Методологія
В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.
Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.
Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних.
Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози.
Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів.
Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.
Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 76 індикаторами:
- 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
- 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
- 32 індикатори — готовність до реагування на безпекові загрози.
Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”.
Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.
При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад, прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом є для деокупованої території — 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження — 65, для тилової території — 50.
Методи дослідження спираються на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом:
- подання та опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації,
- аналізу контенту з відкритих джерел,
- особистого спостереження.
Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року.
Паспорт громади
Розташування. Запоріжжя — обласний центр Запорізької області, розділене на 7 адміністративних районів. Райони розташовані на обох берегах Дніпра та мають власні районні адміністрації Запорізької міської ради.
Міська влада. За результатами місцевих виборів у жовтні 2020 року міським головою Запоріжжя було переобрано Володимира Буряка (“Єднання”), який отримав підтримку майже 60% виборців. Однак у вересні 2021 року він подав у відставку, після чого обов'язки міського голови виконував секретар міської ради Анатолій Куртєв (“Слуга народу”). 24 квітня 2024 року відбулися зміни в керівництві міста — новим секретарем міської ради та виконувачем обов'язків міського голови була обрана Регіна Харченко (“Слуга народу”).
У 2020 році до Запорізької міської ради пройшли 6 партій. Найбільше голосів отримала партія Володимира Буряка “Єднання” — 20,88%. На другому місці “Опозиційна платформа — За життя” із 16,91%, на третьому — “Слуга народу” з 15,86%. Четвертою стала “Європейська солідарність” із 13,63%. П’яте місце у “Нової політики” (6,25%), а шосте — у “Партії Шарія” (5,27%).
Бюджет. У 2022 році доходи Запорізької міської громади становили 8,17 млрд грн (загальний та спеціальний фонди). У 2023 році вони зросли до 8,79 млрд грн, а за перше півріччя 2024 року становили 4,07 млрд грн.
Економіка. Запоріжжя — один із найбільших промислових центрів України. Його економіка спеціалізується на металургії, машинобудуванні та енергетиці. У місті працювало понад 15 стратегічно важливих підприємств, серед яких “Запоріжсталь”, Титано-магнієвий комбінат, “Мотор Січ”, автовиробник “ЗАЗ”, Дніпровська ГЕС тощо.
Збитки через війну. Через обстріли та руйнування ДніпроГЕСу рух транспорту між лівим і правим берегами Дніпра обмежений. Для об’їзду використовують два мости з налагодженою логістикою. Відстань від Запоріжжя до фронту становить близько 30 км. З початку вторгнення Росії у 2022 році місто зазнає артилерійських обстрілів та авіанальотів.
З початку повномасштабного російського вторгнення у Запоріжжі пошкоджено 882 багатоквартирних будинків і 2029 приватних домоволодінь. Частково зруйновано 17 багатоповерхівок, повністю зруйновано 32 приватні будинки. 7 закладам охорони здоров’я міста завдано незначних матеріальних збитків. Також зазнали пошкоджень 72 комунальні заклади загальної середньої освіти, 28 закладів дошкільної освіти та 336 підприємств різних форм власності.
Населення. Станом на 1 січня 2022 року населення міста становило 710 052 особи. Після початку повномасштабного вторгнення місто прийняло більш як 275 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Серед переселенців найбільшу частку становлять жінки — 123 829 осіб, тобто 45% від загальної кількості прибулих. Згідно з офіційними даними Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, станом на 5 грудня 2024 року на обліку перебуває 153 567 внутрішньо переміщених осіб.
Резюме
- За результатами оцінювання Запорізька міська громада не пройшла безпековий аудит. Повернення до цивільної системи управління наразі не можливе. Основною проблемою громади є близькість до лінії фронту (орієнтовно 30 км), що ускладнює безпекову ситуацію та стабільну роботу публічних установ і закладів. Російські війська системно обстрілюють Запоріжжя, завдаючи ударів по цивільній і критичній інфраструктурі. Внаслідок цих ударів гинуть люди.
