Резюме 

  • Аудит безпеки Запорізької міської громади відбувався у березні-квітні 2025 року за матрицею оцінки, яку розробила Громадянська мережа ОПОРА. Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності й соціально-економічних передумов, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення повоєнних виборів на певних територіях.
  • Оцінка суспільно-політичного, соціально-економічного та безпекового середовища Запорізької міської територіальної громади відбувалася шляхом моніторингу відповідних сфер через офіційні запити та звернення, комунікацію з офіційними особами громади та області, аналіз нормативно-правових документів, моніторинг інформації з відкритих джерел та особисті спостереження регіональних експертів ОПОРИ.
  • Запорізька міська територіальна громада не пройшла аудиту безпеки в розрізі першочергових критеріїв. Через введений в Україні правовий режим воєнного стану організація виборчого процесу нині неможлива. 
  • Ключовим безпековим викликом для громади є часті російські обстріли цивільної інфраструктури міста та близькість до лінії фронту (близько 30 кілометрів). Так, впродовж січня-квітня 2025 року російська армія щонайменше 14 обстрілювала громаду з різних типів озброєнь (балістика, КАБи, БПЛА). Як ннаслідок, загинуло щонайменше кілька десятків цивільних мешканців громади, а 249 людей отримала поранення.
  • Запорізька міська територіальна громада проходить аудит за блоком «безпека», оскільки відповідає всім обов’язковим критеріям та отримує за ними максимальний бал. До громади можна безпечно дістатися автомобільними маршрутами, її територія не забруднена вибухонебезпечними предметами. Водночас громада і прилегла до неї територія зазнають регулярних обстрілів, тому існують потенційні ризики травмування та/або загибелі людей через вибухи нерозірваних касетних боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів на окремих ділянках місцевості й автомобільних шляхах.
  • Підрозділи Національної поліції та ДСНС функціонують у штатному режимі. Підрозділи Національної поліції оперативно реагують на виклики. Групи реагування патрульної поліції прибувають на місце події в межах встановлених нормативів. Середній час прибуття наряду становить 12 хвилин 47 секунд.
  • У громаді стабільно функціонують базові сервіси — банки, пошта, медичні заклади та ЦНАПи. Попри деяке скорочення маршрутів і медичних ресурсів, громадяни мають доступ до готівки, транспорту й адміністративних послуг. Система охорони здоров’я залишається дієздатною.
  • Виборча інфраструктура Запоріжжя не зазнала суттєвих руйнувань внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Однак необхідно знайти альтернативні приміщення для двох виборчих дільниць: № 231109 та № 231110, — адже їхні приміщення більше не придатні для використання.
  • 280 дільничних виборчих комісій (97,9%) мають щонайменше одне укриття в радіусі до 1,5 км. Водночас обом базовим критеріям — наявність укриття в межах 1,5 км і здатність вмістити щонайменше 20% виборців, які проживають у межах території дільниці, — відповідають 257 виборчих дільниць (89,49% від загальної кількості). Необхідно облаштувати достатню кількість укриттів для виборців та членів виборчих комісій біля 29 звичайних виборчих дільниць.
  • У Запорізькій громаді функціонує 109 комунальних закладів загальної середньої освіти, з яких 82 забезпеченні укриттями. Внаслідок російської агресії 51 заклад освіти пошкоджено, але навчання у цих закладах триває. Зважаючи на це, необхідно обладнати укриття для 27 шкіл у громаді.
  • У громаді зменшується кількість вчителів порівняно з 2021 роком. Так, у вересні 2021 року у місті працювали 4083 вчителі, а станом на березень 2025-го — 3273. Тенденція до зменшення також спостерігається також і серед медичних працівників Станом на 1 січня 2022 року у громаді працювало 2198 лікарів,  у 2025 році їх 1968.
  • Попри скорочення населення та зменшення кількості вчителів, у Запорізькій громаді залишається потенціал для набору членів дільничних виборчих комісій.
  • Запорізька міська громада демонструє загальну готовність до проведення виборів у разі покращення безпекової ситуації. Виборча інфраструктура збереглася без серйозних ушкоджень, а система укриттів забезпечує базовий рівень захисту виборців.

Читайте також: МАТРИЦЯ ОЦІНЮВАННЯ АУДИТУ БЕЗПЕКИ ГРОМАД

 

Паспорт громади

Розташування. Запорізька міська територіальна громада розташована на південному сході України в межах Запорізької області. Внаслідок адміністративно-територіальної реформи, що відбулася у 2020 році, громада увійшла до складу новоутвореного Запорізького району.

