Аудіовізуальні та друковані ЗМІ Сумщини опублікували розцінки вартості ефірного часу та друкованих площ під політичну агітацію, як того вимагає Закон України «Про вибори Президента України». 50% телерадіоорганізацій оприлюднили цю інформацію із запізненням. ОПОРА підрахувала, скільки коштуватиме учасникам президентських перегонів політична агітація на регіональних газетних шпальтах та у теле-радіоефірах.
У додатку до постанови ЦВК від 20 грудня 2018 року №250 зазначено, що до 30 грудня 2018 року включно регіональні та місцеві друковані засоби масової інформації усіх форм власності повинні опублікувати розцінки вартості одиниці друкованої площі для розміщення матеріалів передвиборної агітації.
Як розповіла ОПОРІ представниця Нацради з питань телебачення і радіомовлення у Сумській області Лариса Якубенко, не всі ЗМІ вчасно розмістили цю інформацію.
«35% діючих місцевих та регіональних мовників Сумської області опублікували розцінки вчасно. Проте 50% телерадіоорганізацій опублікували розцінки з порушенням передбачених законом термінів - після 1 січня 2019 року. Ще три мовника - це 15% - відмовилися від розміщення своїх розцінок. ТОВ «ТРК «УКРМАІЛ» пояснив, що практика минулих років показала, що на президентських виборах штаби не співпрацюють з місцевим радіо. Інші дві - ГО «Голос громади Тростянеччини» та міськрайонна радіостудія «Ромен» просто проінформували, що не мають намірів брати участь у передвиборчій кампанії", - зазначила посадовець.
Вона повідомила, що внаслідок роздержавлення комунальної преси на кінець грудня в області залишилось тільки 4 комунальних видання.
«Тому виконали норму закону та опублікували розцінки у ЗМІ комунальної форми власності всього 6 телерадіокомпаній (30%) - в газетах «Сумщина», «Конотопський край». Інші телерадіоорганізації (70%) розмістили відповідні оголошення в приватних ЗМІ», - зауважила Лариса Якубенко.
ОПОРА підрахувала, скільки коштуватиме кандидату на пост Президента України рекламуватися на Сумщині. Ціна визначена в розрахунку на квадратний см для газетних площ та 1 секунди для телерадіоорганізацій.
Телебачення
Середня ціна політичної реклами в телевізійному ефірі - 15 грн 20 коп за 1 сек.
Найвища ціна на політрекламу Телекомпанія TVT Тростянець - 25 грн без ПДВ, 20 грн - ТОВ «Телекомпанія СТС».
По 18 грн за 1 секунду коштує політична агітація в телеефірі ТОВ «АкадемTV» та ТОВ ТРК «Відікон» (у форматі Т2 секунда політагітації обійдеться дешевше - 10 грн)
КП ТРК «Акцент» 5 грн 83 коп, Філія ПАТ НСТУ 4 грн 64 коп.
Радіомовлення
Середня ціна 1 секунди політагітації в ефірі радіостанцій Сумщини складає 3 грн 50 коп. Найвища ціна на тростянецькому «Доброму радіо» - 10 грн, найнижча - радіо «Мелодія» - 1 грн за 1 сек.
По 2 грн 50 коп коштує 1 секунда в радіоефірі ТОВ ТРК «Відікон» та радіо «Спектр» (м. Ромни).
Вартість 1 секунди ефірного часу під політичну агітацію на «Українському радіо Суми» коштує 2 грн 07 коп/1 сек, , КП ТРК «Акцент» (м. Шостка) – 5 грн 83 коп., СММ «Редакція Радіо Глухів» - 1 грн 73 коп. (104 грн 20 коп/хв.), КО «Лебединська редакція міськрайонного радіомовлення «Світанок» - 1 грн 75 коп.
КДРО «КОН-ТАКТ» (м. Конотоп) оприлюднила 2 види розцінок - 5 грн/1сек. за виготовленнята 4 грн/1сек. за трансляцію.
Друковані ЗМІ
Розмістити політичну рекламу у обласній газеті «Сумщина» коштуватиме 16 грн з урахуванням ПДВ, «Життя Лебединщини» 7 грн 10 коп., а у Охтирській міськрайонній газеті «Прапор перемоги» або Великописарівській «Ворсклі» - 6 грн.
«ДС Експрес» 1-ша сторінка – 24 грн 6 коп., внутрішня кольорова 11 грн 58 коп., чорно-біла - 9 грн 54 коп.
