В Івано-Франківській області деякі територіальні виборчі комісії (ТВК) порушили вимоги Виборчого кодексу, передчасно сформувавши територіальні виборчі округи.
4 вересня представники Громадянської мережі ОПОРА відвідали засідання Косівської міської та районної територіальних виборчих комісій на яких утворили територіальні виборчі округи для організації та проведення виборів. Це можна трактувати, як порушення термінів формування округів.
Таке ж порушення представники ОПОРИ зафіксували у Брошнів-Осаді, де селищна ТВК провела засідання із формування територіальних округів 3 вересня.
Відповідно до Виборчого кодексу та Постанови ЦВК «Про Роз’яснення щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів»: рішення про утворення виборчих округів приймається територіальною виборчою комісією після початку виборчого процесу відповідних виборів, однак не пізніш як на другий день виборчого процесу (пункт 1 частини першої статті 196, частина третя статті 198, частина четверта статті 199, частина третя статті 201 кодексу). А як відомо, виборчий процес розпочався 5 вересня.
Також, Косівська районна комісія, утворивши територіальні округи для організації та проведення виборів до районної ради, розділила Косівську міську громаду між двома округами.
У пункті 3.7. Роз’яснення щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів: «Територіальні виборчі округи з виборів депутатів районної ради утворюються за можливості з урахуванням територіальних громад, що входять до складу району. Територіальні виборчі округи з виборів депутатів районної ради не можуть складатися з частин територій різних територіальних громад району».
5 вересня Верховинська районна територіальна виборча комісія на своєму засіданні утворила чотири виборчі округи. Частина населених пунктів Верховинської селищної громади входять до четвертого округу із населеними пунктами Зеленської громади, що теж порушує неподільність громад при утворенні територіальних округів.
«Вчасне та коректне проведення процедур є важливим для виборчого процесу. Тому правильна процедура їх утворення дозволить відобразити волевиявлення виборців», - наголошує координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Івано-Франківській області.
Нагадаємо, раніше ОПОРА повідомляла, що на Прикарпатті створили одну обласну, шість районних та 15 міських ТВК. Відповідно до норм виборчого законодавства на другий день після їх утворення, ТВК провели перші засідання. Щоправда, деякі члени ТВК на них не прийшли. Також ОПОРА повідомляла, що у серпні голови та члени територіальних виборчих комісій в Івано-Франківській області працюватимуть на громадських засадах, допоки офіційно не розпочнеться виборчий процес. З 21 по 25 серпня, у визначений Виборчим кодексом термін, на Прикарпатті районні виборчі комісій формували сільські та селищні територіальні виборчі комісії. Загалом сформовано 47 ТВК. У серпні ЦВК затвердила перші зміни у складі ТВК в Івано-Франківській області. Ротації відбулись, як серед керівного складу, так і серед членів комісій.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
(#вибори; #opora; #опора)