Громадянська мережа ОПОРА підготувала оновлену Дорожню карту для забезпечення організації повоєнних виборів в Україні. Документ був доопрацьований за підсумками консультацій з ЦВК, МЗС, депутатами з різних політичних фракцій, Координатором проєктів ОБСЄ в Україні, представниками Нацполіції, Нацради з питань теле- і радіомовлення.

Дорожня карта пропонує рішення і рекомендації для організації та проведення демократичних виборів. Насамперед ідеться про аудит безпеки в громадах, обмеження російського впливу на вибори, актуалізацію даних Державного реєстру виборців, зміни до Виборчого кодексу тощо. Окремий виклик — забезпечення пасивного й активного виборчого права українців за кордоном та військовослужбовців.

Оскільки безпека є базовою умовою для проведення виборів, в оновленій карті додано розділ про безпеку виборчих дільниць. Вона має бути гарантована чіткими протоколами дій для всіх учасників виборчого процесу на всіх його етапах.

Аналітик ОПОРИ Анатолій Бондарчук пояснює: “Існує ризик, що росіяни будуть влаштовувати провокації на дільницях. Це може посіяти паніку, викликати недовіру і, як наслідок, знизити явку”. Саме тому необхідно посилити спроможність Національної поліції забезпечувати безпеку виборчих дільниць. Також автори Дорожньої карти рекомендують подумати над можливістю залучення сторонніх структур для охорони закордонних ДВК.

Коли саме призначати вибори — інше дискусійне питання. Наразі існує політична домовленість про те, що вибори повинні відбутися не раніше ніж за 6 місяців після завершення дії воєнного стану. Однак таке формулювання дозволяє двояко інтерпретувати тривалість підготовки до початку виборчого процесу — від 3 до 6 місяців. ОПОРА вважає, що від завершення воєнного стану до початку виборчого процесу має пройти щонайменше пів року.

“На сьогодні Виборчий кодекс передбачає строк в 1 місяць для призначення (оголошення) повоєнних виборів. Він не враховує необхідності відновлення інфраструктури, актуалізації Державного реєстру виборців (особливо з огляду на внутрішню та зовнішню міграцію), забезпечення безпеки, а також час на проведення просвітницьких кампаній та організацію голосування для мільйонів українців за кордоном і військовослужбовців”, — пояснює юрист ОПОРИ Павло Романюк.

ОПОРА наголошує, що спершу варто провести загальнодержавні вибори, а згодом — місцеві. Крім того, організація не підтримує одночасного проведення президентських і парламентських виборів.

Також в ОПОРІ пропонують розширити перелік винятків із цензу осілості для перших повоєнних виборів. Зробити це можна за аналогією з винятками, які вже існують у Виборчому кодексі для інших категорій громадян. Такі винятки мають враховувати законність та вимушеність перебування за кордоном. Необхідно також визначити часові рамки завчасного повернення громадян в Україну.

Ценз осілості, закріплений у Конституції України (статті 76 та 103), вимагає, щоб людина, яка балотується в народні депутати або на посаду Президента, постійно проживала в Україні протягом певного періоду. Для кандидатів у Президенти України цей термін становить 10 років, а для кандидатів у народні депутати — 5.

“Наразі Виборчий кодекс вже передбачає деякі винятки з вимог цензу осілості, такі як службові відрядження, навчання або лікування за кордоном. Однак ці винятки були розраховані на умови мирного часу та не охоплюють безпрецедентної ситуації, що виникла внаслідок повномасштабного вторгнення Росії”, — зауважив юрист ОПОРИ.

Іншим важливим обовʼязком держави на повоєнних виборах є забезпечення виборчих прав військовослужбовців (належні умови для голосування і право бути обраним). На думку авторів Дорожньої карти, військовослужбовці повинні отримати можливість голосувати на загальних виборчих дільницях, розташованих неподалік від постійного чи тимчасового перебування військових частин та інших зʼєднань. Крім того, Дорожня карта рекомендує передбачити додаткові гарантії реалізації пасивного виборчого права для військових.

Ба більше, для військових та українців за кордоном ОПОРА пропонує запровадити розширене голосування — тобто збільшити тривалість дня голосування (наприклад до 22:00) або ввести можливість голосування протягом кількох днів. 

Аби обмежити російський вплив на українські вибори, оновлена Дорожня карта пропонує посилити контроль за фінансуванням виборчих кампаній, впровадити заходи політичної люстрації і провести масштабні кампанії з медіаграмотності, зокрема для українців за кордоном.

Серед інших рекомендацій — запровадження механізму декларування кандидатами інформації стосовно відсутності співпраці з РФ та членства у заборонених партіях, а також оприлюднення цієї інформації в їхніх автобіографіях, виборчих бюлетенях тощо. За приховування таких даних може бути передбачена відповідальність.

Задля підвищення прозорості політичного фінансування ОПОРА пропонує змінити законодавство, щоб розв'язати проблему дублювання контрольних повноважень НАЗК і виборчих комісій.

Важливо також провести широку просвітницьку кампанію щодо способів зміни місця голосування або виборчої адреси, аби всі люди, які перемістилися в межах України або за кордон, зокрема унаслідок повномасштабного російського вторгнення, змогли реалізувати своє активне виборче право — проголосувати на дільницях. 

ДОРОЖНЯ КАРТА ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОВОЄННИХ ВИБОРІВ В УКРАЇНІ. ДООПРАЦЬОВАНА І ДОПОВНЕНА