Методологія 

В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.

Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.

Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних. 

Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози. 

Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів. 

Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.

Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 76 індикаторами:

  • 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
  • 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
  • 32 індикатори — готовність до реагування на безпекові загрози.

Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”. 

Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.

При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад, прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом є для деокупованої території — 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження — 65, для тилової території — 50.

Методи дослідження спираються на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом: 

  • подання та опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації,
  • аналізу контенту з відкритих джерел,
  • особистого спостереження.

Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року. 

Паспорт громади

Розташування. Вараська міська територіальна громада розташована на північному-заході Рівненської області. Адміністративний центр громади — Вараш, місто-супутник Рівненської атомної електростанції. Розміщений на річці Стир, Вараш розташований за 150 км від Рівного, за 360 км від Києва і за 60 км від кордону з Білоруссю.

Населення. До складу громади входять 18 населених пунктів. Станом на 1 січня 2022 року кількість населення и становила 52 498 людей. Також у громаді зареєстровано 1939 внутрішньо переміщених людей. 

Місцева влада. Загальний склад Вараської міської ради VIII скликання — 34 депутати. Очолюєгромаду Мензул Олександр Павлович (“Пропозиція”). Сайт громади працює й постійно наповнюється. Рада громади складається з 34 депутатів та 7 фракцій: 

  • фракція “Пропозиція” — 6 депутатів;
  • фракція “Європейська Солідарність” — 6 депутатів;
  • фракція “Слуга народу” — 5 депутатів;
  • фракція “Голос” — 4 депутати;
  • фракція “За майбутнє” — 3 депутати;
  • фракція ВО “Батьківщина” — 3 депутати;
  • фракція “Сила людей” — 3 депутати.

Бюджет. На перші 9 місяців 2024 року в бюджеті громади заплановано 1 033 772 000 грн доходу, виконання становить 796 375 000 грн. Видатки за 9 місяців заплановані на рівні 1 072 966 000 грн, виконання становить 705 279 000 грн. 

Обсяги виконання бюджету громади у 2022 році: доходи — 901 329 000 грн; видатки — 804 249 900 грн. У 2023 році доходи становили 1 039 272 000 грн, видатки — 1 143 178 000 грн.

За інформацією міської ради, у структурі промисловості громади в 2024 році найбільшими за обсягами реалізованої промислової продукції є виробництво електроенергії, теплоенергії, виробництво хлібобулочних та кондитерських виробів. Впродовж останніх років Вараська громада — одна з перших в Рівненській області по обсягом реалізованої промислової продукції.

Економіка. На території громади розташована Рівненська атомна електростанція (РАЕС). 

Збитки через війну. На території громади немає об'єктів, які постраждали внаслідок російської агресії.

Резюме

  • За результатами оцінювання Варашська міська територіальна громада пройшла безпековий аудит для внормування транзиту влади до цивільної системи управління. 
  • Можливість реалізації демократично виборчих процедур у громаді оцінена у 11,5 з 14 можливих балів (82%); перебіг соціально-економічних процесів — 29,5 бала з 30 можливих (98%); готовність реагування на безпекові загрози — 20 із 32 можливих (63%).
  • Варашська громада розташована в тилу, за кількасот кілометрів від лінії фронту. Загалом громада функціонує на довоєнному рівні. Населення забезпечене медичними, освітніми, соціальними й іншими послугами. Громада напряму не перебувала під обстрілами, на її території немає об’єктів, пошкоджених у результаті ракетних ударів. Однак через воєнний стан у громаді заборонені масові заходи та діє комендантська година з півночі до 5 години ранку.
  • У громаді працює відділ ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Вараської міської ради. Він оновлює дані виборців. Також наявна виборча інфраструктура й інвентар у стані та кількості, які забезпечили проведення останніх виборів.
  • У громаді повноцінно працюють банки, пошта, відділення Пенсійного фонду та управління Казначейської служби. У школах і дитячих садках майже не змінилася кількість дітей порівняно з 2022 роком.
  • У громаді є безперебійний доступ до телебачення, радіо й інтернету, забезпечене електропостачання та водопостачання. Газопостачання на території громади немає, але не через воєннмй стан — воно обмежене постійно. Громадський транспорт функціонує, доступне міжобласне і міжміське сполучення. 
  • У громаді немає добровільної пожежної дружини. Плани реагування на небезпеку і плани евакуації наявні, їх оновлюють. Школи і дошкільні навчальні заклади забезпечені укриттями, але загалом укриття розраховані лише на 42% жителів громади. Серед безпекових питань у громаді, які потребують покращення, — охоронні та протипожежні системи. 
  • У громаді працює Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. У 2024 році вона збиралася двічі, про що свідчать протоколи засідань. Рішення Комісії є рекомендаційними. 
  • Міська рада слідкує за цифровою безпекою, але не має інструкцій та алгоритму реагування на кібератаки. У раді прийнятий документ щодо протидії кіберзагрозам електронним системам ОМС. Це розміщене в відкритому доступі розпорядження міського голови “Про підвищення захищеності електронних інформаційних ресурсів та інформаційно-телекомунікаційних систем”. Також на сайті ради є розпорядження міського голови “Про затвердження Положення про висвітлення діяльності Вараської міської ради та її виконавчого комітету на офіційному вебсайті”, що регламентує взаємодію з медіа.
  • У громаді вистачає пожежних автомобілів та генераторів, а в разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій укладено договори з власниками автотранспортних підприємств для забезпечення евакуації населення.

Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично 

Результат оцінювання: 11,5 бала з можливих 14. 

  1. Робота відділу ведення Державного реєстру виборців

Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів ведення реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2.

Оновлення Державного реєстру виборців у громаді підтримує відділ ведення ДРВ виконавчого комітету Вараської міської ради. Відділ функціонує у повному складі та має приміщення для роботи. Протягом 2022-2024 років його працівники оновили дані 1674 виборців громади. Відділ надає послуги переважно офлайн, бо у зв’язку з повномасштабним вторгненням не може надавати деякі онлайн-послуги.

1.2. Присутність українських політичних партій

Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції. 

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 4. 

Рада громади налічує 34 депутати з 7 фракцій. Політичні партії мають можливість функціонувати й не стикаються з перешкодами у реєстрації. 

Публічні масові заходи за участі політичних партій у громаді не проводять через обмеження, введені під час воєнного стану. Інформацію про свою роботу представники партій поширюють у соцмережах, із перешкодами у поширенні інформації вони не стикалися. 

1.3. Можливість спостереження

Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді.

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2. 

У громаді безперешкодно працюють та організовують події громадські й міжнародні гуманітарні організації. Зокрема, громаду часто відвідують представники Товариства Червоного Хреста. Майже щомісяця їхні виїзні бригади організовують забір крові у мешканців та інші події. 

1.4. Можливість здійснення виборчих процедур

Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.

Результат оцінювання: 6 балів із можливих 6. 

У громаді працюють школи, лікарні та дитячі садки. Воєнний стан суттєво не вплинув на організацію їхньої роботи, тож є можливість відбору членів ДВК та їх навчання. У Вараші розташована друкарня, яка може забезпечити друк бюлетенів. Також у громаді є можливість безперешкодної передачі результатів голосування. 

На території громади розміщений Кузнецовський міський суд, що має можливість розглядати справи у встановлені законом строки. Станом на листопад 2024 року навантаженість на одного суддю становить 655 справ.

У громаді наявна виборча інфраструктура й інвентар у стані та кількості, які забезпечили проведення останніх виборів. 

Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів

Результат оцінювання: 29,5 бала з можливих 30. 

2.1. Стан медичної системи в громаді

Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.

Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5. 

Медичні заклади громади працюють на довоєнному рівні. Медичну допомогу населенню надають 2 заклади охорони здоров’я первинного та вторинного рівнів: КНП ВМР «Вараська багатопрофільна лікарня» та КНП ВМР «Вараський центр первинної медичної допомоги». Кількість місць, де можна отримати медичні послуги, після 23 лютого 2022 року зменшилася — МПТБ у с. Рудка припинив надавати медичні послуги у зв’язку з передачею приміщення екстреній медичній допомозі.

Середня кількість пацієнтів на одного сімейного лікаря у листопаді 2024 року становила 1620 людей. У січні 2022 року цей показник становив 1499 людей на одного лікаря.

Кількість лікарів у медичних закладах теж майже не змінилася. У КНП ВМР «ВБЛ» у 2022 році працював 91 лікар, зараз їх 90. У КНП ВМР «ВЦПМД» працює 34 лікарі, їх кількість не змінилася з 2022 року. 

За інформацією КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» РОР, середній час доїзду швидкої за викликом у громаді становить 9 хвилин 20 секунд, що відповідає встановленим нормам. 

