Протягом 25 червня спостерігачі ОПОРИ на Полтавщині склали заяви до поліції на 13 агітаційних білбордів політичних партій та кандидатів, котрі можуть мати ознаки порушення виборчого законодавства. Загалом заяви були написані на зовнішню агітацію партій «Українська стратегія Гройсмана», «Радикальна партія Ляшка» та «Опозиційна платформа «За життя», а також на білборд кандидата в ВО №149 Артема Вітка.
Зовнішню агітацію партії «Українська стратегія Гройсмана», котра не мала вихідних даних, було зафіксовано в Полтаві по вулицях Соборності та Халтуріна. Загалом було складено заяви відносно семи сітілайтів та одного білборду партії.
Також не містили вихідних даних три білборди партії «Опозиційна платформа «За життя», що розташовані в Полтаві по вулицях Соборності, Коваля та Халтуріна.
По вулиці Зінківській в Полтаві був зафіксований білборд «Радикальної партії Ляшка» з написом «Ліквідуємо 250 депутатів». Він також не містив інформаці. Про замовника, установу, що здійснила друк, тираж, інформацію про відповідальних за випуск.
Ще один випадок розміщення зовнішньої агітації з можливим порушенням закону було зафіксовано в Лелюхівці Новосанжарського району. На в’їзді до Нових Санжар було розміщено білборд Артема Вітка з написом: «Вітаємо з днем Святої Трійці!».
Після того, як спостерігач ОПОРИ звернувся відносно даного білборду до поліції, його змінили. Проте новий борд також не містить вихідних даних, через що ОПОРА готує повторну заяву до правоохоронців.
Згідно з частиною 23 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів» забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
«Хто саме відповідальний за те, що агітаційна продукція, котра може порушувати вимоги законодавства, не була прибрана після реєстрації на законну, буде з’ясовувати поліція. Проте після офіційної реєстрація згідно з Законом уся агітація має фінансуватись з виборчого фонду», – заявив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області.
Крім цього, в Полтаві було зафіксовано 14 випадків пошкодження бордів з агітацією. З них вісім партії «Європейська солідарність», по два партій «Опозиційна платформа «За життя» та «Опозиційний блок», та по одному «Українські стратегії Гройсмана» та «Національного корпусу». Окрім того, що вони були пошкодженні на них також відсутні вихідні дані, відносно чого представники ОПОРИ готують заяву до поліції.
«Це вже не перший випадок пошкодження білбордів партій в Полтаві. Ці дії можуть розцінюватись як хуліганство, яке, згідно з частиною 1 статті 296 Кримінального кодексу України карається штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п'яти років», – наголосив координатор ОПОРИ.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
(#вибори; #opora; #опора)