Методологія 

В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.

Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.

Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних. 

Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози. 

Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів. 

Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.

Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 76 індикаторами:

  • 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
  • 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
  • 32 індикатори — готовність до реагування на безпекові загрози.

Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”. 

Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.

При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад, прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом є для деокупованої території — 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження — 65, для тилової території — 50.

Дослідження спираються на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом: 

  • подання та опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації,
  • аналізу контенту з відкритих джерел,
  • особистого спостереження.

Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року. 

Паспорт громади

Сумська міська громада складається з 21 населеного пункту. Центр громади — місто Суми. Також у громаду входять 4 старостинські округи: Піщанський (села Піщане, Верхнє Піщане, Житейське, Загірське, Кирияківщина, Трохименкове) Битицький (села Битиця, Вакалівщина, Зелений Гай, Микільське, Пушкарівка), Великочернеччинський (села Велика Чернеччина, Вільшанка, Липняк, Хомине), Стецьківський (села Стецьківка, Кардашівка, Радьківка, Рибці, Шевченкове). 

Сумщина є прикордонною з РФ областю. Від найближчого населеного пункту Сумської громади — села Микільське — до кордону з Російською Федерацією менше 13,5 км. Відстань від центру громади до найближчого кордону з РФ — близько 32 км.

Населення. Відповідно до інформації, зазначеної у відповіді на наш запит до Сумської міської ради, чисельність наявного населення Сумської міської територіальної громади станом на 1 січня 2022 року становила 267 046 осіб, у тому числі місто Суми — 256 474 осіб. За інформацією управління “Центр надання адміністративних послуг у м. Суми” Сумської міської ради, що надійшла до Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради, чисельність наявного населення Сумської міської територіальної громади станом 1 листопада 2024 року становить 265 210 осіб, в тому числі місто Суми — 255 117 осіб. Такі цифри можна пояснити евакуацією сільського населення з прикордонних громад: багато мешканців Сум поїхали з міста на початку повномасштабного вторгнення, а кількість ВПО збалансовує цю кількість. За інформацією, наданою у відповіді на наш запит Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, у Сумській міській територіальній громаді станом на 15 листопада 2024 року зареєстровано 29 497 внутрішньо переміщених осіб. 

Економіка. У Стратегії розвитку громади до 2027 року зазначено, що Сумська міська територіальна громада мала розвинутий промисловий комплекс. Протягом січня-грудня 2021 року обсяг реалізованої промислової продукції (товарів і послуг) у м. Суми становив 26 820,1 млн грн, що дорівнює 44,9% від загальнообласного обсягу реалізації і на 19,94% перевищує аналогічний показник по Україні. Найбільшу частку в загальному обсязі реалізованої промислової продукції (65,9%) становила продукція переробної промисловості, тоді як обсяги реалізації продукції добувної промисловості становили тільки 0,2%. Ще 33,9% обсягу реалізації отримано від постачання електроенергії, газу та пари, кондиційованого повітря, водопостачання, каналізації та поводження з відходами.

Згідно зі згаданою вище Стратегією, до найбільших промислових підприємств міста, які реалізують близько 25% загального обсягу промислової продукції, належать ПАТ “Сумихімпром”, АТ “Технологія”, ТОВ “Гуалапак Україна”, АТ “Насосенергомаш”. На них працювало понад 6 тис. осіб — майже 8% середньооблікової кількості штатних працівників.

Також у документі зазначено, що у зв'язку з війною у 2022 році кількість економічно активних промислових підприємств зменшилася на 35 (507 суб’єктів господарювання проти 542 у 2021 році). Знизилась і потужність виробництва у зв’язку з відсутністю замовлень на реалізацію промислової продукції (товарів, послуг), складністю логістичних маршрутів, наявністю російського капіталу тощо. Основну частку в загальному обсязі промислової продукції (понад 60%) й далі становить продукція переробної промисловості. Частка реалізованої промислової продукції громади в загальнообласному показнику становить понад 45%.

Згідно з інформацією про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Сумської міської територіальної громади на 2024 рік (зі змінами), затвердженої наказом Сумської міської військової адміністрації від 21 грудня 2023 року №108 — СМР, станом на 1 липня 2024 року кількість економічно активних промислових підприємств, що розташовані безпосередньо на території міста Суми та сплачували в січні-червні 2024 року податки, становить орієнтовно 457 суб’єктів господарювання (станом на 1 січня 2024 року — 494). Попри складне економічне становище, такі підприємства, як ТОВ “Кусум Фарм” (фармацевтична промисловість), АТ “СМНВО-Інжиніринг” (машинобудування), ТОВ “Гуала Кложерс Технологія Україна” (виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції), АТ “Технологія»ґ” (виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції), Виробниче підприємство “Полісан” (виробництво фарб, лаків і подібної продукції), залишалися основними бюджетоутворюючими підприємствами.

Безпека. Пошкодження та руйнування. Всі населені пункти Сумської громади входять до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Крім того, в усіх прикордонних громадах області, де обстріли особливо активні, у 2024 році була оголошена евакуація. 

Атаки росіян часто спрямовані на обʼєкти інфраструктури в Сумській громаді, а також на обʼєкти охорони здоровʼя й освіти. Також активність обстрілів зросла після початку Курської операції, оскільки в місті зʼявилося багато військових.

Саме тому довгі та\або часті тривоги в громаді — норма. Також у громаді діє комендантська година з 23:00 до 5:00. В Сумах, крім обласної військової адміністрації, діє міська військова адміністрація. 

У відповіді на наш запит департамент інфраструктури міста Сумської міської ради повідомив, що станом на 14 листопада 2024 року в реєстрі пошкодженого та знищеного майна на території Сумської міської територіальної громади зареєстровано: 

  • 883 об'єкти соціального сектору (житловий фонд, об'єкти охорони здоров'я, освітні заклади, будівлі для публічних виступів, спортивні зали); 
  • 41 об'єкт продуктивного сектору (AПК, промисловість, торгівля); 
  • 61 об'єкт інфраструктури (енергетика, ЖКГ, портова галузь, дорожнє господарство, будівлі транспорту та засобів зв'язку).

Управління охорони здоров'я Сумської міської ради на запит уточнило, що внаслідок військової агресії РФ проти України на території Сумської міської територіальної громади пошкоджено 4 об'єкти, підпорядкованих Управлінню охорони здоров'я Сумської міської ради.

Місцева влада. Станом на 13 листопада 2024 року загальний склад Сумської міської ради становить 42 депутати. Вони об’єднані в такі фракції та групи: 

  • Депутатська фракція “Батьківщина” — 13 депутатів
  • Депутатська фракція політичної партії “Слуга Народу” — 8 депутатів;
  • Депутатська фракція політичної партії “Європейська Солідарність” — 7 депутатів;
  • Депутатська фракція “Сила і честь” — 3 депутати;
  • Депутатська група “Суми” — 8 депутатів.

Згідно з інформацією на сайті Сумської міської ради, Дмитро Лантушенко (“Європейська Солідарність”) достроково склав повноваження 1 листопада 2021 року. Тоді він заявив, що виходить з “ЄС”, складає мандат і переходить у партію “УДАР”. Своєю чнргою Дар'я Резнік (“Європейська Солідарність”), яка прийшла на місце Лантушенка, склала свої повноваження в лютому 2023 року з особистих причин. Про це стало відомо на сесії міськради 23 лютого 2023 року. 

Наразі громаду очолює секретар міської ради Артем Кобзар (“Слуга народу”). У жовтні після корупційного скандалу з тодішнім міським головою Олександром Лисенком (“Батьківщина”), після якого депутати міськради проголосували за висловлення меру недовіри та дострокове припинення його повноважень, Артема Кобзаря обрали секретарем міськради, після чого він автоматично (згідно з законодавством) очолив громаду.

Бюджет. За інформацією з openbudget, бюджет Сумської міської територіальної громади поступово зростає. У 2022 році план доходів становив 3 768 697 067,04 грн і був виконаний на 86,22% (3 249 635 415,16 грн). План видатків становив 4 091 644 547,64 грн, а було виконано 68,6% (2 807 096 518,68 грн).

План доходів на 2023 рік становив 3 391 292 030,62 грн, виконаний на 85,28% (3 911 292 030,62 грн), план видатків — 4 597 507 411,43 грн, виконано 80,1% (3 684 587 587,25).

У 2024 році (з урахуванням жовтня 2024) план доходів сягнув 3 891 786 104,42 грн, виконаний на 86,3% (3 358 800 278.75 грн), план видатків — 4 244 012 325,31 грн, виконано 67% (2 844 054 113,03).

Резюме

  • За результатами оцінювання Сумська міська громада не пройшла безпековий аудит. Повернення до цивільної системи управління наразі не можливе. Громада проходить аудит за двома напрямами: 12 із можливих 14 балів (86%) отримано за напрямком можливості реалізації демократичних виборчих процедур, а 26 із можливих 30 балів (87%) — за напрямком відновлення соціально-економічних процесів. Для проходження аудиту за цими напрямками необхідно набрати більш як 50% балів. Оскільки від найближчого населеного пункту Сумської міської громади — села Микільське — до кордону з Російською Федерацією менше 13,5 км, відсоток за напрямком реагування на безпекові загрози становить 75%. Громада не проходить аудит, оскільки отримала 20 із можливих 32 балів (56%) за напрямком реагування на безпекові загрози. 
  • Сумська громада має 2 відділи ведення державного реєстру виборців (ДРВ). Вони забезпечені приміщеннями та необхідною кількістю працівників. Відділ актуалізує інформацію про виборців та веде облік виборчих дільниць. 
  • В громаді наявна інфраструктура для облаштування виборчих дільниць на базі комунальних закладів та установ. У громаді працюють друкарні, де можуть бути надруковані бюлетені й інша виборча продукція. 
  • У громаді працюють українські благодійні й міжнародні гуманітарні організації, реалізуються проєкти міжнародної-технічної допомоги. На території громади зареєстровані політичні партії, проте інформації про проведення зустрічей немає, ймовірно через безпекову ситуацію їх і не проводять, утім зрідка в соцмережах обласних осередків партій зʼявляються публікації про благодійну допомогу, яку передають представники партій в лікарні тощо.
  • Заклади охорони здоров’я, зв’язку, культури, фінансові установи працюють на довоєнному рівні. Населенню надають усі необхідні адміністративні послуги.
  • В громаді функціонує 62 школи й дитячі садочки. У 26 школах облаштовано найпростіші укриття, в 1 є протирадіаційне укриття. У 22 садочках облаштовані найпростіші укриття, в яких завершено капітальний ремонт. Ще у 4 садочках ремонтні роботи тривають, у 3 розроблено проєктно-кошторисну документацію на капітальний ремонт підвальних приміщень з пристосуванням їх як найпростіших укриттів; 7 закладів уклали угоди з іншими установами про спільне використання захисної споруди цивільного захисту населення. Ще 2 заклади освіти запланували на 2025 рік розробку ПКД на будівництво захисних споруд цивільного захисту.
  • Відповідно до рішення Сумської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, заклади дошкільної освіти в громаді працюють дистанційно з організацією роботи чергових груп та на батьківські запити. 
  • На території Сумської міської громади функціонують 7 закладів професійно-технічної освіти, де освітній процес відбувається дистанційно. Всі вони мають найпростіші укриття
  • У громаді забезпечений доступ до комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, електроенергія та централізоване опалення). Вивезення твердих побутових відходів відбувається регулярно. Громадський транспорт і таксі функціонують на довоєнному рівні. 
  • У відповіді на наш запит Сумська міська рада зазначила, що координаційні наради в сфері безпеки у Сумській громаді відбуваються за необхідності. Плану-графіку щодо проведення таких нарад у сфері безпеки у громаді не складають.
  • У Сумській громаді створена Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, яка проводить засідання 1-2 рази на місяць. Частини протоколів засідань у публічному доступі немає — ймовірно, це повʼязано з воєнним станом. 
  • Заклади й установи муніципальної форми власності Сумської міської територіальної громади забезпечені необхідним обладнанням для реагування на надзвичайні ситуації на понад 80%. Рівень готовності до реагування на загрозу Сумська міська рада зазначає як “помірний”.
  • Низку індикаторів неможливо оцінити через відсутність інформації або відповідей на наші запити. Це стосується, зокрема, блоків про забезпечення належного рівня кібербезпеки й інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози. 

Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично

Результат оцінювання: 12 балів із можливих 14.

1.1. Робота відділу ведення Державного реєстру виборців

Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2.

Відділи ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) в Сумській громаді функціонують з обмеженнями, пов’язаними з воєнним станом. В цілому на надання послуг це майже не впливає — йдеться про обмеження прийому громадян під час повітряних тривог, а також обмеження роботи електронної системи з безпекових причин.

У відділах ведення ДРВ у громаді працююьб 10 працівників — по 5 відділах кожного з двох районів міста. Приміщення відділів, згідно з наявною інформацією, відповідають вимогам. Графік роботи ДРВ Зарічного району: понеділок — четвер з 8:00 до 17:15, п`ятниця з 8:00 до 16:00, обідня перерва з 12:00 до 13:00, субота й неділя — вихідні. Графік роботи ДРВ Ковпаківського району: Понеділок — четвер з 8:00 до 17:15, п`ятниця з 8:00 до 16:00, обідня перерва з 12:00 до 13:00, субота та неділя — вихідні.

З березня 2022 до жовтня 2024 року до ДРВ внесено 6932 записи про виборців. Інформації про просвітницькі заходи, організовані відділом ведення ДРВ, у відкритих джерелах не знайдено. У відповіді на запит цієї інформації також на надійшло, тож оцінка за цей індикатор становить лише пів бала.

1.2. Присутність українських політичних партій

Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції.

Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3. 

Наразі важко оцінити можливості політичної активності, оскільки в цілому публічно жодна зі сторін не декларує обмежень. Враховуючи проведення попередніх виборів, в області зареєстровані політичні партії. Втім, відповіді на запит від Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не надійшло, тому точну кількість партій оцінити важко. Враховуючи наявність обласних осередків, зокрема всеукраїнських партій, представлених в місцевих, радах можна говорити про наявність зареєстрованих місцевих організацій партій “Європейська Солідарність”, “Батьківщина”, “Слуга народу”, “Сила і честь”. Разом з тим, імовірно, можливість реєстрації місцевого осередку існує, оскільки така функція наявна в “Дії”. 

Інформації про проведення зустрічей із виборцями немає — ймовірно, через безпекову ситуацію їх не проводять. Зрідка в соцмережах обласних осередків партій зʼявляються публікації про благодійну допомогу, яку представники партій передають у лікарні тощо.

Більшість публічної комунікації проводять саме посадові особи регіону, голови військових адміністрацій та їхні заступники. В матеріалах місцевих ЗМІ політичної реклами не ідентифіковано. Є випадки піару, наприклад щодо волонтерської допомоги, зібраної силами партійних представників та осередків, але вона найчастіше розміщена на особистих і партійних сторінках у соцмережах. Крім цього, представники політсил вітають мешканців зі вятами чи визначними датами. 

Управління суспільних комунікацій Сумської міської ради у відповідь на наш запит повідомило, що під час дії воєнного стану в Україні масові заходи на території Сумської міської територіальної громади відбуваються за погодженням із Сумською обласною державною адміністрацією — обласною військовою адміністрацією. 

