Державі потрібні люди, здатні зміцнювати довіру суспільства до демократичних інституцій і сприяти відновленню суспільного договору. У час, коли війна ставить під сумнів звичні механізми політичної участі, формування культури виборчої доброчесності стає не просто актуальним — воно є необхідністю для збереження державності.

«Якби 25 травня 2014 року не відбулись чесні та вільні вибори, які всі визнали у всьому цивілізованому світі, не факт, що Україна би не стала жертвою тієї пропаганди, яку рф просуває всі ці роки про легітимність влади. Тому ціна питання — не лише визначення демократичності режиму, а і виживання держави», — зазначає  Ольга Айвазовська, голова правління Громадянської мережі ОПОРА.

Перший модуль Академії виборчої доброчесності, що відбувся офлайн 24–26 жовтня 2025 року, об’єднав фахівців, аналітиків, представників громадських організацій і державних інституцій. Усі вони працюють над тим, щоб виборчі процеси в Україні залишалися справжнім інструментом демократії. Протягом трьох днів учасники дискутували про цінності, безпеку та етичну відповідальність — три складові, без яких неможливо уявити доброчесний виборчий процес.

У перший день учасники й учасниці формували спільне розуміння того, що таке доброчесність у виборах — від базових принципів до поведінкових стандартів. Відбулася розмова про архітектуру електоральної демократії та про роль кожного актора у збереженні довіри до виборчого процесу. Окремо команда Академії презентувала ідею Маніфесту доброчесності — документу, що закріпить спільні цінності, готовність діяти відповідально та слугуватиме орієнтиром на майбутнє. Учасники долучилися до напрацювання цього Маніфесту, визначаючи принципи і зобов’язання, які мають лягти в його основу.

«Виборча доброчесність — це комплексний підхід, який охоплює всіх учасників виборчого процесу, формуючи у них культуру нульової толерантності до будь-яких зловживань. Це також відповідальна поведінка політиків — до, під час і після виконання своїх повноважень», — підкреслює експерт Академії Василь Луцик.

Другий день було присвячено безпековому виміру виборів — темі, яка нині стала фундаментальною для відновлення участі громадян у виборчому процесі. Учасники проаналізували умови, за яких вибори залишаються легітимними навіть під час воєнного стану. Зокрема, працювали з рамковою моделлю оцінки безпеки громад: визначали критерії, за якими можна оцінити рівень безпеки для проведення виборів у різних регіонах. Окрему увагу приділили інформаційним загрозам та ризикам маніпуляцій — від пропаганди до кібератак. Експерти поділилися досвідом, як протидіяти дезінформації та захищати виборчий процес від зовнішнього втручання.

«Тематика виборів загалом відгукується мені. Але сьогодні вибори — це складне, багатогранне питання, наповнене викликами. Для мене участь у Академії стала можливістю рефлексувати ці виклики, проговорити їх, побачити різні візії того, як ми можемо діяти. І знайти спільноту, яка хоче провести чесні вибори — прозоро, якісно, відкрито», — ділиться Кирило, учасник програми.

Третій день об’єднав теми етичного лідерства, внутрішньопартійної демократії та складних електоральних дилем. Експерти разом з учасниками розбирали реальні ситуації, у яких потрібно шукати баланс між законом, цінностями та людським фактором. Обговорення торкнулися також важливості прозорості в діяльності політичних партій та фінансуванні виборчих кампаній. Саме в таких дискусіях, відвертих і фахових, формується культура відповідальності, що визначатиме якість виборів і рівень довіри до держави надалі.

«Виборча доброчесність — це політична відповідальність. Відповідальність перед країною, виборцями і своєю партією. Відповідальність за слова та дії під час виборчого процесу, відповідальність за реалізацію обіцяного після виборів», — пояснює Ірина Павленко, доцентка кафедри політології, науковиця й одна з тренерок Академії.

 

«Це навчання дозволило вийти з інформаційної бульбашки. Ми багато говоримо про вибори — якими вони будуть, коли, як виглядатимуть. І тепер я розумію: це буде надзвичайно складно. Але готуватись треба вже зараз. Я точно закликатиму друзів долучатись до виборчих комісій, бути спостерігачами. Бо чим більше освічених і небайдужих людей долучаться — тим кращим буде результат. Це важливий напрям роботи для всіх нас — активістів, лідерів, журналістів, щоб формувалось суспільство, здатне обирати зміни», — додає Марʼяна, учасниця Академії.

Команда Академії щиро дякує всім учасникам за включеність, довіру, рефлексивність і готовність впроваджувати стандарти доброчесності в своїх громадах. Уже в листопаді розпочинається другий онлайн-модуль Академії, де учасники продовжать навчання, закріплять знання та зможуть випробувати інструменти доброчесності на практиці.