Громада має стратегічно вигідне географічне розташування. Вона розміщена на берегах річки Дніпро — основної воднотранспортної артерії України. Адміністративним центром громади є місто Запоріжжя. Ця ТГ є моногромадою, до її складу входить лише один населений пункт – місто Запоріжжя. 

Громада поділена на сім районів, розташованих по обидва боки річки Дніпро. Кожен із районів має власну районну адміністрацію. Громада межує з кількома сусідніми територіальними громадами: з півночі — із Широківською та Михайлівською, з півдня — із Кушугумською, з заходу — з Матвіївською та Степненською, а зі сходу — з Долинською. Загальна площа громади становить 311,7 км. кв. 

Громада розташована неподалік від зони бойових дій — за 33 км від лінії фронту. 

Населення. Станом на 1 січня 2022 року чисельність населення Запорізької міської територіальної громади становила 710 052 особи. Повномасштабне російське вторгнення спричинило масовий виїзд мешканців у безпечніші регіони України й за кордон. Точні дані щодо поточної чисельності населення відсутні через неможливість проведення перепису в умовах воєнного стану та постійні міграційні процеси. Однак у відповіді на запит ОПОРИ виконавчий комітет Запорізької міської ради зазначив, що станом на квітень 2025 року в реєстрі територіальної громади було зареєстовано 626 412 осіб. 

Із початком повномасштабного вторгнення громада стала одним із ключових центрів прийому внутрішньо переміщених осіб. Згідно з офіційною інформацією Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, станом на квітень 2025 року на обліку в громаді перебувало 152 781 внутрішньо переміщена особа.

Влада. За підсумками місцевих виборів, що відбулися у жовтні 2020 року, посаду міського голови Запорізької міської територіальної громади вдруге обійняв Володимир Буряк (“Партія Володимира Буряка ‘Єднання’”), здобувши підтримку майже 60% виборців. У вересні 2021 року він подав у відставку, після чого обов’язки міського голови почав виконувати секретар міської ради Анатолій Куртєв (партія “Слуга народу”). Наступна зміна у керівництві громади відбулася 24 квітня 2024 року — новою секретаркою міської ради і виконувачкою обов’язків міського голови обрали Регіну Харченко (партія “Слуга народу”).

До складу Запорізької міської ради VIII скликання увійшли представники шести політичних сил. Найбільшу кількість голосів набрала “Партія Володимира Буряка ‘Єднання’” — 20,88%. Друге місце посіла “Опозиційна платформа — За життя” з результатом 16,91%, а третє — партія “Слуга народу”, яка отримала 15,86%. Далі йдуть “Європейська Солідарність” — 13,63%, партія “Нова політика” — 6,25% і “Партія Шарія” — 5,27%.

Економіка. Запорізька міська територіальна громада є одним із найбільших адміністративних, промислових і культурних центрів південного сходу України. Як обласний центр Запоріжжя має значний вплив на навколишні території. У зоні його впливу розташовано 14 міст, 23 селища міського типу та велика кількість сільських населених пунктів. Загальна чисельність населення в цій агломерації перевищує 1,68 млн осіб. 

В економіці Запорізької громади домінує важка промисловість. Ключові галузі:

  • Металургійний комплекс: виробництво чорних та кольорових металів, феросплавів, сталевого прокату, алюмінію.
  • Машинобудування: авіадвигунобудування, виробництво трансформаторів, ремонт авіаційної техніки.
  • Енергетика: виробництво електроенергії.
  • Переробна промисловість: металообробка, виробництво коксу, вогнетривів, харчова промисловість.

Економіка міста залишається орієнтованою на експорт. Основними імпортними товарами були мінеральні продукти, недорогоцінні метали, машини й обладнання. Зовнішньоторговельні операції відбувалися з 84 країнами, найбільші обсяги експорту йшли до Польщі, США, Болгарії та Італії, а імпорту — з Польщі, Китаю, Туреччини й Австралії.

Руйнування та жертви внаслідок російської агресії. Безпекова ситуація. Із перших днів повномасштабного вторгнення Російської Федерації й станом на квітень 2025 року місто Запоріжжя систематично зазнає обстрілів з боку російських окупаційних військ. Об’єктами ворожих ударів стають як об’єкти критичної інфраструктури, так і цивільна забудова, зокрема житлові будинки. Наслідками атак є значні руйнування та жертви серед мирного населення.

У результаті численних ракетних обстрілів і ударів безпілотними літальними апаратами пошкоджень зазнали багатоквартирні та приватні житлові будинки в різних районах міста. За офіційною інформацією, наданою виконавчим комітетом Запорізької міської ради у відповіді на запит ОПОРИ, внаслідок обстрілів на території громади станом на квітень 2025 року пошкоджено 1 043 багатоквартирні будинки та 2 178 приватних домоволодінь. Частково зруйновано 19 багатоквартирних будинків, а ще 35 приватних будинків знищено повністю.

