З початку виборчого процесу ЦВК зареєструвала 94 довірені особи кандидатів у округах на території Сумської області. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрацію цих осіб та відшукали інформацію про них у відкритих джерелах.
Першими зареєстрували довірених осіб кандидати на пост Президента Юрій Бойко («Опозиційний блок») та Анатолій Гриценко («Громадянська позиція»).
Довіреною особою Юрія Бойка у ТВО №157 є Микола Войтенко – депутат Сумської обласної ради, обраний від партії «Опозиційний блок», закріплений за м. Суми, м. Лебедин, м. Шостка, Білопільським, Буринським, Лебединським та Путивльським районами. Юрій Бурлака (ТВО №159) – депутат, голова фракції «Воля народу» у Глухівській міськраді, керівник Глухівської міської організації цієї політичної партії. Віталій Жиленко (ТВО №158) – член партії «Опозиційний блок», депутат Сумської міськради, фракції «Опозиційний блок», заступник директора в ТОВ «Сумбудтранс». Раніше був членом «Партії регіонів». Яків Зубан (ТВО №161) – пенсіонер, колишній керівник Роменського міськрайонного центру зайнятості, член партії «Опозиційний блок», був керівником та засновником Роменської міської організації «Партії регіонів», керівник ГО «Роменський комітет з прав людини». Олександр Стрельченко (ТВО №162) – депутат Сумської обласної ради, керівник фракції партії «Опозиційний блок». Володимир Пилипейко (ТВО №160) – підприємець, депутат обласної ради від «Опозиційного блоку».
29 січня ЦВК прийняла постанову №75 «Про реєстрацію довірених осіб кандидата на пост Президента України Гриценка А. С. на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах».
У цій постанові затверджено довірених осіб кандидата у 3 виборчих округах: Ігор Рекуненко (ТВО№ 157), Микола Матвієнко (ТВО№ 159) та Іван Резнік (ТВО № 160). Пізніше постановою ЦВК від 12 лютого визначено ще двох довірених осіб кандидата: Миколу Бойка (ТВО№ 158) та Леоніда Могилка (ТВО№ 162). Останньою була призначена довірена особа у ТВО №161 Надія Солдатенко. Микола Матвієнко є одним із засновників Сумської регіональної партійної організації "Партії захисту пенсіонерів України". Микола Бойко – колишній начальник відділу освіти Білопільської райдержадміністрації. Зараз на пенсії. Колишній депутат Білопільської райради. Про Івана Резніка відомо, що він є членом партії «Громадянська позиція», у жовтні 2014 року балотувався від цієї партії на виборах до Верховної Ради України. Ігор Рекуненко – доктор економічних наук, науковець і викладач. Леонід Могилко – військовий пенсіонер, безпартійний, тричі був депутатом Охтирської міської ради. Під час останніх місцевих виборів балотувався від «БПП «Солідарність», але депутатом не став. Засновник і керівник Охтирської міської організації ветеранів війни і військової служби «Маю честь» Всеукраїнської спілки учасників війни.
Кандидат у Президенти Валентин Наливайченко («Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість») має на Сумщині лише одну довірену особу – Анатолія Ченцова (ТВО №157), який є головою міської організації цієї політичної сили.
Ще один кандидат Олександр Вілкул («Опозиційний блок – Партія миру та справедливості») має довірених осіб у всіх 6 виборчих округах.
У постанові ЦВК №235 від 06.02.2019 року зазначено, що у ТВО №157 довіреною особою кандидата є Андрій Грек, у ТВО №158 – Андрій Сигида, у ТВО №159 Людмила Халявко, у ТВО №160 – Володимир Кушнірьов, у ТВО №161 – Ірина Орлова та у ТВО №162 Олег Анацький.
