Резюме
- Аудит безпеки Полтавської міської громади відбувався в березні-квітні 2025 року за матрицею оцінки, яку розробила Громадянська мережа ОПОРА. Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності й соціально-економічних передумов, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення повоєнних виборів на певних територіях.
- Оцінка суспільно-політичного, соціально-економічного і безпекового середовища Полтавської міської територіальної громади відбувалася шляхом моніторингу відповідних сфер через офіційні запити та звернення, комунікацію з офіційними особами громади й області, аналіз нормативно-правових документів, моніторинг інформації з відкритих джерел та особисті спостереження регіональних експертів ОПОРИ.
- Громада періодично потрапляє під удари російських БПЛА. За перші три місяці 2025 року медіа повідомляли про 19 випадків вибухів. Також 1 лютого 2025 року ракетою Х-22 було завдано удару по житловому сектору, внаслідок чого загинуло 15 людей.
- Полтавська міська територіальна громада не проходить аудиту безпеки через невідповідність першочерговим критеріям, а саме дію правового режиму воєнного стану та періодичні російські обстріли.
- Водночас громада набирає необхідну кількість балів за блоками “Безпека”, “Соціально-економічна ситуація”, “Демократичні процеси”.
- Руйнувань виборчої інфраструктури немає. Станом на березень 2025 року в громаді готова до проведення виборчого процесу 151 звичайна і спеціальна виборча дільниця. На території Шевченківського району є 64 придатні для організації голосування дільниці, на території Київського району — 58, Подільського — 29. Одна дільниця в селі Мильці зруйнована часом і потребує заміни приміщення.
- 113 зі 134 звичайних виборчих дільниць (85%) мають укриття місткістю 20% виборців, що голосують на відповідній території, у зоні 1,5 км. Потрібно забезпечити укриттями 15% звичайних виборчих дільниць.
- Усунення окремих некритичних аспектів сприятиме належній підготовці виборчого процесу. Йдеться передусім про діяльність закладів та установ під час дії правового режиму воєнного стану: обмеження у проведенні масових заходів, нестабільний графік роботи внаслідок повітряних тривог, обмеження у наданні послуг відділів ведення Державного реєстру виборців тощо.
- Потребує модернізації система оповіщення населення. Місто Полтава на 100% покрите сигналом “Увага всім”. В селах Супрунівка і Затурине встановлені електросирени автономного запуску. В інших населених пунктах громади сигнал доводять через мобільні додатки та медіа. Планується будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО).
- Територія Полтавської міської громади безпечна для пересування і не забруднена вибухонебезпечними предметами. Стабільно працює транспортне приміське й обласне сполучення. Кількість транспортних маршрутів зросла порівняно з січнем 2022 року: у місті Полтава — з 44 до 61, на приміських маршрутах — з 3 до 16.
- У громаді нараховується 107 захисних споруд цивільного захисту. Облаштовано 279 найпростіших укриттів. Загальна місткість захисних споруд — 118 тисяч осіб (38% населення громади або 52% виборців).
- Школи переважно працюють у змішаному форматі. З 58 закладів 37 функціонують у змішаному форматі, ще 3 — у дистанційному. 18 шкіл проводять заняття офлайн. Це може негативно вплинути на потенціал набору членів ДВК під час виборчого процесу.
- 49 шкіл із 58 забезпечені найпростішими укриттями, ще 7 орендують об'єкти фонду захисних споруд цивільного захисту поблизу них.
- Стабільно працює система охорони здоров’я. Внаслідок реорганізації скоротилася кількість комунальних закладів підприємств охорони здоров'я Полтавської міської ради, однак кількість лікарів залишається сталою (на 1 січня 2022 року — 1026 лікарів, станом на 26 березня 2025 року — 1023).
- Наряди Національної поліції й бригади екстреної швидкої допомоги реагують на виклики у межах встановлених нормативів. Середній час прибуття пожежно-рятувальних підрозділів ДСНС становить 11 хвилин у місті Полтава та 14 хвилин у сільських населених пунктах.
Рекомендації за результатами аудиту безпеки Полтавської міської громади
- Облаштувати достатню кількість укриттів для виборців та виборчих комісій біля 21 звичайної виборчої дільниці.
- Забезпечити заміну приміщення для зруйнованої часом дільниці №530759 у селі Мильці (кількість виборців — 625).
- Розширити систему оповіщення про надзвичайні ситуації на всю територію громади. Розробити шляхи залучення фінансування для модернізації система оповіщення населення — будівництва місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО). Крім міста Полтава та сіл Супрунівка і Затурине, в інших населених пунктах громади сигнал доводять через мобільні додатки та медіа.
- Варто розглянути шляхи пошуку фінансування для облаштування укриттів у 7 з 58 шкіл громади, які не мають власних укриттів та змушені орендувати захисні споруди поблизу.
Читайте також: МАТРИЦЯ ОЦІНЮВАННЯ АУДИТУ БЕЗПЕКИ ГРОМАД
Паспорт громади
Розташування. Полтавська міська територіальна громада розташована в Полтавській області. Центр громади — місто Полтава — є одночасно й обласним центром. Відстань до Харкова — 140 кілометрів, до найближчого кордону з росією — 114 кілометрів, до лінії фронту (місто Вовчанськ Харківської області) — 188 кілометрів.
Полтавська міська громада є транспортним вузлом, через який проходять автомобільні й залізничні шляхи. Поряд проходить автошлях М03, який поєднує Київ та Харків і раніше тягнувся до КПП Довжанський Луганської області (кордон з росією).
Населення. Станом на 1 січня 2022 року в громаді було 305 539 мешканців, з яких 279 593 — міське населення, 25 946 — сільське. Внаслідок географічної близькості до постраждалих від російської агресії областей до громади перемістилися чимало внутрішньо переміщених осіб. Станом на 31 березня 2025 року в громаді зареєстровано 48 015 ВПО.
Територія громади. Площа громади — 550,3 км2. До її складу входять 56 населених пунктів: 1 місто та 55 сіл. Місто Полтава поділене на три райони: Шевченківський (населення 134 133 особи), Київський (103 092 особи), Подільський (42 368 осіб). Також у громаді є 8 старостинських округів. Найбільшими за населенням є Супрунівський (5 808 осіб), Ковалівський (5 142 особи), Гожулівський старостинські округи (4 052 особи).
Відстань від центру міста Полтави до віддалених населених пунктів громади становить понад 20 кілометрів.
Влада. Управляє громадою Полтавська міська рада, обрана на виборах у 2020 році. Міської військової адміністрації не утворено. Міським головою в 2020 році обрали Олександра Мамая (обіймав цю посаду у 2010–2018 роках). У квітні 2023 року його звільнили з посади у зв’язку з набранням чинності вироку суду в корупційній справі. З липня 2023 року обов’язки міського голови виконує секретар міської ради Катерина Ямщикова (“Слуга народу”).
У міській раді діє 6 депутатських фракцій: “Слуга народу”, “За майбутнє”, “Європейська Солідарність”, “Рідне місто”, “Партія простих людей Сергія Капліна”, “Свобода”.
Обʼєкти промисловості та критичної інфраструктури. Серед основних напрямків промисловості у громаді, необхідно виділити харчову (ПрАТ “Полтавський олійноекстракційний завод–Кернел Груп”, ТОВ “Домінік Ко”); машинобудування та металообробку (ТОВ “Торговий Дім ‘Полтавський автоагрегатний завод’”, ПП “Полтавський ливарно-механічний завод”, ПрАТ “Полтавамаш”); легку промисловість (ТОВ “Ворскла-Мода”); підприємства будівельної індустрії (ТзДВ “Полтавтрансбуд”); виготовлення медичного обладнання, інструментів і матеріалів (АТ “Полтавський завод медичного скла”) тощо.
Руйнування та жертви внаслідок російської агресії. Внаслідок російської агресії станом на березень 2025 року в громаді пошкоджено 106 об’єктів, серед яких 104 об’єкти житлового фонду, 1 агропромисловий об’єкт, 1 об’єкт охорони здоров’я.
За січень-березень 2025 року в Полтавській області зафіксовано 314 тривог. Найдовша з них — 19 січня 2025 року — тривала 13 годин 22 хвилини.
За перші три місяці 2025 року медіа повідомляли про 19 випадків вибухів у місті Полтаві. 1 лютого 2025 року ракетою Х-22 завдано удару по житловому будинку, внаслідок чого загинуло 15 людей.
Зруйнований ракетою будинок у Полтаві. Джерело
28 березня відбувся масований удар БПЛА. Внаслідок влучань та падіння уламків зафіксовано пошкодження складських приміщень, адмінбудівлі і трансформатора одного з підприємств.