Протягом останніх 6 місяців (станом на листопад 2024 року) до Сумської міської ради надійшло 4 повідомлення про проведення масових заходів на території громади, 2 з яких подано від громадських організацій. Від політичних партій подібних звернень не було, обмежень щодо кількості учасників на заходах не було.

1.3. Можливість спостереження

Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді.

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2. 

Наразі ми не знайшли інформації про заборону діяльності громадських організацій. У громаді працюють різні НУО, зокрема гуманітарного, культурного та волонтерського спрямувань. Станом на кінець 2024 року в Сумській міській громаді активно працюють більше 10 різних гуманітарних організацій (БФ “Право на захист”, ACTED, “Мирне небо Харкова”, DRC, Action Against Hunger, Caritas, Товариство Червоного Хреста України, “Проліска”, Save the Children, People in need тощо). Місцеві організації теж продовжують свою діяльність у різних напрямках, наприклад ГО “Місто розумних” продовжує втілювати проєкти у сферах безбарʼєрності, надання психологічної допомоги, дослідження депутатської діяльності тощо.

1.4. Можливість здійснення виборчих процедур

Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.

Результат оцінювання: 6 балів із можливих 6.

Оскільки, згідно з наданою у відповідь на наші запити інформацією, заклади бюджетної сфери функціонують, набір та навчання членів виборчих комісій вбачається можливим. 

У відкритих джерелах нам вдалося знайти близько 20 друкарень різних масштабів. У відповіді на наш запит Нацполіція повідомила, що в разі початку виборчого процесу готова забезпечити відповідно до своїх повноважень всі процеси. Саме тому можемо зробити висновок, що друк і дистрибуція бюлетенів є можливими.

Офіційної відповіді на наш запит щодо діяльності судів у громаді не надійшло. Втім, відповідно до відкритої інформації з реєстрі судових рішень, зокрема щодо проведення засідань судів та ухвалення ними рішень у Сумській міській громаді, можемо стверджувати, що суди продовжують свою діяльність. 

Руйнування в громаді є, але у відповіді на наш запит даних щодо руйнувань саме виборчої інфраструктури не було. Якщо в центрі громади, Сумах, таку інформацію відслідкувати з відкритих джерел легше (зокрема у публікаціях щодо російських атак на місто та їх наслідків), у старостатах така інформація публікується рідше — ймовірно, з безпекових міркувань.

Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів

Результат оцінювання: 26 балів із можливих 30.

2.1. Стан медичної системи в громаді

Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.

Результат оцінювання: 4,5 бала з можливих 5.

Згідно з відповідями на наш запит, станом на 14 листопада 2024 року в Сумській міській територіальній громаді функціонує 9 закладів охорони здоров'я комунальної власності. Ця кількість є незмінною порівняно з 23 лютого 2022 року. Знищених внаслідок російської агресії закладів охорони здоров'я у Сумській міській територіальній громаді немає, але пошкоджень зазнали 4 заклади.

У закладах охорони здоров'я Сумської міської територіальної громади всі медичні послуги надаються відповідно до укладених договорів з НСЗУ. Кількість лікарів у закладах охорони здоров'я Сумської міської територіальної громади станом на 01.01.2022 — 861 особа, станом на момент отримання запиту станом на 1.10.2024 842 особи.

Кількість лікарів у закладах первинної медичної допомоги Сумської міської територіальної громади станом на 01.01.2022 — 176 осіб, станом на момент отримання запиту (01.10.2024) — 148 осіб.

Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф не підпорядкований управлінню охорони здоров'я Сумської міської ради, тому у відповіді на наш запит інформації про нього немає. У громаді працює служба екстренної медичної допомоги, публічно про збої в її роботі не повідомляли.

Відповіді на наш запит про функціонування системи первинної медичної допомоги не надали, аргументувавши це тим, що "показник визначення середньої кількості пацієнтів на одного сімейного лікаря не передбачений чинними статистичними формами". Утім, імовірно, враховуючи високий показник попередніх індикаторів у цьому тематичному блоці, та згідно з інформацією в публічних джерелах, проблем із роботою первинної ланки у Сумській міській громаді немає. За даними Національної служби здоровʼя, у 2024 році середня кількість декларацій на лікаря становила 1050, у 2023 — 1048, у 2022 — 1059.

2.2. Стан освітньої системи в громаді

Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 5.

Згідно з відповідями на наші запити, заклади загальної середньої освіти в громаді забезпечені вчителями початкових класів, математики, фізики, української мови, історії України. Станом на 1 листопада 2024 року була наявна 1 вакансія вчителя української мови та літератури в одному закладі ЗЗСО. 

Водночас кількість здобувачів освіти в громаді суттєво змінилася: 

  • станом на 1 вересня 2021 року в закладах дошкільної освіти виховувалося 9896 дітей, а на 1 вересня 2024 року — 7488;
  • станом на 1 вересня 2021 року в закладах загальної середньої освіти навчалося 30312 учнів, а на 1 вересня 2024 року — 26447.

У 26 закладах загальної середньої освіти громади облаштовано найпростіші укриття, в 1 є протирадіаційне укриття. Нині в одній школі тривають ремонтні роботи в частині підвальних приміщень, аби пристосувати їх для використання як найпростішого укриття. Роботи з нового будівництва захисних споруд цивільного захисту тривають на території 2 закладів освіти. Також розроблено проєктно-кошторисну документацію для проведення ремонтних робіт в укриттях двох закладів, у процесі розробки ПКД ще для чотирьох закладів. 8 закладів уклали угоди про використання найпростіших укриттів інших закладів та установ, розташованих поблизу (на відстані 200-500 м).

