Втім, підготовка пунктів тестування, навчання інструкторів, більш уважне ставлення останніх до роботи учнів в аудиторіях та жорсткий контроль за ідентифікацією учасників потребують виправлення недопрацювань на наступних предметах.

Типові недоліки під час проведення тестування:

  • Низький рівень підготовки інструкторів та відповідальних за пункти тестування. Переважна більшість зауважень стосується обласних центрів та великих міст. В районах працівники на пунктах тестування більш відповідально та уважно дотримувалися процедури. В трьох регіонах зафіксовано випадки, коли учні не отримали інформації щодо правил заповнення бланку відповідей та роботи з тестовим зошитом, через що перші пів години оцінювання було витрачено на уточнюючі запитання. Інструктори плуталися щодо запаковування документів (зошити пакувалися разом з бланками відповідей, виникали питання щодо протоколів тощо), спостерігачам не завжди вдавалося записати свої зауваження до протоколів.
  • Не у всіх пунктах тестування незадіяні до ЗНО вільні аудиторії були опломбовані належним чином, що могло бути використано для перебування там третіх осіб.
  • На значній кількості пунктів не було забезпечено вказівниками дорогу до туалетів, через що учні витрачали зайвий час на їх пошук. Також не у всіх пунктах тестування були вказівники до аудиторій, що спричиняло хаос в коридорах.
  • Поширеними випадками під час тестування стало недопущення спостерігачів до роботи у рекреаційних зонах. Громадськості безапеляційно пропонували зайняти свої місця в аудиторіях. В той же час, в коридорах було зафіксовано спроби скористатися технічними засобами (телефонами, КПК).
  • Недостатньо якісно забезпечено охорону всіх пунктів тестування. До 8:15 - 9:00 ранку можна було вільно потрапити в приміщення деяких ПТ.
  • Зафіксовано випадок на ПТ 243 (ЗОШ №9, м. Черкаси), коли третину учасників було запущено без перевірки документів на вході в пункт тестування. У Львівській області за участю відповідальної особи та уповноваженого від РЦОЯО було вже з аудиторії виведено учасників, що мали замість посвідчення особи довідки з сільської ради.
  • Не забезпечено належні умови для інвалідів. В Євпаторії учня на інвалідному візку за відсутності батьків представниками адміністрації ПТ на руках було донесено на 4 поверх, де знаходилася його аудиторія відповідно до результатів жеребкування. Такий же випадок був зафіксований у м. Києві.
  • Зафіксовано затримки початку тестування від 15 до 30 хвилин.

Типові причини недопуску учнів до складання тестів:

- Помилки та неспівпадіння особистих даних у запрошенні та документі, що ідентифікує особу. Втім, ця проблема є наслідком неуважності самих учнів, що мали достатньо часу перевірити правильність написання прізвищ, імен та по-батькові у власних запрошеннях.

- Спроби учасників пройти до пункту тестування за учнівським квитком, ксерокопією паспорту, журналістським посвідченням чи свідоцтвом про народження без довідки зі школи з фотокарткою;

- Відсутність документів, що посвідчують особу. Втім, не завжди ця проблема пов’язана з забудькуватістю учнів. В Києві школярку було пограбовано по дорозі до пункту, з її слів у неї вихопили сумку з запрошенням та паспортом;

- Запізнення учасників на ЗНО.

Основні порушення з боку учасників тестування:

- Учасники активно намагалися списувати та підказувати одне одному. Інколи ситуація видавалася просто курйозною. Так у Київському муніципальному педагогічному університеті ім. Б. Грінченка учасники намагалися списати одне у одного, хоча згодом зрозуміли, що кожен має персональний варіант.

- Учні також намагалися скористатися телефонами та іншими електронними засобами. З аудиторії ПТ 147 (м. Черкаси) було вилучено учасницю, яка через блютуз зачитувала питання вголос та не реагувала на зауваження. В той же час на ПТ 94 (ЗОШ №3, м. Золотоноша, Черкаська обл.) на зауваження спостерігача щодо розмов по телефону учасників тестування в туалетах, відповідальна особа відмовилася на це реагувати та рекомендувала закрити очі на проблему, згодом перешкодивши занести зауваження до протоколу.

