Нещодавно стали відомими Умови вступу на 2010 році. Після довгих дискусій та нарад з громадськими організаціями врешті-решт ми отримали документ, що повинен був би якісно змінити ситуацію з доступом до вищої освіти. Проте придивімося уважніше до нового закону.

Терміни проведення

Прийом документів на денну форму навчання розпочнеться 15, а завершиться 31 липня. Це для тих, хто поступає на основі повної загальної освіти. Творчі конкурси та вступні іспити у ВНЗ повинні бути проведені з 23 до 31 липня, а документи від абітурієнтів, що їх складатимуть, прийматимуться до 22 липня відповідно. Здавалось би, нормальні терміни. Проте беремо Наказ МОНУ №824 від 04.09.2009 року і читаємо наступне: зовнішнє незалежне оцінювання відбуватиметься з: української мови та літератури - 14, 15, 16 червня; іноземної мови - 18 червня; математики - 21, 22 червня; історії України - 24 червня; фізики - 25 червня; хімії - 29 червня; біології - 1 липня; географії - 5 липня. До 25 липня буде оголошено результати зовнішнього незалежного оцінювання, а до 30 липня повинні бути надіслані сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання особам, які його проходили. Як сказав один студент: "Отак вступник відкриває в собі суперсили, перехоплює поштовий потяг, забирає свій сертифікат і миттю телепортується в приймальну комісію."

Звісно, терміни, пов`язані з отриманням сертифікатів, обіцяють змінити. Проте виникає питання, чи вдасться УЦОЯО за такий короткий проміжок часу після останнього іспиту здійснити перевірку робіт та надрукувати сертифікати? Що ж, будемо сподіватися на професійність та порядність працівників Центру, від яких залежатиме доля не одного абітурієнта...

Прохідний бал та сертифікати

Одразу скажемо: прохідний бал не змінився. Виші досі мають право на власний розсуд підвищувати його на профільні спеціальності (але згадаймо, що таким правом скористалися лише шість навчальних закладів, серед яких п`ять - київських). Тож абітурієнтові для подання документів досі достатньо буде набрати 124 бали.

Проте зросте кількість необхідних сертифікатів. Випускники будуть проходити ЗНО як мінімум з двох предметів (іспити з української мови та літератури, а також з математики чи історії України на вибір - обов`язкові), а ВНЗ вимагатимуть мінімум три сертифікати: з обов`язкових предметів та мінімум одного профільного (або ж результати творчого конкурсу).

Крім того, випускникам 2010 року не вдасться сконцентруватись лише на підготовці до ЗНО, знехтувавши балами в атестаті: до балів сертифікату та результатів вступних випробувань і творчих конкурсів відтепер сумуватиметься середній бал атестату про повну середню освіту. Звісно, максимальний середній бал становитиме всього 12, але іноді навіть одна десята може відіграти ключову роль у проходженні чи непроходженні на бюджетну форму навчання. Золоті й срібні медалісти, до того ж, далі матимуть право на першочергове зарахування за інших рівних умов. Тому одинадцятикласникам не варто нехтувати семестровими оцінками, а взяти підручники в руки - і вперед за медаллю...

Певні зміни не оминули й вступників на освітньо-кваліфікаційний рівень магістра, для них обов`язковим тепер є складання іспиту з англійської мови. Зрештою, чого сьогодні може досягнути справжній молодий науковець без володіння англійською?

Пільговики

Протягом вступної кампанії - 2009 громадськість неодноразово ставала свідком скандальних історій, коли абітурієнти, що отримали найвищу кількість балів за результатами зовнішнього оцінювання, не могли вступити на бюджетну форму навчання через велику кількість пільговиків. Останні ж, натомість, вирішили отримати престижну освіту і подавали заяви до провідних вишів та на популярні спеціальності. Сподівання на те, що наступного року ситуацію з пільговиками буде врегульовано і абітурієнти зможуть на рівних правах боротися за місце (право на доступ до освіти на конкурсній основі забезпечується ст. 53 Конституції України), не справдилися. Не зважаючи на гучні політичні заяви та конструктивні пропозиції громадських організацій, що здійснюють нагляд за процесом реформування освіти, кількість категорій пільговиків, що зараховуватимуться поза конкурсом, навіть зросла: до них долучилися особи, яким відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" надане таке право. Щож, відтепер шахтарська праця стала ще престижнішою: поза конкурсом вступатимуть до вишів аж три категорії осіб, пов`язані з промисловістю. Окрім зазначеного закону це також діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах (при вступі на гірничі спеціальності) та члени сімей шахтарів та рятувальників, що загинули на шахті ім. О. Ф. Засядька. І прохідними для усіх пільговиків залишаються 124 бали...

Трішки прояснилася ситуація з учаниками міжнародних олімпіад та призерами І-ІІІ ступеня Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів. Умовами визначено, які саме олімпіади та на які саме спеціальності відіграють роль при вступі. У тому ж пункті про "Зарахування вступників на основі базової та повної загальної середньої освіти, які досягли визначних успіхів у вивченні профільних предметів" не знаходимо жодного слова про призерів конкурсних робіт Малої академії наук. Відповідно, варто сподіватися, що буде менше спроб учасниками (а не призерами) таких конкурсів вступити поза чергою. Та й вишам легше буде перевірити достовірність усіх дипломів.

"А що, якихось квот на кількість пільговиків не передбачено?" - запитаєте. Ні, нічого не змінилося. А кількість заяв та кількість ВНЗ, куди подаватиме заяви абітурієнт, також жодним чином не обмежується (тут згадаймо про дату отримання сертифікатів - у десяток вишів точно подати заяви не встигнеш).

Оприлюднення результатів та громадський контроль

Система "Конкурс" продовжуватиме працювати. Проте, задля запобігання надмірного навантаження на систему та проблем з оперативністю оновлення інформації, відтепер виші зобов`язані рейтинговий список вивішувати на інформаційних стендах та на власних сайтах.

До Умов-2010 також додано пунк про забезпечення прозорості проведення вступу. Так, журналісти пожуть попередньо акредитуватися для участі у засіданнях приймальних комісії (процес повинен бути регламентований правилами прийому конкретного ВНЗ). Громадські організації повинні звертатися до МОН із заявою про надання їм права вести спостереження за роботою приймальної комісії, і тоді вони отримують доступ до документів, які надаються членам комісій до засідання. А Голова приймальної комісії повинен своєчасно (не пізніше, ніж за день, у крайньому випадку - за 3 години до початку) оприлюднювати час засідання та проект порядку денного. 

Тож, шановні батьки абітурієнтів, час готуватися. Закуповувати валер`янку собі й дитині та ставати у чергу до репетиторів. От чого лише не радимо робити - так це шахраювати. Пам`ятайте: спостерігачі завжди напоготові викрити вас.

Ксенія Дітчук, Львівське представництво Громадянської мережі ОПОРА