На Сумщині утворили 1000 дільничних виборчих комісій. Спостерігачі ОПОРИ відвідали засідання окружних виборчих комісій в усіх 6 виборчих округах. В одній із комісій процес затвердження персонального складу ДВК тривав більше доби.
Засідання ОВК у ТВО 160 з утворення дільничних виборчих комісій відбулось 11 березня. За рішенням комісії засідання вела обраний член комісії Юлія Могила від кандидата Петра Порошенка, оскільки новопризначена голова комісії Тетяна Макимовська (від кандидата Віктора Бондара) ще не склала присягу і тому не мала права вести засідання. Попередню голову комісії Антоніну Синяговську було замінено через зняття з реєстрації кандидата в Президенти Євгенія Мураєва.
Спочатку члени комісії затвердили пропорційну частку кожної категорії керівних посад у ДВК. Квоти були визначені через систему «Вибори Президента України». Потім утворили склад комісій та призначили керівників. Напередодні робоча група з питань розподілу керівних посад ухвалила рішення щодо голів, заступників та секретарів. При визначенні кандидатур враховувався досвід роботи в комісіях, освіта. Зауважень до рішень робочої групи у членів ОВК не було, пропозиції було затверджено одностайно. Засідання не було тривалим. На даний момент оскаржень немає. Проте є відмови деяких членів комісій від роботи в ДВК. Представники кандидатів готують заміни.
Значно тривалішим виявився процес затвердження персонального складу ДВК у Ромнах ОВК ТВО №161. Засідання комісії з перервами тривало більше 26 годин. Засідання проходило в напруженій атмосфері, час від часу між членами комісії виникали конфлікти. Під час засідання комісії Яків Зубан – довірена особа Юрія Бойка по округу 161 – дозволяв собі робити зауваження присутнім спостерігачам та журналістам, викрикувати з місця, підходити до голови комісії і щось обговорювати тощо.
Ще до початку засідання голова ОВК від Олександра Вілкула Світлана Гобова не дозволяла спостерігачу ОПОРИ ознайомлюватись з матеріалами, що розміщені на інформаційній дошці (дошка знаходиться в приміщенні ОВК). Розмову спостерігач зафіксував на відео:
«-Це має бути доступна інформація. -Це доступна інформація, але ж ви не зареєструвалися у секретаря. -Я підійшов, мене не зареєстрували. -Вам сказали почекати хвилиночку. -Я чекаю і знайомлюсь з інформацією. -Я вас зареєструю. Все. Зараз буде секретар, вас зареєструють».
Спостерігач виявив, що на дошці протокол №2 засідання за 20 лютого 2019 року відсутній. Є припущення, що цей протокол містить недостовірні відомості про присутній склад комісії та хід голосування. Наразі ОПОРА перевіряє цю інформацію.
За словами членів комісії, жодних відхилень у поданнях, крім тих, де були так звані «двійники» не було. 19 претендентів було від кількох кандидатів. У мінімальному складі сформована лише одна дільниця, на якій було також доукомплектування двома членами ДВК за поданням голови ОВК. Керівні посади у ДВК розподілялись шляхом жеребкування.
На другий день засідання з'ясувалось, що обрана стратегія жеребкування не дозволяє завершити процедуру. Комісія почала розподіляти згідно з алфавітним списком кандидатів – суб'єктів подання. Під кінець виявилось, що кандидатам у Президенти, від яких були претенденти не на всі дільниці, не вистачає керівних посад згідно квоти. Процес узгодження тривав досить довго, комісія зверталась за порадами до юриста. Врешті, загалом більше, ніж за добу, 224 дільничні виборчі комісії були сформовані.
11 березня визначались з персональним складом ДВК окружна виборча комісія ТВО №162. На засіданні були присутні 23 члени комісії. Було 20 подань від представників кандидатів у Президенти. 12 кандидатур відхилили, більшість з яких – через подвійну заяву – громадяни претендували на членство в ДВК одразу від кількох кандидатів. Всього було утворено 170 дільниць.
Засідання ОВК у ТВО №158 12 березня збирали на 14:00, утім розпочалось воно лише о 16:30. За словами заступниці голови ОВК №158 Ніни Лазаренко, затримка сталася через технічні проблеми із інформаційно-аналітичною системою «Вибори Президента України». На засіданні були присутні 25 із 34 членів комісії. Комісія ухвалила рішення про утворення дільничних виборчих комісій, а також визначення підприємств, з якими ОВК заключатиме угоду щодо матеріального забезпечення виборів.
Кандидатури на членів ДВК подали представники від 19 кандидатів на пост Президента. Щоб утворити спецдільницю в с. Степанівка Сумського району комісії довелось призначити члена комісії за поданням голови ОВК, оскільки не вистачало кандидатур для мінімального складу. Відтак, після рішення згадана дільниця укомплектована мінімальним складом в 9 осіб. Загалом в окрузі сформовано 191 ДВК.
У цей же день визначалась з персональним складом окружна виборча комісія у ТВО №157. Загалом було утворено 100 дільниць – 99 звичайних і 1 спеціальна. На посади членів дільничних виборчих комісій було подано 1 267 кандидатур від 17 кандидатів на пост Президента України. Найбільше кандидатів – по 100 осіб – подали від Юрія Бойка, Анатолія Гриценка, Юлії Литвиненко, Петра Порошенка. Найменше кандидатур – від Олександра Данилюка – лише 3.
Визначилась зі складом ДВК окружна виборча комісія у ТВО №159 – утворено 220 дільничних виборчих комісій. За словами спостерігача ОПОРИ, на засіданні були присутні 30 членів комісії з 34. Проблем із процесом внесення подань не було, усі норми та терміни були дотримані. Також комісія прийняла рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів та журналістів. Засідання пройшло без суперечок.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців. За коментарями звертайтеся: