28 квітня 2010 року Чернівецька обласна громадська організація «Комітет виборців», Чернівецьке представництво Громадянської мережі «ОПОРА» в рамках громадської ініціативи «За збереження антикорупційної реформи в освіті», провела експертний круглий стіл „Чесний вступ до ВНЗ-2010”.
Мета круглого столу полягала в тому, аби створити дискусійний майданчик для обговорення проблематики антикорупційної реформи у сфері освіти, надати можливість всесторонньо освітити проблему – висловити свою точку зору - вищим навчальним закладам (адміністрація, викладачі, студенти 2008-2009 років вступу), регіональному центру оцінювання якості освіти, школам (адміністрація, вчителі, батьки, представники учнівського самоврядування, випускники 2010-2012), а також експертам – представникам громадських організацій і ЗМІ.
Основні теми які обговорювалися в рамках круглого столу:
- Проблеми запобігання корупції в школах (зарахування балів шкільного атестату, як можливий важіль тиску на випускників та їх батьків з метою отримання матеріальної винагороди).
- Проблеми запобігання корупції в вишах (з 2011 року, крім результатів тестування і середнього балу шкільного атестату, буде враховуватися оцінка абітурієнту від ВНЗ, розглянути як можливий важіль тиску на абітурієнтів та їх батьків з метою отримання матеріальної винагороди).
- Проблематика збереження суті зовнішнього незалежного оцінювання, як прозорої уніфікованої системи оцінювання знань та її подальшого вдосконалення.
В обговоренні взяли участь Жукотинська Валентина Дмитрівна – заступник начальника головного управління освіти і науки Чернівецької ОДА, Кириленко Наталія - заступник директора Чернівецької філії МАУП, Олійник Євгенія – член ЧОГО «Комітет виборців», Покорна Олеся – координатор освітніх проектів ЧП ГМ «ОПОРА», Іл’юк Дмитро – голова Чернівецької міської учнівської ради, Смандич Віталій –голова студентської ради БДМУ, а також представники студентства, громадських оранізації та ЗМІ.
В цілому, учасники круглого столу зійшлися в думці, що зовнішнє незалежне оцінювання, хоча і потребує подальшого вдосконалення, все ж таки є важливим елементом системи оцінювання знань, дозволяє значно понизити рівень корупції під час вступу до ВНЗ і краще, ніж інші системи оцінювання, сприяє створенню рівних умов для всіх абітурієнтів під час вступу.
При цьому частина учасників круглого столу підтримали ідею заліку балів шкільного атестата і введення ВНЗ профільного іспиту в 2010 році, проте за умови, що ці елементи повинні бути в більшій мірі доповнюючими по відношенню до даних ЗНО.
У зв`язку з цим, учасники круглого столу дійшли до висновку, що основна складність питання якраз і полягає в тому, щоб визначити наскільки вагомими по відношенню до даних ЗНО в питанні вступу будуть бали атестата і результати профільного іспиту. Щоб і суть ЗНО зберегти, і найстаранніших учнів заохотити, і ВНЗ надати можливість відібрати саме тих, хто найбільш підходить за профілем і здібностями.
В ході круглого столу були представлені результати експертного опитування щодо зміни умов вступу до вищих навчальних закладів у 2010 році.
Контактні особи:
Ярослав Філяк (тел. 050 334 02 61)
Юрій Хорунжий (тел. 097 662 15 52)