Замінованих територій у громаді немає, пересування між населеними пунктами безпечне.
Блок 1. Передумови для проходження аудиту
Етап 1. Першочергові критерії
Підсумкова оцінка — 0, громада не проходить аудиту на цьому етапі оцінювання.
Висновок. Полтавська міська територіальна громада не проходить аудиту безпеки за першочерговими передумовами. Вся територія громади перебуває під контролем української влади. Однак на всій території України діє правовий режим воєнного стану, а громада періодично зазнавала атак за останні три місяці (січень-березень 2025 року).
Індикатори:
- Громада перебуває під контролем української влади.
- Скасовано правовий режим воєнного стану.
- Громада не обстрілюється мінімум 3 місяці.
Опис індикаторів. 15 січня 2025 року Верховна Рада продовжила воєнний стан в Україні на 90 днів — до 9 травня. Полтавська міська громада періодично зазнає атак БПЛА. Масована атака відбулася у ніч з 27 на 28 березня, внаслідок чого постраждали приватні будинки і підприємства. Громада зазнає ракетних ударів, останній з яких (1 лютого 2025 року) призвів до людських жертв.
Блок 2. Безпека
Етап 2. Обов’язкові безпекові індикатори
Індикатори:
- Безпечна дорожня інфраструктура, роботи з розмінування.
- Робота Національної поліції за нормативами прибуття.
- Робота ДСНС за нормативами прибуття.
- Наявність і стан системи екстреного оповіщення (повітряної тривоги).
- Наявність і обладнаність системи захисних споруд.
Загальна кількість набраних балів: 4 бали з 5 можливих.
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.
Висновок. Полтавська міська громада проходить аудит за обов’язковими безпековими критеріями, жоден з індикаторів не оцінено в 0 балів. Територія громади не забруднена вибухонебезпечними предметами. Стабільно функціонують правоохоронні органи, ДСНС. Забезпечується правопорядок і реагування на надзвичайні ситуації. Наявні захисні споруди цивільного захисту загальною місткістю близько 118 тисяч осіб, що покриває 38% населення громади.
Наявні некритичні аспекти, які потребують уваги:
- Система оповіщення “Повітряна тривога” функціонує у центрі громади — місті Полтава — і кількох селах. В інших населених пунктах оповіщення про тривогу доводять іншими засобами, зокрема через повідомлення по радіо і телебаченню, а також через мобільні додатки. Впровадження місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) має забезпечити вищий рівень інформування населення.
Опис індикаторів. Дорожня інфраструктура громади безпечна для вʼїзду та виїзду, немає населених пунктів, які вважаються небезпечними через наявність вибухонебезпечних предметів. ДСНС не має інформації про заміновані території в громаді.
У 2016 році в ГУНП в Полтавській області створено відділ служби “102” УОАЗОР, який здійснює екстрені комунікації за телефонним номером “102”. Групи реагування патрульної поліції прибувають на виклики згідно з нормативами: у межах міста — до 7 хвилин (за умови перебування наряду в зоні оперативного реагування) або до 10 хвилин (якщо залучено наряд з іншої (сусідньої) зони обслуговування). У сільській місцевості — до 20 хвилин (за умови перебування наряду в зоні оперативного реагування) або до 40 хвилин (якщо залучено наряд з іншої дільниці).
Обмежень щодо прибуття нарядів поліції до окремих населених пунктів Полтавської громади у зв’язку із замінуванням або іншими видами небезпеки немає.
Водночас наявна певна недоукомплектованість підрозділів Національної поліції, що не заважає їм виконувати обов’язки із реагування на заяви і повідомлення.
На території Полтавської міської громади функціонує ДСНС і лінія екстреного виклику 101/112. Середній час прибуття пожежно-рятувальних підрозділів на місце виклику під час надзвичайних ситуацій у центрі громади (місті Полтава) становить 11 хвилин (більше нормативу в 10 хвилин), а в інших населених пунктах громади — 14 хвилин. Обмежень доїзду пожежно-рятувальних підрозділів до населених пунктів громади у зв'язку з замінуванням або іншими видами небезпеки немає.
Кількість особового складу ДСНС для реагування на надзвичайні ситуації достатня, дефіциту кадрів немає.
У місті Полтава функціонує територіальна автоматизована система централізованого оповіщення (ТАСЦО). Розроблено проєктно-кошторисну документацію об'єкта “Нове будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) Полтавської міської територіальної громади”, яку планують реалізувати в межах місцевих цільових програм.
