Таке правило частково скоротить кількість пільговиків на престижних спеціальностях. Разом з тим Громадянська мережа ОПОРА висловлює занепокоєння відсутністю серйозної дискусії та браком ініціатив Міністерства щодо системного вирішення проблеми пільговиків. Запропоноване рішення є напівмірою, котра може тільки заретушувати проблему, але не змінить ситуацію кардинально.
Безумовно, Умовами вступу неможливо врегулювати питання великої кількості пільг при вступі, що продовжують існувати всупереч Конституції України, яка гарантує вступ тільки на конкурсній основі (ст. 53). Громадянська мережа ОПОРА переконана, що необхідно розробити та затвердити системні зміни до чинного законодавства, які заміняли б пільги при вступі на дійсну (а не декларативну, як це відбувається зараз) адресну допомогу тим студентам, котрі своїми знаннями довели достатній рівень знань, проте потребують державної підтримки під час навчання. Чинна система латання проколів соціальної політики за рахунок вищої освіти повинна бути негайно реформована.
Жодна країна європейського освітнього простору, до якого прагне долучитись Україна, не надає привілеїв при вступі окремим категоріям населення. Західний досвід доводить, що питання підтримки окремим студентам повинно розглядатись вже після вступу, а сама допомога має надаватися адресно, при комплексній оцінці фінансового та соціального стану студента за різними показниками, а не тільки на основі однієї довідки.
Громадянська мережа ОПОРА звертається до Міністерства освіти і науки, щоб ініціювати фахову дискусію щодо вирішення проблеми нерівних умов при вступі. Ми також закликаємо народних депутатів врегулювати проблемні питання вступу та привести їх у відповідність до вимог Конституції.
Контактна особа:
Інна Совсун, координатор освітніх програм
Громадянської мережі ОПОРА80675025727