Переваги наявних у світі виборчих систем, значні недоліки чинного виборчого законодавства в Україні та необхідність його змінювати за рік до чергових чи дострокових виборів – ці та інші питання обговорювались у Вінниці 18 квітня під час публічної дискусії «#ВиборчаРеформаChallenge»,  ініціаторами якої стали Громадянська мережа ОПОРА та Міжнародна фундація виборчих систем (IFES).

Координаторка виборчих та парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська  розповіла про виборчі системи світу, їхні переваги й недоліки, про відкриті і закриті списки та про «гріхи» мажоритарної системи в Україні.

Як зазначила Айвазовська, профільний комітет Верховної Ради розглянув три законопроекти та два проекти Виборчих кодексів, тому нема ніяких перешкод для того, щоб винести їх на порядок денний пленарного засідання і обговорювати під час сесій.

За її словами, виборча реформа є  складним процесом, і для того, щоб вона була системною і повноцінною, важливо чути голоси людей, які будуть споживачами цих кінцевих послуг.

«Найбільша проблема – це нерозуміння, що таке відкриті списки, яка різниця між виборчими системами, що є кращим і що є гіршим. Дуже важко, коли запроваджується якась зміна, а потім виявляється, що вона не працює. Впроваджуючи щось нове, потрібно раціонально використовувати всі плюси і мінуси. А у всіх виборчих систем є і плюси, і мінуси», зауважила Айвазовська.

На думку експертки, головними завданнями, які має вирішити реформа, є мінімізація непрозорого впливу партій на те, хто буде обраний до представницьких органів, та мінімізація диктату партії на власних депутатів. Крім того, важливо надати можливість виборцям самостійно вирішувати, хто з партійного списку представлятиме їхні інтереси.

ВиборчаРеформаChallenge Вінниця

Старший радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) Денис Ковриженко розповів про ідеї, закладені в законопроектах, один з яких, можливо, скоро стане чинним законом. За словами експерта, фактично у двох із п’яти проектів дублюється одна і та ж виборча система, тобто система з відкритими списками.

«Пропорційна виборча система з відкритими списками, попри окремі недоліки, стає домінуючою в Європі. 20 країн застосовують саме її. Адже вона забезпечує пропорційний результат. Виборець може впливати на черговість проходження кандидатів. Система сприяє внутрішньопартійній демократії», зазначив Ковриженко. 

Основними перевагами відкритих списків, на думку експерта, є: пропорційність, вплив виборця, внутрішня конкуренція, партійна демократія, широта вибору та можливість оновлення еліт. З-поміж недоліків було названо складність адміністрування, надмірну конкуренцію, послаблення партійної системи, складність для виборців, відсутність фракційної дисципліни, регіоналізацію та питання представництва жінок.

Проте, як зазначив Денис Ковриженко, українському парламенту наразі важко назбирати голосів за цю систему.

Вінницький політолог Олександр Логінов зауважив, що кожна із систем – мажоритарна, змішана, пропорційна – випробовувалися в Україні, але в кожному випадку знаходилися якісь недоліки.

«Якщо говорити про якісь ідеальні системи, то їх не існує. Мені сподобалася система так званих відкритих чи напіввідкритих списків на місцевих виборах 2015 року. Сподобалася тому, що вона, з одного боку, залишила партіям можливість впливати на виборчий процес, з іншого боку – кандидати мали працювати в округах, щоб показати власну пріоритетність стосовно до інших кандидатів. Система, яка була апробована на місцевих виборах, не така вже й погана, хоча, звичайно, потребує покращення», – сказав Логінов.

Також, за словами політолога, в кожній системі має існувати політична культура, проте, на жаль, цю політичну культуру неможливо законодавчо зафіксувати.

Під час дискусії депутат Вінницької міської ради Олександр Парвадов від політичної партії «Вінницька європейська стратегія» порадив звернути увагу на виборчу систему і для місцевих виборів.

«Теперішня система місцевих виборів хороша лише тим, що може бути використана при підготовці нового закону з відкритими партійними списками для вибору народних депутатів України. На місцевому рівні потрібно повертати мажоритарну виборчу систему. Повертатися до «мажоритарки» у тому вигляді, якому вона зможе забезпечити відсутність придбання голосів виборців, тобто її потрібно удосконалювати», зазначив Олександр Парвадов.

ВиборчаРеформаChallenge Вінниця2

Нагадаємо, що парламентські політичні сили, Президент та Уряд неодноразово підкреслювали необхідність впровадження пропорційної системи з відкритими списками, відповідні положення досі не реалізовані.

Бездіяльність Верховної Ради та парламентських фракцій у сфері виборчої реформи ставить під сумнів щирість намірів політичних еліт у цілому. Парламентська асамблея Ради Європи вкотре закликала до прийняття єдиного виборчого кодексу та пропорційної виборчої системи як одного з ключових індикаторів спроможності країни до реформ.

Неурядові організації в черговий раз закликають парламент до прискорення реформування виборчого законодавства та проводитимуть фахові консультації з місцевими політичними групами, експертами, організаторами виборчого процесу. Результати обговорень будуть систематизовані та надані на розгляд робочій групі з реформування виборчого законодавства, керівництву ВРУ, лідерам фракцій та народним депутатам.