Для привернення уваги передається попереджувальний сигнал “Увага всім” за допомогою електросирен централізованого й автономного запуску по місту Полтава зі 100% зоною покриття. В селах Супрунівка і Затурине встановлені електросирени автономного запуску. В інших населених пунктах доведення сигналів та повідомлень щодо надзвичайних ситуацій відбувається через філію АТ Національна суспільна телерадіокомпанія України “Полтавська регіональна дирекція” (Українське радіо Полтава, Суспільне Полтава ТБ) та мобільний додаток “Повітряна тривога”.
На території громади розташовані 107 захисних споруд цивільного захисту, зокрема 91 сховище й 16 протирадіаційних укриттів. Наявна одна споруда подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття. Також облаштовано 279 найпростіших укриттів. Загальна місткість захисних споруд становить близько 118 тисяч осіб — 38% населення громади.
49 шкіл із 58 забезпечені найпростішими укриттями згідно з вимогами Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку. 7 закладів середньої освіти орендують об'єкти фонду захисних споруд цивільного захисту, що розташовані поблизу них.
Етап 3. Факультативні безпекові індикатори
Індикатори:
- Загальна безпекова ситуація в громаді (збройні напади на представників держави).
- Інциденти, пов'язані з мінною небезпекою за останні 3 місяці, що призвели до загибелі й травм серед цивільних.
Загальна кількість набраних балів: 1 з 2 можливих.
Підсумкова оцінка – 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.
Висновок. Полтавська міська територіальна громада отримала 1 бал, що дозволяє їй пройти аудит. Безпекова ситуація в громаді залишається стабільною. Випадків підривів на мінах серед цивільного населення за останні три місяці не було. Водночас Національна поліція зафіксувала 12 випадків погроз або насильства щодо працівників правоохоронних органів, а також підпали військових автівок у жовтні 2024 — березні 2025 року.
Опис індикаторів. Загальна криміногенна ситуація в громаді за останні пів року залишається стабільною, тенденції до зростання кількості злочинів немає. З жовтня 2024 року до березня 2025-го зафіксовано 12 злочинів, кваліфіковано за статтею 345 Кримінального Кодексу України (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу). Також у березні 2025 року Полтавська обласна прокуратура передала до суду обвинувальний акт щодо двох юнаків, яких звинувачують в умисному підпалі автівок українських військових.
Випадків загибелі й травмування серед цивільних внаслідок інцидентів, пов'язаних з мінною небезпекою, на території громади за останні три місяці не було.
Блок 3. Соціально-економічна ситуація
Етап 4. Обов’язкові індикатори, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації
Індикатори:
- Охоплення мобільним зв'язком.
- Доступ до інтернету.
- Робота екстреної медичної допомоги.
- Електропостачання.
- Належне функціонування закладів освіти.
Загальна кількість набраних балів: 4,5 з 5 можливих
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.
Висновок. Полтавська міська територіальна громада отримала 4,5 бала, що дозволяє пройти аудит. Жоден критерій не отримав 0 балів. Стабільно функціонує екстрена медична допомога. За останні три місяці відсутні блекаути. Працюють кілька операторів стільникового зв’язку та інтернет-провайдерів.
Наявні некритичні аспекти, які потребують уваги:
- З 58 шкіл офлайн працюють лише 18. Більшість функціонує у змішаному форматі (37 з 58) та 3 – у дистанційному. 7 шкіл не мають укриття у приміщенні, а орендують захисні споруди поблизу них.
Опис індикаторів. Громада повністю охоплена мобільним зв’язком, на її території стабільно працює зв’язок від щонайменше двох операторів, зокрема "Київстар" та "Vodafone". Доступний провідний інтернет і мобільний інтернет 4G від мобільних операторів. Кілька компаній надають послуги підключення до провідного інтернету, більшість із них сконцентрована у центрі громади — місті Полтава.
Стабільно функціонує екстрена швидка допомога. Працює телефонний номер "103" та телефонним номером системи екстреної допомоги населенню 112. Середній час прибуття бригад швидкої допомоги по області — 15 хвилин, що відповідає нормативу (20 хвилин з моменту надходження звернення).
