На Закарпатті органи місцевого самоврядування затвердили перелік місць, де учасники виборчих перегонів безкоштовно матимуть змогу розміщувати друковані матеріали передвиборної агітації. Однак у декотрих громадах місця для агітації визначили із порушенням закону. Зокрема, у Хусті розміщувати друковані агітматеріали дозволили на зупинці громадського транспорту, у Берегові – на фасаді будинку культури, у селі Мукачівської ТГ – у будинку старости. Також в окремих громадах визначили й місця для встановлення агітаційних наметів учасників виборчих перегонів. Такими є результати точкового моніторингу рішень щодо визначення місць агітації в окремих громадах області.
В Ужгороді місцями для розміщення друкованої агітаційної продукції визначили 4 рекламно-інформаційні тумби та стенди (пл. Шандора Петефі (біля Будинку побуту), пл. Кирила і Мефодія (напроти ПАТ «Київстар»), вул. Михайла Грушевського, 67, вул. Керченська, 7 та десятки дошок оголошень на будинках міста. Повний перелік визначених місць для агітації в Ужгороді можна знайти на сайті міськради за посиланням.
Крім цього, на рекламних сітілайтах, що на окремих зупинках громадського транспорту в Ужгороді вже почала з’являтися реклама окремих партій, що матимуть потенційних кандидатів. Відзначимо, що у період виборчого процесу - з моменту реєстрації кандидатів - реклама на зупинках, а також на вокзалах та у громадському заборонена Виборчим кодексом.
У Хусті міська рада визначила 5 місць для розміщення передвиборної агітації (на дерев’яних огорожах будмайданчиків на вул. Корятовича, 900-річчя, 9 та Івана Франка, 109; на електронному моніторі фасаду багатоповерхового будинку на вул. Карпатської Січі, 40). Також одне з місць – на автозупинці навпроти торгового центру «Алма» на вулиці Духновича. Однак згідно з Виборчим Кодексом, забороняється розміщувати матеріали передвиборної агітації на зупинках громадського транспорту.
У Берегові, згідно з рішенням виконкому міської ради від 3 вересня 2020 року, вирішили відвести під агітацію нижню частину фасаду будинку культури з боку вулиці Сечені. Проте, згідно з законом, забороняється розміщувати матеріали передвиборної агітації на будинках та у приміщеннях установ і організацій державної та комунальної власності - саме такою установою може бути будинок культури.
Також для агітації відвели дошку оголошень на фасаді будинку культури у селі Руське поле Тячівської міської громади. Йдеться про будинок культури на вулиці Травневій, 25, що також є порушенням вимог закону. У Тячеві для розміщення агітматеріалів відвели дошку для оголошень на площі Соборній. У селі Тячівка Тячівської громади як місце для агітації визначили дошку оголошень у сільському клубі, що також є порушенням вимог Виборчого кодексу.
У селищі Чинадієво місцями для агітації обрали територію перед будівлями шкіл, будинку культури та будинком селищної ради.
У Мукачеві дошки для оголошень розмістять біля поліклінічного відділення мукачівської ЦРЛ, біля міської центральної бібліотеки, у сквері Михайла Драгоманова, у парку «Перемоги», поміж магазинами «Едванс» і «Діамант». У селі Лавки Мукачівської громади друковану агітаційну продукцію дозволили розміщувати зовні та у приміщенні Будинку старости, однак Виборчий кодекс забороняє розміщувати агітаційні матеріали в адміністративних будівлях.
У Виноградові місцями для розміщення друкованої передвиборної агітації визначили: торцеву стіну взуттєвої фабрики та дошки оголошень біля будівлі «Укртелекому», гімназії та ПАТ «Коопінвестбанк». Крім цього, у Виноградові визначили й конкретні місця для встановлення агітаційних наметів. У місті Іршава друковані агітаційні матеріали дозволили розміщувати зокрема й поблизу автостанції на вулиці Гагаріна. Крім цього, агітпродукцію дозволили розміщувати на вулиці Гагаріна поблизу Будинку дитячої творчості, на дошці оголошень поблизу Іршавського РЕМ на вулиці Шевченка. Також у місті визначили й місця для встановлення агітаційних наметів.
У селищі Солотвино друковану агітпродукцію дозволили розміщувати на дошці оголошень біля адмінбудинку селищної ради. У селищі Великий Березний одним із місць для розміщення друкованої агітпродукції зокрема визначили приміщення будівлі торгівлі «Ринок», а також стенди обладнають на вулицях Загородній, 80, Штефаника,2, Затишній, 40. Також Великоберезнянська селищна рада передбачила розміщення матеріалів друкованої передвиборної агітації і у приміщеннях дільничних виборчих комісій. Останнє - може суперечити вимогам законодавства, адже ДВК, як правило, знаходяться у муніципальних приміщеннях, а розміщувати у них матеріали друкованої агітації не дозволяється.
У Рахові місця для розміщення друкованих агітматеріалів визначили ще у 2019 році біля районного будинку культури, біля терапевтичного відділення райлікарні, біля будівлі «Укрпошти» та біля центрального мосту. Крім цього, у Рахові визначили конкретні місця для розміщення агітаційних наметів.
У Чопі дозволили розміщувати агітацію на поверхні вікон та вітрин комерційних приміщень за згодою власників, а також на 5 рекламних щитах міста (на проспекті Залізничників між будинками 1 та 2, на розі вулиць Миру та Фізкультурної, Квіткової та Залізничної, Квіткової та Йосипа Бокшая, на вулиці Московській).
«У Виборчому Кодексі чітко прописано, де розміщувати друковану агітацію не можна, і це, зокрема, на будівлях та в середині приміщень державних чи муніципальних установ, - зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області . - Як бачимо, керівництво окремих громад області у своїх рішеннях передбачило місця для друкованої агітації там, де вони не повинні бути. Ми найближчим часом направимо звернення з цього приводу. Якщо порушення не будуть усунуті, тоді доведеться звертатися до поліції з цього приводу, адже розміщення друкованої агітації у заборонених законом місцях тягне за собою адміністративну відповідальність».
Згідно з частиною 16 статті 57 Виборчого кодексу забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної власності.
Відповідно до частини 17 статті 57 Виборчого кодексу розміщення матеріалів передвиборної агітації у транспортних засобах громадського користування та на їх зовнішній поверхні, у тому числі таксі, розміщення таких матеріалів у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, зупинках громадського транспорту, а також розповсюдження матеріалів передвиборної агітації через телерадіотрансляційні або інші інформаційні мережі сповіщання пасажирів та інформаційні табло у приміщеннях станцій та вагонах метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, на зупинках громадського транспорту, на проїзних разових, місячних чи інших квитках забороняється.
Відповідно до частини 3 статті 53 Виборчого кодексу України місцеві органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування не пізніш як у перший день виборчого процесу відповідних виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
(#вибори; #opora; #опора)