи намагалися пройти на ПТ без відповідних документів, видаючи себе за абітурієнта, одному з них в Дніпропетровську вдалося це зробити, але під час звірки фотокартки на сертифікаті УЦОЯО та паспорті вдалося виявити шахрайство;

- Також, через незнання та подекуди неуважність інструкторів учасники, які завчасно виконали всі завдання виносили тестові зошити за межі пункту. Спостерігачі відзначають, що злого умислу у таких діях не було, бо абітурієнти відкрито виходили з документами та переглядали завдання біля ПТ (1%). 

Спостерігачі  також оцінили роботу адміністрації за шкалою: 1 - незадовільно, 2 - задовільно, 3 - добре.

Відповідальні за пункт тестування: незадовільно  - 0,27%, задовільно - 14,48%, добре - 85,25%;

Інструктори: незадовільно  - 0,81%, задовільно - 15,86%, добре - 83,33%;

Чергові: незадовільно  - 0,81%, задовільно - 20,22%, добре - 78,98%;
Оцінка  організації проведення тестування загалом: незадовільно  - 1,08%, задовільно - 17,30%; добре - 81,62%.  

 


За додатковою інформацією  та коментарями просимо звертатися:
063-617-97-50
044-286-26-70

Довідково: Спостереження відбувається в рамках національної кампанії моніторингу ЗНО, учасниками якої є Громадянська мережа  ОПОРА та Комітет виборців України, за сприяння Міжнародного фонду "Відродження", Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance) та Проекту «Об’єднаємось заради реформ» (UNITER).