У Полтавській міській громаді забезпечено стабільне електропостачання. Протягом трьох останніх місяців (січень-березень 2025 року) не було блекаутів (неконтрольованих відключень електропостачання тривалістю понад 12 годин). Наявний 61 пункт незламності, куди можна прийти під час аварійного відключення зв’язку чи електроенергії. Тут наявні тепло, вода, електрика, мобільний зв'язок та можливість зарядити ґаджети.
Система освіти у громаді працює стабільно. Функціонує 58 закладів загальної середньої освіти. Станом на березень 2025 року дистанційно працюють 3 школи; офлайн — 18; у змішаному форматі — 37. 49 шкіл забезпечені найпростішими укриттями, ще 7 орендують укриття поблизу них.
Кількість педагогів залишається стабільною, наявний незначний дефіцит працівників. Станом на 5 вересня 2021 року в школах працювало 1854 вчителя; станом на 5 вересня 2024 року — 1886. Станом на 5 березня 2025 року є 7 вакансій вчителів (англійська, німецька мови).
Етап 5. Факультативні індикатори, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації
Індикатори:
- Функціонування державних та/або приватних банків, робота банкоматів.
- Робота відділення "Укрпошти" / "Нової пошти" / іншої служби доставки.
- Доступ до українського радіо і телебачення.
- Робота закладів охорони здоровʼя.
- Безперебійна робота державного казначейства.
- Функціонування відділення Пенсійного фонду.
- Робота ЦНАП та ДРАЦС.
- Робота громадського транспорту.
Загальна кількість набраних балів: 6,5 з 8 можливих.
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання.
Висновок. Полтавська міська територіальна громада отримала 6,5 бала, що дозволяє їй пройти аудит та свідчить про нормалізацію соціально-економічної ситуації. Надаються банківські та поштові послуги. Наявна можливість отримати адміністративні послуги у ЦНАП. У громаді функціонує транспортне сполучення, наявні стабільні перевезення до інших населених пунктів області та інших регіонів. Повноцінно працюють заклади охорони здоров’я.
Наявні некритичні аспекти, які потребують уваги:
- Функціонування державних та приватних закладів (поштових операторів, банків, державних установ) ускладнене через постійні тривоги, що впливають на стабільність їхніх графіків роботи.
Опис індикаторів. Банківський сектор у громаді працює повноцінно. Функціонують відділення “Приватбанку”, “Ощадбанку”, "Sense Bank'у", “А-банку” тощо, доступний повний спектр банківських послуг. У банкоматах вистачає готівки. Водночас під час повітряних тривог робота банків припиняється, що впливає на стабільність їхнього графіку роботи.
Працюють поштові служби, зокрема найбільші — "Укрпошта" і “Нова пошта”. Внаслідок повітряних тривог графік роботи відділень теж нестабільний.
Стабільно працює мовлення українських телеканалів та радіостанцій. Зокрема, доступна 21 радіостанція на діапазоні частот FM та 43 телемовники загальнонаціональних цифрових мереж. У громаді функціонує 3 місцеві телемовники: “Суспільне Полтава” (АТ "НСТУ"), ТРК "ПіТіВі" та ТРК "Інформаційно-рекламне телебачення — Полтава" (Місто+).
Заклади охорони здоров’я повноцінно надають послуги мешканцям громади. Внаслідок російської агресії було пошкоджено два заклади охорони здоров'я, але на момент написання звіту наслідки ушкоджень усунені. Станом на березень 2025 року кількість комунальних підприємств охорони здоров'я Полтавської міської ради скоротилася на 5 установ порівняно з лютим 2022 року через реорганізацію окремих лікувальних закладів шляхом приєднання до інших. Ще наприкінці 2024 року в громаді нараховувалося 9 закладів охорони здоров’я.
Водночас кількість лікарів залишається сталою: станом на 1 січня 2022 року в закладах охорони здоров'я Полтавської міської ради працювало 1026 лікарів, станом на 26 березня 2025 року — 1023.
У громаді функціонує Державна казначейська служба. Станом на 1 березня 2025 року відсутня заборгованість з виплати заробітної плати по зведеному бюджету Полтавської міської громади.
Пенсійний фонд працює безперебійно, за винятком оголошення сигналу повітряної тривоги. Відсутні послуги, які надаються з обмеженням або у не повному обсязі.