Станом на 1 листопада 2024 року на території Сумської міської територіальної громади функціонує 38 закладів дошкільної освіти, порівняно з 23 лютого 2022 року їхня кількість не змінилася. Щодо закладів загальної середньої освіти, то у лютому 2022 року їх було 40, а станом на грудень 2024 року — 39. 

Відповідно до рішення Сумської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, заклади дошкільної освіти в громаді працюють дистанційно з організацією роботи чергових груп та на батьківські запити. 

22 заклади дошкільної освіти мають найпростіші укриття, в яких завершено капітальний ремонт; у 4 закладах ремонтні роботи тривають. Для 3 закладів розроблено проєктно-кошторисну документацію на капітальний ремонт підвальних приміщень з пристосуванням їх для використання як найпростішого укриття. Ще 7 закладів уклали угоди з іншими установами про спільне використання захисної споруди цивільного захисту населення. 2 заклади освіти запланували на 2025 рік розробку ПКД на будівництво захисних споруд цивільного захисту.

На території Сумської міської громади функціонують 7 закладів професійно-технічної освіти, освітній процес у них відбувається дистанційно. Всі вони мають найпростіші укриття. 

2.3. Функціонування та спроможність фінансових установ

Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби

Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.

Відділення банків працюють відповідно до безпекових правил воєнного стану (не працюють під час повітряних тривог). Банкомати функціонують. Відділення “Укрпошти”, “Нової пошти” й інших служб доставки працюють відповідно до безпекових правил в умовах воєного стану.

Згідно з відповіддю на наш запит до Держказначейства, станом на 1 листопада 2024 року в бюджеті Сумської міської територіальної громади немає кредиторської заборгованості по заробітній платі з нарахуваннями постановам бюджетної сфери.

Згідно з відповіддю на наш запит, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області забезпечує функціонування сервісних центрів Пенсійного фонду України на території області відповідно до встановленого графіку роботи.

2.4. Забезпечення населення доступом до комунальних послуг

Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).

Результат оцінювання: 4,5 бала з можливих 5.

Офіційної відповіді на наш запит щодо забезпечення населення громади електропостачанням не було. Однак за умов відсутності уражень інфраструктури, електропостачання в громаді безперешкодне, хоча в осінньо-зимовий період елекьтроенергія здебільшого подається за графіками. Унаслідок російських атак на енергоінфраструктуру електропостачання може бути відсутнє на період, необхідний для відновлення, ремонту або заміни відповідної інфраструктури. 

В будинках, які зазнали серйозних пошкоджень після російських атак і не підлягають відновленню, електропочатчання може бути відсутнім. Однак у відкритих джерелах такої статистичної інформації ми не знайшли.

Відповідно до публічних повідомлень компаній-надавачів послуг “Сумиобленерго” та “Котельня північного промвузла” та опублікованих ними графіків (Сумиобленерго, КППВ), збоїв із централізованим опаленням у сезоні 2024-2025 досі наразі.

КП "Міськводоканал" Сумської міської ради повідомило, що відсоток забезпечення побутових споживачів в Сумській міській громаді централізованим послугами становить: водопостачання становить 89%, водовідведення — 75%. Централізоване водопостачання споживачам міста Суми подається безперебійно, крім випадків відсутності електропостачання — в такому разі централізоване водопостачання подається за графіком: з 5:00 до 10:00 години та з 17:00 до 22:00 години. Варто зазначити, що у випадку значних обстрілів і, як наслідок, пошкодження інфраструктури, водопостачання може бути відсутнє на період, необхідний для відновлення мереж. 

За таких умов міська влада зазвичай організовує подачу технічної води за розкладом та підвіз витної води з великих ємностей. Також водопостачання може бути обмеженк в будинках, що зазнали серйозних пошкоджень після російських атак та\або не підлягають відновленню.

У відповідь на наш запит департамент інфраструктури Сумської міської ради зазначив:, що мешканці Сумської міської територіальної громади забезпечені послугою з поводження з побутовими відходами.

2.5. Інфраструктура громадського транспорту

Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 4.

Через обстріли та відключення електропостачання не всі маршрути громадського транспорту працюють без перебоїв. Також перевезення можуть ускладнюватись під час масованих обстрілів. 

Згідно з відповіддю на наш запит, пасажирські перевезення у Сумській міській територіальній громаді відбуваються на 39 автобусних та 17 тролейбусних маршрутах комунальним електро- й автотранспортом, а також приватним автотранспортом. Станом на 11 листопада 2024 року не всі маршрути громадського транспорту, які функціонували станом на 20 лютого 2022 року, працюють. Послуги з перевезення пасажирів у громаді надають КП “Електроавтотранс”, 7 приватних підприємств та 5 фізичних осіб-підприємців.

У відповіді на наш запит ОМС не надали інформації про наявність безпечної та функціональної дорожньої інфраструктури для вʼїзду й виїзду з населеного пункту. Втім, із досвіду вʼїзду та виїзду з населених пунктів Сумської територіальної громади можемо ствреджувати, що дорожнє покриття задовільне і не погіршилося порівняно з довоєнним періодом.