2.2. Стан освітньої системи в громаді

Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).

Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5. 

Навчальні заклади в громаді працюють на довоєнному рівні. Станом на листопад 2024 року у Вараській міській територіальній громаді функціонують 11 закладів дошкільної освіти та 5 дошкільних підрозділів закладів загальної середньої освіти. Станом на 23 лютого 2022 року функціонувало 14 закладів дошкільної освіти та 5 дошкільних підрозділів закладів загальної середньої освіти. У громаді немає закладів освіти, пошкоджених чи зруйнованих внаслідок російської агресії.

У 9 закладах загальної середньої освіти навчальні заняття відбуваються в очному форматі, в 5 — в змішаному. Всі заклади освіти, які функціонують, під час освітнього процесу використовують найпростіші укриття чи споруди цивільного захисту закладу або інших суб’єктів господарювання. 

Заклади дошкільної освіти Вараської міської територіальної громади функціонують в очному форматі. 6 закладів дошкільної освіти використовують власні найпростіші укриття, 1 — власне протирадіаційне укриття закладу. Інші заклади дошкільної освіти використовують найпростіші укриття інших суб’єктів господарювання за договором.

Станом на 1 вересня 2021 року у закладах загальної середньої освіти навчалось 8109 учнів, в закладах дошкільної освіти — 1970 вихованців. Станом на 1 вересня 2024 року в закладах загальної середньої освіти навчається 7981 учнів, в закладах дошкільної освіти — 1541 вихованців.

2.3 Функціонування та спроможність фінансових установ

Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби.

Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5. 

За інформацією Мінфіну, в громаді працюють відділення та представництва банків «Акордбанк», «ПриватБанк», «Ощадбанк», «Укргазбанк» та «Monobank», Крім того, судячи з гугл-карт, у громаді є банкомати «Укрексімбанку» та Банку «Пумб». Розташовані банки та банкомати у Вараші — центрі громади. 

Відділення «Укрпошти» та «Нової пошти» у громаді функціонують, але їхні режими роботи обмежені під час повітряних тривог. 

Сервісний центр Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у місті Вараш повноцінно надає послуги населенню. Для забезпечення роботи під час вимкнення електроенергії сервісний центр забезпечений генератором.

Управління Державної казначейської служби України у Вараській громаді станом на листопад 2024 року не мало заборгованості у виплаті заробітної плати представникам бюджетної сфери.

2.4. Забезпечення населення доступом до комунальних послуг

Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).

Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5. 

100% побутових споживачів у громаді забезпечені електричною енергією. 74% — централізованим опаленням. 75% — централізованим водопостачанням, 74% — водовідведенням. У громаді немає газопостачання. 

Ввивезення побутових відходів забезпечують КП «Вараштепловодоканал» Вараської міської ради і КП «Управляюча компанія “Житлокомунсервіс”» Вараської міської ради. 

2.5. Інфраструктура громадського транспорту

Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).

Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4. 

Воєнний стан не вплинув на функціонування громадського транспорту у Вараші. Станом на листопад 2024 року в громаді працюють 4 автобусні маршрути: 2 міські та 2 приміські. На міських маршрутах перевезення пасажирів забезпечує КП «Благоустрій» Вараської міської ради, на приміських автобусних маршрутах — Сніжко П. Р. У громаді функціонує щонайменше 2 служби таксі: «Велес таксі Вараш» та «Лідер таксі Вараш». 

2.6. Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій

Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3. 

У громаді забезпечено повноцінний доступ до мобільного зв’язку, інтернету, телебачення та радіо. Основними мобільними операторами є «Київстар» та «Vodafone». Послуги домашнього інтернету в громаді надають «Київстар» та «Укртелеком». Також у вільному доступі є інформація про місцевих провайдерів «Energy Net» та «Есфіль». 

За інформацією Нацради з питань телебачення і радіомовлення, у громаді працює 43 національні телемовники і 3 радіомовники. 

2.7. Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг

Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації. 

Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3. 

У зв’язку з проведенням ремонтних робіт Центр надання адміністративних послуг тимчасово функціонує за адресою м. Вараш, мікрорайон Будівельників, 2А. У ЦНАПі доступні послуги з оформлення пільг та субсидій, реєстрації місця проживання, нерухомого майна, оформлення комплексної послуги «єМалятко». Надання послуг з оформлення та видачі паспортних документів станом на листопад 2024 року тимчасово призупинене з технічних причин.