Прийом громадян в Полтавській громаді здійснюється в чотирьох сервісних центрах:
- Відділ обслуговування громадян №12 (м. Полтава, вул. Д. Коряка, 3);
- Відділ обслуговування громадян №13 (м.Полтава, вул. Чорновола,2-б);
- Відділ обслуговування громадян №14 (м. Полтава, вул. І.Мазепи, 30);
- Відділ обслуговування громадян №15 (м. Полтава, вул.Шевченка, 7).
На території Полтавської міської громади надається весь спектр базових адміністративних послуг. Центр надання адміністративних послуг Полтавської міської ради знаходиться за адресою місто Полтава, вулиця Соборності 45А. ЦНАП працює щоденно, окрім неділі. Під час сигналу “Повітряна тривога” робота ЦНАП тимчасово призупиняється. З переліком послуг ЦНАП можна ознайомитися на сайті Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради.
Послуги реєстрації актів цивільного стану надають три відділи ДРАЦС, розташовані у районах міста: Шевченківський, Київський та Подільський відділи.
Наявне стабільне приміське та обласне сполучення. Кількість маршрутів всередині громади зросла за 3 роки. Маршрутну мережу затверджено рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 2 грудня 2021 № 265 “Про затвердження мережі міських тролейбусних та автобусних маршрутів загального користування міста Полтава”.
На 1 січня 2022 року існувало 44 маршрути (10 тролейбусних та 34 автобусних). Станом на 1 березня 2025 нараховується 61 маршрут (11 тролейбусних і 50 автобусних), однак не обслуговуються 4 маршрути.
На 1 січня 2022 громаду обслуговувало 3 приміські автобусні маршрути; станом на 1 березня 2025 – 16 приміських маршрутів. Усі приміські маршрути обслуговуються.
Функціонують маршрути по області та у інші регіони України, з розкладом яких можна ознайомитися на сайті автовокзалу.
Блок 4. Демократичні процеси
Етап 6. Обов'язкові критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів
Індикатори:
- Наявність та стан виборчої інфраструктури.
- Наявність укриття біля виборчої інфраструктури.
- Можливість проводити збори громадян, зустрічі з виборцями.
- Належне функціонування Державного реєстру виборців.
Загальна кількість набраних балів: 2,5 з 4 можливих
Підсумкова оцінка – 1, громада проходить аудит по даному етапу оцінювання.
Висновок. Полтавська міська територіальна громада отримала 2,5 бали, що свідчить про відновлення демократичних процесів. Відсутні руйнування виборчої інфраструктури. Реєстр виборців ведеться, однак робота обмежена через війну. Проведення масових заходів обмежене внаслідок необхідності погодження з військовою адміністрацією.
Наявні окремі критичні аспекти, які потребують уваги:
- Виборча дільниця №530759 у селі Мильці зруйнована часом та не придатна для використання. Існує потреба у заміні приміщення.
- Укриття в зоні 1,5 кілометра та місткістю 20% виборців, що голосують на відповідній території, мають 85% звичайних виборчих дільниць. Необхідне дооблаштування захисних споруд цивільного захисту для 21 звичайної виборчої дільниці.
Опис індикаторів. У Полтавській міській громаді знаходиться 151 придатна для організації виборчого процесу виборча дільниця. Зокрема, на території Шевченківського району придатних для організації проведення голосування дільниць нараховується 64, на території Київського району - 58, Подільського - 29. На період дослідження відсутні дільниці, які залишаються пошкодженими або зруйнованими внаслідок російської агресії.
Водночас, виборча дільниця №530759 у селі Мильці зруйнована внаслідок тривалого впливу часу та потребує пошуку альтернативного приміщення. Кількість виборців на цій дільниці станом на 30 березня 2025 року становила 625 осіб.
З 134 звичайних виборчих дільниць хоча б одне укриття на відстані до 1,5 кілометрів мають 122 дільниці (91.7%), в т.ч. укриття місткістю мінімум 20% виборців, що голосують на відповідній території – 113 дільниць (85%).
Згідно дослідження Громадянської мережі ОПОРА про регуляцію свободи мирних зібрань в регіонах України, в Полтавській області не прийнято жодного акту чи рішення, яке містило б загальні правила проведення мирних зібрань, а не їх заборону в певні дні чи в конкретному місці.
Водночас проведення масових заходів в Полтавській міській громаді врегульовано “Порядком проведення масових заходів на території Полтавської області в умовах правового режиму воєнного стану”, затвердженого Розпорядженням начальника Полтавської ОВА від 14 вересня 2023 №642. Ним регулюється проведення спортивних, освітніх, культурно-просвітницьких, мистецьких, релігійних, розважальних та видовищних масових заходів, яке можливе лише за умови погодження з районними військовими адміністраціями. В свою чергу РВА повідомляє ОВА про проведення заходу.