Офіційної відповіді про наявність громадського транспорту для перевезень жителів між населеними пунктами так і не надійшло. Однак, згідно з розкладом руху транспорту міжміського сполучення з автовокзалу міста Суми, міжміські перевезення відбуваються регулярно й за багатьма напрямками. Втім, не відбуваються перевезення в населені пункти, які зазнали та продовжують зазнавати найбільших атак, зокрема прикордонні громади. Основним фактором наявності громадського транспорту залишається безпека.

Крім того, офіційної відповіді на запит щодо роботи в громаді служб таксі ми не отримали. Однак у відкритих джерелах доступна інформація про функціонування кількох служб таксі, зокрема Bolt, 838, Uklon, а також приватних перевізників, зокрема на міжміських та всеукраїнських маршрутах.

2.6. Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій

Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.

На основі даних, отриманих із відповідей на запити, а також з інформації у відкритих джерелах, Сумська МТГ має доступ до мобільного звʼязку, телевізійних каналів, радіо й інтернет-звʼязку. Так, у відповіді на наш запит Нацрада з питань телебачення і радіомовлення повідомила, що за відсутності обстрілів та наявності електроенергії на території громади мовлять 43 телеканали. 

У громаді функіонує щонайменше 8 інтернет-провайдерів. Відповідно до інформації, наданої у відповіді на наш запит, Нацрада з питань телебачення і радіомовлення зазначила, що за відсутності обстрілів та наявності електроенергії на території громади доступне мовлення 18 радіостанцій (17 в діапазоні FM та 1 — УКХ). На мапі покриття “Українського радіо” Суми позначені як населений пункт, де мовлення присутнє.

2.7. Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг

Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.

Відповіді на наш запит щодо доступних у громаді адміністративних послуг не надійшла. Втім, ЦНАПи працюють та надають адміністративні послуги в межах безпекових умов. На сайті ЦНАПу Сумської міської громади можна переглянути кількість наданих консультацій та послуг.

За умови, якщо вважати роботою на довоєнному рівні роботу, обмежену повітряними тривогами та комендантською годиною, в громаді працюють заклади культури. На наш запит Головне управління держспоживслужби відповіло, що на території громади функціонують заклади сфери послуг продуктові магазини торгівельні центри та супермаркети.

Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози

Результат оцінювання: 20 балів із можливих 32.

3.1. Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади

Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2.

Як саме налагоджена та функціонує координація між рівнями й інституціями щодо безпеки громади, не відомо, оскільки ця інформація, ймовірно, є чутливою в умовах воєнного стану. У відповіді на наш запит Сумська міська рада зазначила, що Координаційні наради в сфері безпеки у Сумській МТГ відбуваються за необхідності. Плану-графіку проведення координаційних нарад у сфері безпеки в громаді немає.

Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій створена відповідно до рішення виконкому Сумської міськради від 30 грудня 2020 року №590. Також у відповіді на запит міська рада вказала, що Комісія проводить засідання 1-2 рази на місяць. Через воєнний стан частину протоколів неможливо знайти у публічному доступі. План роботи Комісії на наступний рік складається та затверджується в кінці поточного року і не оновлюється протягом року. Звіти про виконання плану роботи Комісії готуються та подаються відповідно до законодавства.

На сайті Сумської міської ради опубліковані протоколи засідань міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Згідно з опублікованими протоколами, у 2021 році відбулося 12 її засідань, які стосувалися здебільшого пандемії COVID-19 та епідеміологічної ситуації. У 2022 році було 10 засідань (перше засідання після початку повномасштабної війни стосувалося епідеміологічної ситуації, надалі йшлося про встановлення додаткових камер спостереження та “пункти незламності”). У 2023 році, відповідно до нумерації протоколів, відбулося 21 засідання комісії, але опубліковано лише 11 протоколів засідань. Вони стосувалися стану укриттів, опалювального сезону, ліквідації наслідків розлиття невідомих речовин у водойми, роботи координаційного штабу під час ускладнення погодних умов тощо.

За 2024 рік опубліковано 20 протоколів, але, якщо зважати на нумерацію, ймовірно, відбулося 26 засідань. Учасники обговорювали епідеміологічну ситуацію, переведення освітніх закладів на дистанційну форму навчання, заходи щодо запобігання та протидії масовим пожежам, можливе припинення постачання електроенергії на об'єкти КП "Міськводоканал", що може призвести до зупинки водопостачання населенню Сумської міської територіальної громади. 

Визнвчити наявність плану-графіку засідань Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій неможливо через відсутність відповіді на наш запит. 

Імовірно, симуляції реагування на надзвичайні ситуації проводяться. Зокрема, медіа публікували оголошення про перевірку систем оповіщення.

На сайті міської ради частково публікують накази, розпорядження та протоколи безпекових засідань відповідних органів місцевого самоврядування. Не всі з них доступні у відкритому доступі через обмеження воєнного стану.

3.2. Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації

Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.

