Методологія
В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.
Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.
Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних.
Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози.
Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів.
Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.
Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 76 індикаторами:
- 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
- 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
- 32 індикатори — готовність до реагування на безпекові загрози.
Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”.
Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.
При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад, прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом є для деокупованої території — 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження — 65, для тилової території — 50.
Методи дослідження спираються на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом:
- подання та опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації,
- аналізу контенту з відкритих джерел,
- особистого спостереження.
Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року.
Паспорт громади
Жовтоводська міська територіальна громада розташована в Кам’янському районі Дніпропетровської області, на кордоні з Кіровоградською областю. Територія громади простягається навколо річки Жовта, що має історичне та природне значення для цієї місцевості.
Адміністративним центром громади є місто Жовті Води, розташоване на відстані 136 км на захід від обласного центру — міста Дніпро — і за 71 км на північ від міста Кривий Ріг, одного з найбільших промислових центрів України, що забезпечує містян додатковими можливостями працевлаштування.
Територія Жовтоводської громади охоплює 4 населені пункти. Це місто Жовті Води і 3 села: Волочаївка, Мар'янівка та Суха Балка. Ці населені пункти адміністративно входять до Кам’янського району Дніпропетровської області. Загальна площа громади становить 79,1 км². Відстань до лінії фронту становить 104 км.
Жовтоводська міська територіальна громада створена в межах адміністративно-територіальної реформи, яка відбувалася в Україні у 2020 році. У результаті до громади ввійшли території та населені пункти, що входили до складу Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області та Мар'янівської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області.
Населення. За даними виконавчого комітету Жовтоводської міської ради, до початку повномасштабного вторгнення рф (станом на 1 січня 2022 року) кількість населення громади становила 43,5 тис. осіб. Станом на 1 грудня 2024 року вона зменшилася до 41,88 тис. осіб. За період повномасштабного вторгнення росії Жовтоводська громада стала прихистком для 6092 внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Частина з цих людей інтегрувалися в місцеву громаду, знайшли роботу на підприємствах міста та прилеглих територій, що позитивно вплинуло на показники зайнятості населення.
Економіка. Економіка Жовтоводської міської переважно фокусується на добувній та переробній галузях промисловості. Розвинений індустріальний сектор забезпечує значну частку виробничої діяльності громади. Поряд із традиційними промисловими галузями активно розвиваються нові напрями, зокрема відновлювальна енергетика, машинобудування та харчова промисловість.
Головною галуззю промисловості громади є гірничодобувна, представлена державним підприємством “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” (СхідГЗК). Воно виконує стратегічну функцію як для громади, так і для держави в цілому, оскільки є єдиним в Україні виробником уранового концентрату. СхідГЗК входить до десятки найбільших у світі компаній із видобутку урану, забезпечуючи близько 2% глобального виробництва цієї сировини. Підприємство покриває до 40% потреб атомних електростанцій України в урановому концентраті, що сприяє енергетичній незалежності країни.
Машино- і приладобудування представлене підприємствами, які спеціалізуються на високотехнологічному обладнанні для атомної енергетики, промисловості та медицини:
- ТОВ “Позитрон GmbH” є провідним виробником приладів для радіаційного моніторингу і контролю. Продукція компанії активно використовується в енергетичному секторі, а також на митницях, у медичних закладах та наукових інститутах. Компанія є стабільним постачальником обладнання для ДП “НАЕК Енергоатом”, забезпечуючи стратегічну підтримку ядерної галузі України.
- ТОВ “Науково-виробниче підприємство ‘Тетра’” займається розробкою та виробництвом систем контролю, програмного забезпечення і радіаційних систем. Компанія є одним із лідерів галузі, пропонуючи комплексні рішення для атомної енергетики та промислових підприємств.
Підприємства в галузях металургії та виробництва металоконструкцій забезпечують продукцією внутрішній ринок та працюють на експорт:
- ТОВ “Білмакс” спеціалізується на виробництві металоконструкцій для електротехнічних, протипожежних і господарських цілей. Підприємство займає провідні позиції серед виробників металевої продукції в регіоні.
- ТОВ “Гарант Метиз Інвест” є виробником сталевого дроту, а також іншої метизної продукції, що використовується у промисловості та побуті.