Джерело: Суспільне Запоріжжя

Внаслідок обстрілів у громаді різних ступенів пошкоджень зазнали:

  • 132 обʼєкти соціального сектору, в тому числі 113 освітніх закладів та 19 закладів охорони здоровʼя;
  • 81 заклад дозвілля, спорту та культури;
  • 552 обʼєкти продуктивного сектору, в тому числі 53 обʼєкти агропромислового комплексу, 71 обʼєкт торгівлі та 428 обʼєктів промисловості;
  • 163 обʼєкти інфраструктури;
  • 224 обʼєкти інших будівель та споруд.

 

Блок 1. Передумови для проходження аудиту.

Етап 1. Першочергові критерії. 

Підсумкова оцінка — 0, громада не проходить аудиту на цьому етапі оцінювання.

Висновок. Запорізька міська територіальна громада наразі не відповідає критеріям щодо першочергових передумов проведення аудиту безпеки. Упродовж останніх  місяців (січень — квітень 2025 року) зафіксовано низку обстрілів, які підтверджують системну загрозу для цивільного населення та об'єктів критичної інфраструктури.

Індикатори:

  • Громада перебуває під контролем української влади.
  • Скасовано правовий режим воєнного стану.
  • Громада не обстрілюється мінімум 3 місяці.

Опис індикаторів. Хоча вся територія громади залишається під контролем української влади, правовий режим воєнного стану та регулярні атаки з боку російських військ зумовлюють нестабільну та небезпечну безпекову ситуацію.

Так, наприклад, 8 січня авіаудар двома керованими авіабомбами (КАБ) спричинив загибель 15 осіб і поранення 127. Було зруйновано житлові будинки, промисловий об’єкт, адміністративні будівлі, пошкоджено трамвай, маршрутне таксі та приватні автомобілі. 

Джерело: Запорізька ОВА

18 січня окупаційна російська армія вдарила по Запоріжжю, влучивши в інфраструктурний об’єкт у Шевченківському районі міста. Також російським обстрілом пошкоджено Свято-Андріївський собор УПЦ МП. Внаслідок удару вбито одну людину, а ще 12 отримали поранення. 22 січня Запоріжжя атакували БПЛА типу “Шахед”. Вже наступного дня, 23 січня, росіяни вдарили ракетою по багатоповерхівці у одному з районів Запоріжжя. Внаслідок обстрілу загинула одна людина, а близько 50 отримали поранення, в тому числі 5 рятувальників. 1 лютого росіяни запустили по місту щонайменше 18 шахедів, пошкодивши багатоповерхівки, приватні будинки, заклад освіти, культурний центр, автомийка, гаражі й автомобілі. 17 лютого армія РФ завдала ударів по громаді 10 безпілотниками. 22 лютого Запоріжжя масовано атакували “Шахеди”, внаслідок чого було пошкоджено будівлі та поранено одну жінку. 1–2 березня — атака дронами-камікадзе типу “Шахед”: пошкоджено 5 багатоквартирних будинків, постраждали дві жінки. 8 березня удар БпЛА спричинив пожежу на приватному підприємстві, пошкоджено автомобілі. 19 березня Запоріжжя атаковане безпілотниками, які пошкодили кілька квартир, також внаслідок вибухів поранено двох людей. 21–22 березня ракетна атака призвела до загибелі трьох осіб (зокрема 14-річної дівчинки) і поранення щонайменше 12 людей (зокрема немовляти). Постраждали приватні оселі, ресторан, дитячий садок і багатоповерховий будинок. 24 березня Запоріжжя атаковане безпілотниками, внаслідок обстрілів пошкоджені будинки та поранена жінка. 22 квітня росіяни вдарили по Запоріжжю двома авіабомбами (КАБ). Внаслідок обстрілу в одному з районів міста зайнялася пожежа, одна людина загинула, 42 особи зазнали поранення. 24 квітня внаслідок комбінованої атаки по всій території України пошкоджено адміністративну будівлю й багатоквартирні будинки в Запоріжжі.

Таким чином, внаслідок російських атак по Запоріжжю загинула щонайменше 21 цивільна людина, а ще 249 отримали поранення. За цих умов громада не проходить аудиту безпеки, що унеможливлює організацію виборчого процесу в громаді.

 

Блок 2. Безпека

Етап 2. Обовʼязкові безпекові індикатори

Індикатори:

  • Безпечна дорожня інфраструктура, роботи з розмінування.
  • Робота Національної поліції за нормативами прибуття.
  • Робота ДСНС за нормативами прибуття. 
  • Наявність і стан системи екстреного оповіщення (повітряної тривоги).
  • Наявність і обладнаність системи захисних споруд.

