8 квітня Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення про скасування постанови окружної виборчої комісії №87 щодо визнання виборів недійсними на виборчій дільниці №260515 (с. Парище). Це вже другий позов щодо скасування рішення ОВК про визнання виборів на дільниці недійсними, який задовольнив суд. 

Нагадаємо, при повторному підрахунку голосів на дільниці №260515 виявилося, що на витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування була відсутня печатка, а сам витяг був підписаний 28 березня замість 27 березня. ОВК визнала на вказаній дільниці голосування недійсним з огляду на п.1 ч.1 ст. 92 Закону України "Про вибори народних депутатів", адже вважала, що 49 осіб, які проголосували за місцем перебування, були включені до витягу зі списку виборців безпідставно та неправомірно. 

Як визначив суд, до витягу списків виборців для голосування за місцем перебування було включено 51 особу, 49 з них отримали виборчі бюлетені. До 25 осіб у ОВК були сумніви щодо правомірності їх включення у список виборців.

Суд вказав, що інших 26 виборців, які були включені у витяг зі списку виборців на постійній основі на підставі Закону України “Про вибори народних депутатів України” (п.1 ч.3 ст. 86), не можна включати до загального числа виборців, які включені в такий список неправомірно. Відтак, кількість виборців, яка неправомірно була включена до витягу зі списку, становить менше 5% від 565 виборців, які отримали бюлетені на дільниці. Тому жодних підстав визнавати голосування на дільниці недійсним в ОВК №87 не було. 

Згідно з  ч.3 ст. 86 Закону України “Про вибори народних депутатів України”  до витягу із списку виборців включаються: 1) без рішення комісії - виборець, постійно не здатний самостійно пересуватися, щодо якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка, якщо такий виборець до 12 години останньої суботи перед днем голосування письмово або особисто не повідомив відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування; 2) за рішенням дільничної виборчої комісії - виборець, який тимчасово не здатний самостійно пересуватися, на підставі його заяви та довідки медичної установи про стан його здоров'я.

Відповідно до вимог ч. 4 статті 84 Закону України “Про вибори народних депутатів України” у  контрольному листі, що вкидається до виборчої скриньки,  зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, номер виборчої скриньки, час вкидання контрольного листа до виборчої скриньки, підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та, за бажанням, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб партій, офіційних спостерігачів. Підписи скріплюються печаткою виборчої комісії. 

Відповідно до ч.10 ст. 90 Закону у разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа (у переносній виборчій скриньці - контрольних листів) дільнична виборча комісія складає за формою і в порядку, передбаченими частиною восьмою статті 35 цього Закону, акт про відсутність у виборчій скриньці контрольного листа (контрольних листів), в якому зазначає кількість виборчих бюлетенів, що знаходяться у цій виборчій скриньці. Зазначені виборчі бюлетені не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та по одномандатному округу.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 92 Закону дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців,  за такої обставини: виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п’ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.

Нагадаємо, що 7 квітня Івано-Франківський окружний адміністративний суд у справі №300/1441/21 за позовом кандидата Олександра Шевченка до ОВК №87 вперше повністю задовольнив позовні вимоги, визнавши протиправною та скасувавши постанову окружної виборчої комісії №87 від 2 квітня 2021 року, якою вибори на дільниці №261027 (м. Яремче) визнано  недійсними.