Також у Вараській міській територіальній громаді створено віддалені робочі місця адміністраторів у старостинських округах: селах Заболоття, Сопачів, Собіщиці, Стара Рафалівка, Більська Воля, Озерці, Мульчиці, де надаються адміністративні послуги з оформлення пільг і субсидій, державних допомог, реєстрації місця проживання, оформлення комплексної послуги «єМалятко».

Для забезпечення культурно-дозвіллєвих потреб населення на території Вараської міської територіальної громади функціонує 9 закладів культури, які перебувають у підпорядкуванні Департаменту культури, туризму, молоді та спорту виконавчого комітету Вараської міської ради.

У громаді працюють 311 об’єктів роздрібної торгівлі, 1 ТРЦ, 27 аптек, 58 ресторанів, 215 закладів сфери обслуговування (перукарні, ремонт взуття, фото, ремонт авто, медичні послуги тощо). 

Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози

Результат оцінювання: 20 балів із можливих 32 (63% — це дозволяє громаді пройти аудит). 

3.1. Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади

Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2. 

Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Вараської міської територіальної громади створена у 2020 році. Положення про Комісію та її склад оновили у 2023 році. За 2024 рік є лише два протоколи її засідань. Графіки та плани роботи Комісії оновлюються раз на рік. Звіт про роботу Комісії у відповідь на наш запит міська рада не надіслала. 

3.2. Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації

Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 3. 

Комісія з питань ТЕБ та НС за 2024 рік оприлюднила два протоколи засідань — за січень та лютий. Розглянуті питання стосувалися затвердження графіку роботи на рік, надання дозволу на початок навчання, звернення до військової адміністрації щодо відстрілу лисиць, продовження в експлуатації мережі телефонного зв’язку АТ «Укртелеком» захисними спорудами цивільного захисту, карантинні обмеження тощо. Звіту про роботу комісії за рік станом на листопад 2024-го року не оприлюднено. 

З метою організації та проведення заходів щодо підготовки жителів Вараської міської територіальної громади до національного спротиву, формуванню патріотичної свідомості та стійкої мотивації, набуття громадянами знань і практичних умінь, необхідних для захисту України, у Вараській міській територіальній громаді щомісячно протягом 2024 року проводять заняття з підготовки до національного спротиву. Станом на листопад 2024 року з 52 тисяч жителів громади до занять було залучено 248.

3.3 Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування

Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2. 

Місцева влада у відповіді на запит зазначила, що для реагування на надзвичайну ситуацію у Вараській міській територіальній громаді є достатня кількість пожежних автомобілів і генераторів. З метою автотранспортного забезпечення евакуаційних заходів у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій укладено договори з власниками автотранспортних підприємств.

Заходи реагування на надзвичайну ситуацію у громаді фінансуються на 100%.

3.4. Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів

Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом).

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3. 

100% території громади охоплені сигналом щонайменше 5 національних телевізійних каналів з високою якістю сигналу. Доступ до інтернету в громаді рівномірний по всій території.

100% території громади забезпечені доступом до мобільного зв’язку від двох і більше операторів формату 3G, 4G. 

3.5. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО

Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2. 

У міській раді створений відділ інформаційної політики та комунікацій, де працює три людини: начальник та два головні спеціалісти. Вони пройшли підвищення кваліфікації на теми «Посилення професійної спроможності публічних управлінців Рівненської області в контексті системних змін (інформаційні війни у сучасному світі)», «Організація суспільних комунікацій», «Посилення професійної спроможності публічних управлінців Рівненської області у контексті системних змін (соціальні мережі у воєнний час: загрози та можливості)», «Актуальні питання діяльності органів місцевого самоврядування».

Документ, що регламентує взаємодію з медіа у Вараській МТГ, — розпорядження міського голови від 8 січня 2024 року №8-Род-24-1300 «Про затвердження Положення про висвітлення діяльності Вараської міської ради та її виконавчого комітету на офіційному вебсайті». Документ розміщений у публічному доступі на офіційному сайті Вараської міської ради. 

Плану медіаінформування населення у громаді немає.

3.6. Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки

Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2. 

Виконавчий комітет Вараської міської ради технічно забезпечений цифровими засобами до 100%. Дефіциту ліцензійного програмного у виконавчому комітеті Вараської міської ради становить до 50%. 