- ВП “Атоменергомаш” зосереджений на виготовленні технологічного обладнання для атомної енергетики, включаючи продукцію імпортозаміщення, що підвищує енергетичну незалежність країни.
Сектор відновлювальної енергетики є одним із перспективних напрямів розвитку громади. Одна з компаній у громаді займається проєктуванням і будівництвом сонячних електростанцій, що дозволяє Жовтоводській громаді брати активну участь у переході до зеленої енергетики. Цей напрям сприяє залученню інвестицій та зменшенню екологічного навантаження на довкілля.
Легка промисловість у місті Жовті Води забезпечує населення широким спектром товарів. Важливою особливістю є динамічний оборот капіталу, що сприяє швидкій адаптації до потреб ринку. Цей сектор орієнтований переважно на кінцевого споживача, відіграючи значну роль у формуванні доходів бюджету й українського експорту. Експерти підкреслюють перспективи для подальшого розширення виробництва та зростання обсягів випуску продукції. Хоча в галузі діють великі виробничі комплекси, основну частину ринку представляють підприємства малого та середнього бізнесу.
Частина жителів Жовтих Вод працюють на підприємствах, розташованих у сусідніх містах. Зокрема, багато місцевих мешканців щоденно їздять на роботу до міста Кривий Ріг, де працюють на Північному гірничо-збагачувальному комбінаті (Північний ГЗК), що входить до складу холдингу “Метінвест”. Ще частина жителів Жовтих Вод працюють на Петрівському кар'єрі Центрального гірничо-збагачувального комбінату (Центральний ГЗК), що також входить до холдингу “Метінвест”. Петрівський кар'єр займається видобутком залізної руди і є важливим елементом у забезпеченні стабільної роботи меткомбінатів.
Безпека. Пошкодження та руйнування. За період повномасштабного російського вторгнення на території Жовтоводської міської територіальної громади не зафіксовано прямих матеріальних збитків, спричинених військовими діями. Інфраструктурні об’єкти громади залишилися неушкодженими внаслідок відсутності випадків ракетних або артилерійських обстрілів. Така ситуація є важливою перевагою для громади, адже дозволяє підтримувати стабільний розвиток економіки та забезпечувати безперебійне функціонування соціальної інфраструктури.
Місцева влада фокусується переважно на техногенно-екологічних ризиках, зокрема на загрозах, пов’язаних із радіаційним забрудненням від уранової промисловості. Це питання є надзвичайно актуальним, оскільки діяльність Східного гірничо-збагачувального комбінату створює потенційні екологічні загрози, які можуть вплинути на здоров’я населення та стан довкілля. Питання екологічної безпеки займають чільне місце у порядку денному місцевої влади, що відображається у численних програмах моніторингу та заходах щодо зменшення негативного впливу промисловості на довкілля.
Місцева влада. За результатами останніх місцевих виборів, що відбулися у жовтні 2020 року, головою територіальної громади став Дмитро Ханіс, який балотувався від партії “Пропозиція”. Загальном до Жовтоводської міськох ради пройшли 34 депутати, які сформували 6 фракцій:
- Депутатська фракція “Слуга народу” (7 депутатів);
- Депутатська фракція “Пропозиція” (6 депутатів);
- Депутатська фракція “Європейська Солідарність” (5 депутатів);
- Депутатська фракція “ВО ‘Батьківщина’” (3 депутати);
- Депутатська фракція “Українська перкспектива” (3 депутати);
- Депутатська фракція “За майбутнє” (3 депутати).
Також у міській раді утворені 3 депутатські групи: “За Жвоті Води”, “Солідарність” та “Жінки за мир”.
Варто зазначити, що з 2022 до 2024 року 3 депутати склали свої мандати.
У складі Жовтоводської міської ради діє 5 постійних комісій: Постійна комісія з питань соціально-економічного розвитку громади, бюджету, фінансів, торгівлі, послуг та захисту прав споживачів, Постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, містобудування, землекористування, комунальної власності, Постійна комісія з питань депутатської діяльності, регламенту, законності та правопорядку, регуляторної політики, зв'язків з громадськістю та засобами інформації, Постійна комісія з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, екології, охорони навколишнього середовища та санітарного стану громади та Постійна комісія з питань освіти, молодіжної політики, сім'ї, культури та спорту.
