Протягом лютого Закарпаття відвідали три кандидати на пост Президента – Володимир Зеленський, Андрій Садовий, Валентин Наливайченко. Основні форми активності кандидатів у Президенти України (а також – політичних сил, які їх висунули) у Закарпатській області – це зовнішня реклама, робота агітаційних наметів, розміщення в електронних та друкованих ЗМІ контенту про кандидатів  із ознаками замовності.

У лютому Закарпатську область особисто відвідали троє з 44 кандидатів у Президенти – Володимир Зеленський, Андрій Садовий та Валентин Наливайченко. При цьому перший з них позиціонував свій візит не як кандидата, а як представник команди «Студії «Квартал 95», яка дала ужгородцям комерційний концерт. Також напередодні проведено й так званий «благодійний» концерт, куди за запрошеннями глядачі потрапили безкоштовно.  Під час обох концертів – «благодійного» та комерційного – випадків агітації спостерігачі ОПОРИ не зафіксували.

Андрій Садовий відвідав Ужгород та Мукачево, де на центральних площах міст зустрічався з виборцями у форматі розмови за какао.  Окремо Садовий зустрівся із журналістами, а також взяв участь у програмі «Громадський контроль» на телеканалі «М-студіо». Ефір програми із Андрієм Садовим промаркавано, як політичну рекламу. Також політик відвідав ужгородську швейну фабрику «Парада» та завод «Fisher» у Мукачеві, де зустрівся із трудовими колективами. Нагадаємо, торік у грудні на останнє підприємство завітав  і на той момент потенційний кандидат Сергій Тарута. Крім цього Андрій Садовий із командою вшанував пам’ять загиблих бійців 128 бригади гірсько-піхотної бригади із Закарпаття.

Валентин Наливайченко під час свого візиту до Ужгорода провів прес-конференцію для журналістів та зустріч із виборцями у приміщенні Закарпатського обласного лялькового театру. За спостереженнями представників ОПОРИ, обидва заходи широко не анонсувалися, оголошень про можливість зустрічі виборців із кандидатом у Президенти не зафіксовано. Крім цього, як розповів кандидат Наливайченко журналістам, він мав намір зустрітися із працівниками Ужгородської районної лікарні, однак йому  не дозволили  провести зустріч у приміщенні закладу, тому зустріч із медиками відбулася на вулиці. На прес-конференції Валентин Наливайченко зазначив, що організації зустрічі в середині лікарні перешкодив представник штабу кандидата Петра Порошенка, однак не назвав його прізвища.

«Приміщення лікарні, яка є комунальною установою, не належить до місць, де агітаційні зустрічі апріорі заборонені згідно із частиною 20 статті 64 Закону «Про вибори Президента України», - зазначає координатор Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області. - Тобто, колектив чи керівник комунальної установи, як і приватної, можуть самі вирішити, надавати чи ні приміщення для зустрічі кандидата із співробітниками. Однак тут слід пам’ятати про вимоги частини 9 статті 58 Закону - приміщення, яке було надано одному кандидату, повинно бути надано на тих же умовах іншому. Простіше кажучи, якщо в Ужгородській райлікарні вирішили відмовити у наданні залу для кандидата Наливайченка, то тепер вони мають відмовити решті 43 кандидатам. Якщо ж інший кандидат проведе агітаційну зустріч із колективом лікарні всередині будівлі, то тут можуть вбачатися ознаки порушення частини 9 статті 58 Закону, за що керівника закладу, у випадку підтвердження порушення, можна притягнути до адмінвідповідальності за статтею 212-12 КУпАП - порушення права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії».

У лютому область відвідав народний депутат, представник партії ВО «Батьківщина» Іван Крулько, який у містах Хуст, Тячів, а також у селищах Дубове та Грушево Тячівського району мав зустрічі із виборцями як представник партії ВО «Батьківщина» та кандидатки Тимошенко. Також нардеп взяв участь в урочистостях із місцевою владою у Тячівській ОТГ при вшануванні пам’яті воїнів-афганців. Також нардеп Іван Крулько поінформував, що довіреною особою кандидатки Юлії Тимошенко в окрузі №71 стане директор Інституту Амосова Василь Лазоришинець. Останній є депутатом Закарпатської обласної ради від партії «Єдиний Центр». До речі, вже 1 березня, зустріч нардепа Крулька з виборцями відбудеться у селищі Міжгір’я, а 2 - у місті Тячів, на які завітає заслужена артистка України Анастасія Приходько. На афіші заходів вказано, що зустрічі відбудуться у рамках Всеукраїнського туру на підтримку кандидатки у Президенти Юлії Тимошенко.

27 лютого область відвідав екс-народний депутат, громадський діяч Микола Томенко, який провів зустріч із журналістами в Ужгороді. Під час прес-конференції політик зазначив, що його місія на Закарпатті складається з двох частин: перша пов’язана із президентською виборчою кампанією, друга - із просвітницькою. Як відомо, Томенко публічно підтримав кандидата Анатолія Гриценка, в Ужгороді він назвав 5 аргументів на користь останнього та його команди. Також Томенко розповів, що запланував відвідати міста Мукачево (де завітає в університет) та Берегово.

У лютому на території області спостерігачі ОПОРИ фіксували у різній кількості білборди з іменами кандидатів у Президенти - Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Сергія Тарути, Олександра Вілкула, Олега Ляшка, Андрія Садового, Олександра Шевченка, Євгенія Мураєва, Анатолія Гриценка, Руслана Кошулинського, Олександра Соловйова, Володимира Зеленського. Щодо останнього, то його прізвища на бордах (чи сітілайтах) не видно, а є лише склад “Зе”. Втім на вихідних даних вказано, що замовником продукції є саме кандидат Володимир Зеленський.

