У місті Рожище Волинської області суд визнав винною редакторку газети «Наш край» у порушенні вимог Закону України «Про вибори Президента України» через публікацію результатів соцопитування, пов’язаного із виборами, без зазначення замовника опитування та точного формулювання питань. Однак, від адміністративної відповідальності жінку звільнили. Про це йдеться у постанові Рожищенського районного суду від 7 лютого 2019 року.

Суд встановив, що 3 січня 2019 року редакторка «Нашого краю» опублікувала результати опитування громадської думки, пов'язаного з виборами Президента України без зазначення замовника опитування та точного формулювання питань. Цим вона порушила вимоги ст. 56-6 Закону України «Про вибори Президента України».

В судовому засіданні жінка свою вину визнала та щиро розкаялася, а також пообіцяла в подальшому подібного не вчиняти. Зрештою, суд прийшов до висновку, що редакторка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-20 КУпАП - порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов’язаної з підготовкою і проведенням виборів, засобами масової інформації. Суд визнав жінку винною, але звільнив від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення. Відтак, редакторці оголосили усне зауваження.

Нагадаємо, ОПОРА уже повідомляла про поширення результатів соцопитувань у волинських ЗМІ без зазначення необхідних даних. У лютому продовжувала відстежувати публікації із результатами соціологічних опитувань на шпальтах волинських ЗМІ.

Так, у випуску Любомльської громадсько-політичної газети «Наше життя» за 1 лютого, у луцькій «районці» «Слава праці» за 1 лютого, а також у Старовижівській районній газеті «Сільські новини» з 2 лютого  опублікували новину «Рейтинг Петра Порошенка зростає і фактично зрівнявся із рейтингом Юлії Тимошенко». У тексті новини посилаються на результати соцопитування центру імені Михайла Драгоманова. Також тут є інформація про час, метод, територію та обсяг вибірки, однак не зазначено точного формулювання питань та замовників дослідження.

На шпальті газети «Твій вибір» за 7 лютого розмістили новину «Соціологи фіксують збільшення довіри до жінки-політика». У публікації, зокрема, йдеться про підсумки соціологічного дослідження групи «Рейтинг». У тексті повідомляють про посилення позицій Юлії Тимошенко не згадуючи про рейтинги інших кандидатів. Також тут йдеться про програми. Презентовані на форумі, плани кандидатки в реформуванні медицини тощо. Наприкінці матеріалу є відомості про терміни, територію проведення, вибірка, метод дослідження та можливу похибку, проте не повідомляють, хто є замовником та як точно звучали питання, які ставили респондентам. Підписана публікація іменем політичного консультанта Сергія Бикова.

У випуску  газети «Вісті Ковельщини» за 7 лютого також розмістили матеріал «Чого чекають українці від виборів» у рубриці «Дослідження». У матеріалі згадують про потенціал зростання підтримки Юлії Тимошенко. Наприкінці наведені дані про авторів дослідження, обсяг і вік вибірки, метод терміни проведення та похибку, та не наведено відомостей про замовника та не вказане точне формулювання питання, яке ставили учасникам дослідження. Публікація підписана іменем політтехнолога Андрія Золотарьова.

Нагадаємо, у статті 56-6 Закону України «Про вибори Президента України» означені особливості поширення інформації про результати опитування громадської думки, пов’язаного з виборами. У частині 1 передбачено, що підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати опитування, пов’язаного з виборами, з обов’язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки.

Частина 2 цієї ж статті чітко визначає, що інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, зобов’язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 

(#вибори; #opora; #опора)