Відсутність електрики, тепла й води — ймовірна перспектива побуту українців на найближчий період. Кожен із нас індивідуально може підготуватися до труднощів, але потрібні також системні рішення. У цьому матеріалі Громадянська мережа ОПОРА розповість, як влада Івано-Франківська реагує на перспективу холодної зими.

Бізнес допомагає місту пережити холод 

З офіційних джерел відомо, що влада Івано-Франківська часто комунікує з місцевими підприємцями щодо взаємодії під час блекауту. Наприклад, у місті проводили наради з представниками великих торгових мереж та малого бізнесу. На цих зустрічах ішлося, зокрема, про те, що бізнесмени самостійно закуповують генератори та готові в критичний момент відкрити двері підприємств для обігріву мешканців міста та підзарядки гаджетів. 

Якщо для малого бізнесу найбільший виклик — це придбання генераторів, то у більших підприємств є труднощі із забезпеченням пальним. Водночас нинішня нормативна база вимагає ліцензії для зберігання великих об’ємів палива. За словами заступника міського голови Руслана Гайди, місцева влада зверталася до Кабміну з проханням врегулювати питання доставки та зберігання великих об’ємів пального для малого й середнього бізнесу.

Крім того, міська влада відкриває пункти незламності та передає в користування ОСББ генератори. Отримати останній у користування до закінчення воєнного стану може той, хто має приміщення, де можна облаштувати укриття та пункт обігріву і приймати жителів сусідніх будинків. Індивідуальні потреби громадян ця програма не охоплює, тобто взяти генератор для квартири чи приватного будинку не вийде. 

За наявною у відкритих джерелах інформацією, в Івано-Франківську відкрито 80 пунктів обігріву. Вони працюють на базі освітніх закладів, муніципальних організацій та інших установ і організацій міста. Згідно з рішенням виконавчого комітету, пункти обігріву мають бути забезпечені медикаментами, засобами гігієни, засобами первинного пожежогасіння, запасом питної води та альтернативними джерелами обігріву (генератори та засоби обігріву, буржуйки, дрова та резерв паливно-мастильних матеріалів). 

Як зазначив у коментарі ОПОРІ заступник міського голови, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайло Смушак, кількість пунктів обігріву не фінальна і може збільшуватися, якщо в цьому буде потреба. 

Крім того, за словами Смушака, Івано-Франківськ готовий до роботи критичної інфраструктури в умовах тривалої відсутності електроенергії. Всі об'єкти забезпечені потужними генераторами, що дозволить у критичний момент короткочасно підключати почергово водо- і теплопостачання. Міська влада також почала закупівлю мобільних генераторів великої потужності для живлення малих котелень, де електропостачання не буде більше 6-7 годин.  

Чи буде зв’язок

Один із найбільших викликів — це здатність мобільних операторів забезпечити населення зв’язком, оскільки він напряму залежить від електропостачання. Про це йшлося на на спільній нараді міського голови з представниками операторів та інтернет-провайдерів, які працюють в Івано-Франківську. Повністю нейтралізувати цю загрозу складно, оскільки, наприклад, мобільним операторам бракує генераторів для живлення базових станцій зв’язку, також є проблеми з формуванням резервного запасу пального. 

Міський голова запевнив, що влада може допомогти створити резерв пального, але питання генераторів мобільні оператори мають розв’язати самостійно. Водночас місто розгляне варіант підключення базових станцій мобільного зв’язку, розташованих поруч із котельнями, до генераторів. 

Медицина  теж готується до блекауту 

Медична сфера, ймовірно, одна з найбільш підготовлених до роботи в екстремальних умовах. Так заявляли на одній із нарад щодо готовності медичних закладів до тривалого відключення електропостачання. Всі стаціонарні медичні заклади забезпечені потужними генераторами для роботи відділень реанімації й операційних залів. У лікарнях міста створені запаси питної й технічної води, а також медикаментів і харчів тривалого зберігання. 

Польові кухні готові до роботи 

Якщо внаслідок тривалої відсутності електропостачання мешканці міста не зможуть приготувати їжу, на допомогу їм прийдуть польові кухні, які нещодавно пройшли тестування. За інформацією на сайті міського голови, одна така кухня протягом 3 годин може нагодувати 800 осіб. У випадку необхідності кухні розташовуватимуть там, де буде нагальна потреба. 

Якість підготовки Івано-Франківська до тривалого відключення електропостачання буде зрозуміла лише з часом, але нині вона є пріоритетом для місцевої влади.