19 травня, м. Львів. В приміщенні конференц-залу Zaxid.net Громадянська мережа ОПОРА розповіла, яких результатів слід чекати від цьогорічного ЗНО. Доповідачі Громадянської мережі ОПОРА Ольга Стрелюк та Назар Матківський зосередили свою увагу на громадському спостереженні за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання та аналізі цьогорічних нововведень.

Вже протягом двох років ГМ ОПОРА проводить набір громадських спостерігачів для кампанії спостереження за ЗНО. Завдання, яке перед собою ставить організація, - покрити 50% пунктів тестування у ЛЬвівській області, об`єктивно оцінити процес перевірки знань й надати рекомендації щодо його покращення. У своїй роботі ОПОРА послуговується наказом Міністерства освіти і науки України від 01.04. 2008 р. №284, який дозволяє відстежити увесь процес перевірки знань випускників загальноосвітніх закладів. Громадські спостерігачі можуть бути присутніми у пунктах тестування (в коридорах та аудиторіях, де абітурієнти писатимуть тести), спілкуватися з відповідальними за пункт тестування та інструкторами, слідкувати за дотриманням правил та процедур ЗНО учасниками та персоналом. Ольга Стрелюк закликала всіх бажаючих особисто проконтролювати процес перевірки знань учнів та оцінити професійність проведення зовнішнього незалежного оцінювання як визначальної складової для вступу до ВНЗ.

Цьогорічні інновації (врахування балів шкільного атестату, сертифікатів ЗНО за минулі роки та введення додаткових іспитів), за словами Назара Матківського, не дають можливості забезпечити рівний доступ до освіти для всіх громадян. Так, переведення оцінок в атестаті у 200-бальну шкалу Міністерство освіти та науки досі не обґрунтувало. Як показала практика минулих років, різниця середнього балу в атестаті, виданому школою в селі та місті, дорівнює близько 15 балам, що є дуже суттєвою перевагою під час вступу.

Не можна забувати, що система ЗНО - це система рейтингування, яка є об`єктивним показником та оцінює знання абітурієнта відносно решти вступників. Це означає, що в разі зміни загальної кількості абітурієнтів, знання окремо взятого вступника у 2008 та 2009 роках будуть оцінені також по-різному - це є прикладом того, як врахування сертифікатів минулих років порушує принципи рейтингування, закладені в основу ЗНО. Введення додаткових іспитів, які дозволяють покращити оцінку ЗНО, а також відновлення до вузівської підготовки, яке Міністерство планує запровадити наступного року, повертає країну до колишньої системи оцінювання знань та порушує принципи рівного доступу до освіту.