Впродовж 22:00 – 00:00 год., близько 50 дільничних виборчих комісій 156 виборчого округу в приміщенні окружної виборчої комісії чекали опівночі, аби передати виборчу документацію та отримати додаткову заробітну плату.
З 22:00 до приміщення окружної виборчої комісії 156 виборчого округу почали прибувати дільничні виборчі комісії для передачі виборчої документації. Станом на 23:31 год., зареєстровано 48 дільничних виборчих комісій, які прибули до окружної виборчої комісії.
Впродовж цього періоду жодна із дільничних виборчих не розпочала передачу виборчої документації. Це викликало підозру в спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА.
Відповідно, спостерігач ОПОРИ звернувся до голови ОВК 156 територіального виборчого округу Олександра Шевчука із запитанням, чому дільничні виборчі комісії не передають виборчу документацію для ОВК.
«Сказати чесно, - не хочуть. Хочуть получити заробітну платню», - відповів Олександр Шевчук.
Голова ОВК підтвердив, що члени дільничних виборчих комісій чекають 12 ночі, пояснюючи, що в такому разі члени ДВК отримають більшу заробітну плату за виконану роботу.
За виявленим фактом спостерігачі ОПОРИ викликали поліцію.
«Відповідно до законодавства, оплата праці членів ДВК у день голосування та у дні підведення підсумків голосування здійснюється за кошти державного бюджету. Порядок та розміри оплати регулюються Постановою ЦВК «Про Порядок оплати праці членів окружних та дільничних виборчих комісій з виборів Президента України» від 8 квітня 2014 року № 226. Відповідно до п. 3.1. цього Порядку робота членів виборчих комісій (у тому числі тих, які здійснюють свої повноваження не на платній основі) в день голосування та дні встановлення підсумків голосування оплачується в межах видатків, передбачених на цю мету в кошторисах видатків на підготовку та проведення виборів Президента України, не більш як 14 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, за кожний відпрацьований день - тобто, в розмірі 268,94 грн. Пунктом 3.3. визначено, що Підставою для оплати праці членів виборчих комісій в день голосування та дні встановлення підсумків голосування є табель обліку робочого часу. Строком закінчення встановлення дільничними виборчими комісіями звичайних та спеціальних виборчих дільниць підсумків голосування є дата прийняття окружною виборчою комісією протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
Отже, якщо дільнична виборча комісія засідала у повному складі - а, як правило, - це 9 осіб, один день вартості їхньої роботи, навіть якщо це початок доби, коштує 2420,46 грн», - пояснила громадська омбудсменка ОПОРИ із захисту виборчих прав у Рівненській області Марія Цип’ящук.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.