У своїх традиційних прямих включеннях “ОПОРА Live” ми вирішили розпитати міських голів різних міст з різних куточків України про їхні позиції як місцевих посадовців щодо ключових викликів пов’язаних із реформою виборчого законодавства та підготовкою до місцевих виборів. Першим гостем такого ефіру став міський голова Чернівців Олексій Каспрук.

За його словами, вже є певні ознаки дочасного старту виборчого процесу. “Мені здається, що вони і не закінчувались у нас, плавно вийшли з парламентських у місцеві. Зрозуміли результати, всі почали якось їх аналізувати. Планування це вже є початок, але плани швидко змінюються, бо змінюється ситуація. Я бачу, що люди працюють. Ми, наприклад, сьогодні, розуміючи, що багато людей залишилися без засобів для існування, виділили кошти на продовольчі набори для найбільш нужденних мешканців міста. І так у нас активно депутати включилися в цей процес - розвозять, роздають і все решта. Думаю, що так, що почалися вже”, - зазначив він.

Частина норм наразі чинного Виборчого кодексу, на думку міського очільника Чернівців, потребує змін, аби не створювати дискримінаційних моментів - зависока застава, вимога висування для партії кандидатів у ⅔ областей тощо. Але він вважає, що це можна подолати змінами, без повернення до ідеї проведення цих виборів за старим законодавством. “Я думаю, що треба рухатися вперед. Можливо доопрацьовувати, вносити зміни, які мають суттєву критику від експертів і від майбутніх учасників цього процесу. Там, де ця критика конструктивна, то ці правки треба вносити у виборче законодавство. Але навряд варто оригінальне щось таке придумувати, типу висування партією кандидатів у ⅔ областей. Президент вже заявив, що цього не буде - побачимо”, - зауважив Олексій Каспрук.

За його словами епідеміологічні виклики, хоч і внесуть певні корективи у виборчий процес, але це не має суттєво вплинути на результат волевиявлення: “Якщо ми говоримо про день голосування, то це нічим не відрізняється від походу в той же супермаркет. Можна проводити вибори - я в цьому переконаний. ... На мою думку, коли ми обмежуємо якісь масові заходи - збори чи відвідини від квартири до квартири, то ми просто говоримо про інструмент виборчої кампанії. Крім цього є й багато інших інструментів, у тому числі, які не є надто дорогими для потенційного здобувача. Тобто, більше упор буде на поліграфію, а не на масові заходи, концерти. Щось буде змінено, але я не думаю, що це має суттєво вплинути на результат”.

Аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Неберикут підсумував загальні настрої у регіонах: “Перед цією розмовою у мене було враження, що місцеві голови, представники місцевого самоврядування перебувають у такому, скажімо так, збентеженому стані, пов’язаному з тим, що наразі ще не визначені правила гри по місцевих виборах. Можливо, вони трохи менше заглиблюються в саму дискусію, яка ведеться на рівні парламентського комітету-підкомітету, але чомусь мені саме так здавалось. Але з тої розмови, яку ми ведемо, в мене склалося вже зворотнє враження, що Ви не дуже-то й переймаєтесь тим, які будуть ці нові правила гри. Тобто, яким би не був результат, для Вас він буде прийнятним з точки зору підлаштуватись і як міському голові в плані організації, і як потенційному суб’єкту виборчого процесу в плані кандидування. Я правильно зрозумів?”

У свою чергу Олексій Каспрук підтвердив, що такі думки небезпідставні. “Оці два враження і перше, і друге - вони обидва правильні. Якась певна пасивність присутня не тому, що не цікаво. Просто міські голови починають ранок і закінчують вечір коронавірусом, економікою, яка руйнується просто на очах, комунальними підприємствами... Величезна купа проблем, і всі в цейтноті зараз, реально трошки не до виборів. Будуть правила гри, буде розуміння куди рухатись - всі самодостатні розумні люди, якось будуть пристосовуватись, приймати рішення для себе в якому форматі йти, куди йти чи йти взагалі, бо знаю колег, які вже не збираються йти, принаймні на ці вибори”, - зазначив він.

Повну відеоверсію інтерв’ю з очільником Чернівців дивіться на Facebook-сторінці ОПОРИ:

Відео також доступне для перегляду на YouTube-каналі ОПОРИ:

Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року в Україні мають відбутися чергові місцеві вибори. Але можливість повноцінної організації виборчого процесу восени суттєво ускладняється з огляду на ряд серйозних викликів. Зокрема, непередбачуваний характер епідемії COVID-19 та ризики застосування масштабних карантинних обмежень; проблема браку бюджетного фінансування, необхідного для якісної підготовки та проведення місцевих виборів; незавершеність реформи адміністративно-територіального устрою, що потребує внесення змін до Конституції; незавершеність процесу реформування виборчого законодавства; впровадження нових правил гри для місцевих виборів.

Чи бачать очільники міст ознаки того, що виборча кампанія вже стартувала на місцевому рівні? Яким чином нові правила гри (пропорційна система з відкритими списками для великих міст і багатомандатна мажоритарка для решти) можуть вплинути на функціонування системи місцевого самоврядування? Чи конфлікти між регіональними елітами та центральною владою, які стають все більше помітними, мають виключно електоральні причини чи вони є інституційними? Відповіді на ці та інші запитання шукатимемо з міськими головами в прямих ефірах.

Ми вирішили розпитати міських голів різних міст з різних куточків України про їхні позиції як місцевих посадовців щодо ключових викликів пов’язаних з реформою виборчого законодавства та підготовкою до місцевих виборів. Переглянути всі прямі ефіри, а також відеозаписи по завершенні трансляцій можна на сторінках ОПОРА у Facebook та YouTube.