Для пошуку ефективних відповідей на виклики щодо організації та проведення перших післявоєнних виборів експерти Центру політико-правових реформ, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні та Громадянської мережі ОПОРА розпочинають серію громадських обговорень.

Зараз в Україні діє воєнний стан, запроваджений у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії, який не дозволяє проводити вибори та референдуми. Водночас питання підготовки до проведення всеукраїнських та місцевих виборів постане одразу після припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Згідно кращих міжнародних практик зміна виборчого законодавства рекомендується не менш ніж за 12 місяців до дати проведення виборів. Зміни до законодавства повинні бути розроблені в інклюзивний та відкритий спосіб із залученням всіх зацікавлених сторін. Тому, Центр політико-правових реформ (ЦППР) у партнерстві з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні та Громадянською мережею ОПОРА об’єднали свої зусилля з метою напрацювання єдиної позиції громадянського суспільства щодо проведення перших повоєнних виборів.

З метою інклюзивного напрацювання рекомендацій в партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (NDI) та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” організації ініціюють серію громадських онлайн-обговорень. До участі запрошуються всі зацікавлені громадяни, зокрема громадські активісти, науковці, експерти, представники політичних партій та місцевого самоврядування. Особливо вітається участь жінок, представників ЛГБТК+ спільноти, внутрішньо переміщених осіб, українців, які перебувають за кордоном, національних та етнічних меншин, людей з інвалідністю, молодь та інших вразливих груп населення.

Метою таких обговорень є підвищення обізнаності громадськості щодо викликів проведення виборів у післявоєнний період, вироблення рекомендацій щодо мінімізації цих ризиків та підготовки єдиної позиції громадянського суспільства щодо проведення перших повоєнних виборів.

Пропозиції, зауваження та коментарі щодо вирішення чи мінімізації викликів повоєнних виборів, озвучені та обговорені в ході громадських обговорень, будуть враховані в процесі підготовки відповідних рекомендацій для законодавчих змін. 

Усі обговорення відбуватимуться на платформі ZOOM. Обговорення відбуватимуться за таким графіком:

  • 7 листопада, 15:00 - 17:30. Як і коли проводити післявоєнні вибори: терміни організації та процедури проведення.
  • 14 листопада, 15:00 - 17:30. Реалізація виборчих прав в умовах масової міграції в Україні.
  • 20 листопада, 15:00 - 17:30. Реалізація виборчих прав українцями, які виїхали за кордон. Забезпечення реалізації виборчих прав жінок та інших вразливих категорій населення.
  • 23 листопада, 15:00 - 17:30. Забезпечення безпеки під час виборів.
  • 28 листопада, 15:00 - 17:30. Коли і як проводити післявоєнні вибори: часові вимоги до організації та варіанти проведення (Розробка рекомендацій).
  • 4 грудня, 15:00 - 17:30. Реалізація виборчих прав в умовах масової міграції в Україні (Розробка рекомендацій).
  • 11 грудня, 15:00 - 17:30. Реалізація виборчих прав українцями, які виїхали за кордон. Забезпечення реалізації виборчих прав жінок та інших вразливих категорій населення (Розробка рекомендацій).
  • 14 грудня, 15:00 - 17:30. Забезпечення безпеки під час виборів (Розробка рекомендацій).

Перше обговорення відбудеться вже 7 листопада 2023 року. Час проведення: 15:00 - 17:30.

Зареєструватися можна за лінком.

Після реєстрації організатори надішлють учасникам лист-запрошення з посиланням на подію в ZOOM. Заявки, що надійдуть після дати завершення реєстрації, розглядатись не будуть. Організатори також залишають за собою право відмовити в участі, якщо зареєстрованих буде більше ніж 120 осіб, або зареєстровані не відповідають виписаним критеріям учасників.