Загальна кількість набраних балів: 5 балів із можливих 5.

Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит по цьому етапу оцінювання.

Висновок. Запорізька міська територіальна громада проходить аудит за напрямком “безпека”, оскільки відповідає всім обов’язковим безпековим критеріям та отримує за ними мінімально необхідну кількість балів. До громади можна безпечно дістатися усіма загальнодоступними автомобільними маршрутами, при цьому територія не є забрудненою вибухонебезпечними предметами. Підрозділи Національної поліції та ДСНС працюють у штатному режимі. 

У громаді функціонує система сповіщення про повітряну тривогу, яка охоплює всю територію громади. Розгалужена мережа захисних укриттів та сховищ дозволяє мешканцям оперативно реагувати на сигнали тривоги, а інформація про розташування укриттів доступна в інтернеті. На цьому етапі оцінювання можна виокремити такі проблемні аспекти:

Некритичні:

  • Внаслідок систематичних обстрілів різними видами озброєння та враховуючи близькість Запорізької громади до лінії фронту існують потенційні ризики залишення нерозірваних касетних боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів на окремих ділянках місцевості та автомобільних шляхах.

Опис індикаторів. Територія Запорізької міської територіальної громади загалом не замінована, а дорожня інфраструктура безпечна для в’їзду та виїзду з громади. Водночас, згідно з інформацією, наданою Запорізькою ОВА, внаслідок регулярних обстрілів самої громади і прилеглих до неї територій, існують потенційні ризики залишення нерозірваних касетних боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів на окремих ділянках місцевості та автомобільних шляхах.

Обмеження щодо пересування цивільного населення по таких дорогах та ділянках запроваджуються винятковомпід час виконання робіт з обстеження та очищення територій піротехнічними підрозділами ДСНС після обстрілів.

Підрозділи Національної поліції у Запорізькій міській територіальній громаді працюють у штатному режимі. На території громади функціонує спеціалізована лінія виклику “102”, а групи реагування патрульної поліції прибувають на місце події в межах встановлених нормативів. Середній час прибуття наряду становить 12 хвилин 47 секунд.

Обмеження для пересування поліцейських нарядів по території громади відсутні — на оперативність реагування не впливають ризики, пов’язані із замінуванням чи іншими загрозами. Штатна укомплектованість підрозділів Національної поліції в громаді достатнч для забезпечення безпеки та правопорядку.

На території Запорізької міської територіальної громади підрозділи Державної служби України з надзвичайних ситуацій забезпечують цілодобове оперативне й невідкладне реагування на екстрені виклики за номерами “101” та “112”. Робота організована комплексно й охоплює широкий спектр допомоги населенню у випадку пожеж, аварій та інших надзвичайних ситуацій.

Реагування в межах громади здійснюють вісім державних пожежно-рятувальних частин. У разі необхідності до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій залучають аварійно-рятувальний загін спеціального призначення.

Середній час прибуття пожежно-рятувальних підрозділів у межах громади становить 7 хвилин 12 секунд, що відповідає встановленим нормативам. У випадках оголошення сигналу “Повітряна тривога” можливе тимчасове ускладнення доступу до місця події через ризики, пов’язані з безпекою особового складу.

У Запорізькій міській територіальній громаді функціонує місцева автоматизована система центрального оповіщення (МАСЦО), яка виконує всі покладені на неї функції. Система охоплює 96% території громади та складається зі 115 сирен, з яких 25 перебувають у комунальній власності, а решта — на підприємствах, розташованих на території міста.

На території Запорізької міської територіальної громади наявні 578 захисних споруд цивільного захисту. Ці споруди можуть вмістити приблизно 134 тисячі мешканців громади. Крім цього, на території громади функціонують 30 спеціалізованих сховищ і радіаційних укриттів. Інформація про розташування захисних споруд доступна у відкритому доступі на сайті Запорізької міської ради у формі інтерактивної карти.

Джерело: Запорізька міська рада

Етап 3. Факультативні безпекові індикатори

Індикатори:    

  • Загальна безпекова ситуація в громаді (збройні напади на представників держави).
  • Інциденти, пов'язані з мінною небезпекою за останні 3 місяці, що призвели до загибелі й травм серед цивільних.

Загальна кількість набраних балів: 1,5 бали з можливих 2.

Підсумкова оцінка — 1. Громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання

Висновок. Запорізька міська територіальна громада отримує 1,5 бала за критерієм безпеки. Загалом ситуація в громаді оцінюється як стабільна: протягом останніх трьох місяців не зафіксовано випадків підривів цивільних на вибухонебезпечних предметах.

