21 травня, Кременчук (Полтавська область). Круглий стіл на тему «Особливості вступної кампанії до вищих навчальних закладів у 2010 році» відбувся у великому конференц-залі готелю «Кремінь». Захід було організовано Всеукраїнською громадською організацією «Громадянська мережа «ОПОРА» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках інформаційної кампанії «Прозорий вступ до вищих навчальних закладів 2010».

Учасники круглого столу обговорили основні особливості цьогорічного зовнішнього незалежного оцінювання та процедури вступу до вищих навчальних закладів.
Участь у дискусії узяли представники середньої школи, вищих навчальних закладів, батьківських комітетів, депутатського корпусу Кременчуцької міської ради, випускники 2008, 2009 та 2010 років, а також представник Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти.

Як зазначив начальник Кременчуцького міського управління освіти Геннадій Москалик, саме завдяки ЗНО діти з простих сімей, діти робітників, які не мали можливості навчатись на платній основі, зараз мають змогу вступати до центральних київських вузів на безоплатну форму, показавши високі знання. Але на його думку, вищі навчальні заклади все ж таки повинні мати вплив на процес прийому та на відбір абітурієнтів, адже при вступі, наприклад, на медичну спеціальність, вступник повинен володіти спеціальними знаннями, а не тільки складати тест з української мови. Нововведення щодо середнього балу атестату, на думку Геннадія Федоровича, є позитивним, адже практика минулого року показала, що учень обравши собі предмети для здачі ЗНО, приділяв увагу тільки цим дисциплінам, а збільшивши роль атестату, з’являється мотивація для учня на належному рівні вивчати усі предмети шкільної програми. Тому саме комплекс: вищий навчальний заклад, школа, зовнішнє незалежне оцінювання, можуть складати єдиний критерій для вступу і це буде більш об’єктивнішим.

Важливим було і зауваження директора Кременчуцького ліцею №30 Ольги Шиян, щодо того, що середні загальноосвітні навчальні заклади на сьогодні за матеріально-технічною базою не готові приймати заходи такого масштабу як процедура здачі ЗНО. Тому важливим у цьому процесі є залучення вищих навчальних закладів. «Але ми, звісно, усіма можливими засобами підтримуємо цей процес, адже розуміємо, що держава на сьогодні ще не готова побудувати спеціальні центри для здачі ЗНО та створити усі відповідні умови для належного забезпечення цього процесу», - зазначає Ольга Миколаївна Підтримуючи слова Геннадія Федоровича, Ольга Шиян зазначила важливість та ефективність введення середнього балу атестату, адже аналізуючи ситуацію цього року, усі учні завзято почали вчитися, коли дізналися про таке нововведення. Якщо у минулих роках у квітні місяці всі вже вважали себе студентами, то тут зрозуміли важливість поточного навчання.

Протилежної думки щодо середнього балу атестату дотримувався представник Кременчуцького державного університету, депутат Кременчуцької міської ради Олександр Урін, який зауважив, що це нововведення привносить елемент необ’єктивності та порушує принцип рівного доступу до вищої освіти, принцип за яким кожен громадянин України має право винятково на основі власних знань вступити до вищого навчального закладу. Важливим недоліком ЗНО-2010 на думку Олександра Веніаміновича є і надання права вступникам подавати сертифікат ЗНО виданий у 2008, або у 2009, або у 2010 році. Адже кожного року результати ЗНО конкретного абітурієнта визначаються за рейтинговою шкалою – результат абітурієнта визначається на фоні результатів інших абітурієнтів. Відтак, випускники, що складали ЗНО в різні роки, поставлені у нерівні умови.

Як зазначила координатор проекту «Чесний вступ до ВНЗ 2010» по Полтавській області Катерина Долецька на території області буде здійснюватися контроль за процесом здачі ЗНО та за вступною кампанією на всіх її етапах, що неодмінно сприятиме виправлення помилок в Умовах прийому, які поки звужують можливість вступу талановитого абітурієнта.
 


Метою інформаційної кампанії «Чесний вступ до ВНЗ 2010», що здійснюється  Громадянською мережею «ОПОРА» за підтримки Освітньої програми Міжнародного фонду “Відродження”, є інформування та активізація насамперед абітурієнтів та їх батьків, з метою захисту конституційного права на рівний доступ до вищої освіти.

Детальніше про програму: www.irf.ua