На Волині на виборчій дільниці №070964 (округ №21) порушили процедуру підрахунку голосів, а також члени комісії наперед підписали ще незаповнений протокол. За вказаним фактом спостерігач ОПОРИ подасть скаргу до відповідної окружної виборчої комісії.

Спостерігач ОПОРИ, який перебував на дільниці №070964 у селі Хрипськ Шацького району, зафіксував, що комісія порушила процедуру підрахунку. Так, тут спочатку підрахували невикористані виборчі бюлетені, погасили їх та запакували, а лише тоді взялися встановлювати кількість виборців за списком.

Відповідно до частини 6 статті 78 Закону України «Про вибори Президента України», яка визначає порядок підрахунку голосів, дільнична виборча комісія на підставі списку виборців встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Згідно із частиною 7 цієї ж статті дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені. Кількість таких бюлетенів оголошується і заноситься секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Невикористані виборчі бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені разом з бюлетенями, зазначеними у частині дев'ятій статті 76 цього Закону, запаковуються.

Окрім того, члени комісії наперед попідписували ще не заповнений протокол про підрахунок голосів. Це також зафіксував спостерігач ОПОРИ. За вказаними фактами спостерігач ОПОРИ готує скаргу до ОВК №21.

Відповідно до частини 4 статті 79 Закону України «Про вибори Президента України» у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії.

У вказаних діях з боку комісії можуть вбачатися ознаки фальсифікації виборчих документів, що передбачає кримінальну відповідальність відповідно до статті 158 Кримінального кодексу України.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.