Під час аудиту ми не знайшли підтверджень проведення масштабних безпекових навчань у громаді. Утім, на її території доступне навчання за різними безпековими напрямками (домедична допомога, стрілецька справа, тактична медицина). Також, згідно з відповіддю на наш запит до Сумської міськради, у Сумській міській територіальній громаді, відповідно до розпорядження начальника Сумської міської військової адміністрації від 23 січня 2024 року №26-ВКВА, створені консультаційні пункти для навчання населення реагування на надзвичайні ситуації. Навчанням охоплено понад 30% мешканців громади.

Щоразу після російського обстрілу в громаді створюють штаб з ліквідації наслідків, куди долучений орган місцевого самоврядування, зокрема соцзахист, захист цивільного населення, представники правоохоронних органів, а також ДСНС. Додатково до роботи штабу долучаються представники благодійних і гуманітарних організацій, які надають допомогу постраждалому населенню. Періодично (1-2 рази на 2 місяці) відбуваються координаційні наради щодо безпекової й гуманітарної ситуації за участі органів влади, міжнародних гуманітарних організацій та відповідних акторів на місцях для обміну інформацією і коопераці\ щодо реагування на безпекові та гуманітарні виклики.

Разом з тим, у відкритих джерелах можна знайти цільову Програму захисту населення і території Сумської міської територіальної громади від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру на 2022-2024 роки. Також на сайті Сумської міської ради є звітування про її виконання, протоколи засідань та планування з певних питань. Утім, частина додатків у звітах не є публічними через воєнний стан. 

Крім цього, у Сумській громаді затверджена програма “Воєнний стан: інформування Сумської міської територіальної громади” на 2024 рік. Вона спрямована на проведення роз’яснювальної роботи, сповіщення та інформування мешканців громади в умовах дії правового режиму воєнного стану. Необхідність програми зумовлена факторами прикордонного розташування громади, потребами у донесенні об’єктивної інформації щодо функціонування галузей, які забезпечують життєдіяльність міста в умовах воєнного стану, та інформування про діяльність добровольчих формувань територіальної громади.

Крім того, у громаді проводять навчальні заходи, зокрема командно-штабні навчання з відпрацювання евакуаційних заходів з населених пунктів громади. Такі тренування відбуваються планово, аби відповідні підрозділи, органи та сили мали необхідні навички та знали алгоритм дій. 

Такі навчання організоувають на виконання розпорядження начальника Сумської обласної військової адміністрації. Їх учасниками є члени комісії з питань евакуації Сумської міської територіальної громади, очільники робочих груп на збірних пунктах евакуації, старости, керівники закладів охорони здоров'я, комунальних підприємств, представники підрозділів з питань цивільного захисту населення, правоохоронні органи. За результатами тренувань будуть напрацьовані рекомендації та заходи щодо подальшого удосконалення рівня підготовки. Утім, інформації щодо масового залучення населення до таких навчань ми не знайшли.

3.3. Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування

Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.

Як вказано у відповіді на наш запит, заклади й установи муніципальної форми власності Сумської міської територіальної громади забезпечені необхідним обладнанням для реагування на надзвичайні ситуації на понад 80%. Рівень готовності до реагування на загрозу Сумська міська рада зазначає як “помірний”. 

У відкритих джерелах ми не знайшли переліку наявного відповідного обладнання. Немає такої інформації й у офіційних відповідях на запити. У медіа ж зʼявлялась інформація про передачу в жовтні 2024 року в 11 громад Сумської області 33 генераторів від Державного агентства стратегічних резервів Польщі в межах Механізму цивільного захисту Європейського Союзу. Прилади передали для забезпечення безперебійним живлення об’єктів критичної інфраструктури й соціальної сфери. 

Інформації щодо наявності в громаді пожежних машин та евакуаційного транспорту ми не знайшли. Разом з тим, “пункти незламності” в холодні дні та під час відключень електропостачання працюють за розкладом.

На основі відкритих джерел важко оцінити стан технічного забезпечення заходів з реагування на надзвичайні події та профільних інституцій. Із публічної інформації можна зробити висновок, що таке забезпечення недостатнє, адже, наприклад, лише після розголосу в медіа було спрямовано кошти на ремонт даху багатоповерхівки, що постраждала внаслідок російського обстрілу.

Кількість фінансових ресурсів, необхідних для подолання наслідків надзвичайних подій, зростає зі зростанням кількості російських атак. У 2024 році з бюджету Сумської громади передбачили 329,4 млн грн на потреби сектору безпеки й оборони, з них на допомогу ДФТГ — 226,3 млн грн. Рівень фінансування на усунення наслідків атак залишається під питанням.

Якщо влучання російських ракет та/або БПЛА відбуваються одразу в кількох районах міста протягом короткого проміжку часу, для ліквідації наслідків або відкривають один загальний штаб, або окремі підрозділи протягом короткого часу опрацьовують кожен конкретний випадок без відкриття штабу. Людських ресурсів зазвичай вистачає. 

Публічних нарікань на забезпечення працівників ДСНС, вогнеборців і медпрацівників не виявлено. У відповіді на наш запит вказано, що інституції та заплановані заходи реагування на надзвичайні ситуації фінансово забезпечені на менш ніж 60%.

3.4. Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів

Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом). 

Результати оцінювання: 3 бали з можливих 3.