Андрій Грек – депутат Сумської обласної ради, член депутатської фракції Політичної партії «Опозиційний блок». Андрій Сигида – також представник цієї політичної сили, депутат Білопільської міської ради від «Опозиційного блоку». На чергових місцевих виборах 2015 року балотувався в Білопільську райраду, втім не був обраний, проте став депутатом Білопільської міської ради. Під час проміжних місцевих виборів у квітні 2018-го балотувався і пройшов в Білопільську міськраду від «Опозиційного блоку». Людмила Халявко – підприємець, дружина депутата Глухівської міської ради від Політичної партії «Воля народу» Миколи Халявки. Володимир Кушнірьов очолює Шосткинську громадську організацію «Стрім». На сайті ЦВК зазначено, що він безпартійний, у 2015 році балотувався до міської ради від «Опозиційного блоку».
Юрій Дерев'янко має довірених осіб лише у двох виборчих округах: Олександра Ревенка у ТВО №157 та Володимира Глущенка у ТВО №158. Володимир Глущенко до цього був в активі сумської радикальної партії. Нині, разом з іншим сумським екс-радикалом Олександром Ревенком, долучився до команди Дерев’янка на Сумщині.
У 6 виборчих округах зареєстровані довірені особи ще однієї кандидатки на президентське крісло Юлії Тимошенко. У ТВО №157 це Василь Матішинець, у ТВО №158 - Валерій Лютий, у ТВО №159 – Віктор Лисенко, у ТВО №160 – Тетяна Вронська, у ТВО №161 – Микола Ліщенко та у ТВО №162 Володимир Чернов.
Віктор Лисенко – керівник Глухівської партійної організації ВО «Батьківщина». Валерій Лютий – голова Білопільської районної ради, керівник місцевої партійної організації ВО «Батьківщина». На перших місцевих виборах у грудні 2016 року – обраний депутатом до Білопільської райради. Микола Ліщенко – депутат Слобідської сільської ради Буринського району, керівник місцевої партійної організації ВО «Батьківщина». Працює вчителем. Віктор Лисенко – довголітній очільник ВО «Батьківщина» в Глухові, депутат облради. Тетяна Вронська – голова Шосткинської районної організації ВО «Батьківщина». Володимир Чернов – пенсіонер, член ВО «Батьківщина», депутат Охтирської міської ради. Був співзасновником нині закритого ТОВ ФК «Нафтовик-Укрнафта».
Довіреними особами кандидата Євгенія Мураєва (партія «Наші») є лідер Сумського осередку партії в Сумах Олександр Соколов (ТВО №157), а також Віталій Луговський (ТВО №158), Валентин Биков (ТВО №159), Тетяна Опанасенко (ТВО №160), Яна Булах (ТВО №161) та Максим Барбарук (ТВО №162).
Максим Барбарук – підприємець. Віталій Луговський – керівник Сумської регіональної організації професійної спілки працівників молодіжних житлових комплексів та комітетів місцевого самоврядування. Інформації щодо участі у виборчих кампаніях на сайті ЦВК немає. Яна Булах – засновник і директор ТОВ «АРХІЛАЙН-2000», до цього працювала провідним спеціалістом сектору бюджетних надходжень Роменського управління ДКС України Сумської області. Валентин Биков – підприємець з Путивля. Тетяна Опанасенко – депутат Шосткинської міської ради від партії «Опозиційний блок».
Довірених осіб у всіх територіальних округах Сумської області має Руслан Кошулинський (ВО «Свобода»). Це Микола Бойко у ТВО №157, Олександр Лазаренко у ТВО №158, Віктор Решетняк у ТВО №159, Микола Биркун у ТВО №160, Ігор Дубенко у ТВО №161 та Олександр Комлик у ТВО №162.
