У виборчому окрузі №65 (м. Новоград-Волинський) 20 лютого окружна виборча комісія з другої спроби зібрала ⅔ членів для проведення першого засідання. Із 38 членів комісії, затверджених ЦВК, були присутні лише 25.
Засідання було призначене на 12:00 у приміщенні Новоград-Волинського Палацу культури.
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України «Про вибори Президента України»: «Повноваження окружної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги не менш як двома третинами її складу, визначеного при її утворенні, на її першому засіданні, яке проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про її утворення і скликається її головою».
У випадку ОВК №65 дві треті - це 25.3 і для кворуму потрібні 26 членів.
Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА зазначає: «Доволі часто комісії допускають помилку, щодо заокруглення дробових залишків за математичними правилами. Проте якщо ⅔ від складу, це до прикладу 25.3 то 25 це менше за дві третини, таким чином, якщо саме така кількість членів прийняла присягу, комісія ще не є повноважною. Представники ЦВК рекомендують комісіям у випадку наявності кворуму, тобто більше половини складу комісії, приймати присягу присутнім членам, не закриваючи при цьому засідання, та відновлюючи його при появі нових членів, яких слід привести до присяги. Така практика хоча і не в цілому відповідає закону, дозволяє уникнути порушення законодавчої вимоги, щодо необхідності прийняття ⅔ членів присяги саме на першому засіданні».
Як повідомив представник ОПОРИ, на засіданні в Новоград-Волинському були присутні 25 членів комісії з 38. Комісія оголосила про початок роботи, присутні 25 людей прийняли присягу.
Представник ОПОРИ звернувся до голови комісії із зауваженням, що для кворуму потрібно, щоб на засіданні були присутні 26 членів комісії, бо це є порушенням. У свою чергу голова порадилась з ЦВК і оголосили перерву, щоб зібрати кворум, зробити повторне голосування і продовжити роботу. Однак, після перерви склад трохи змінився на одну людину. Зібралися знову 25 членів комісії, але один чоловік, який був на засіданні до перерви, не прийшов, а прийшла член комісії, якої не було спочатку. Знову проголосували 25 осіб. За словами представника ОПОРИ, голова комісії ще раз радилася з ЦВК та юристами і прийшли до висновку, що варто привести до присяги 26 –го члена комісії, який приєднався до засідання після перерви і продовжити засідання.
У ВО №66 (м.Малин) засідання відбулося 20 лютого. За словами представника ОПОРИ, на першому засіданні були присутні 26 членів комісії з 38 (⅔ складу). Перед початком виступив начальник відділу реєстру виборців міста Малина Андрій Височинський, який пояснив всім членам ОВК, як змінити місце голосування без зміни місця реєстрації. Члени комісії обрали трьох людей, які будуть працювати на платній основі та склали присягу.
У місті Коростень ВО №64 комісія зібралась на перше засідання у визначений законом термін – 19 лютого. Були присутні 26 з 37 членів, також бухгалтер та юрист. На засідання прийняли присягу. Заступник голови Любов Вербельчук, представниця кандидата в Президенти Ольги Богомолець, відмовилася виконувати обов'язки заступника. Серед членів ОВК був призначений, як повідомила комісія, «новий заступник» – Ольга Колесник від кандидата Петра Порошенка.
Голова комісії Олег Гурін в коментарі ОПОРІ розповів: «Заступник, який був присутній на засіданні звернувся до нас і повідомив про те, що він за сімейними обставинами не може виконувати функції заступника. Тому була пропозиція призначити серед членів ОВК людину, яка буде виконувати ці обов'язки на платній основі. Це законом передбачено. Серед членів ОВК вибирається голосування людина, яка на платній основі виконує обов'язки заступника голови комісії. Це не нова людина зі сторони. У нас є постанова ЦВК, де визначена кількість членів, які представляють різних кандидатів у Президенти. Якщо людина відмовляється – голова, заступник або секретар, то серед членів ОВК обирається людина, яка виконує ці функції. Загальна кількість членів у нас залишилась така сама, той хто був заступником стає членом ОВК», – зазначив голова комісії.
Відповідно до частини 8 статті 23 Закону, ЦВК одночасно з формуванням складу ОВК призначає голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії. Кожний суб’єкт подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад в окружних виборчих комісіях. При цьому повинна бути дотримана приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб’єкта подання.
