24 червня 2009 в інформаційній агенції УНІАН відбулася прес-конференція на тему «Інформаційно-пошукова система «Конкурс»: допомога абітурієнтові-2009».

     Представники Міністерства освіти і науки України, Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні (USETI) та Громадянської мережі ОПОРА презентували систему «Конкурс», з допомогою якої абітурієнти зможуть в онлайн-режимі слідкувати за своїми шансами стати студентами обраного ними вищого навчального закладу.

     Володимир Ковтунець (Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні (USETI)) продемонстрував можливості системи «Конкурс». На відміну від минулого року, зараз на веб-сайті http://www.vstup.info можна буде отримати не тільки загальну інформацію про набір на окремі спеціальності, але й повний перелік усіх абітурієнтів, що подали заяви на кожний напрям підготовки, включно з їх іменем, кількістю набраних балів за результатами зовнішнього незалежного оцінювання та наявністю пільг на вступ. В. Ковтунець окремо наголосив, що розголошення цієї інформації не є порушенням приватності, оскільки кожен абітурієнт власним підписом даватиме згоду на розголошення своїх даних, а у разі відмови - його дані заноситимуться до системи «Конкурс» без вказування його імені.

     Робота системи «Конкурс» регламентується наказом Міністерства освіти і науки від 16.01.2009 року № 16 "Про Інформаційно-пошукову систему "Конкурс" (додається) та поширюється на ВНЗ III-IV рівнів акредитації усіх форм власності та підпорядкування. Окрім того, МОН розповсюдило окремий лист до вищих навчальних закладів, в якому наголошується на необхідності дотримання вимог цього наказу, особливо стосовно щоденної подачі інформації від локальних операторів системи «Конкурс» до загальної мережі.

     Наразі до системи «Конкурс» зареєструвалось 421 вищий навчальний заклад, серед них - усі ВНЗ III-IV рівня акредитації (...) та частина ВНЗ I-II рівнів акредитації. Завідувач відділу моніторингу вищої освіти Микола Фоменко наголосив, що коледжі та технікуми самі є зацікавленими в участі у системі «Конкурс», оскільки для них це є додатковою рекламою для привертання уваги абітурієнтів.

     Для уникнення минулорічної проблеми з фальсифікуванням сертифікатів було створено виробничо-інформаційну систему «Освіта», яка функціонує в мережі Інтернет за адресоюhttp://www.osvita.net. Серед іншого, вона дозволить приймальним комісіям оперативно перевіряти подані абітурієнтами документи про освіту.

     Представник Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні Володимир Ковтунець висловив переконання, що «завдяки впровадженню системи «Конкурс» в Україні вперше буде забезпечено повну прозорість вступної кампанії».

     Представник Громадянської мережі ОПОРА Інна Совсун розповіла про громадський моніторинг вступної кампанії: «Запровадження зовнішнього незалежного оцінювання має сенс тільки, якщо результати тестувань будуть безальтернативно зараховуватись замість вступних іспитів. Досвід минулого року показав, що саме на цьому рівні виникає  найбільше проблем. За результатами перевірки МОН вже шість ВНЗ позбавлено ліцензій, а 32 перебувають під наглядом правоохоронних органів. Головними загрозами наразі є: ігнорування приймальними комісіями вимог про подання інформації до системи «Конкурс» та перевірка сертифікатів ЗНО, а також зарахування великої кількості «пільговиків». Спостерігачі ОПОРИ безпосередньо слідкуватимуть за роботою приймальних комісій у 26 ВНЗ, а також регулярно перевірятимуть забезпечення роботи та поповнення інформацією систему «Конкурс».

     Микола Фоменко оголосив, що в Міністерстві освіти та науки з 25 червня до 14 серпня працюватиме гаряча лінія. За номером (044) 486-28-49 абітурієнти зможуть поскаржитись на роботу приймальних комісій або проконсультуватись з проблемних питань.

     Детальніша інформація: Інна Совсун, координатор проектів ГМ ОПОРА, [email protected] , 8 (067) 502-57-27.