Видання «Ваш шанс» та «Панорама» пропонують дещо складнішу арифметику витрат. Так. наприклад, одиниця вартості розміщення це блок 40*16,4 мм - 77 грн. Третина газетної шпальти, а це 40 блоків інформації коштує 2 800 грн, півсторінки (60 блоків) - 4200 грн, 1 газетна сторінка (120) - 8400 грн. Окрім того, додатково обраховані витрати на обробку матеріалу. Загалом, розміщення політичної реклами на третину сторінки видання, кандидату обійдеться у 3 080 грн, 1/2 сторінки – 4 620 грн та 9 240 грн за сторінку. За підрахунками ОПОРИ, середня вартість 1 кв. см становить 11 грн 73 коп.
У виданні «Ваш шанс» вартість 1 кв. см коштує від 9,5 до 11,47 грн залежно від кольору зображення. Окрім того, з розрахунку 13 грн за 1 кв. см можна розмістити графічний блок на 1-1 кольоровій шпальті видання, а за 12 - на останній. Загалом політична реклама обсягом 1/4 кольорової сторінки коштує 2 760 грн, чорно-білої – 2 300 грн. Бажаючим зайняти цілу газетну шпальту - 11 040 та 9 200 грн відповідно.
Вартість політичної реклами у недригайлівській газеті «Голос Посулля» на 1-й сторінці - 8 грн 70 коп за 1 кв. см, на 2-8 сторінках- 5 грн.
Газета «Життя Лебединщини» на 1 сторінці розмістить політичну рекламу за 7 грн10 коп за 1 кв.см, на 2-16 стор.-за 5 грн 35 коп.
По 10 грн на 1-й шпальті можна розмістити політичну рекламу у Липоводолинській газеті «Наш край», ТОВ «Редакція газети «Глухівщина» та шосткинській «Полісся», вартість розміщення такої інформації на інших сторінках - 6-8 грн та 8-9 грн та 7 грн відповідно.
Реклама в газеті «Білопільщина» обійдеться у 14 грн за 1 см кв. на 1-й сторінці, 11 грн на кольорових, окрім першої, та 7 грн на чорно-білих сторінках.
Видання «Неделя» розмістить агітаційні матеріали кандидата за 15 грн й см кв. на 1-й сторінці, на внутрішній кольоровій сторінці - за 13 грн, на внутрішній не кольоровій - за 10 грн.
Незалежно від номеру сторінки у конотопських «Фактах» 1 см кв. політичної агітації коштує однаково - 6 грн.
Тростянецьке видання «Круглий двір» прорекламує кандидата за 6 грн за 1 см кв. на 1-й та 12-й сторінці, та за 5грн на інших сторінках. Ще одна тростянецька газета «Новини Тростянеччини. Тиждень»оцінила вартість 1 см кв. газетної площі під політичну агітацію у 12 грн на 1-й сторінці та у 6 грн на 2-8 сторінках.
«Вісті Роменщини» опублікують політичну рекламуна 1-й сторінці за 13грн, за 6грн 5 коп. грн на кольорових та за 4 грн 50коп. на чорно-білих.
Нагадаємо, відповідно до частини 1 статті 61 Закону «Про вибори Президента України» телерадіоорганізації мають не пізніш як за 90 днів до дня виборів опублікувати в друкованих ЗМІ розцінки вартості однієї хвилини чи секунди ефірного часу. Телерадіоорганізації, які ведуть мовлення на загальнонаціональних каналах, публікують розцінки в газетах «Голос України» та «Урядовий кур’єр», регіональні та місцеві — у відповідних регіональних та місцевих друкованих виданнях державної чи комунальної форми власності.
Відповідно до частини 8 статті 63 того ж закону друковані ЗМІ зобов’язані не пізніш як за дев’яносто днів до дня виборів опублікувати розцінки одиниці вартості друкованої площі. Загальнодержавні друковані медіа здійснюють публікують розцінки в газетах «Голос України» та «Урядовий кур’єр», а регіональні та місцеві — у відповідних регіональних і місцевих друкованих виданнях.
Згідно з частиною 6 статті 60 розцінки вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу для проведення передвиборної агітації не можуть змінюватися протягом виборчого процесу. Засіб масової інформації не може надавати знижку на оплату окремому кандидату на пост Президента України чи партії, що висунула кандидата на пост Президента України. Ця законодавча норма повинна гарантувати принцип рівності умов і доступу всім суб’єктам виборчого процесу для реалізації права на здійснення передвиборної агітації.
За коментарями звертайтеся:
Ірина Стегній, координаторка спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Сумській області
тел.:+380663055190
e-mail: [email protected]
(#вибори; #opora; #опора)