Бюджет. В цілому бюджет громади поступово зростає. У 2022 році надходження до загального та спеціальних фондів сягнули 206,67 млн грн. Протягом 2023 року цей показник зріс на 24,5% і досяг 257,33 млн грн, що свідчить про активізацію місцевої економіки та збільшення податкових надходжень. За три квартали 2024 року громада вже отримала 231,38 млн грн — майже на рівні показників 2022 року за весь період. З огляду на те, що дані за 2024 рік покривають лише три квартали, можна прогнозувати подальше зростання надходжень, що в підсумку перевищить результати 2023 року.
Резюме
- За результатами оцінювання Жовтоводська міська громада не пройшла безпековий аудит. Повернення до цивільної системи управління наразі не можливе. Громада проходить аудит за двома напрямами: 13,5 із можливих 14 балів (96%) отримано за напрямком можливості реалізації демократичних виборчих процедур, а 28 із можливих 30 (93%) — за напрямком відновлення соціально-економічних процесів. Для проходження аудиту за цими напрямками необхідно набрати більш як 50% балів. Жовтоводська громада не проходить аудит за напрямком реагування на безпекові загрози, оскільки отримала 19 із можливих 32 балів (59%), а для проходження цього напрямку необхідно 65%.
- Жовтоводська міська громада має відділ ведення Державного реєстру виборців. Він забезпечений приміщенням та необхідною кількістю працівників. Відділ актуалізує інформацію про виборців та веде облік виборчих дільниць.
- Приміщення, які використовувались для виборчих дільниць, не зазнали пошкоджень чи руйнувань внаслідок російської агресії. Орган місцевого самоврядування зберігає всю матеріальну технічну базу, яка використовується для роботи ДВК. У громаді, а також в прилеглих до громади містах працюють друкарні, де за потреби можна надруковані бюлетені й іншу виборчу продукцію.
- У громаді діють українські благодійні та міжнародні гуманітарні організації, реалізуються проєкти міжнародної технічної допомоги. На території громади зареєстровані політичні партії, однак інформації про їхню діяльність, зокрема проведення зустрічей, немає. У громаді проводяться масові заходи, хоч і з певними обмеженнями: під час оголошення повітряної тривоги учасники мають переміститися до укриттів.
- Заклади охорони здоров’я Жовтоводської громади не зазнали руйнувань чи пошкоджень внаслідок повномасштабного вторгнення, а їхня кількість залишилася незмінною порівняно з 2022 роком. У місті також працюють приватні медичні заклади.
- Порівняно з 2023 роком кількість закладів дошкільної освіти в громаді скоротилася на 2 одиниці. Станом на 1 листопада 2024 року функціонує 11 закладів дошкільної освіти. Кількість закладів загальної середньої освіти не змінилася — станом на грудень 2024 року у громаді функціонує 10 закладів: 1 з них організовує освітній процес в офлайн-форматі, 9 — у змішаному.
- Виконавчий комітет Жовтоводської міської ради не надав відповіді про комунального забезпечення громади, однак зі спілкування з місцевими мешканцями зʼясовано, що комунальні послуги, зокрема тепло-, водо-, газо- та електропостачання надаються стабільно, за винятком можливих перебоїв внаслідок російських атак.
- У громаді функціонує громадський транспорт, але з чотирьох маршрутів, які курсували станом на 20 лютого 2022 року, зараз функціонує лише два.
- У Жовтоводській громаді функціонує Центр надання адміністративних послуг, у якому мешканцям громади надають послуги з реєстрації місця проживання, реєстрації нерухомого майна тощо. Крім цього, у громаді можна отримати послугу реєстрації цивільного стану, а також оформлення субсидії та державної допомоги.
- ОПОРІ не вдалося отримати інформацію про спроби або факти проникнення до електронних систем органів місцевого самоврядування громади. Також не вдалося з’ясувати, чи проводилися навчання або інструктажі щодо захисту чутливої інформації. Крім того, в ОМС немає інструкцій чи регламентуючих документів для протидії кіберзагрозам.
- У громаді діє цілодобова передача сигналу через ІР-телефонію для оперативного ввімкнення сирен. На території громади налічується 90 захисних споруд, більшість із яких обмежено придатні. За умови використання підвалів і льохів приватних домоволодінь забезпечення населення укриттям сягає 100%.
Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично
Результат оцінювання: 13,5 бала із можливих 14.
1.1. Робота відділу ведення Державного реєстру виборців
Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи.
Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2.
У Жовтоводській громаді функціонує один відділ ведення Державного реєстру виборців, у якому працюють двоє співробітників, відповідає встановленим нормам (постанові Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943).
З березня 2022 до жовтня 2024 року в результаті періодичного оновлення персональних даних до бази ДРВ внесено 1111 записів про виборців громади. У громаді не проводять просвітницьких заходів для виборців. Через воєнний стан та для забезпечення захисту персональних даних вебсайт Державного реєстру виборців тимчасово закритий.
1.2. Присутність українських політичних партій
Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції.
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.
Оцінити активність політичних партій на момент проведення аудиту було складно, оскільки жодна з них не надала відповіді на запит про свою діяльність у Жовтоводській громаді. Водночас, враховуючи результати попередніх місцевих виборів і наявність обласних осередків політичних партій, можна припустити, що в громаді є зареєстровані політичні партії.
Виконавчий комітет Жовтоводської міської ради у відповіді на запит ОПОРИ повідомив, що за останні 6місяців звернень від політичних партій щодо проведення масових заходів не надходило. Варто зазначити, що прямої заборони на проведення масових заходів немає, але для їх проведення, з метою дотримання життя та здоровʼя мешканців, використовуються обмеження під час оголошення повітряної тривоги. Так, усі відвідувачі заходів повинні перейти в найближче укриття. Впродовж останніх 6 місяців на території громади було погоджено та проведено 60 масових заходів.
1.3. Можливість спостереження
Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
На території громади активно працюють українські та міжнародні громадські й благодійні організації. Інформації про заборону їхньої діяльності не виявлено.
Німецький благодійний фонд “Gemeinsam für die Ukraine e.V.” забезпечив громаду реанімобілем, каретою швидкої допомоги, медичними препаратами та засобами, а також надав гуманітарну допомогу. Спільно з ГО “Відповідальні громадяни” за підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у Жовтих Водах було відкрито кабінет психоемоційного розвантаження для сімей із дітьми. Крім того, завдяки благодійному фонду “SavED” на базі ліцею №12 створено цифровий освітній центр для дітей.
1.4. Можливість здійснення виборчих процедур
Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.
Результат оцінювання: 6 балів із можливих 6
Приміщення, які використовувалися для роботи дільничних виборчих комісій, не зазнали руйнувань і пошкоджень та перебувають у задовільному стані. Матеріально-технічне забезпечення, що використовувалося під час виборчого процесу, збережено в повному обсязі.
У місті Жовті Води функціонує Жовтоводський міський суд, який здійснює правосуддя у встановленому порядку. Інформація про розгляд справ публікується на офіційній сторінці суду на вебпорталі Судової влади України.
На території громади та в прилеглих містах, таких як Пʼятихатки й Олександрія, працюють друкарні, здатні виготовляти бюлетені та іншу виборчу продукцію. Крім цього, функціонування бюджетних установ на довоєнному рівні свідчить про наявність потенціалу для формування складу дільничних виборчих комісій.
Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів
Результати оцінювання: 28 балів із можливих 30в.
2.1. Стан медичної системи в громаді
Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 5.
Заклади охорони здоров’я Жовтоводської громади не зазнали руйнувань чи пошкоджень внаслідок повномасштабного вторгнення, а їхня кількість залишилася незмінною порівняно з 2022 роком. У місті також працюють приватні медичні заклади.
Водночас Жовтоводська міська рада у відповіді на запит ОПОРИ не надала інформації про загальну кількість медичних закладів у громаді. Однак, за даними сайту Національної служби здоров’я України, у Жовтоводській громаді діють 5 медичних закладів, які надають послуги за програмою медичних гарантій. Також у відповіді на запит ОПОРИ Департамент охорони здоров’я Дніпропетровської ОВА зазначив, що станом на 2024 рік середня кількість пацієнтів на одного лікаря у громаді становить 1481 осіб, що майже на 300 осіб менше, ніж станом на 1 січня 2022 року.
Загальна кількість лікарів порівняно з 2022 роком зменшилася. Так, у 2022 році у медичних закладах громади працював 101 лікар, а у 2024 році — 96. У системі первинної медичної допомоги громади станом на 30 вересня 2024 року працювало 23 людини, а станом 1 січня 2022 року таких було 28.