Водночас, за даними Національної поліції України, упродовж останніх 6 місяців у громаді були зафіксовані окремі випадки умисного знищення або пошкодження майна працівників правоохоронних органів, державної виконавчої служби та приватних виконавців. Також зафіксовано факти посягання на життя державних чи громадських діячів.

 

Блок 3. Соціально-економічна ситуація

Етап 4. Обов’язкові індикатори, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації 

Індикатори:

  • Охоплення мобільним зв'язком.
  • Доступ до інтернету.
  • Робота екстреної медичної допомоги.
  • Електропостачання.
  • Належне функціонування закладів освіти.

Загальна кількість набраних балів: 4,5 бала з можливих 5.

Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.

Висновок. У Запорізькій міській громаді забезпечено стабільну роботу мобільного зв’язку, інтернету та екстрених служб. Мешканці мають доступ до 4G покриття від трьох мобільних операторів та послуг інтернету від десятків провайдерів без суттєвих перебоїв. Система екстреної допомоги функціонує ефективно: швидка прибуває в середньому за 9 хвилин 46 секунд, працює лінія “112”. Попри пошкодження енергомереж внаслідок обстрілів, тривалих відключень електропостачання не зафіксовано. У громаді діє 109 шкіл, з яких 82 мають укриття, навчання відбувається у змішаному форматі, хоча кількість учителів зменшилася на чверть порівняно з 2021 роком.

Опис індикаторів: на переважній більшості території громади стабільно працює мобільний звʼязок та 4G-інтернет від трьох операторів: “Київстар”, “Водафон” та “Лайфселл”. 

У Запоріжжі працює кілька десятків інтернет-провайдерів: “Воля”, “Dianet”, “Flagman2, “Gigabit”, “Global Net”, “KichkasNet”, “TheBest-On”, “Київстар”, “Клад”, “Простонет”, “ХатаNet” та інші. 

Швидка допомога прибуває на місце виклику в середньому за 9 хвилин 46 секунд (за інформацією КПН “Територіальне медичне об'єднання ‘Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф’” Запорізької обласної ради). Крім цього, на підконтрольній Україні території області працює телефонна лінія екстреної допомоги населенню за єдиним номером “112”. 

Протягом трьох останніх місяців на території громади не було неконтрольованих відключень електропостачання тривалістю понад 12 годин. Оскільки обладнання “Запоріжжяобленерго” пошкоджене через обстріли, що відбулися раніше, час від часу в області відбуваються знеструмлення, але енергетики відновлюють електропостачання.  

Станом на березень 2025 року в громаді працює 109 комунальних закладів загальної середньої освіти, із них 82 школи забезпечні укриттями. Загалом за період повномасштабного вторгнення  пошкоджено 51 заклад освіти. Втім, навчання у цих закладах триває, а пошкодження незначні. Зменшилася також кількість вчителів: у вересні 2021 року в місті працювали 4083 вчителі, а в березні 2025-го — 3273.

Навчання у школах Запорізької міської громади відбувається за очною формою у змішаному форматі й за дистанційною формою — відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України, розпорядження голови Запорізької обласної військової адміністрації, рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради та педагогічних рад закладів освіти.

Варто також зазначити, що для кращого забезпечення навчального процесу в Запоріжжі побудували кілька підземних шкіл. Так, наприклад, у грудні 2024 року 2 такі школи вже розпочали роботу. Вони можуть вміщувати до 1000 учнів. Загалом планують збудувати 9 підземних шкіл.  

Джерело: Суспільне Запоріжжя

Етап 5. Факультативні індикатори, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації.

Індикатори:

  • Функціонування державних та/або приватних банків, робота банкоматів.
  • Робота відділення “Укрпошти” / “Нової пошти” / іншої служби доставки. 
  • Доступ до українського радіо і телебачення.
  • Робота закладів охорони здоровʼя.
  • Безперебійна робота державного казначейства.
  • Функціонування відділення Пенсійного фонду.
  • Робота ЦНАП та ДРАЦС.
  • Робота громадського транспорту.

Загальна кількість набраних балів: 6 балів із 8 можливих. 

Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.

Висновок. У Запорізькій міській громаді забезпечено функціонування ключових інфраструктурних та адміністративних сервісів: працюють банки, поштові відділення, медичні заклади, органи державної реєстрації й ЦНАП. Громадяни мають стабільний доступ до медіа, адміністративних послуг і громадського транспорту, хоча кількість маршрутів порівняно з 2022 роком зменшилася. Попри скорочення кількості лікарів, система охорони здоровʼя продовжує функціонувати.

