На сьогодні мільйони українців проживають за кордоном, зокрема в країнах ЄС. Важливо пам'ятати, що українці, які тимчасово перебувають за кордоном, залишаються невіддільною частиною суспільства, а отже — мають такі ж права та обов'язки, як і ті, хто залишився в Україні. Забезпечення можливості їхньої участі у майбутніх виборах після війни є однією з гарантій прозорих та інклюзивних демократичних процесів. Наразі онлайн-простір лишається ледь не єдиним майданчиком як для інформування українських громадян за кордоном щодо виборчого процесу, так і для агітації кандидатів та партій. Однак українське законодавство не пропонує необхідного правового регулювання агітації за межами України. Крім того, можливості українських кандидатів та партій здійснювати агітацію за кордоном обмежені міжнародним законодавством та політиками соціальних мереж.
Водночас як показує досвід інших країн, дезінформація та використання штучного інтелекту для агітації лишаються значними загрозами через їхнє можливе використання для маніпулювання виборцями та суттєвого ускладнення їхнього доступу до правдивої інформації.
З метою покращення регулювання питань агітації в мережі Інтернет, використання штучного інтелекту та протидії дезінформації Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування у партнерстві з Громадянською мережею ОПОРА проведуть круглий стіл «Агітація в мережі Інтернет та у закордонному виборчому окрузі з урахуванням правового регулювання країн, які прийняли найбільшу кількість українських мігрантів, а також потенційних новацій ЄС».
У межах панельних дискусій увагу будуть розглянуті наступні питання:
- європейські стандарти регулювання політичної онлайн-реклами та гармонізація українського законодавства до стандартів ЄС;
- кейс-стаді досвіду інших країн в регулюванні політичної реклами в інтернеті;
- існуючі політики соціальних мереж щодо розміщення політичної реклами;
- моніторинг фінансування політичної реклами в інтернет;
- адаптація законодавства ЄС у сфері штучного інтелекту до виборчих процесів;
- виклики для моніторингу та дослідження поширення дезінформації в соціальних мережах.
До участі в обговоренні запрошені народні депутати України, представники органів влади, українських та міжнародних організацій та інституцій, науковці та експерти.
Захід відбудеться 26 листопада з 10:00 до 14:00 у змішаному форматі (м. Київ та у режимі відеоконференції на платформі ZOOM) за сприяння Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА» та у співробітництві з Центральною виборчою комісією.
Для участі у круглому столі просимо до 14:00 25 листопада заповнити реєстраційну онлайн-форму за посиланням: https://forms.gle/94ou9WS8kzjKn1HJA
Контактна особа з організаційних питань щодо забезпечення проведення заходу: Каніковська Вероніка Олегівна – головний консультант секретаріату Комітету, тел. 044 255 23 19, [email protected]