- Громада проходить аудит безпеки за двома напрямами: 8 із можливих 14 балів (57%) отримано за напрямком можливості реалізації демократичних виборчих процедур, 23,5 з можливих 30 балів (78%) — за напрямком відновлення соціально-економічних процесів. Для проходження аудиту за цими напрямками необхідно набрати більш як 50% балів. Оскільки громада розташована поблизу фронту, “прохідний” відсоток за напрямком реагування на безпекові загрози становить 75. Запоріжжя не проходить аудит, оскільки отримало 20 із можливих 32 балів (63%) за цим напрямком.
- Запоріжжя має 7 відділів ведення державного реєстру виборців (ДРВ). Вони забезпечені приміщеннями та необхідною кількістю працівників. З кінця 2023 року ЦВК відновила функціонування автоматизованої системи для актуалізації інформації про виборців та ухвалила рішення про відновлення ведення обліку постійних виборчих дільниць.
- У громаді існують обмеження на проведення масових заходів через воєнний стан та російські обстріли, що знижує активність політичних партій. Заходи можна проводити лише в укриттях або приміщеннях, що відповідають вимогам безпеки. Втім, після завершення режиму воєнного стану та обмежень, із ним пов'язаних, усі перешкоди для діяльності політичних партій будуть зняті.
- В громаді наявна інфраструктура для облаштування виборчих дільниць на базі комунальних закладів та установ. Періодичні відключення мобільного зв’язку та інтернету можуть ускладнити передачу результатів голосування.
- У громаді активно працюють українські благодійні та міжнародні гуманітарні організації, які надають медичну та психологічну допомогу населенню, підтримують евакуацію вразливих верств, що сприяє стабільності в умовах воєнного стану.
- Функціонують медичні заклади, які надають необхідні послуги, забезпечено навчальний процес у школах та дитячих садочках. В частині навчальних закладів, де є спеціально облаштовані укриття, освітній процес відбувається офлайн. Фінансова інфраструктура громади підтримується через роботу державних і приватних банків. Наявні затримки у наданні послуг через повітряні тривоги, однак банкомати функціонують стабільно. Поштові служби працюють, але графіки їх роботи непередбачувані через безпекові загрози.
- У Запоріжжі забезпечений доступ до комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, електроенергія, газ та централізоване опалення). Вивезення твердих побутових відходів відбувається регулярно. Громадський транспорт (тролейбуси, трамваї й автобуси) функціонує, однак наявні проблеми з пересуванням у вечірній час через брак “маршруток”.
- У громаді наявний доступ до всього спектру базових адміністративних послуг. Заклади культури і сфери обслуговування функціонують, а торговельні об'єкти та підприємства, що надають побутові послуги, працюють у звичному режимі.
- Через відсутність інформації неможливо оцінити відсоток об'єктів комунальної власності, забезпечених системами протипожежної сигналізації та пультовою охороною. Також немає інформації про рівень охоплення навчанням з питань першої домедичної підготовки працівників міської ради, комунальних закладів, закладів освіти тощо.
- Через російські обстріли в більшості шкіл та садочків міста, де облаштовані укриття, навчання відбувається за очною формою зі змішаним режимом (частково онлайн, частково офлайн). Виходячи з сукупності оцінених індикаторів громада сприймається жителями як недостатньо безпечна.
- У Запорізькій громаді є доступ до 24 радіостанцій і 43 телеканалів. Працюють кілька операторів мобільного зв’язку. Однак наявні певні проблеми з мобільним зв’язком та інтернетом, зокрема через відключення електроенергії.
- Пожежно-рятувальні підрозділи повністю оснащені необхідним обладнанням для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Місто має 115 добровільних пожежних дружин і 4 державні пожежно-рятувальні частини.
- У Запоріжжі фіксувалися випадки хакерських атак на електронні системи міської ради. Необхідно посилити спроможність реагування органів влади на кіберзагрози.
Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично
Результат оцінювання: загальна кількість отриманих балів — 8 із можливих 14.
1.1. Робота відділу ведення Державного реєстру виборців
Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи.
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.