Опис індикаторів. У громаді функціонують банки і банкомати. Це відділення “Приватбанку”, “А-банку”, “ОТП Банку”, “Ідея Банку”, “Райффайзен Банку”, “Укрексімбанку”. У банкоматах вистачає готівки, її можна безперешкодно зняти. 

У громаді працюють поштові відділення “Укрпошти”, “Нової пошти” і “Meest пошти”. Забезпечений доступ до місцевих та національних каналів українського радіо і телебачення. Доступний сигнал 25 радіомовників, 43 національних телемовників та 4 місцевих телемовників.  

На території громади функціонують 14 комунальних закладів охорони здоровʼя. Протягом повномасштабного вторгнення, за повідомленнями Департаменту з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення Запорізької міської ради, 8 закладів зазнали “незначних матеріальних збитків”. Станом на 1 січня 2022 року в громаді працювало 2198 лікарів, у 2025 році їх 1968. 

У громаді працюють відділення Державного казначейства та Пенсійного фонду України. Також функціонують кілька відділень ДРАЦСу і ЦНАП. У громаді доступний весь спектр базових адміністративних послуг: реєстрація актів цивільного стану; реєстрація місця проживання, паспортні послуги, реєстрація нерухомого майна і бізнесу. На сайті ЦНАПу є функція електронного запису на отримання деяких із цих послуг. 

На території громади працює громадський транспорт. Однак кількість маршрутів порівняно з 2022 роком зменшилась. Зокрема, припинили роботу 17 автобусних і 3 тролейбусні маршрути. У 2025 році в громаді працює 74 автобусні, 6 тролейбусних та 7 трамвайних маршрутів. 

 

Блок 4. Демократичні процеси

Етап 6. Обов'язкові критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів

Індикатори:

  • Наявність та стан виборчої інфраструктури.
  • Наявність укриття біля виборчої інфраструктури.
  • Можливість проводити збори громадян, зустрічі з виборцями.
  • Належне функціонування Державного реєстру виборців.

Загальна кількість набраних балів: 3,5 бала з можливих 4.

Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.

Висновок. Загалом громада отримала щонайменше 0,5 бала за кожним з обов’язкових індикаторів аудиту, що вказує на її готовність до проведення виборів у разі покращення загальної безпекової ситуації. Виборча інфраструктура не зазнала серйозних пошкоджень, із 314 постійних виборчих дільниць жодна не зруйнована повністю,  а пошкодження, яких зазнали 12 дільниць, є локальними й частково вже усунуті. Інфраструктура укриттів відповідає базовим безпековим вимогам: 94,4% ДВК мають укриття в радіусі до 1,5 км, а 95,9% відповідають одразу двом критеріям, зокрема для громад, розташованих на відстані від 30 до 100 кілометрів від лінії фронту, є укриття більше ніж у 90% приміщень дільниць громади або поряд з ними, і ці захисні споруди можуть вмістити 20% зареєстрованих виборців. Це дозволяє забезпечити мінімальний рівень захисту виборців у разі повітряної тривоги під час голосування.

Опис індикаторів. У Запорізькій міській громаді, згідно з даними Державного реєстру виборців, функціонує 314 постійних виборчих дільниць, із яких 286 звичайних та 28 спеціальних. Повністю зруйнованих дільниць немає, однак 12 дільниць зазнали пошкоджень внаслідок російської агресії — вибуховою хвилею вибито вікна, які наразі закриті плитами QSB. Приміщення ще однієї дільниці не придатне для використання.

280 звичайних виборчих дільниць (97,9%) мають щонайменше одне укриття в радіусі до 1,5 км. Обом базовим критеріям — наявність укриття в межах 1,5 км і здатність вмістити щонайменше 20% виборців — відповідають 257 звичайних виборчих дільниць, що становить 89,9% від загальної кількості.

Як свідчить дослідження ОПОРИ, в Запорізькій міській громаді свобода мирних зібрань є обмеженою. Для проведення масових заходів організатори, а також балансоутримувачі, власники або орендарі приміщень зобов’язані не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати заходу подати плани проведення до органів місцевого самоврядування, Головного управління ДСНС та Головного управління Нацполіції у Запорізькій області для проведення комісійного обстеження і погодження місця.

