За інформацією ЦВК, станом на 21 лютого, 11 із 44 кандидатів у Президенти мають довірених осіб у територіальних виборчих округах Івано-Франківської області. Загалом у ТВО Прикарпаття зареєстрували 60 довірених осіб.
Із одинадцяти кандидатів у Президенти України, які зареєстрували довірених осіб у територіальних виборчих округах Івано-Франківської області, п’ятеро мають довірену особу в 100% територіальних виборчих округів Івано-Франківщини, троє – у 86% виборчих округів, один кандидат «охопив» довіреними особами понад 70% ТВО і ще двоє кандидатів мають по одній довірений особі в області. Цікаво, що троє з чотирьох кандидатів у Президенти України, які є представниками Прикарпаття, не мають наразі жодної довіреної особи у територіальних виборчих округах.
Довірену особу в кожному із семи територіальних виборчих округів Івано-Франківщини мають: Олександр Вілкул, Анатолій Гриценко, Руслан Кошулинський, Олег Ляшко, Юлія Тимошенко. Довірені особи у шести територіальних виборчих округах Івано-Франківської області зареєстровані від кандидатів у Президенти Юрія Дерев’янка, Андрія Садового та Руслана Ригованова.
П’ятьох довірених осіб у ТВО Прикарпаття має кандидат Володимир Зеленський. Це Салига Світлана Анатоліївна, Фіщук Роман Миколайович, Левконович Юрій Юрійович, Богачов Олександр Миколайович, Мензатюк Максим Олександрович.
Кандидати у Президенти України, які мають по одній довіреній особі в Івано-Франківській області: Валентин Наливайченко (довірена особа Майданський Андрій Анатолійович) та Ігор Шевченко (Рошко Юрій Юрійович).
Довірені особи Олега Ляшка на Прикарпатті: Василик Уляна Степанівна, Вальчишин Ганна Іванівна, Федів Іван Ігорович, Комар Василь-Володимир Іванович, Трачук Віталій Антонович, Кривченко Тетяна Миколаївна, Трачук Тетяна Михайлівна.
Довірені особи Анатолія Гриценка: Ладовський Микола Васильович, Бігусяк Михайло Васильович, Денега Богдан Михайлович, Васильєв Віталій Олександрович, Янко Микола Михайлович, Ласійчук Мирослав Дмитрович, Томаш Володимир Любомирович.
Довірені особи Руслана Кошулинського: Онуфріїв Роман Михайлович, Попович Василь Борисович, Найда Андрій Михайлович, Оглоб’як Тарас Ігорович, Іваночко Михайло Степанович, Дяків Юрій Миколайович, Костащук Юрій Васильович.
Довірені особи Юлії Тимошенко: Когут Оксана Володимирівна, Іваськів Андрій Степанович, Сікора Ольга Мирославівна, Черневий Юрій Іванович, Боднарук Євгеній Миколайович, Книшук Орися Володимирівна, Луцак Мирослав Богданович.
Довірені особи Андрія Садового: Станіславський Богдан Миколайович, Шіляк Микола Миколайович, Дрань Андрій Ярославович, Никорович Святослав Ігорович, Токарчук Олег Володимирович, Половко Олег Степанович.
Довірені особи Олександра Вілкула: Блащук Микола Петрович, Серемчук Ігор Степанович, Іваськів Артур Михайлович, Сметанюк Володимир Михайлович, Боднар Тарас Григорович, Личук Володимир Іванович, Яремійчук Василь Петрович
Довірені особи Юрія Дерев’янка: Мельник Руслан Дмитрович, Король ольга Мирославівна, Дирів Іван Ярославович, Пришляк Тетяна Іванівна, Рогів Михайло Тарасович, Рудик Марія Олександрівна.
Довірені особи Руслана Ригованова: Синиця Ярослав Любомирович, Опар Олександра Василівна, Матіїв Уляна Орестівна, Барчук Людмила Миколаївна, Базюк Олександра Маркіянівна, Василик Роман Дмитрович.
Станом на 21 лютого 2019 року 44 кандидати у Президенти України зареєстрували загалом 1758 довірених осіб в територіальних виборчих округах. У трьох кандидатів кількість довірених осіб майже сягає двох сотень. А загалом «межу» у сотню довірених осіб перетнули лише семеро із 44 кандидатів. Жодної довіреної особи у територіальних виборчих округах не мають понад половина кандидатів – 24 з 44.
По кількості довірених осіб у територіальних виборчих округах «вимальовується» трійка лідерів: у Руслана Кошулинського – 198 довірених осіб у територіальних виборчих округах України. Кандидат не має довірених осіб лише у 27 з 225- ти територіальних виборчих округах.
198 довірених осіб – й у Юлії Тимошенко (не має довірених осіб у 27 із 199 територіальних виборчих округів, в яких відбудуться вибори). В Олега Ляшка – 194 довірені особи (не має довірених осіб у 31 із 199 територіальних виборчих округів, в яких відбудуться вибори). У Анатолія Гриценка – 181 довірена особа, в Руслана Ригованова – 172 довірені особи, в Андрія Садового – 164 довірених осіб, в Олександра Вілкула – 134 довірених осіб.
По одній довіреній особі – в Сергія Капліна, Сергія Носенка, Ігоря Смешка та Дмитра Добродомова. Дві довірені особи – в Сергія Кривоноса.
Серед кандидатів у Президенти від Прикарпаття найбільше довірених осіб у територіальних виборчих округах в Юрія Дерев’янка – 64. В Олександра Шевченка, Андрія Новака та Юрія Тимошенка не зареєстровано жодної довіреної особи в територіальних виборчих округах).
«Довірені особи кандидата ведуть агітацію за обрання його Президентом України, сприяють кандидату на пост Президента України у проведенні виборчого процесу, представляють інтереси кандидата у відносинах з виборчими комісіями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, виборцями. Згідно зі ст. 67 ЗУ «Про вибори Президента України», кандидат на пост Президента України може мати не більше 5 довірених осіб в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі та по одній довіреній особі у кожному територіальному окрузі», - роз’яснює координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Івано-Франківській області.
Як він зауважує, довірена особа кандидата з дня її реєстрації Центральною виборчою комісією до припинення її повноважень або закінчення виборчого процесу має право на звільнення від виробничих або службових обов'язків без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.