Верховинська районна територіальна виборча комісія змушена працювати на громадських засадах. Про це Громадській мережі ОПОРА повідомила голова комісії Василина Шкрібляк. Вона нарікає, що члени комісії вже другий місяць без зарплати. Більше того, за її словами, через відсутність фінансування ТВК залізла в борги.
Як повідомляла ОПОРА, у серпні Центральна виборча комісія надіслала листа до обласних, районних та міських територіальних виборчих комісій, де зазначається, що «помісячний розпис асигнувань загального фонду Державного бюджету за відповідною програмою передбачає виділення субвенції місцевим бюджетам на проведення локальних виборів виключно у вересні-листопаді 2020 року». Тобто, незважаючи на те, що ТВК розпочали свою роботу у серпні, гроші вони мали отримати після початку виборчого процесу, себто після 5 вересня. Втім вересень вже закінчується, а Верховинська районна ТВК не отримала жодних субвенцій.
«Ми ще жодної копійки не отримали, – скаржиться голова Верховинської районної ТВК Василина Шкрібляк. – Навіть рахунку відкритого не маємо. У фінвідділі нам сказали, що чекають якогось рішення з області і що немає фінансового розпису».
За її словами, всі роботи пов’язані з діяльністю ТВК, ведуться в борг.
«Ми уклали договори з фірмами, але працюємо в борг. Наприклад, в борг зробили посвідчення членам комісій. Зараз треба робити і видавати посвідчення кандидатам в депутати, – розповідає Василина Шкрібляк. – Редакції ми боргуємо вже за два оголошення. Зараз потрібно вже давати третє – про реєстрацію кандидатів, а з яким лицем я маю до них йти? Люди пішли мені назустріч, бо мене знають і довіряють. Але зараз виходить, що я пообіцяла з ними розрахуватися і не зробила цього».
Василина Шкрібляк каже, що якщо гроші не надійдуть до кінця місяця, то комісія зупинить свою роботу. Також обіцяє скаржитись в ЦВК.
«В інших районах є якийсь рух, а Верховину стопорять не знаю чому, – говорить голова комісії. – Ми з 12 серпня без зарплати працюємо. Обіцяли, що з 5 вересня буде фінансування, але нема нічого. І якщо грошей не буде, то я нічого робити не буду, і ніякі вибори проводити не буду. На волонтерських засадах я не збираюся працювати. Буду дзвонити в ЦВК і доводити їх до відома, бо ще такого не було. Я в 2015 році працювала в комісії, але в кінці вересня ми вже мали гроші на руках. А тут вже жовтень на носі, а ми ні копійки не отримали. Чи вони вирішили позатикати нами дірки, а потім до побачення сказати? Я нічого не розумію. Це абсурд».
Як повідомили ОПОРІ в пресслужбі Івано-Франківської ОДА, у п’ятницю, 25 вересня, субвенцію з Державного бюджету перерахували на рахунок Верховинської районної ТВК.
«Можливо сьогодні грошей вони ще не побачать через технічні моменти. Але в понеділок гроші точно будуть на рахунках», – додали в пресслужбі.
Нагадаємо, раніше ОПОРА повідомляла, що на Прикарпатті створили одну обласну, шість районних та 15 міських ТВК. Відповідно до норм виборчого законодавства на другий день після їх утворення, ТВК провели перші засідання. Також ОПОРА повідомляла, що у серпні голови та члени територіальних виборчих комісій в Івано-Франківській області працювали на громадських засадах. З 21 по 25 серпня, у визначений Виборчим кодексом термін, на Прикарпатті районні виборчі комісій формували сільські та селищні територіальні виборчі комісії. Загалом сформовано 47 ТВК.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
(#вибори; #opora; #опора)