В Запорізькій міській громаді працює 7 відділів ведення Державного реєстру виборців (ДРВ). Кількість працівників відповідає встановленим вимогам, відділи забезпечені приміщеннями. У 2023 році ЦВК відновила функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Державний реєстр виборців” винятково в частині періодичної актуалізації бази даних. За результатами опрацювання відомостей відділи ведення ДРВ вносять актуальні записи про виборців, актуалізовують інформацію про перейменовані вулиці тощо. У 2024 ЦВК році ухвалила рішення про відновлення функціонування ДРВ у частині обліку постійних виборчих дільниць.
Втім, роботу публічних електронних серверів та публічного доступу, що забезпечує взаємодію виборців із ДРВ, поки не відновлено.
1.2. Присутність українських політичних партій
Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 4.
В Запоріжжі наявні зареєстровані місцеві організації політичних партій на обласному рівні, існує можливість реєстрації нових організацій.
Рада оборони Запорізької області ухвалила рішення щодо правил проведення масових заходів під час дії правового режиму воєнного стану. Відповідно до нього, масові заходи можна проводити тільки в приміщеннях, які мають укриття та лише для такої кількості осіб, яка відповідає кількості місць в укритті. Проведення масового заходу потребує узгодження його плану з Державною службою надзвичайних ситуацій (ДСНС) та Головним управлінням Національної поліції (ГУНП). Захід має бути погоджений за 10 днів до його початку.
В місті обмежена кількість приміщень, які відповідають умовам для проведення заходів.
Політичні партії практично не проводять публічні заходи через безпекову ситуацію в місті.
Політична реклама різних українських політичних партій розповсюджується без будь-яких перешкод.
1.3. Можливість спостереження
Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді.
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.
В місті працюють українські благодійні організації, наприклад Запорізька обласна організація Товариства Червоного Хреста України, БФ “Світ українцям”, Гуманітарний центр “Проліска”, БФ “Посмішка ЮА”, БФ “Карітас Запоріжжя”, “Мережа 100 відсотків життя Запоріжжя”, БФ “Право на захист”.
В громаді працюють міжнародні організації, які надають медичну допомогу вразливим верствам населення, гуманітарну допомогу, психологічну допомогу, сприяють проведенню евакуації мирного населення із населених пунктів, де відбуваються бойові дії, в тому числі спеціальної медичної евакуації маломобільних людей. Зокрема, в Запоріжжі діють Міжнародна медична організація ЮК-МЕД та Лікарі світу/Medicos dei Mundo MHPSS Supervisor.
1.4 Можливість здійснення виборчих процедур
Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 6.
В частині шкіл та дитячих садочків, які оснащені укриттями, освітній процес відбувається офлайн, тож у громаді є потенціал набору членів виборчих комісій з середовища працівників освіти.
В межах міста працюють друкарні й типографії, які в умовах виборчого процесу зможуть надрукувати бюлетені.
Станом на листопад 2024 року у місті періодично зникає зв’язок та інтернет. Якщо така ситуація зберігатиметься в майбутньому, це може викликати певні труднощі у передачі результатів голосування під час виборчого процесу.
В громаді є належний доступ до судових інституцій, але це потребує часу. Судам бракує персоналу, належного звʼязку та інтернету.
Станом на листопад 2024 року в Запоріжжі є приміщення, які можуть бути використані як виборчі дільниці. Інвентар для роботи виборчих комісій є в наявності та придатному для використання стані.
Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів
Результат оцінювання: отримано 23,5 бала з можливих 30.
2.1 Стан медичної системи в громаді
Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 5.
Станом на листопад 2024 року в громаді працює 16 комунальних закладів охорони здоров’я. Порівняно з ситуацією на 1 січня 2023 року 13 закладів реорганізовано шляхом приєднання до інших комунальних закладів охорони здоров’я.
Всі медичні послуги, передбачені договором між НСЗУ та комунальними закладами, надаються в повному обсязі. Спостерігається незначне зменшення кількості лікарів порівняно зі станом на 1 січня 2022 року. Є проблеми із записом до вузьких спеціалістів.
Екстрена допомога надається, але інколи — з порушенням нормативу (20 хвилин) через небезпеку потрапляння під обстріл для самих бригад.
Система первинної медичної допомоги працює з ускладненнями через безпекові загрози, періодичні обстріли міста.
2.2 Стан освітньої системи в громаді
Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).
