Протягом лютого 2019 року у Вінницькій області суди розглянули 15 справ, пов’язаних з порушеннями під час виборчого процесу, в тому числі справ щодо порушення порядку надання фінансового внеску на підтримку політичної партії. Дані про це, розміщені в Єдиному реєстрі судових рішень та проаналізовані громадським омбудсменом із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області.
Так, 8 лютого Вінницьким міським судом притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 65 грн за ч. 2 ст. 212-13 КУпАП пенсіонера за розповсюдження буклетів кандидата у президенти, на яких відсутня інформація про друк і тираж.
8 лютого Жмеринським районним судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1 190 грн за ст. 212-15 КУпАП за здійснення благодійного внеску в сумі 5 625,00 грн на користь політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» при наявності власного податкового боргу в сумі 484,37 грн.
13 лютого Вінницьким міським судом підприємця-власника білбордів притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 85 грн за ч. 2 ст. 212-13 КУпАП за розміщення матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснювала їх друк, про тираж та про осіб, відповідальних за випуск.
14 лютого Хмільницьким міськрайонним судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1 190 грн за ст. 212-15 КУпАП за здійснення благодійного внеску в сумі 116 000,00 грн на користь політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» при наявності власного податкового боргу в сумі 326,00 грн.
14 лютого Хмільницьким міськрайонним судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1 190 грн за ст. 212-15 КУпАП за здійснення благодійного внеску в сумі 147 000,00 грн на користь політичної партії ВО «Батьківщина» при наявності власного податкового боргу в сумі 109,32 грн.
14 лютого Хмільницьким міськрайонним судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1 190 грн за ст. 212-15 КУпАП за здійснення благодійного внеску в сумі 147 500,00 грн на користь політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» при наявності власного податкового боргу в сумі 3 722,65 грн.
15 лютого Вінницьким міським судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1 190 грн за ст. 212-15 КУпАП за здійснення благодійного внеску в сумі 12 500,00 грн на користь політичної партії «Наш край» при наявності власного податкового боргу в сумі 54,62 грн.
20 лютого Вінницьким міським судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1 190 грн за ст. 212-15 КУпАП за здійснення благодійного внеску в сумі 14 000,00 грн на користь політичної партії «Наш край» при наявності власного податкового боргу в сумі 233,72 грн.
22 лютого Вінницьким міським судом було вирішено матеріали про притягнення особи до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-14 КУпАП, повернути до Вінницького відділу поліції ГУ національної поліції у Вінницькій області для доопрацювання та подальшого направлення до суду. Це пов’язано з тим, що в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано частину ст. 212-14 КУпАП, за якою притягується особа, а також копії документів, доданих до протоколу, не були належним чином посвідчені.
22 лютого Вінницьким міським судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 85 грн за ч. 1 ст.212-14 КУпАП за порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами щодо кандидата в президенти. Правопорушник 22 лютого тримав агітаційні матеріали в руках, перебуваючи у приміщенні Вінницької міської ради.
22 лютого Хмільницьким міськрайонним судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 51 грн за ч. 2 ст. 212-13 КУпАП за розміщення матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, тираж та осіб, відповідальних за випуск.
25 лютого Вінницьким міським судом було вирішено матеріали про притягнення особи до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-14 КУпАП, повернути до Вінницького відділу поліції ГУ національної поліції у Вінницькій області для доопрацювання та подальшого направлення до суду. Адже в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано частину ст. 212-14 КУпАП, за якою притягується особа, а також не конкретизовано суть адміністративного правопорушення, вчиненого особою. Оскільки в графі «склад адміністративного правопорушення» зазначено, що громадянин розміщував агітаційні матеріали чи політичну рекламу, тому не зрозуміло, що саме розміщував громадянин: агітаційні матеріали чи політичну рекламу.
26 лютого Муровано-Куриловецьким районним судом було закрито провадження у справі про притягнення особи до відповідальності за ст. 212-15 КУпАП у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Оскільки протокол про адміністративне правопорушення було складено без участі особи, яка притягується до відповідальності, а сама особа, яка сплатила кошти на рахунок політичної партії, не була обізнана з наявністю у неї, на той момент, податкового боргу, що свідчить про відсутність в її діях вини у формі прямого умислу.
Також 28 лютого Вінницьким міським судом особу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1 190 грн за ст.212-15 КУпАП за здійснення благодійного внеску в сумі 14 000,00 грн на користь політичної партії «Наш край» при наявності власного податкового боргу в сумі 54,62 грн.
«Виборчі правопорушення, попри свою, на перший погляд, малозначність, справляють надзвичайно потужний негативний ефект. Зниження рівня толерантності до правопорушень у виборчій сфері, що досягається виключно шляхом посилення невідворотності покарань за них, покращуватиме рівень культури виборів, що в кінцевому результаті відобразиться на якісному складі органів влади та місцевого самоврядування в державі. На мою думку, якісно ситуація зміниться лише тоді, коли на виборчі правопорушення почнуть реагувати не лише поліцейські та спостерігачі, а й пересічні виборці, для яких такі речі стануть неприйнятними на ціннісному рівні», - зазначає виборчий омбудсмен.
Нагадаємо, що 12 тренерів ОПОРИ проводили навчання для працівників правоохоронних органів щодо особливостей застосування законодавства під час виборів. Зокрема, знання про виборче законодавство удосконалювали й працівники поліції Вінниччини.
Також нагадаємо, що законопроект №8270 щодо невідворотності покарань за виборчі злочини підтримали на комітеті та радили до прийняття на засіданні Верховної Ради. Цей документ розробляли експерти Громадянської мережі ОПОРА спільно з Міністерством внутрішніх справ України та Національною поліцією України.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.