Олександр Лазаренко, член виконавчого комітету Сумської міської ради. Микола Биркун – депутат облради від ВО «Свобода» з Конотопа. Віктор Решетняк – викладач Глухівського педуніверситету, один з керівників глухівської «Свободи». Ігор Дубенко – керівник Роменської районної партійної організації ВО «Свобода». Працює завідувачем сектору музею Петра Калнишевського державного історико-культурного заповідника «Посулля». Співвзасновник Роменської міської організації політичної партії «Українська платформа». Олександр Комлик – безпартійний, був першим кандидатом до Тростянецької міської ради під час перших місцевих виборів 2017 року від партії ВО «Свобода», є директором та власником ТОВ «Тростянецькі комп'ютерні мережі» Півроку був головою Тростянецької РДА у 2014-му.
Шестеро довірених осіб представлятимуть інтереси кандидата від Радикальної партії: у ТВО №157 Олександр Пономаренко, у ТВО №158 Наталія Калініченко, у ТВО №159 Євген Мощенко, у ТВО №160 Сергій Демеха, у ТВО №161 Роман Говенько, у ТВО №162.
Наталія Калініченко – депутатка Сумської обласної ради, у 2015-му обрана від політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка, є членом цієї політичної сили. Закріплена за м. Суми, Глухів та Білопільським, Глухівським, Путивльським, Кролевецьким районами. З 2005 року працює головним редактором районної газети «Білопільщина». Про Миколу Горобця відомо, що у 2015 році він балотувався до Охтирської міської ради від Радикальної партії Олега Ляшка. Роман Говенько – безпартійний, депутат Роменської районної ради від Радикальної партії, голова постійної комісії з питань депутатської діяльності, регламенту, розвитку місцевого самоврядування, територіального устрою, законності та правопорядку, керівник фермерського господарства. Сергій Демеха – скандально відомий депутат облради від «Свободи», зараз член в Радикальної партії Олега Ляшка.
18 січня ЦВК прийняла постанову №75 «Про реєстрацію довірених осіб кандидата на пост Президента України Садового А. І. на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах», якою були затверджені четверо представників кандидата: Олександр Зименко у ТВО №157, Олександр Чернадчук у ТВО №158, Андрій Чепурний у ТВО №159, Андрій Чепурний та Ігор Шарай у ТВО №162. Пізніше було затверджено кандидатури Інни Пащенко у ТВО №160 та Володимира Моїсеєнка у ТВО №161.
Олександр Зименко – голова Сумського обласного осередку політичної партії «Об’єднання «Самопоміч», депутат Сумської міської ради. Андрій Чепурний – керівник окружного виборчого штабу Садового, підприємець з Кролевця, волонтер. У 2015 році обраний депутатом Кролевецької міської ради від партії «Об'єднання «Самопоміч» і секретарем ради. Олександр Чернадчук – юрист, кандидат юридичних наук. Працює на кафедрі кримінально-правових дисциплін та судочинства СумДУ, член Ради адвокатів Сумської області, представник дорадчої ради сумської міської організації Політичної партії «Об’єднання «Самопоміч». Ігор Шарай був головою Охтирської райдержадміністрації, у минулому – член партії «Український Народний Блок Костенка і Плюща», підприємець та керівник кількох громадських організацій.
Представників у трьох виборчих округах має кандидат Олександр Данилюк та 6 Руслан Ригованов. Минулого тижня зареєстрували 36 довірених осіб кандидатів Володимира Зеленського, Сергія Тарути, Олександра Шевченка, Петра Порошенка, Миколи Габера, Сергія Капліна – по одному представнику в окрузі. ОПОРА розповість детальніше про кожного з них у наступних публікаціях.
Як розповів радник з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк, згідно з ч. 2 ст. 67 Закону України «Про вибори Президента України» довірені особи кандидата ведуть агітацію за обрання його Президентом України, сприяють кандидату на пост Президента України у проведенні виборчого процесу, представляють інтереси кандидата у відносинах з виборчими комісіями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, виборцями. Відповідно до ч. 5 цієї статті довірена особа кандидата з дня її реєстрації Центральною виборчою комісією до припинення її повноважень або закінчення виборчого процесу має право на звільнення від виробничих або службових обов'язків без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.