Станом на 1 лютого 2022 року середня кількість декларацій про вибір лікаря первинної медичної допомоги становила 1596. На 1 лютого 2023 року цей показник знизився до 1499, а у лютому 2024 року — до 1312.
Варто зазначити, що на окремі запити орган місцевого самоврядування не надав відповіді, аргументуючи це тим, що деяка інформація є чутливою і не може бути надана з безпекових міркувань.
2.2. Стан освітньої системи в громаді
Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).
Результат оцінювання: 4,5 бала з можливих 5
Порівняно з 2023 роком, кількість закладів дошкільної освіти у Жовтоводській громаді в громаді скоротилася на 2. Станом на 1 листопада 2024 року в громаді функціонує 11 закладів дошкільної освіти, з них 8 — в очному форматі (забезпечені власними найпростішими укриттями, облаштован\ими в приміщенні або на території закладу освіти), 3 — у змішаному форматі з перебуванням вихованців у закладі до 4 годин (мають укриття поблизу закладу). У 2021 році у закладах дошкільної освіти навчався 1291 вихованець, а станом на грудень 2024 року — 918.
Кількість закладів загальної середньої освіти не змінилася порівняно з попередніми роками: станом на грудень 2024 року у громаді функціонує 10 закладів. 1 з них організовує освітній процес в офлайн-форматі, 9 — у змішаному. Вибір формату навчання учнів повʼязаний із загальною площею та місткістю найпростішого укриття, облаштованого в закладі. У 2021 році загальна кількість учнів у громаді становила 4157, а станом на 1 вересня 2024 року скоротилася до 4099. Усі заклади забезпечені вчителями базових предметів та вихователями, вакантних посад немає.
2.3. Функціонування та спроможність фінансових установ
Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби.
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
У громаді функціонує відділення Пенсійного фонду України, яке надає послуги:
- стаціонарно (в приміщеннях органів ПФУ, на виїзному прийомі, на віддалених робочих місцях, розташованих в приміщеннях територіальних громад, центрах надання адміністративних, соціальних послуг та інших приміщеннях)
- дистанційно (шляхом надання електронних послуг, у тому числі через агентські пункти, через Контакт-центр; за гарячими телефонними лініями; шляхом консультування засобами електронної пошти, через сторінки органів ПФУ у соціальних мережах, іншими засобами комунікації через IP-мережі та засобами мобільного звʼязку).
Графік роботи відділення: понеділок — четвер з 08:00 до 18:00, п’ятниця — з 08:00 до 16:45. У разі оголошення повітряної тривоги надання послуг можуть тимчасово припиняти.
У громаді працюють комерційні й державні банки з розгалуженою мережею банкоматів і терміналів. Їхній режим роботи залежить від повітряних тривог в області.
Крім того, у звичайному режимі функціонують відділення “Укрпошти” та “Нової пошти”.
2.4. Забезпечення населення доступом до комунальних послуг
Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
Жовтоводська міська рада не надала відповіді на наш запит щодо комунального забезпечення громади, однак зі спілкування з місцевими мешканцями було виявлено, що комунальні послуги, зокрема тепло-, водо-, газо- та електропостачання надаються стабільно, за винятком можливих перебоїв внаслідок російських атак.
Згідно з повідомленням місцевого онлайн-медіа за 2024 рік, на початку опалювального сезону через аварії на магістральних трубопроводах та обвал засувки тимчасово без опалення залишилися близько 100 з 434 житлових будинків. Попри це, ситуація не стала критичною, оскільки комунальні служби оперативно працювали над усуненням проблем, забезпечивши стабільне відновлення теплопостачання.
Відповіді на наш запит щодо вивезення твердих побутових відходів ми не отримали, тому складно оцінити, наскільки мешканці забезпечені цією послугою. Однак, за даними з сайту розширеної аналітики закупівель Prozorro, послуги з вивезення, зберігання та захоронення твердих побутових відходів у Жовтоводській громаді надає КП “Чисте місто”.
2.5. Інфраструктура громадського транспорту
Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.
У відповіді на наш запит виконавчий комітет Жовтоводської міської ради зазначив, що в громаді та функціонує громадський транспорт. Однак із чотирьох маршрутів, які курсували станом на 20 лютого 2022 року, зараз функціонує лише два.
