Громадянська мережа ОПОРА у 2013 році вела постійне спостереження за вступною кампанією у двох найбільших ВНЗ Кіровограда - Кіровоградському національному технічному університеті та Кіровоградському державному педагогічному університеті ім. В. Винниченка. В інших вищих навчальних закладах спостереження велося дистанційно, реагуючи на звернення абітурієнтів. Предметом спостереження стала робота приймальних комісій, творчі конкурси, процес зарахування абітурієнтів; аналіз рейтингових списків та зарахування, надання консультацій абітурієнтам,  відстоювання прав вступників.

На результати творчих конкурсів подати апеляцію… неможливо

У Кіровоградській області ОПОРА вела спостереження і за проведенням вступних творчих конкурсів. Конкурси відбувалися на факультетах фізичного виховання та мистецькому КДПУ ім. В. Винниченка. Спостерігачі без проблем були допущені до конкурсів – ті проходили прозоро. Проте, під час спостереження виникли деякі зауваження: абітурієнти не мали повної інформації про те, коли саме будуть озвучені результати і яким чином можна подати на них апеляцію. І зрозуміло – адже останній термін апеляції такий: «В день оголошення результатів але не пізніше ніж за добу до оголошення списку вступників, рекомендованих до зарахування». Творчі завдання відбувалися 29 і 30 серпня. Результати стали відомі увечері 30 серпня і 31серпня. Списки  рекомендованих оприлюднюють 1 серпня до 12.00. Відповідно, на подання апеляції практично немає часу. Також, абітурієнти були не ознайомлені з тим, що при меншій ніж мінімальна кількість балів при творчому конкурсі вони взагалі будуть виключені зі списку.

Зайві бали учасникам-переможцям МАН та переможцям олімпіад

За умовами вступу додаткові бали нараховуються переможцям учнівських олімпіад четвертого етапу і переможцям наукових конкурсів Малої академії наук третього етапу. Частина працівників ПК або не були ознайомлені з цією умовою або неуважно вивчали документи вступників. У зв’язку з цим кільком абітурієнтам у КДПУ ім. В. Винниченка було додатково зараховано 30 і в одному випадку – 50 балів. В результаті спільної роботи ОПОРИ та приймальної комісії ці неточності було виправлено.

Етапи зарахування на місця державного замовлення

Більшість ВНЗ формували рейтинговий список вступників відповідно до умов прийому. В деяких ВНЗ виникали непорозуміння у зв’язку з розбіжністю у методі формування списків абітурієнтів рекомендованих до зарахування. Також, деякі ВНЗ області не розміщували на своїх сайтах рейтингові списки та списки рекомендованих. Наприклад, кіровоградські відділення Київського національного університету культури і мистецтв та Київського університету культури.

Шанс для фальсифікацій

Згідно з аналізом ОПОРИ, у кіровоградських ВНЗ в першій-другій хвилях було зараховано 10-40% абітурієнтів. У третій-четвертій – більшість з них. Причому, у четвертій були зараховані ті, хто подав оригінали документів і не обов’язково з високими балами. Коли рекомендовані у третьому етапі вступники не виконують умов для зарахування і місця державного замовлення залишаються вільними, приймальні комісії діють практично на власний розсуд, адже Умовами прийому ця ситуація не обумовлена. В окремих випадках працівники приймальних комісій повідомляли про вакантні місця державного замовлення лише «потрібним» абітурієнтам. Як наслідок – на гарячу лінію Громадянської мережі «Опора» надходили дзвінків від абітурієнтів з Кіровограда, які скаржаться, що у списках зарахованих, які 11 серпня були розміщені на сайтах ВНЗ, знаходяться особи з меншими конкурсними балами.

Представники ВНЗ з пропозиціями згодились

Представники навчальних закладів, які були учасниками прес-конференції по підсумкам спостереження за вступною кампанією, в цілому погодилися із зауваженнями і пропозиціями ОПОРИ, а також заявили, що цього року система ЄДЕБО працювала практично без проблем. Більше питань виникало при наборі абітурієнтів на деякі спеціальності. Микола Петренко, проректор КНТУ, розповів, що хоча набір відбувся, але були проблеми з заповненням технічних спеціальностей. У КДПУ, як розповів заступник голови приймальної комісії Сергій Михида, на природничо-математичні спеціальності  набирали студентів "з потом і кров'ю".

В цілому вступна кампанія у Кіровоградській області пройшла згідно з Умовами прийому. Виключеннями стали окремі порушення та непорозуміння у трактуванні умов прийому до ВНЗ. Також проблеми виникали через невизначеність умов прийому щодо окремих етапів вступної кампанії. Вирішення проблем можливе через уточнення Умов прийому щодо «четвертої хвилі», внесення змін до умов вступу в окремих ВНЗ та при ретельному вивченні правил прийому до ВНЗ до початку вступної кампанії!

Спостереження відбувалося в рамках кампанії «За прозорий вступ до вищих навчальних закладів!», підтриманої МФ «Відродження».