14 серпня, згідно з постановою ЦВК №179, члена обласної комісії Дмитра Жиляєва, котрий був засуджений за участь у виборчих фальсифікаціях на місцевих виборах 2015 року і увійшов до комісії за квотою партії «Слуга народу», замінили на Тетяну Єлєнік.

Дмитро Жиляєв встиг взяти участь у першому засіданні комісії і скласти присягу.

Очільник обласного штабу партії «Слуга народу» Олексій Пєчніков у коментарі ОПОРІ сказав, що Дмитро Жиляєв приховав інформацію про те, що був засуджений за виборчі фальсифікації. «У тому режимі [...] ми не могли перевірити. Коли почали перевіряти було пізно. Але як тільки ця інформація стала відомою, його подали на заміну», – говорить Олексій Вікторович.

Нагадаємо, Дмитро Жиляєв був засудженим за участь у виборчих фальсифікаціях. Під час місцевих виборів 2015 року Дмитро Жиляєв («Блок Петра Порошенка «Солідарність»), який тоді був секретарем Черкаської ТВК, та одним із тих, хто фальсифікував результати виборів до Черкаської обласної ради. Фальсифікації було викрито. У травні 2018 року суд визнав його винним у вчиненні злочину, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст.158 ККУ. Жиляєву було призначено покарання у вигляді 5 (п’яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатися діяльністю, пов'язаною із виборчим процесом строком на 2 (два) роки. Однак, зважаючи на щире каяття (за висновками суду) та першу судимість, від відбування покарання члена ТВК звільнили, замінивши на випробувальний термін. 26 червня 2018 року вирок суду набув чинності.

Згідно із статтею 34 Виборчого кодексу України “до складу виборчої комісії не можуть входити [...] громадяни, які утримуються в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину чи кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку”.

А згідно п. 9. ч. 10 ст. 203 Виборчого Кодексу України “у поданні щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії, зокрема, зазначаються і відомості про відсутність в особи судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян корупційного кримінального правопорушення,яка не погашена або не знята у встановленому законом порядку.”

За цим фактом Громадянська мережа ОПОРА надіслала до Центральної виборчої комісії відповідний лист, в якому просила ЦВК звернутися до Міністерства внутрішніх справ для отримання відомостей про наявність або відсутність у члена Черкаської обласної територіальної комісії Дмитра Жиляєва судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину чи кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення. Станом на 18 серпня  ОПОРА ще не отримала офіційної відповіді від ЦВК.

«Така практика засвідчує недосконалість процедури щодо підбору членів комісії, що нерідко фіксуємо на всіх рівнях комісій. Такий недогляд може спричинити репутаційні втрати партії. Позаяк не так часто, на жаль, ми маємо приклади покарань за виборчі злочини. А ця справа була достатньо гучною, як в регіоні, так і на всеукраїнському рівні, де хоч замовники і не понесли покарань, проте їх було призначено принаймні виконавцям. Єдине, що варто відзначити – то це  оперативну заміну цього члена комісії», – говорить координатор громадського спостереження у Черкаській області.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.