Локальні приклади недопрацювань під час тестування з історії України:

КИЇВ В інструкціях для персоналу не було вказано, що на тестуванні з історії України не використовуються бланки «Б», через пошуки яких в ЗОШ №133 ЗНО розпочалося на 15 хвилин пізніше. Довідково: Бланк «Б» - частина тесту, що передбачає відкриті відповіді.

Громадськими спостерігачами було зареєстровано працівників загальноосвітніх навчальних закладів, в яких складалося тестування (ЗОШ №226).
Переважна більшість інструкторів та їх помічників у Київському муніципальному педагогічному університеті ім.Б.Грінченка виявилися працівниками цього ВНЗ, хоча правила передбачають залучення не більше 30% персоналу від закладу, у стінах якого відбувається оцінювання.

ЧЕРНІВЕЦЬКА обл. У Сторожинецькій районна гімназії тестування в одній із аудиторій (№ 14) розпочалося зі значним запізненням: у чотирьох учасників (№ 6, 7, 8, 9) номер зошиту не відповідав № наліпок на бланках відповідей (інструктори переплутали зошити), в результаті чого було здійснено їх обмін і повноцінно учні почали працювати об 11.45.
У Новоселицькій гімназії учасника не допускали до ПТ через відсутність документів з фотокарткою, але після дзвінка на мобільний уповноваженого РЦОЯО директорові школи, конфлікт було вичерпано. Хоча, на думку спостерігачів та відповідно до процедур ідентифікація особи була здійснена з грубими порушеннями вимог.
У Заставнівській гімназії окрім типових організаційних недопрацювань, спостерігачі змушені були добиватися справа на роботу у рекреаційних зонах через регіональний центр. Втім, з чотирьох поверхів відповідальний за пункт тестування в наказовому порядку обмежив пересування представника ОПОРИ одним.

ЗАКАРПАТСЬКА обл. Загалом тестування проходило грамотно, окрім, етапу збору аудиторних пакетів з відповідями на тести. Тут далась в знаки некомпетентність обслуговуючого персоналу від чергового до уповноваженого. В результаті цього підсумковий протокол перероблявся декілька раз. А вказівники до аудиторій та туалетів так і залишилися до кінця тестування лежати на столі відповідального за пункт тестування.

ХЕРСОНСЬКА обл. Уповноважена особа від РЦОЯО з’явилася на пункт тестування №4 (Фізико-технічний ліцей) з запізненням майже на 2 години (о 10:15). Це є організаційним порушенням, адже, за відсутності цієї особи відповідальний за пункт самостійно проводив жеребкування інструкторів, їх помічників, спостерігачів. В тому ж пункті під час розв’язання тестових завдань інструктор поливала та обрізала вазони, замість того, щоб якісно забезпечувати роботу аудиторії. А в ЗОШ № 52 за 30 хвилин до завершення роботи учасників інструктори почали активно та голосно розмовляти одне з одним на приватні теми, не фіксували час та частоту виходу з аудиторії учасників та заважали учням працювати.

ЧЕРНІГІВСЬКА обл. В Прилуцькій гімназії №5 (ПТ №175) спостерігачі зіткнулися з некоректним поводженням з боку уповноваженого та відповідального за ПТ. На зауваження останні реагували з неприхованою агресією та не намагалися виправити помилки в організації процесу тестування.

ЛЬВІВСЬКА обл. До трьох пунктів тестування (ЗОШ № 9 та ЗОШ № 27 м. Львова, Дрогобицька ЗОШ № 16) засобами спецзв`язку було доставлено контейнери без однієї пломби щодо чого складено акти, а контейнери додатково запаковано скотчем. У ЛРЦОЯО (Львівський регіональний центр) пояснили це тим, що пломби китайські, а контейнери доставляли із Києва, пошкодження було виявлене ще у відділеннях спецзв’язку. Один з учасників ЗНО користувався мобільним телефоном у коридорі. Йому запропонували здати роботу, але акту не складали, хоча процедуру було порушено. У Львівській спеціалізованій школі № 15, учасники, що не повернулися до аудиторії за 30 хв. після закінчення ЗНО, не змогли забрати своїх робочих зошитів, оскільки інструктори завчасно запакували всі матеріали в однин пакунок. У самому Львові, персонал був гірше підготовлений ніж у районах області.