Також виконком зазначив, що впродовж останніх 6 місяців не зафіксовано нещасних випадків чи ДТП при вʼїзді/виїзді з м. Жовті Води. Крім цього, наявне транспортне сполучення з сусідніми громадами. Ці послуги надає тимчасовий перевізник — приватний підприємець, свого ж комунального транспорту громада не має. Також, як зазначено у відповіді на наш запит, станом на грудень 2024 року в громаді зареєстровані 18 субʼєктів господарської діяльності, які можуть надавати послуги таксі.
2.6. Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
У відповідь на запит ОПОРИ Національна рада з питань телебачення та радіомовлення зазначила, що територія Жовтоводської громади покрита 3 радіомовниками, в тому числі “Українським радіо”, і 43 телемовниками. На території громади доступні 3 основні інтернет-провайдери: “Укртелеком”, “Vodafone”, “Київстар”, а також “Fregat” у деяких районах Жовтих Вод. За рахунок мобільного інтернету в мешканців громади є доступ до широкого спектру онлайн-ресурсів та інформаційних платформ, що забезпечує ефективний доступ до новин, освітніх матеріалів і комунікаційних каналів.
2.7. Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3
У Жовтоводській громаді функціонує Центр надання адміністративних послуг, що надає мешканцям громади послуги з реєстрації місця проживання, реєстрації нерухомого майна тощо. Крім цього, у громаді можна отримати послуги реєстрації цивільного стану, оформлення субсидії та державної допомоги.
Також на території громади функціонує бібліотека, палац культури, два будинки культури, музична школа, історичний музей та дитячий парк. В закладах клубного типу діють творчі колективи й інші клубні формування.
Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози
Результат оцінювання: 19 балів із можливих 32
3.1. Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади
Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
У відповідь на запит ОПОРИ виконавчий комітет Жовтоводської міської ради зазначив, що на території громади постійно проводять планові та позапланові координаційні й робочі наради в сфері безпеки за участю правоохоронних органів, установ, закладів та організацій, що працюють у цій сфері.
Крім цього, проводяться координаційні наради ради оборони міста Жовті Води. У відповіді на запит зазначено, що у громаді створена і діє міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Її рішення оформляють у протоколи. Оформленням та обліком протоколів займається робочий орган комісії (секретаріат). Протоколи доводять до всіх відповідальних та зацікавлених сторін і публікують на офіційному вебпорталі Жовтоводської міської ради.
3.2. Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації
Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.
Результат оцінювання: __ бали з можливих ___
У відповіді на запит ОПОРИ зазначено, що план роботи комісії з питань техногенно-екологічної безпеки затверджують щороку, а в кінці року підбивають підсумок роботи комісії та планують її діяльність на наступний календарний рік. Звіти про виконану роботу подають до вищих органів влади.
Також у відповіді на наш запит зазначено, що в громаді постійно проводять навчання населення щодо реагування на надзвичайні ситуації. Таким навчанням охоплено понад 30% мешканців громади.
3.3. Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування
Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).
Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 2
Виконавчий комітет Жовтоводської міської ради у відповіді на наш запит зазначив, що муніципальні заклади забезпечені технічними засобами для реагування на надзввичайні ситуації, але не вказав, який відсоток від потреб забезпечено. Також не згадано про стан забезпечення закладів інших форм власності.
У відповіді зазначено, що фінансування інституцій і планування заходів для реагування на надзвичайні ситуації відбувається в межах бюджетних призначень і за пріоритетними напрямками. Тож встановити достатність фінансування та відсоток покриття потреб немаожливо.
3.4. Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів
Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом).
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
У відповіді на запит ОПОРИ Національна рада з питань телебачення та радіомовлення зазначила, що у Жовтоводській громаді забезпечено належний рівень доступу до національних медіа (телебачення і радіо).
Разом з тим у громаді функціонують такі оператори мобільного зв’язку, як “Vodafone”, “Київстар” та “Lifecell”.
3.5. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО
Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.
Результат оцінювання: 1 бал з можливих 2
У Жовтоводській міській раді є працівник з відповідною кваліфікацією, який відповідальний за звʼязки з громадськістю та взаємодією зі ЗМІ. До його завдань та обовʼязків якого входить підготовка інформаційних матеріалів та розміщення їх на вебсайті й сторінках Жовтоводської міської ради у соціальних мережах і месенджерах. У раді відсутній план медіаінформування, а також немає розпорядчих документів, що регламентують взаємодію з медіа й інформування в громаді.
