Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА протягом червня 2011 року проводило спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням (далі - ЗНО). Представники ОПОРИ були присутні на пунктах тестування, спілкувались з уповноваженими від Українського центру оцінювання якості освіти, відповідальними за пункт тестування та інструкторами, здійснювали моніторинг дотриманням правил та процедур ЗНО учасниками і персоналом.

 

ВИСНОВКИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

В результаті спостереження й аналізу роботи пунктів тестування та його працівників можна зробити наступні висновки:

  1. ЗНО в Чернівецькій області відбулось на високому організаційному рівні, що зумовлено набутим досвідом роботи працівників пунктів тестування під час організації ЗНО попередніх років. Персонал пунктів тестування став більш обізнаним з процедурами підготовки та проведення незалежного оцінювання, зокрема тими, що виникали на минулорічних тестуваннях: запакування секюр-паку, наклеювання штрих-кодів на бланки відповідей тощо.

  2. Проте варто наголосити, що поряд з високим рівнем проведення ЗНО 2011 року, вже на перших етапах було помічено деякі недоліки:
  • Недостатньо широка інформаційна компанія щодо нововведень призвела до неможливості скласти тестування окремим абітурієнтам та відповідно взяти участь у вступній кампанії до вищих навчальних закладів. У Чернівецькій області через відсутність необхідних документі на тестування не потрапило близько 50 чоловік. Також громадські спостерігачі стали свідками випадків, коли в абітурієнтів були відсутні паспорти або вони намагалися потрапити до ПТ з копією цього документу.
  • Попри заборону користування мобільними телефонами персоналом та учасниками, були помічені випадки порушення інструкції. Так, до прикладу, в 31 школі міста Чернівці на тестуванні з Української мови та літератури, один із інструкторів надсилав смс-повідомлення декілька разів. Також користування телефоном інструктором чи черговим відбувалось в Сторожинецькому ліцеї та двічі в гімназії №7 міста Чернівці. Нагадаємо, що таку заборону запроваджено з метою попередження витоку інформації щодо тестових завдань під час проходження зовнішнього незалежного оцінювання.
  • Не минуло тестування і без традиційного списування. Спроби отримати інформацію з інших джерел може призвести до позбавлення права абітурієнта продовжувати складати ЗНО. Порушники намагалися скористатися усними підказками з боку інших абітурієнтів, мобільними телефонами, використовувати шпаргалки, чи довідники тощо. В Чернівецькій області був помічений лише один випадок виключення абітурієнта з пункту тестування за намагання отримання інформації з допоміжних засобів у Сторожинецькому ліцеї під час ЗНО з математики. Особливістю цього випадку було те, що списування помітив інший абітурієнтів і почав вимагати позбавити хитруючого права продовжити складати далі тест.
Додаткова інформація:
Коорднинатор громадського спостереження за ЗНО-2011 у Чернівецькій області
063 616 04 81