Крім цього, для проведення заходів потрібно дотримуватися таких умов:

  • масові заходи слід організовувати лише в приміщеннях тих закладів, які мають укриття, та лише для такої кількості осіб, яка відповідає кількості місць в укриттях закладів або безпосередньо в укриттях; 
  • балансоутримувачі, власники та орендарі приміщень, в яких проводяться масові заходи, зобов’язані мати Плани дій на випадок оголошення сигналу “Повітряна тривога”, які передбачають поетапні дії й заходи, яких слід вживати, а також схеми евакуації з визначеним колом осіб, відповідальних за заходи безпеки та евакуацію учасників і персоналу заходу;
  • балансоутримувачі, власники й орендарі приміщень, в яких проводяться масові заходи, розміщують інформаційні матеріали і таблички (вказівники) з напрямком маршруту руху до укриття;
  • організатори масових заходів несуть відповідальність за безпеку присутніх на заході, зокрема глядачів, організаторів, технічний персонал, і зобов’язані забезпечити негайне припинення проведення заходу під час оголошення сигналу “Повітряна тривога”, сповіщення про це його учасників та організацію їх евакуації згідно з затвердженими схемами; 
  • дотримання вимог правил протипожежної безпеки; 
  • дотримання громадського порядку учасниками масового заходу; 
  • наявність засобів першої медичної допомоги.

Водночас у громаді функціонують підземні хаби, придатні для проведення масових заходів. Саме в таких локаціях представники міської ради й громадські організації організовують свої події.

У Запорізькій міській громаді діють 7 районних у місті відділів ведення Державного реєстру виборців. Відділи забезпечені належними приміщеннями та персоналом, кількість якого відповідає нормам, визначеним Постановою №943 від 18 липня 2007 року.

Етап 7. Факультативні критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів

Індикатор:

  • Діяльність політичних партій і громадських організацій.
  • Функціонування місцевих медіа.
  • Дієве місцеве самоврядування в громаді.
  • Можливість набирати членів ДВК. 
  • Функціонування судів 

Загальна кількість набраних балів: 4 бали з можливих 5.

Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.

Висновок. У громаді функціонують ключові інституції громадянського суспільства, ЗМІ та органів влади. Активно працюють українські й міжнародні благодійні організації, які надають медичну, гуманітарну і психологічну допомогу населенню. У місті працює розгалужена мережа місцевих ЗМІ та суспільний мовник, що забезпечують якісне інформування громадян. Суди функціонують у штатному режимі, попри певні затримки через безпекові фактори. Міська рада продовжує свою діяльність, зокрема проводить офлайн-засідання. Водночас потенціал доукомплектування ДВК може бути дещо обмеженим через кадрові виклики в освітній сфері. На цьому етапі оцінювання можна виокремити один проблемний аспект.

Некритичні: 

  • У судах Запорізької громади існує частковий дефіцит персоналу. В цілому він не є критичним і не зупиняє функціонування судової системи. Однак він може впливати на оперативність розгляду справ, особливо в умовах воєнного стану, коли роботу додатково ускладнюють часті повітряні тривоги та неявка сторін до суду.

Опис індикаторів. У Запоріжжі активно працюють українські благодійні організації, зокрема Запорізька обласна організація Товариства Червоного Хреста України, БФ “Світ українцям”, Гуманітарний центр “Проліска”, БФ “Посмішка ЮА”, БФ “Карітас Запоріжжя”, “Мережа 100 відсотків життя Запоріжжя”, БФ “Право на захист”. 

Також у громаді діють міжнародні організації, які надають медичну, гуманітарну і психологічну допомогу вразливим категоріям населення, сприяють евакуації цивільних з територій активних бойових дій, зокрема здійснюють спеціалізовану медичну евакуацію маломобільних осіб. Це Міжнародна медична організація ЮК-МЕД та Лікарі світу / Medicos del Mundo.

У Запоріжжі працюють місцеві онлайн-ЗМІ. Це новинні портали 061.ua, inform.zp.ua, “МИГ”, “Запорізькі вісті”, “Справжнє”, “Перший Запорізький”, “Індустріальне Запоріжжя”, “Голос Запоріжжя”, “Акцент”.  

Також у місті діє регіональна філія мовника “Суспільне Запоріжжя”, яка забезпечує збалансоване висвітлення місцевих новин згідно зі стандартами суспільного мовлення. Окрім традиційних новинних сайтів, працюють й інші медіапроєкти, як-от “SODA”, яка позиціонує себе як незалежне медіа, що проводить журналістські розслідування, висвітлє проблеми екології, відновлення й самоідентичності регіону. Інший ресурс, “Відбудова. Запоріжжя” зосереджений на темах відновлення та відбудови області. Ці ЗМІ відіграють важливу роль в інформуванні громади про наслідки війни, роботу місцевої влади, комунальні питання й інші аспекти життя прифронтового міста.