Організатор заходу має повідомити РВА не пізніше ніж за 15 робочих днів до проведення заходу. Серед інформації, необхідно подати:
- кількість учасників заходу (кількість осіб, які беруть участь у заходах, повинна відповідати місткості найближчого укриття, розташованого у прямій доступності);
- прізвище, ім'я та по батькові особи, яка несе відповідальність за безпекові заходи;
- попереднє погодження територіальної громад;
- акт обстеження найближчого укриття.
Анонси та реклама про проведення заходу оприлюднюються не раніше 5 днів до проведення заходу. В свою чергу ОВА, в разі потенційної небезпеки, залишає за собою право заборонити проведення заходу.
В громаді працюють три районні в місті відділи ведення Державного реєстру виборців (ДРВ): виконавчих комітетів Подільського, Київського та Шевченківського районів у місті. Наразі відсутня можливість взаємодії виборців з Реєстром, що спричинено російським вторгненням.
Відділи ведення ДРВ виконавчого комітету Шевченківської та Київської районних у Полтаві рад нараховують по 4 працівників, Подільської - 3. Це відповідає вимогам постанови Кабміну від 18 липня 2007 року №943, якою визначається кількість працівників відділів ведення відповідно до кількості виборців. На території повноважень Шевченківського відділу ведення ДРВ на 31 березня 2025 року числиться 104 тисяч виборців, Київського - 86 тисяч, Подільського - 46 тисяч.
Етап 7. Факультативні критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів
Індикатор:
- Діяльність політичних партій і громадських організацій.
- Функціонування місцевих медіа.
- Дієве місцеве самоврядування в громаді.
- Можливість набирати членів ДВК.
- Функціонування судів загальної юрисдикції.
Загальна кількість набраних балів: 3,5 з 5 можливих
Підсумкова оцінка – 1, громада проходить аудит по даному етапу оцінювання.
Висновок. Полтавська міська територіальна громада отримала 3,5 бали, що дозволяє пройти аудит. Регулярно проводяться заходи, ініційовані громадськими організаціями. Наявні місцеві медіа, які висвітлюють ситуація у громаді. Місцева рада регулярно збирається на сесії для прийняття рішень.
Наявні не критичні аспекти, які потребують уваги:
- Полтавська міська рада за останні півроку проводить сесії виключно у онлайн-форматі.
- Можливі труднощі з набором членів ДВК внаслідок функціонування більшості шкіл у змішаному форматі.
- У судах загальної юрисдикції наявний певний дефіцит працівників, в т.ч. вакантні 4 посади судді.
Опис індикаторів. У громаді регулярно проводять масові заходи, ініційовані громадськими організаціями. Так, за період з жовтня 2024 по березень 2025 року Департаментом культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради було отримано 117 звернень щодо погодження на проведення масових заходів.
За інформацією Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міської ради, з жовтня 2024 року надійшло 19 повідомлень щодо проведення масових заходів від громадських організацій. Від політичних партій за цей період повідомлень не надходило.
У Полтавській міській громаді функціонує ряд місцевих медіа, серед яких Інтернет-видання Полтавщина, Зміст, Суспільне Полтава, Коло, Полтавська Хвиля тощо. У громаді діє три місцеві телемовники: “Суспільне Полтава” (АТ "НСТУ"), ТРК "ПіТіВі" та ТРК "Інформаційно-рекламне телебачення – Полтава" (Місто+). Також існує ряд новинних груп та каналів у соціальних мережах та месенджерах.
Відсутня військова адміністрація, управління громадою здійснює Полтавська міська рада. З літа 2023 року її очолює в.о. міського голови, секретар міської ради Катерина Ямщикова. Міського голову Олександра Мамая відсторонили від посади навесні 2023 року. Сесії відбуваються регулярно в онлайн-режимі. Остання позачергова сесія міської ради відбулася 28 березня 2025 року.
Потенціал набору членів ДВК може бути ускладненим через змішаний формат роботи шкіл. Офлайн працюють 18 закладів із 58. 37 шкіл функціонують у змішаному форматі, ще 3 — дистанційно. Інших перешкод для формування кадрового складу виборчих комісій немає.
