30 квітня 2010 року в експертному клубі «Чиста політика» відбувся круглий стіл «Особливості вступної кампанії 2010: переваги і недоліки»
Захід відбувся в рамках виконання проекту «Інформаційна кампанія «Прозорий вступ до ВНЗ-2010», що реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Комітет виборців України» та Громадською мережею «ОПОРА» за підтримки Освітньої програми Міжнародного фонду "Відродження". Партнером проекту в Чернігівській області є Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень.
Участь в роботі круглого столу взяли відповідальний за проведення ЗНО в Чернігівській області, представники управління освіти Чернігівської міської ради, викладачі вищих навчальних закладів та шкіл, представники батьківських комітетів, роботодавці, журналісти.
Під час круглого столу відповідальний за проведення ЗНО в Чернігівській області Віктор Довбня поінформував учасників про історію впровадження тестування в Україні, світовий досвід оцінки знань, а також про зміни, що відбулися у процедурі незалежного тестування, особливості вступу до ВНЗ у 2010 році. Зокрема, кількість вищих навчальних закладів, куди вступник може подати заяву не має перевищувати п`яти, кількість напрямків підготовку в одному ВНЗ – двох; надано право вищому навчальному закладу допускати до участі у конкурсі абітурієнтів із сертифікатом, кількість балів якого з непрофільних предметів нижче 124 балів, за умови, якщо кількість балів з профільних предметів становить не нижче 170 балів з кожного предмета; надано право вступникам подавати сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти, виданий у 2008, або у 2009, або у 2010 році.
За інформацію Вікторії Пекур, начальника відділу управління освіти міської ради, школи області повністю готові до проведення ЗНО, 11,5 тис. випускників виявили бажання взяти участь незалежному тестуванні.
Для формування загального уявлення про рівень громадської підтримки ЗНО учасникам круглого столу були представлені результати загальнонаціонального опитування «Ставлення населення України до зовнішнього незалежного тестування», проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» та Київським міжнародним інститутом соціології за фінансової підтримки Фонду «Відродження». Згідно отриманих даних у суспільстві переважає думка, що зовнішнє оцінювання є більш чесним, залежним способом відбору випускників шкіл при вступі до вузу, ніж вступні іспити. Особливо схильні надавати перевагу системі вступу за результатами зовнішнього тестування ті, чиї діти чи діти знайомих поступали до вузів за результатами тестування – майже 80% вважають таку систему кращою.
В ході подальшого обговорення Юрій Ткач, заступник директора з виховної роботи ЧФ ПВНЗ «Європейський університет», зазначив, що студенти, які вступили до ВНЗ за результатами тестування у попередні роки, в переважній більшості демонструють високий рівень успішності. Тобто незалежне оцінювання дійсно виконує функцію відбору найбільш обдарованої та здатної до навчання молоді.
Представники вищої школи також позитивно оцінили обмеження кількості учбових закладів, до яких абітурієнт має право надати заяву. Співробітник Чернігівського державного технологічного університету Ірина Сидоренко висловила думку, що таке нововведення не тільки спростить ВНЗ прогнозування результатів вступу, але стимулюватиме майбутніх абітурієнтів до навчання.
Директор каналу ТРК «Дитинець» Олександр Ломако наголосив, що для роботодавців важливішою є не процедура доступу до продовження освіти, а якість підготовки у вищій школі. Але можливість вступу до ВНЗ через процедуру незалежного тестування більш освіченої молоді дозволяє очікувати зростання рівня підготовки майбутніх фахівців.
Під час обговорення найбільший дискусійним питанням стало врахування середнього балу атестату при вступі до вищих навчальних закладів. Загалом і освітяни, і батьки учнів погодилися, що існуюча система ЗНО недостатню мотивує учнів до вивчення широкого кола дисциплін, окрім тих, з яких дитина планує складати тести. Крім того, як відмітила викладач ЗОШ №22 Регіна Гусак, тестування не враховує психологічні особливості майбутніх абітурієнтів. Однак, на думку більшості учасників заходу, введення середнього балу не тільки не вирішує означених питань, але й вносить елемент суб’єктивності в оцінку знань, може призвести до механічного «накручування» балів та створює підґрунтя для зловживань.
Негативно учасники обговорення оцінили і можливість запровадження з наступного року додаткових іспитів у ВНЗ, як таких що можуть повністю зруйнувати діючу систему неупередженої оцінки знань учнів.
Загалом всі учасники круглого столу погодились, що система зовнішнього незалежного тестування забезпечує належний рівень об’єктивності оцінки знань абітурієнтів, суттєво знижує прояви корупції в освітній сфері та потребує подальшого удосконалення як безальтернативний інструмент рівного доступу до вищої освіти.