Cуди загальної юрисдикції в громаді функціонують, критичного дефіциту працівників немає. У відповіді на запит ОПОРИ районні суди Запорізької громади зазначали, що мають вакантні посади судді, працівників апарату суду та головних спеціалістів. Загальний дефіцит працівників судів становить 15 осіб. Суди продовжують розгляд цивільних, кримінальних, адміністративних справ і справ про адміністративні правопорушення у строки та порядку, визначені Кримінальним процесуальним кодексом України. Деякі суди у відповіді на запит ОПОРИ зазначали, що затримки у розгляді справ існують, і вони повʼязані з великою кількістю повітряних тривог у громаді, а також неявкою сторін через воєнний стан. 

Міська рада працює, проводить пленарні засідання офлайн та публікує проєкти рішень на сайті. Остання сесія в період моніторингу відбулася 30 квітня 2025 року. Крім цього, трансляції засідань веде місцевий телеканал “МТМ”. 

Потенціалу набору членів ДВК може бути ускладненим через змішаний формат роботи навчальних закладів, а також через зменшення кількості вчителів. 

Результати оцінки Запорізької міської територіальної громади

Етап

Назва етапу

Умова проходження

Підсумкова оцінка 

Висновок

Блок 1. Передумови для початку аудиту

1

Першочергові передумови 

Громада під контролем України, воєнний стан скасовано, обстріли відсутні 

1 з 3 можливих

Громада не проходить аудиту

Блок 2. Безпека

2

Обов'язкові безпекові критерії 

Отримано щонайменше 0,5 бала за кожним індикатором

5 з 5 можливих

Громада проходить аудит на цьому етапі

3

Факультативні безпекові критерії 

Отримано щонайменше 0,5 із 2 можливих балів 

1,5 з 2 можливих

Громада проходить аудит на цьому етапі

Блок 3. Соціально-економічна ситуація

4

Обов'язкові критерії, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації

Отримано щонайменше 0,5 бала за кожним індикатором

4,5 з 5 можливих

Громада проходить аудит на цьому етапі

5

Факультативні критерії, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації

Отримано щонайменше 2,5 бала загалом

6 з 8 можливих

Громада проходить аудит на цьому етапі

Блок 4. Демократичні процеси

6

Обов'язкові критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів

Отримано щонайменше 0,5 бала за кожним індикатором

3,5 з 4 можливих

Громада проходить аудит на цьому етапі

7

Факультативні критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів

Отримано щонайменше 1,5 бала загалом

4 з 5 можливих

Громада проходить аудит на цьому етапі

Методологія

Типи індикаторів:

  • Першочергові — “вхідні умови” (мають бути виконані на 100%, інакше громада автоматично не проходить аудит).
  • Обов’язкові — мають бути виконані хоча б частково (мінімум 0,5 бала за кожен). Нульовий бал за будь-який індикатор — аудит не пройдено.
  • Факультативні — невиконання не зупиняє аудит, але на кожному етапі, де вони застосовуються, встановлена мінімальна  кількість балів, яку необхідно набрати для проходження певного етапу. 

Структура оцінювання

Оцінювання відбувається за 32 індикаторами, об’єднаними в 4 блоки і 7 етапів

Етап

Назва блоку

Тип індикаторів

Умови проходження

1

Передумови для початку аудиту

Першочергові (3 індикатори)

Всі "так"

2

Безпека

Обов’язкові (5 індикаторів)

≥0,5 за кожен

3

Безпека

Факультативні (2 індикатори)

≥0,5 із 2 можливих

4

Соціально-економічна ситуація

Обов’язкові (6 індикаторів)

≥0,5 за кожен

5

Соціально-економічна ситуація

Факультативні (7 індикаторів)

≥2,5 із 7 можливих

6

Демократичні процеси

Обов’язкові (4 індикатори)

≥0,5 за кожен

7

Демократичні процеси

Факультативні (5 індикатори)

≥1,5 із 5 можливих

Умови проходження аудиту

  • Кожен етап оцінюється в 1 бал (успішно) або 0 (не пройдено).
  • Лише громади, які набрали 7 із 7 балів, вважаються такими, що пройшли аудит і готові до виборів.
  • Менша кількість балів означає, що аудит не пройдено, але оцінка дозволяє ідентифікувати проблемні зони для подальшого вдосконалення.

Територіальний підхід

Оцінювання відбувається на рівні громади, але за 4 окремими індикаторами може проводитися додатковий аудит на рівні населених пунктів чи дільниць:

  • Безпечна дорожня інфраструктура, роботи з розмінування.
  • Електропостачання.
  • Наявність і стан виборчої інфраструктури.
  • Наявність укриття біля виборчої інфраструктури.

Якщо окремі населені пункти чи дільниці в громаді не відповідають встановленим критеріям, проведення виборів можливе на інших, безпечних її територіях.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».