Суди загальної юрисдикції функціонують у громаді. Наявний певний дефіцит працівників. Так, у Подільському районному суді міста Полтави вакантні 5 посад працівників апарату суду; у Київському районному суді – 10 вакантних посад, з них 4 посади судді та 6 - працівників апарату суду; у Шевченківському районному суді – 2 тимчасові посади секретаря судового засідання та 1 посада секретаря суду.
Результати оцінки Полтавської міської територіальної громади
Етап |
Назва етапу |
Умова проходження |
Підсумкова оцінка |
Висновок |
Блок 1. Передумови для початку аудиту |
||||
1 |
Першочергові передумови |
Громада під контролем України, воєнний стан скасовано, обстріли відсутні |
1 з 3 можливих |
Громада не проходить аудиту |
Блок 2. Безпека |
||||
2 |
Обов'язкові безпекові критерії |
Отримано щонайменше 0,5 бала за кожним індикатором |
4 з 5 можливих |
Громада проходить аудит на цьому етапі |
3 |
Факультативні безпекові критерії |
Отримано щонайменше 0,5 із 2 можливих балів |
1 з 2 можливих |
Громада проходить аудит на цьому етапі |
Блок 3. Соціально-економічна ситуація |
||||
4 |
Обов'язкові критерії, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації |
Отримано щонайменше 0,5 бала за кожним індикатором |
4,5 з 5 можливих |
Громада проходить аудит на цьому етапі |
5 |
Факультативні критерії, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації |
Отримано щонайменше 2,5 бала загалом |
6,5 з 8 можливих |
Громада проходить аудит на цьому етапі |
Блок 4. Демократичні процеси |
||||
6 |
Обов'язкові критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів |
Отримано щонайменше 0,5 бала за кожним індикатором |
2,5 з 4 можливих |
Громада проходить аудит на цьому етапі |
7 |
Факультативні критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів |
Отримано щонайменше 1,5 бала загалом |
3,5 з 5 можливих |
Громада проходить аудит на цьому етапі |
Методологія
Типи індикаторів
- Першочергові — “вхідні умови” (мають бути виконані на 100%, інакше громада автоматично не проходить аудит).
- Обов’язкові — мають бути виконані хоча б частково (мінімум 0,5 бала за кожен). Нульовий бал за будь-який індикатор — аудит не пройдено.
- Факультативні — невиконання не зупиняє аудит, але на кожному етапі, де вони застосовуються, встановлена мінімальна кількість балів, яку необхідно набрати для проходження певного етапу.
Структура оцінювання
Оцінювання відбувається за 32 індикаторами, об’єднаними в 4 блоки і 7 етапів
Етап |
Назва блоку |
Тип індикаторів |
Умови проходження |
1 |
Передумови для початку аудиту |
Першочергові (3 індикатори) |
Всі "так" |
2 |
Безпека |
Обов’язкові (5 індикаторів) |
≥0,5 за кожен |
3 |
Безпека |
Факультативні (2 індикатори) |
≥0,5 із 2 можливих |
4 |
Соціально-економічна ситуація |
Обов’язкові (6 індикаторів) |
≥0,5 за кожен |
5 |
Соціально-економічна ситуація |
Факультативні (7 індикаторів) |
≥2,5 із 7 можливих |
6 |
Демократичні процеси |
Обов’язкові (4 індикатори) |
≥0,5 за кожен |
7 |
Демократичні процеси |
Факультативні (5 індикатори) |
≥1,5 із 5 можливих |
Умови проходження аудиту
- Кожен етап оцінюється в 1 бал (успішно) або 0 (не пройдено).
- Лише громади, які набрали 7 із 7 балів, вважаються такими, що пройшли аудит і готові до виборів.
- Менша кількість балів означає, що аудит не пройдено, але оцінка дозволяє ідентифікувати проблемні зони для подальшого вдосконалення.
Територіальний підхід
Оцінювання відбувається на рівні громади, але за 4 окремими індикаторами може проводитися додатковий аудит на рівні населених пунктів чи дільниць:
- Безпечна дорожня інфраструктура, роботи з розмінування.
- Електропостачання.
- Наявність і стан виборчої інфраструктури.
- Наявність укриття біля виборчої інфраструктури.
Якщо окремі населені пункти чи дільниці в громаді не відповідають встановленим критеріям, проведення виборів можливе на інших, безпечних її територіях.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».