Результат оцінювання: 4,5 бала з можливих 5.
В Запоріжжі працюють 108 комунальних закладів загальної середньої освіти, 114 закладів дошкільної освіти та 22 дошкільні підрозділи в структурі загальної середньої освіти.
У 74 закладах загальної середньої освіти та 71 закладі дошкільної освіти відбувається освітній процес за очною формою зі змішаним режимом навчання (частково онлайн, частково офлайн). Інші заклади освіти працюють у дистанційному режимі.
У 158 комунальних закладах освіти розташовано 179 найпростіших укриттів.
Всі заклади професійно-технічної освіти працюють за змішаною формою навчання ((частково онлайн, частково офлайн) та забезпечені укриттями.
В Запоріжжі існує проблема з роботою дитячих садочків, які не можуть забезпечити потреби населення на 100%. Садочки працюють по декілька годин на день, їх можуть відвідувати лише діти старшого дошкільного віку.
2.3 Функціонування та спроможність фінансових установ
Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби.
Результат оцінювання: 3,5 бала з можливих 5.
В місті працюють відділення державних та приватних банків, зокрема “ПриватБанку”, “Райффайзен Банку” тощо. Основна проблема банківської системи Запоріжжя — нестабільний графік роботи через повітряні тривоги. Це періодично призводить до черг у відділеннях банків та до банкоматів.
У громаді працюють відділення “Нової пошти” та “Укрпошти”, але їхні графіки роботи нестабільні через безпекові загрози.
Управління Державної казначейської служби в Запорізькій області працює на довоєнному рівні. Заборгованості з виплати заробітної плати немає.
Відділення Пенсійного фонду працюють, але в них є черги.
2.4 Забезпечення населення доступом до комунальних послуг
Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
Населення громади отримує комунальні послуги. Місто забезпечене водопостачанням і водовідведенням, електроенергією та газопостачанням, наявне централізоване опалення. Вивезення твердих побутових відходів відбувається регулярно.
Через постійні обстріли виникають проблеми у наданні цих послуг, але комунальні служби працюють для їх відновлення.
2.5 Інфраструктура громадського транспорту
Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 4.
В місті працює громадський транспорт (тролейбуси, трамваї й автобуси) загального користування. Служби таксі працюють ситуативно.
Є проблема з безпечним пересуванням з правого берега Дніпра на лівий берег. Місцеві мешканці скаржаться на брак маршрутних таксі у вечірні часи, що ускладнює можливість дістатися в спальні райони міста.
2.6 Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3.
В громаді доступна стабільна трансляція загальнонаціональних телеканалів та постійний доступ до “Українського радіо”. На території працюють українські інтернет-провайдери, але фіксуються непоодинокі випадки відсутності мобільного зв’язку й інтернету.
2.7 Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
На території Запоріжжя надається весь спектр базових адміністративних послуг.
Заклади культури та сфери послуг функціонують, також працюють магазини і ТРЦ.
Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози
Результат оцінювання: 20 балів із можливих 32.
3.1 Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади
Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
Рада оборони Запорізької області створена розпорядженням голови Запорізької ОДА №311 від 30 травня 2016 року. Чинною є редакція розпорядження №283 від 6 липня 2020 року. Положення про роботу Ради відсутнє у відкритому доступі, також його немає у відповіді на наш запит до Запорізької обласної військової адміністрації.
Рада працює систематично, ухвалюються рішення, на підставі яких голова ОВА видає накази. Рада оборони Запорізької області встановила правила проведення спортивних, освітніх, культурних, культурно-просвітніх, релігійних, розважальних та видовищних масових заходів під час дії правового режиму воєнного стану.
3.2 Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації
Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 3.
З 2016 року в Запорізькій міській громаді діє Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, створена рішенням виконкому №9 від 28 січня 2016 року. Комісія проводить свої засідання в разі потреби, але не менше 1 разу на 3 місяці, а в разі загрози чи виникнення надзвичайної ситуації — невідкладно. Засідання оформлюють протоколами, які становлять службову інформацію та не публікуються (згідно з розпорядженням міського голови № 222р від 6 листопада 2020 року).
План роботи Комісії оновлюється щорічно. Підсумки роботи Комісії за рік та стан виконання її рішень заслуховуються на засіданні Комісії.