ВІННИЦЬКА обл. в ЗОШ № 3 (м. Жмеринка) було зачинено медпунк, бо відповідальний за ПТ вважав за недоцільне присутність в приміщеннях «зайвих людей». Втім, будо зафіксовано випадки, коли через хвилювання учасникам ставало не добре і вони петребували допомоги медпрацівників. 

ЧЕРКАСЬКА обл. На ПТ 94 (ЗОШ № 3, м. Золотоноша) представник РЦОЯО (Регіональний центр оцінювання) погано орієнтувався щодо процедур проведення тестування та перешкоджав громадським спостерігачам дописувати зауваження до протоколів. Вхід до ПТ до 8:15 не охоронявся, під час тестування учасники вільно пересувалися коридорами без супроводу чергових чи інструкторів, розмовляли в рекреаційних зонах і туалетах по телефону, на що адміністрація пункту свідомо закривала очі та радила це зробити спостерігачам.

РІВНЕНСЬКА обл. На ПТ в ЗОШ №13 спостерігачі зафіксували присутність депутатки міської ради перед початком тестування. Вимогу представитися особа проігнорувала. Працівники пункту тестування офіційно інформацію про присутність депутата спростовують, хоча у приватних розмовах зізналися, що у пані депутатки в одній з аудиторій син складає тестування.

КІРОВОГРАДСЬКА обл. До пункту тестування, що розмістився у ЗОШ № 26, завітали учні зі школи № 35 і під час пропуску до приміщення спробували пояснити, що їх директор зараз перебуває у відпустці, а секретар школи відмовилася надавати довідку від навчального закладу з фотокарткою, що засвідчує їх особи разом зі Свідоцтвом про народження. У зв’язку з цим, початок тестування затримали на 30 хвилин, щоб учні змогли ще раз сходити до школи. Втім, очікуваного документу їм так і не видали, а тестування відбулося без цих двох осіб.

ЛУГАНСЬКА обл. Вцілому на пунктах тестування, на яких були спостерігачі від ГМ ОПОРА, зафіксовано 9 спроб пройти до аудиторій без офіційних запрошень, але всім їм було відмовлено. Серед недопрацювань з боку персоналу зафіксовано невідповідальне ставлення до перевірки посвідчень громадських спостерігачів. Так на двох пунктах тестування (ЗОШ № 9, м. Луганська та на ПТ в Алчевській соціально – економічній гімназії) взагалі не перевірили наявність посвідчень у громадських спостерігачів, а відразу запропонували самостійно записатись до Журналу реєстрації. За весь час спостереження так ніхто і не вимагав офіційного посвідчення. До таких деталей варто бути більш уважними, адже, не ідентифіковані присутні можуть виявитися третіми особами. Крім того, відсутніми були медпрацівники у всіх ПТ, де працювали спостерігачі від ОПОРИ.

МИКОЛАЇВСЬКА обл. В Миколаївському державному університеті ім. В.О.Сухомлинського, уповноважена особа пані Киян з’явилась на ПТ із запізненням о 9.55, що призвело до недотримання процедур на підготовчому етапі до тестування.
Прикрим випадком стала Зеленоярська ЗОШ Миколаївського р-ну, де уповноважена особа Достдар Руслана Миколаївна визнала посвідчення Одеського РЦОЯО за підписом пана Анісімова недійсним, і вимагала від спостерігача посвідчення з голограмою, або пропонувала покинути пункт тестування. Залагодили справу тільки дзвінком до представників Одеського РЦОЯО у Миколаївській області. Після цього спостерігача провели до аудиторії затримавши на одну годину після початку тестування.

Довідкове пояснення до скорочень та визначень:

ЗНО – зовнішнє незалежне оцінювання
УЦОЯО – Український центр оцінювання якості освіти
РЦОЯО – Регіональний центр оцінювання якості освіти
ПТ – пункт тестування
Відповідальна особа – відповідальний за пункт тестування
Уповноважена особа – уповноважена особа від УЦОЯО

Діяльність ОПОРИ в межах кампанії громасдького спостереження здійснюється за підтримки Міжнародного фонду Відродження, програми UNITER та Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні (USETI).