11 листопада відбулась прес-конференція на тему "Хто у Верховній Раді блокує тестування у школах?" Прес-конференція  присвячена можливому зриву голосування у другому читанні законопроекту, яким має бути внормовано зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Минулого  тижня на сайті парламенту з`явилися Зауваження юридичного управління Апарату Верховної Ради України, в яких низка положень Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань запровадження зовнішнього незалежного оцінювання якості освіти і встановлення відповідальності за порушення порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання знань та використання його результатів (№ 4241) піддається оцінці, що базується на маніпулятивній підміні понять і фальсифікації тексту проекту.

Зокрема, в документі стверджується, що впровадження ЗНО обмежить права осіб, які закінчили школу раніше та навчались за іншими програмами. Такий аргумент не витримує жодної критики, оскільки за попередньою системою вступних іспитів перевірка знань при вступі так само здійснювалась на основі чинної на той момент навчальної програми середньої школи.

Розробникам проекту приписується положення, нібито вони примушують випускників попередніх років «повторно за власний кошт пройти навчання за новими навчальними програмами середньої освіти» (хоча такого положення проект не містить взагалі), на підставі чого їх звинувачують в обмеженні конституційних прав громадян на «доступність і безоплатність загальної середньої освіти».

Крім того, автори "експертизи" звинувачують розробників проекту у звуженні прав випускників попередніх років, посилаючись на обмеженість дії Сертифікату ЗНО порівняно із безстроковим статусом Свідоцтва про загальну середню освіту. Таке  порівняння не є коректним. Адже ніхто не планує скасовувати ані шкільний атестат, ані його безстрокової дії. Натомість проект передбачає заміну традиційних вступних іспитів до вищих навчальних закладів (термін дії результатів яких завершувався 1 вересня поточного року) системою зовнішнього незалежного оцінювання (із помітно довшим терміном дії сертифікатів ЗНО - «до 31 грудня року, наступного за роком його отримання»), що передбачає розширення прав випускників, а не їх звуження. До того ж, ніхто і раніше не дозволяв абітурієнту вступати до ВНЗ за результатами минулорічних вступних іспитів.

Оголошується неконституційним «делегування» органам виконавчої влади права на встановлення порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання, моніторингу якості освіти, посилаючись на ст. 92 Основного Закону, згідно з якою тільки законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод. При цьому стверджується, що передача органові виконавчої влади права встановлювати порядок проведення ЗНО суперечить ст. 92 Конституції, хоча у ній йдеться тільки про гарантії прав і свобод, але аж ніяк не про порядок їх реалізації.

Несподівана поява подібної підтасовки з боку управління, котре раніше не мало суттєвих заперечень щодо законопроекту, свідчить про зацікавленість окремих з політичних гравців у зриві голосування під прикриттям надуманих зауважень й унеможливленні проведення ЗНО наступного року в нормальному режимі.

Леся Оробець, народний депутат, голова підкомітету з питань базової освіти Комітету з питань науки та освіти, один з авторів проекту № 4241: «Коли опоненти освітньої реформи не гребують адміністративним ресурсом у спробах провалити її унормування, останнє слово залишається за громадськістю. Реформа не має права залежати від політичних уподобань або новаторських примх будь-кого з чиновників від освіти. Вона потребує унормування. Тоді ми будемо певні незворотності перетворень. Тоді ми будемо знати, що «відкату» не буде».

Експерт Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні Володимир Ковтунець висловив упевненість, що "законодавче закріплення ЗНО вигідне всім політичним силам".

Від освітянської спільноти виступили президент Національного університету Києво-Могилянська академія Сергій Квіт та голова Ради директорів шкіл при Кабінеті міністрів Україні Олена Онаць. Обоє висловились на підтримку утвердження ЗНО, зауваживши при цьому інші проблеми освіти.

Сергій Квіт переконаний, що "університетська автономія - це ключ для реформування науки та вищої освіти в Україні, а ЗНО - важливий інструмент для перетворень, який потребує законодавчого закріплення та, однак, не повинен перетворювати університети на статистів і підміняти собою всіх конче необхідних реформ."

Координатор освітніх проектів Громадянської мережі ОПОРА Інна Совсун повідомила, що громадські організації, котрі причетні до теми реформування освіти однозначно підтримують даний законопроект. До Голови Верховної Ради Володимира Литвина вже направлено ряд листів з проханням дотриматись даних раніше публічних обіцянок підтримати законопроект. "Два роки досвіду Громадянської мережі ОПОРА у проведенні системного моніторингу ЗНО та вступної кампанії доводять, що це єдина реформа в Україні, котра дійсно має результат та потенціал до розвитку. Ті політики, які не усвідомлюють рівня соціальної підтримки ЗНО, особливо серед соціально незахищених верств населення, не мають права називатись дійсними представниками народу."

 

Контактна особа - Інна Совсун (067-502-5727).