В останні дні січня – перші дні лютого на Закарпатті, а саме у містах Ужгороді та Тячеві, було зафіксовано білборди із агітацією на користь кандидатів Олександра Шевченка, Олега Ляшка, Юлії Тимошенка, Олександра Вілкула без вихідних даних, про що спостерігачі ОПОРИ подали відповідні заяви до поліції.

На початку лютого в області з’явилися борди, що  рекламують партію «Блок Петра Порошенка «Солідарність», на яких гасло «Реальні справи, а не брехливі обіцянки». За словами координатора громадського споптереження ОПОРИ на Закарпатті, згадка прізвища та імені кандидата на пост Президента в назві партії в ході здійснення передвиборчої агітації може призвести до порушення принципу рівності кандидатів. Зокрема, відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про вибори Президента України» всі кандидати на пост Президента України мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі. Розміщення агітаційних матеріалів із зазначенням прізвища та імені кандидата на пост без Президента, навіть без зазначення його статусу, недотримання вимог щодо фінансування з виборчого фонду та наявності вихідних даних, може сприйматися іншими кандидатами як прояви недобросовісної прихованої агітації, порушення стандартів ведення агітації та посилювати конфліктогенний потенціал виборів.

Варто звернути увагу, що такі  борди були у період із моменту реєстрації Петра Порошенка як кандидата і до миті, коли у нього не запрацював виборчий фонд. Після чого на їх місці з’явилися уже борди з іншим зображенням та з іменем кандидата, які містять вихідні дані.

З нових форм агітації у районах області спостерігачі зафіксували автобус, обклеєний рекламою Олега Ляшка, який у народі та ЗМІ отримав назву «Ляшкобус». Автобус возив районами області агітаторів, які роздавали у місці перебування друковану агітаційну продукцію.

В Ужгороді помічено також мікроавтобуси із іменем та символікою кандидата у Президенти Петра Порошенка. Наклейки з такими написами містять інформацію із вихідними даними. Ці мікроавтобуси, належать автотранспортному підприємству, тобто, ймовірно, автобуси використані просто як рекламоносії, оскільки у Законі «Про вибори Президента України» немає заборони реклами кандидатів на транспорті, у тому числі - й громадському.

На вулицях Ужгорода та інших міст області ОПОРА зафіксувала роботу агітаційних наметів від кандидатів Петра Порошенка (намети почали роботу із середини лютого, до того їх не було), кандидатки Юлії Тимошенко, Валентина Наливайченка, Андрія Садового, Олега Ляшка Анатолія Гриценка, Олександра Шевченка,  Руслана Кошулинського.

Відзначимо, що 22 лютого офіційний сайт ГУНП в Закарпатській області повідомив про те, що до відділу поліції Ужгорода «з заявою звернувся представник одного з кандидатів на пост Президента України. За повідомленням заявника, він отримав інформацію, що двом ужгородцям зателефонували невідомі, які пропонували грошову винагороду за надання свого голосу під час виборів Президента України за одного з кандидатів. Особи представилися співробітниками виборчого штабу». Станом на 22 лютого у поліції поінформували, що проводять перевірку. Публічно жоден із закарпатських представників кандидатів не повідомив, що звертався у поліцію з приводу підкупу виборців.

«Було також кілька повідомлень про можливий підкуп виборців. Дана інформація була перевірена, але вона не підтвердилася. Як розповів заступник начальника ГУНП у Закарпатській області, полковник поліції Ярослав Лебович, в одному випадку жінка сподівалася отримати грошову винагороду за свій голос під час голосування. А коли їй в цьому відмовили, то вона зателефонувала в поліцію й повідомила про підкуп виборців», - йдеться на сайті ГУНП у Закарпатській області у повідомленні від 25 лютого.

Закарпатські представники ОПОРИ не зафіксували випадків участі представників релігійних організацій у заходах на підтримку кандидатів на пост Президента України. При цьому на початку лютого у приміщенні Закарпатської ОДА відбулася презентація копії тексту Томосу за участю заступника голови ОДА Ярослава Галаса та  єпископа Ужгородського і Закарпатського УПЦ Варсонофія. Втім на заході проявів агітації на користь чинного Президента не зафіксовано.

Крім того, на тему Томосу час од часу роблять дописи на сторінці Фейсбук обласної організації «БПП. Солідарність», наприклад, 13 лютого зафіксовано репост про перехід релігійної громади у Рахівському селищі Ясіня до ПЦУ, 11 лютого – про аналогічну подію у селищі Вел.Бичків того ж району.

Слід відзначити, що в агітаційних наметах на користь кандидата Петра Порошенка перехожим у лютому роздавали  журнал «Собор», який формально не є агітаційним матеріалом, на ньому є позначка – «На підтримку Православної церкви України». Втім у журналі є візуальні картинки із гаслами «Цей день увійшов в історію!», «Томос для України!» – схожі на ті, які були на білбордах з іменем Петра Порошенка до моменту його реєстрації як кандидата. Журнал фактично не містить вихідних даних, зокрема – інформацію про тираж та установу, що здійснила друк. Єдине, що вказано – це імена головного та художнього редакторів.

Також у лютому на Закарпатті вчасно запрацювали 6 окружних виборчих комісій. Перші засідання 19 та 20 лютого пройшли відкрито для журналістів і спостерігачів та без провокацій. Саме окружні виборчі комісії у термін до 12 березня повинні у своїх округах утворити дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць, де, власне, 31 березня (та, у випадку повторного голосування - 21 квітня) пройде голосування виборців за кандидатури на посаду Президента.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.