В міській раді є одна людина, що має спеціальні знання та уміння у сфері цифрової безпеки та відповідні професійну підготовку і досвід.

3.7. Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози

Оцінка охоплює готовність громади реагути на кіберзагрози та рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 3. 

У виконавчому комітеті Вараської міської ради немає документа, де обліковується кількість зафіксованих випадків чи спроб проникнення до електронних систем. Однак у відповіді на наш запит місцева влада зазначила про один випадок проникнення до електронних систем. Інструкцій та протоколів реагування на випадки чи спроби здійснення проникнення до електронних систем у виконавчому комітеті Вараської міської ради немає. 

У раді прийнятий документ щодо протидії кіберзагрозам електронним системам ОМС. Це розпорядження міського голови «Про підвищення захищеності електронних інформаційних ресурсів та інформаційно-телекомунікаційних систем». Воно розміщене на сайті ради

56 із 96 працівників виконавчого комітету Вараської міської ради пройшли навчання на заходах та інструктажах щодо заходів захисту чутливої інформації та цифрових систем. 

3.8. Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді

Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 5. 

25% об’єктів комунальної власності Вараської міської територіальної громади, які забезпечені системами протипожежної сигналізації.

Інформація щодо охоплення заняттями з питань першої домедичної допомоги працівників виконавчих органів Вараської міської ради, комунальних підприємств, працівників закладів освіти у виконавчому комітеті Вараської міської ради відсутня. Є лише інформація про працівників закладів освіти громади, з яких 53% пройшли навчаннм з питань першої домедичної підготовки протягом 3 останніх років.

У громаді є затверджений План евакуації населення, що був розроблений у 2023 році. Востаннє його уточнювали 16 серпня 2024 року. Навчання щодо реагування на надзвичайні ситуації у Вараській міській територіальній громаді проводили 21 травня та 25 жовтня 2024 року. До навчань були залучені 213 жителів Вараської територіальної громади з 52 тисяч мешканців. 

У Вараші працює обладнання локальної системи оповіщення, яке покриває місто і ближні села сигналом «Повітряна тривога». У громаді є карта захисних споруд, розміщена у вільному доступі. Система захисних споруд Вараської міської територіальної громади облаштована на 90% і покриває 42% населення.

3.9. Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози

Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність добровільної пожежної дружини, її забезпечення).

Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 3. 

Системою охоронної сигналізації облаштовано комунальне некомерційне підприємство Вараської міської ради «Вараська багатопрофільна лікарня», інші комунальні підприємства мають фізичну охорону.

Добровільної пожежної дружини у громаді немає. 

У відповідь на наш запит місцева влада зазначила, що громада на достатньому рівні забезпечена засобами та заходами реагування на надзвичайні ситуації.

3.10. Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур

Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.

Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3. 

До Вараського районного відділу поліції упродовж 2024 року надійшло 5696 звернення з приводу вчинення різного роду правопорушень на території Вараської громади. Це в цілому трохи перевищує показники попередніх років: у 2023 році надійшло 5376 звернень, та у 2022 році — 5123. 

Схожа тенденція спостерігається і щодо звернень до Вараського районного відділу поліції щодо можливих протиправних дій правоохоронців. Так, у 2024 році таких звернень надійшло 130, у 2023 році — 101, а в 2022 — 137. 

Згідно з відповіддю на наш запит, забезпечення Вараської територіальної громади підрозділами Національної поліції України становить більше 90%.

3.11. Оцінка рівня сприйняття території як безпечної

Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 4. 

У громаді на довоєнному рівні працюють заклади середньої й дошкільної освіти, лікарні, центри надання послуг та інші заклади.

Відповідно до обліків Вараського районного відділу поліції ГУНП, кількість службових розслідувань, проведених щодо працівників поліції, які працюють або працювали в момент вчинення порушення, за 2022 рік становить 25 справ, 2023 рік — 29, 2024 рік — 17 (спостерігаємо тенденцію до зниження). Також, за інформацією Рівненської обласної прокуратури, у 2023 році скеровано до суду 2 кримінальні провадження стосовно працівників Вараського районного відділу поліції. 

Помісячна кількість звернень громадян до посадових осіб ради Вараської МТГ приблизно однакова. За останні у травені 2024 року було 95 звернень; у червні — 76; липні — 78; серпені — 79; вересені — 48; жовтені — 76. Це свідчить про достатній рівень залученості жителей громади до обговорення роботи місцевої влади.