Навчання населення з реагування на надзвичайні ситуації організовано відповідно до нормативних актів, але відсоток охоплення мешканців таким навчанням не обчислюється.
З початку 2024 року в Запорізькій громаді проведено 916 заходів з навчання реагування на надзвичайні ситуації (охоплено 17 780 осіб), розповсюджено 25 054 інформаційних матеріалів. Поновлено 1 271 плакат і текстове застереження в місцях масового перебування людей. На базі навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області (НМЦ ЦЗ та БЖД) функціональне навчання пройшли 1 139 слухачів, серед яких 344 посадовці місцевого самоврядування.
У закладах освіти громади організовано 1 262 уроки та бесіди, якими охоплено 25 446 учнів і педагогів. У 85 закладах загальної середньої освіти проведені теоретичні й практичні заходи щодо відпрацювання алгоритму дій у надзвичайних ситуаціях. Проведено спеціальне навчання 520 осіб за програмою пожежно-технічного мінімуму. На 70 об’єктах провели практичне відпрацювання і навчання персоналу заходам з евакуації та порядку дій при виникненні надзвичайних ситуацій.
3.3 Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування
Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
За даними Регіонального управління ДСНС у Запорізькій області, 4 державні пожежно-рятувальні загони повністю забезпечені необхідним пожежно-рятувальним, аварійно-рятувальним обладнанням, спорядженням та оснащенням для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, проведення аварійно-рятувальних робіт, гасіння пожеж і виконання інших завдань за призначенням.
3.4 Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів
Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом).
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3.
На території Запорізької громади працює 24 радіостанції й 43 телеканали. За наявності електропостачання і відсутності обстрілів їхній сигнал стабільний.
У громаді працюють кілька операторів мобільного зв'язку, також є доступ до інтернету. Однак спостерігається нестабільна робота мобільного зв'язку й інтернету, що може бути спричинено частими повітряними тривогами, діяльністю засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), пошкодженням обладнання і періодичними стабілізаційними відключеннями електроенергії.
3.5. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО
Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
В Запорізькій міській громаді працює Управління внутрішньої політики, преси та інформації. Питаннями медіаінформування громади у виконавчому комітеті опікується пресслужба міського голови, в якій працює 4 особи. Всі співробітники пресслужби мають фахову освіту та досвід роботи в журналістиці й медіасфері.
В громаді наявні розпорядчі документи, що регламентують взаємодію з медіа. Розпорядженням міського голови № 308р від 8 червня 2012 року затверджено Положення про пресслужбу Запорізького міського голови. Рішенням Запорізької міської ради № 33 від 30 вересня 2020 року внесено зміни до Положення про управління внутрішньої політики, преси та інформації Запорізької міської ради.
3.6. Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки
Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).
Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2.
У відповідь на наш запит про рівень технічного забезпечення цифровими засобами та наявність ліцензійного програмного забезпечення міська рада вказала, що така інформація відсутня.
В Запорізькій міській громаді створено комунальне підприємство “Центр управління інформаційними технологіями”. У 2016 році воно ініціювало створення Запорізької муніципальної інтегрованої системи обробки інформації (ЗМІСОІ). Основними її завданнями є централізована організація інфраструктури інформаційних технологій у Запорізькій міській раді, її виконавчих органах та комунальних підприємствах, установах і організаціях (ІІТ ЗМР); розробка нового електронного вебпорталу Запорізької міської ради та публічних модулів; впровадження електронного модуля “Контакт Центр” для служби “1580” міста Запоріжжя; імплементація новітніх інформаційних технологій у роботу ІІТ ЗМР.
3.7. Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози
Оцінка охоплює готовність громади реагувати на кіберзагрози та рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).
Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 3.
З лютого 2022 року фіксувалися випадки чи спроби здійснення проникнення до електронних систем (хакерські атаки). Облік випадків чи спроб здійснення проникнення до електронних систем веде підприємство “Центр управління інформаційними технологіями”, інструкції та/або протоколи реагування на випадки чи спроби здійснення проникнення до електронних систем наявні.