3.6. Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки
Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2
У відповіді на запит ОПОРИ виконавчий комітет Жовтоводської міської ради повідомив, що персональними комп'ютерами забезпечено близько 70% працівників ради, причому понад 80% із них мають ліцензійне програмне забезпечення.
Також зазначено, що у структурі ради працює фахівець з експлуатації цифрового обладнання, але його посадова інструкція не передбачає обов’язкових знань із цифрової безпеки. Водночас у відповіді не було вказано, чи має персонал ради знання з кібербезпеки.
3.7. Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози
Оцінка охоплює готовність громади реагути на кіберзагрози та рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).
Результат оцінювання: 0 балів із можливих 3
Під час аудиту нам не вдалося отримати інформації про спроби або факти проникнення до електронних систем органів місцевого самоврядування. Також не вдалося з’ясувати, чи проводилися навчання або інструктажі щодо захисту чутливої інформації. Крім того, в ОМС немає інструкцій і регламентуючих документів для протидії кіберзагрозам.
3.8. Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді
Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 5.
У відповіді на запит ОПОРИ виконавчий комітет Жовтоводської міської ради зазначив, що, відповідно до програми “Про забезпечення безпекового простору в Жовтоводській міській територіальній громаді на 2024-2027 роки (зі змінами)”, навчання працівників щодо реагування на надзвичайні ситуації проводять за графіком. До 70% працівників готові надати першу домедичну допомогу. Понад половина комунальних закладів обладнані системою протипожежної сигналізації, триває робота щодо її повного встановлення.
У громаді оновлюють плани реагування на надзвичайні ситуації, а в усіх установах є плани евакуації. Затверджено графіки навчань та тренувань, узгоджені з районним управлінням ДСНС.
У громаді цілодобова діє передача сигналу через ІР-телефонію для оперативного ввімкнення сирен. На території громади налічується 90 захисних споруд, більшість із яких обмежено придатні. За умови використані підвалів і льохів приватних домоволодінь забезпечення населення укриттям сягає 100%.
3.9. Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози
Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність добровільної пожежної дружини, її забезпечення).
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 3.
У відповіді на запит ОПОРИ зазначено, що в Жовтоводській громаді до 42% установ та підприємств усіх форм власності оснащені пультами охорони. Водночас у відповіді не уточнено, які з них є приватними, а які — комунальними.
Також у відповіді вказано, що у громаді немає добровільної пожежної дружини, оскільки її створення вважається недоцільним. За даними виконкому Жовтоводської міської ради, підпртиємтсва всіх форм власності забезпечені протипожежними засобами на 67%.
3.10. Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур
Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.
Результат оцінювання: 1 бал з можливих 3.
Під час аудиту не вдалося отримати достатньої інформації для оцінки здатності правоохоронних органів реагувати на виклики та загрози правопорядку. Надані Національною поліцією України дані були недостатніми для проведення повноцінного аналізу. Водночас у відповіді на запит ОПОРИ представники Нацполіції зазначили, що рівень укомплектованості штату на території Жовтоводської громади є достатнім.
3.11. Оцінка рівня сприйняття території як безпечної
Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 4.
У відповіді на запит ОПОРИ виконавчий комітет Жовтоводської міської ради повідомив, що з 11 закладів загальної середньої освіти 1 працює повністю онлайн, 1 — повністю офлайн, а решта 9 використовують змішану форму навчання в дві зміни. Слід зазначити, що в цих 9 закладах основна частина навчального процесу відбувається офлайн, тобто діти здобувають освіту безпосередньо в школах.
За останні 11 місяців не зафіксовано значного зростання або зменшення кількості звернень громадян до органу місцевого самоврядування та посадових осіб Жовтоводської міської ради,. У відповіді на запит ОПОРИ зазначено, що протягом цього періоду до виконавчого комітету Жовтоводської міської ради надійшло 990 заяв, пропозицій і скарг: із вищих органів влади — 474; від мешканців міста — 502; на особистому прийомі — 14.
Натомість відповіді щодо наявності випадків дисциплінарних чи кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів не надійшло.