Почну насамперед з підготовки до тестування. Всюди, де побували наші представники, було організоване довезення учнів до пунктів тестування, отож жодних запізнень не допущено. Проте дрібні недоліки в підготовці приміщень усе-таки зафіксовано. Так, у Городенківській ЗОШ № 2 не було гардеробу для складання речей. Годинники в класах не завжди були розміщені таким чином, щоб перебувати в полі зору учасників тестування. Здавалося б, дрібниця`. Та ця дрібниця теж могла вплинути на непродуманий розподіл часу в ході роботи над тестами. Також не всі шкільні приміщення, яких не використовували для тестування, опломбували.
І вже майже детективна історія трапилася з контейнерами з тестовими матеріалами, призначеними для виправної колонії в Товмачику. Через прикру помилку матеріали потрапили до пункту тестування... в Коломийській спеціалізованій школі № 1 ім. В. Стефаника. Правда, вчасно втрутився Івано-Франківський регіональний центр, і тести встигли доставити в колонію, так що й ув`язнені мали можливість виявити свої знання з біології.
Що стосується умов проведення тестування, то тут майже все гаразд. На кожному пункті тестування чергували лікар, міліціонер, персонал мав розпізнавальні бейджики. Єдине, що можна зауважити, - брак вказівників до медпункту чи туалету.
Добре організували процес реєстрації учасників незалежного оцінювання в Рожнівській школі-колегії "Гуцульщина" (Косівський район). Перевіряли документи тут працівники міліції, належно організований пропуск учасників допоміг уникнути натовпу при вході. Чого не скажеш про деякі інші пункти тестування. Нашим спостерігачам доводилося робити зауваження з приводу ретельності ідентифікації учасників. Хоча такого грубого порушення, як реєстрація підставних осіб, не виявлено.
Чи дотримувалася процедури незалежного оцінювання адміністрація тестувальних пунктів? Відповісти на це запитання можна ствердно. Наші спостерігачі не зафіксували фактів несвоєчасного початку тестування, непередбаченої допомоги абітурієнтам чи пошкодження аудиторних пакетів. Зауваження викликав хіба випадок постійного перешіптування між собою інструкторів у Городенківській ЗОШ. А стосовно дотримання процедури оцінювання самими учасниками оцінювання, то тут можна згадати ту ж школу-колегіум у Рожнові. Одна з учасниць покинула клас і пункт тестування, забувши здати інструкторові бланк відповідей, не поставивши за нього в протоколі підпис. Ситуацію було виправлено, і бланк відповідей помістили з рештою бланків у спеціальний пакет.
Позаду в абітурієнтів, отже, тестування з історії України, біології й фізики, сьогодні, 15 травня, вони випробовуватимуть свої знання з географії. Складається враження, що нова форма оцінювання знань випускників шкіл успішно приживається в суспільстві.