У 2024 році 863 із 1655 працівників виконавчих органів Запорізької міської ради пройшли навчання з основ кібергігієни на порталі “Дія.Освіта”.
3.8. Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді
Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).
Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 5.
Нам не вдалося визначити відсоток об'єктів комунальної власності, оснащених системами протипожежної сигналізації, через відсутність відповіді на інформаційний запит.
Також немає відповіді на наш запит про охоплення навчанням з питань першої домедичної допомоги працівників Запорізької міської громади, комунальних закладів, закладів освіти та представників центральних органів виконавчої влади, а також наявність планів реагування на фізичні загрози (плани евакуації, схеми розташування та функціонування захисних споруд).
Всі райони громади забезпечені системами сповіщення.
Відповіді щодо наявності системи захисних споруд ми не отримали. У 158 закладах освіти розташовано 179 найпростіших укриттів, також усі заклади професійної освіти мають укриття.
3.9. Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози
Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність добровільної пожежної дружини, її забезпечення).
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 3.
Інформації щодо наявності систем пультової охорони та рівня охоплення ними у громаді немає.
Наразі на території Запорізької громади функціонує 115 добровільних пожежних дружин (ДПД) та 4 добровільні пожежні команди (ДПК). Кількість членів ДПД становить 2343 осіб, ДПК — 297. Для гасіння пожеж ДПД забезпечені 19722 вогнегасниками та мотопомпами, ДПК укомплектовані 7 пожежними автоцистернами.
Члени добровільної пожежної охорони проходять навчання відповідно до “Порядку підготовки, перепідготовки членів пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони”, затвердженого наказом МВС України від 13 березня 2023 року №184.
Для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, проведення аварійно-рятувальних робіт, гасіння пожеж та виконання інших завдань всі 4 державні пожежно-рятувальні частини забезпечені пожежно-рятувальним, аварійно-рятувальним обладнанням, спорядженням та оснащенням в повному обсязі.
3.10. Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур
Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.
Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 3.
Кількість звернень до правоохоронних органів у Запорізькій області за останні роки варіюється: у 2021 році було зареєстровано 209 735 звернень, у 2022 році — 160 983, у 2023 році — 168 662, а в період з 1 січня 2024 року до 25 листопада 2024 року — 179 096 звернень. Кількість звернень щодо дій самих правоохоронців у 2021 році становила 353 повідомлення, у 2022 році — 217, у 2023 році — 260, а у 2024 році (станом на 25.11) — 289 повідомлень.
У разі прийняття відповідного рішення ГУНП в Запорізькій області під час можливого виборчого процесу на території оперативного обслуговування забезпечить виконання завдань, покладених на Національну поліцію України, відповідно до чинного законодавства України.
3.11 Оцінка рівня сприйняття території як безпечної
Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 4.
В місті працюють 108 комунальних закладів загальної середньої освіти, 114 закладів дошкільної освіти та 22 дошкільні підрозділи в структурі загальної середньої освіти. Станом на 23 лютого 2022 року в Запоріжжі функціонувало 120 комунальних закладів дошкільної освіти та 19 дошкільних підрозділів у структурі закладів загальної середньої освіти.
У 74 закладах загальної середньої освіти та 71 закладі дошкільної освіти відбувається освітній процес за очною формою зі змішаним режимом навчання (частково онлайн, частково офлайн). Інші заклади освіти працюють в дистанційному режимі.
Протягом 2023 року до виконавчого комітету Запорізької міської ради надійшло 10661 звернення від 58561 громадянина, що на 43% менше, ніж у 2022 році (тоді надійшло 18716 звернень). З них 10314 (було 18578) надійшли поштою (письмові звернення), в т.ч. через “Урядову гарячу лінію” — 5440 (було 13597); через “Запорізький обласний контактний центр” — 1134 (було 1736); електронну пошту — 669 (було 729); електронні петиції — 190 (було 345), прокуратури різних рівнів — 89 (було 64); безпосередньо через ОДА — 63 (було 308).
Кількість працівників правоохоронних органів, яким повідомлено про підозру у правопорушеннях на території Запорізької громади: у грудні 2022 року — 24 особи, у грудні 2023 року — 24 особи, у жовтні 2024 року — 4 особи.