Спостерігач ОПОРИ зафіксував факт нумерації бюлетенів на дільниці №321218, що у Броварах на Київщині. Додаткові позначки помічені на бюлетенях й контрольних талонах для голосування за кандидата на міського голову Броварів та депутатів міської ради. Про цей факт поставлено до відома членів виборчої комісії.
Як видно на світлинах спостерігача ОПОРИ, бюлетені містять додаткову нумерацію, котра є забороненою, окрім тієї, що зроблена під час друку бюлетенів.
Нагадаємо, що згідно з ч. 3 ст. 248 Виборчого кодексу: «[…] Виборець ставить підпис за отримання виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах у списку виборців та на визначеному місці на контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від кожного виборчого бюлетеня контрольний талон та видає виборцю виборчий бюлетень. Член виборчої комісії повідомляє виборцю, скільки виборчих бюлетенів він отримав. Контрольні талони виборчих бюлетенів зберігаються у члена комісії, який видав виборчі бюлетені. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється».
Відповідно до частини 1 статті 240 Виборчого кодексу України форма та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніш як за тридцять днів до дня проведення чергових місцевих виборів і не можуть змінюватися до призначення наступних чергових місцевих виборів. Постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 295 було затверджено форму і зміст виборчого бюлетеня, з якої вбачається, що в бюлетені та контрольному талоні не передбачено жодних інших нумерацій, окрім номера дільниці і номера виборчого бюлетеня, а в контрольному талоні - номера виборця у списку виборців. Таким чином, проставлення на тексті виборчого бюлетеня та контрольному талоні однакової нумерації, яка не передбачена чинним законодаством, може свідчити про контрольоване голосуванння. Згідно ч. 1 ст. 16 Виборчого кодексу України голосування на виборах в Україні є таємним. Контроль за змістом волевиявлення виборців, встановлення або розголошення змісту волевиявлення конкретного виборця будь-яким чином забороняється.
Громадянська мережа ОПОРА намагалася зв’язатися із секретарем Броварської міської ТВК. Ця комісія була відповідальна за друк даних бюлетенів. Станом на час публікації матеріалу слухавку ніхто не підняв і отримати відповідь не вдалося.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
(#вибори; #opora; #опора)