Відповідно до частини 9 статті 30 Закону України «Про вибори Президента України» рішення про дострокове припинення повноважень або заміну заступника голови виборчої комісії приймається одночасно з рішенням про призначення нового члена комісії на посаду голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії від того ж суб’єкта подання. Відповідно до частини 8 статті 30 Закону у разі систематичного заступником голови покладених на нього обов’язків окружна виборча комісія може звернутися до ЦВК, з мотивованим рішенням про його заміну, якщо за це проголосувало не менше двох третин від складу комісії. Це рішення підлягає обов’язковому розгляду у строки, зазначені в частині сьомій цієї статті. Таке рішення не є підставою для припинення повноважень вказаних осіб як членів відповідної виборчої комісії.
Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА зазначає: «Як бачимо ОВК у 64 окрузі не дотримано процедури зміни заступника голови комісії, таке рішення може бути ініційованим самим ОВК, проте приймається виключно комісією, яка її сформувала, тобто ЦВК. Заміна повинна відбуватися за поданням від того ж кандидата в Президенти, інакше буде не враховано квоту кандидата на керівні посади в комісії. В той же час відповідно до частини 4 статті 29 за рішенням ОВК, затвердженим ЦВК, для виконання повноважень з оплатою їх праці може бути призначено замість заступника голови іншого члена окружної виборчої комісії, проте це не призводить до втрати заступником його статусу керівної посади в комісії».
У ВО №63 (м. Бердичів) комісію сформовано у складі 37 чоловік. На першому засіданні були присутні 26 членів, які склали присягу, затвердили графік роботи та календарний план і озвучили обов'язки членів комісії. Представник ОПОРИ розповів, що з 11 осіб, які не з'явилися на засідання, семеро проживають за межами області. Заступник голови Ольга Забродська, представниця Віталія Скоцика, відмовилась від роботи в комісії, проживає в смт. Корнин, Попільнянського р-ну. Також на засіданні була присутня керуюча справами Бердичівського міськвиконкому Надія Мохно, яка розповіла про матеріально-технічне забезпечення діяльності комісії.
У Житомирі ВО №62 ОВК зібралася на перше засідання 19 лютого. Присутні 26 з 36 членів комісії. Прийняли присягу та обговорили план роботи.
На перше засідання ОВК №67 (м. Чуднів) 20 лютого зібралися 26 членів з 38. На засіданні прийняли присягу та оголосила план роботи. Також комісія очікує на заміну заступника голови.
Координатор громадського спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Житомирській області зазначив: «Усі 6 виборчих комісій області прийняли присягу та розпочали свою роботу. Найближчим часом вони мають бути забезпечені всіма необхідними матеріально-технічними засобами та приміщеннями відповідної площі для здійснення своєї діяльності. Від якості роботи ОВК залежить якість організації та проведення виборів. Також, найближчим часом чекає на перші заміни членів комісій».
Як повідомляла ОПОРА, ЦВК 18 лютого утворила склад окружних виборчих комісій у шістьох округах Житомирської області. До складу ОВК увійшли 223 представники кандидатів в Президенти. Немає в комісіях представників Геннадія Балашова, Інни Богословської, Дмитра Гнапа, Дмитра Добродомова, Іллі Киви та Аркадія Корнацького.
Відповідно до частини 2 статті 23 Закону України «Про вибори Президента України»: «Окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за сорок днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дванадцяти осіб». Відповідно до затвердженого ЦВК календарного плану виборів – до 18 лютого мають бути утворені ОВК. У частині 3 цієї статті вказано: «Подання стосовно кандидатур до складу окружних виборчих комісій (по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата) вносяться кандидатами на пост Президента України, які зареєстровані у Центральній виборчій комісії. Подання вноситься до Центральної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді не пізніш як за сорок п’ять днів до дня виборів за підписом кандидата на пост Президента України або його уповноваженого представника у Центральній виборчій комісії».
Відповідно до частини 4 статті 22 Закону України «Про вибори Президента України»: «Окружна виборча комісія є юридичною особою. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного територіального виборчого округу з питань виборів Президента України».
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
(#вибори; #opora; #опора)