28 червня в Івано-Франківську відбувся «БАМ фест. Фестиваль добрих сусідів». Як повідомляють спостерігачі ОПОРИ, на заході, організованому ймовірно за участі міської влади, поширювали агітаційну продукцію за кандидатку у нардепи, секретарку міськради Оксану Савчук, та роздавали подарунки. Оскільки в цих фактах можуть міститися ознаки непрямого підкупу виборців, ОПОРА звернулася до поліції.
Фестиваль був внесений до плану організаційно-масових заходів у Івано-Франківську з 22 до 30 червня 2019 року і оприлюднений на офіційному сайті міста Івано-Франківська. Відповідальним за проведення «БАМ фесту» вказано Центр дозвілля дітей та юнацтва за місцем проживання Івано-Франківської міської ради.
У афішах, які поширювалися на окремих сайтах Івано-Франківська (наприклад, на сайті list.in.ua «Бізнес-довідка Івано-Франківська», http://ifcityevent.com ), «БАМ Фест. Фестиваль добрих сусідів» анонсувався як захід, організатором якого є оргкомітет мешканців мікрорайону «БАМ», а ініціатором – Савчук Оксана (команда Марцінківа). На цій афіші розміщений також логотип ВО «Свобода» та зазначено замовника (кандидат у народні депутати України Савчук О.В.) та інші реквізити. Адреса, назва й година початку заходу співпадає із тими, які анонсовані у плані заходів міської ради.
На початку фестивалю ведуча оголосила: організатор – департамент освіти та міський центр дозвілля дітей та юнацтва за місцем проживання. «Наш фестиваль відбувається за ініціативи керівника депутатського корпусу Оксани Савчук та за підтримки голови міста Руслана Марцінківа», - додала ведуча.
Міський голова Руслан Марцінків розповів: «Нам із Оксаною Савчук дуже хотілося провести фестиваль. Оксана проводить цей фестиваль уже втретє – у своєму мікрорайоні «Каскад», де вона є депутатом. І ми вирішили, чому такий фестиваль не провести по всьому Івано-Франківську?»
Руслан Марцінків привітав присутніх із Днем Конституції і сказав: «Бажаю нам всім перемоги, бо ви знаєте, 21 липня будуть вибори до парламенту. Нам дуже важливо мати там свою людину у парламенті, щоб ми могли продовжувати хорошу роботу для Франківська – ремонтувати дороги, купувати комунальний транспорт, будувати нові дитячі садочки».
Із Русланом Марцінківим на сцені перебувала також Оксана Савчук, на футболці якої був логотип її як кандидата, а також депутати міської ради у вишиванках.
Під час заходу присутнім роздавали газети та набори агітаційної брендованої продукції, брендовані повітряні кульки. З усіх сторін майданчика, на якому проводився фестиваль, були розміщені агітаційні намети ВО «Свобода», з яких роздавали агітаційну продукцію. Також «розтяжки» закликали франківців підписатися на підтримку Оксани Савчук.
Наприкінці фестивалю ведуча запросила Оксану Савчук для «відзначення активних мешканців мікрорайону БАМ». «Ви хотіли мати гарний фестиваль і ви його зробили. Сьогодні тут було багато людей, які доклалися до цього свята – артистам і ведучим, освітнім закладам і військовим, які сьогодні прийшли до вас презентувати свої таланти, й робили для нас та наших дітей майстер-класи. І, звичайно, наші герої, а наші герої – це наші будинки. Ми від нашої команди підготували кожному будинку такі подарунки символічні – так, як вони нас всіх пригощали, ми вирішили, що, як справжні добрі українці, ми йдемо у гості, але не з порожніми руками. Тому я прийшла зі своїми колегами не з порожніми руками – крім грамот, ще щось принесла», - сказала Савчук.
Оксана Савчук називала будинки та запрошувала представників на сцену. «Вручаємо вам грамоту, а по-друге, даємо вам такий набір – щоби вам було весело після свята і свято продовжилося», - коментувала Савчук вручення подарунків.
Подарунки із подяками вручили представникам таких будинків: вул. Мазепи, 177, корпус 3; вул. Мазепи, 177, корпус 1; вул. Довженка, 9а; вул. Довженка, 9б; вул. Довженка, 22; вул. Довженка, 14; вул. Довженка, 6. Подяки містили логотип ВО «Свобода» та кандидатки Савчук Оксани.
Подарунки були візуально схожі на продуктові набори з овочів (огірки, помідори), зелені (листя салату), кількох буханок білого та «чорного» хліба, кільця ковбаси, пляшки з акцизною маркою (схожої на алкоголь або спиртне) та упаковки соку. До пакунку також входили брендовані пряники із написом «Івано-Франківськ – місто наших дітей. Савчук Оксана. Команда Марцінківа». Кожен пакунок був перев’язаний стрічкою з календариком із написом: «До Верховної Ради України. Савчук Оксана. Команда Марцінківа. Вибори – 21 липня. ВО «Свобода».
Після нагородження представників будинків на майданчику, де проводився фестиваль, також усім охочим роздавали брендовані пряники із гаслом та іменем кандидатки «Івано-Франківськ – місто наших дітей. Савчук Оксана. Команда Марцінківа».
ОПОРА попросила поліцію перевірити ці факти на наявність порушень. Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА на Івано-Франківщині пояснює, що наявність брендованої агітаційної продукції, розповсюдження агітаційних матеріалів із згадкою кандидатки можна розглядати як передвиборну агітацію, метою якої є спонукати виборців голосувати за певного кандидата, у даному випадку – за Оксану Савчук (ч.1 ст. 68 «Про вибори народних депутатів України»).
«Факт розповсюдження продуктових наборів під час агітації за кандидатку Оксану Савчук містить ознаки непрямого під купу виборців. Це ймовірне порушення частини 14 статті 74 Закону, яка забороняє проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей», - каже координатор.
Він також додає, що така передвиборна агітація або надання виборцям безоплатно чи на пільгових умовах товарів чи послуг, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, вважається непрямим підкупом виборців.
Окрім того, ОПОРА надіслала запит до Івано-Франківської міської ради, щоб з’ясувати організатора фестивалю. «У даному випадку це важливо, адже частина 4 ст. 74 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» забороняє проведення агітаційних заходів та розповсюдження передвиборних агітаційних матеріалів, а також заклики голосувати за певного кандидата чи надавати публічну оцінку його діяльності, якщо це відбувається під час заходу, організованому органами державної влади, місцевого самоврядування чи комунальними закладами», - сказав координатор.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
(#вибори; #opora; #опора)