Згідно з інформацією, наданою Нацрадою з питань телебачення і радіомовленняу відповіді на запит ОПОРИ, за відсутності обстрілів та наявності електроенергії на території громади мовлять 43 телеканали. даних про відсоткове охоплення населення сигналом нам не надали.

Регулярні проблеми з енергетичною інфраструктурою через постійні обстріли не дають змоги говорити про стабільність і рівномірність доступу до телебачення. Також через роботу протиповітряних сил у періоди повітряних тривог бувають збої. 

Аналогічна ситуація з доступом до інтернету — стабільність звʼязку напряму залежить від обстрілів, а також негод. 

3.5. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО

Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.

В структурі Сумської міської ради функціонує управління суспільних комунікацій, відповідальне за звʼязки з громадськістю та ЗМІ. Також цей структурний підрозділ відповідальний за реалізацію Програми "Воєнний стан: інформування Сумської міської територіальної громади" на 2025 рік. Отже, орган місцевого самоврядування має інструменти для реагування на інформаційні загрози. 

3.6. Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки

Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).

Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 2.

На момент підготовки звіту офіційної відповіді від ОМС щодо технічного потенціалу місцевої ради не надійшло, тому оцінити цей індикатор практично неможливо. Однак варто зазначити, що міськраді є відділ інформаційних технологій та комп′ютерного забезпечення, який виконує такі функції: 

  • забезпечує розвиток і впровадження інформаційних систем, комп’ютерної техніки в структурних підрозділах міської ради; 
  • організовує правильну експлуатацію і обслуговування інформаційних мереж та обладнання вузлів мереж передачі інформації; 
  • організовує та забезпечує своєчасний ремонт, модернізацію, сервісне обслуговування засобів, систем обчислювальної та оргтехніки в структурних підрозділах міської ради; 
  • надає своєчасну допомогу відділам, управлінням міської ради у вирішенні питань забезпечення обчислювальною технікою, необхідними матеріалами, програмним забезпеченням та організації роботи в локальній мережі міської ради; 
  • розробляє та впроваджує плани програм розвитку інформатизації міської ради.

3.7. Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози

Оцінка охоплює готовність громади реагувати на кіберзагрози та рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).

Результат оцінювання: 0 балів із можливих 3.

Сумська міська рада не дала відповіді на наш запит щодо реагування на кіберзагрози, тож оцінити цей індикатор неможливо. 

Разом з тим, у медіа є публікації про те, що 70 профільних технічних спеціалістів з усіх областей України розпочали навчання за програмою забезпечення кібербезпеки на регіональному рівні “Управління вразливостями”. Утім, чи були там працівники Сумської міськради, не відомо.

3.8. Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді

Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 5.

Згідно з відповідлю на наш запит, до 80% установ та підприємств Сумської громади всіх форм власності забезпечені протипожежними засобами.

Адреси захисних споруд можна знайти на сайті Сумської міськради. Також на цьому ж сайті є розпорядження міського голови “Про затвердження тексту оповіщення населення Сумської міської територіальної громади у випадку проведення евакуації при загрозі виникнення або виникнення надзвичайної ситуації воєнного характеру", де вказані адреси збірних пунктів евакуації на випадок її оголошення. Таким чином, план заходів реагування на надзвичайні ситуації наявний, але не доступний публічно у звʼязку з безпековою ситуацією.

Система оповіщення наявна та працює, час від часу проводяться її тестові\тренувальні запуск, про це повідомляють заздалегідь у місцевих медіа. 

На сайті міськради повідомляли, що влада працює над збільшенням кількості укриттів. Також є інформація станом про те, що станом на лютий 2024 року жоден із районів міста не був забезпечений укриттями на 100%. “Наразі в Сумській громаді є укриття для 30 000 з 274 000 жителів”, — зазначав ексголова МВА.

Станом на листопад 2024 року у 12 укриттях проводять капітальний ремонт, також розробляють проєктно-кошторисну документацію на проведення таких робіт ще у 20, три нових укриття в процесі будівництва. Загалом у Сумській громаді є майже 380 об’єктів цивільного захисту. З них 37 додали до списку у 2024 році, вони можуть вмістити 6 500 людей. На основі цих даних, доступних у відкритихз джерелах, можемо зробити висновок, що відсоток покриття населення укриттями становить до 50%.

3.9. Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози

Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність добровільної пожежної дружини, її забезпечення).

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 3.

Згідно з відповіддю на наш запит, до 50% установ та підприємств різних форм власності забезпечені системами пультової охорони. 

Також у відповіді на запит представники ОМС відповіли, що у Сумській громади не створена добровільна пожежна дружина, але можливість її впровадження розглядають та опрацьовують. У відкритих джерелах, зокрема на сайті Сумської міської ради, є новини про створення дружини юних рятувальників-пожежних. Також є інформація про 4 пожежні охорони в м. Суми на мапі ДСНС “Добровільна та місцева пожежна охорона”. 

Додатково у відповіді на наш запит зазначено, що протипожежними заходами у громаді забезпечено до 80% установ та підприємств.

3.10. Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур

Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 3.

Як зазначено у відповіді на наш запит, Сумська міська територіальна громада укомплектована поліцейськими більш ніж на 80%. За даними інформаційної системи “Єдиний облік” інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України”, у 2021 році до Сумського РУП ГУНП в Сумській області надійшло 61203 заяви та повідомлення, у 2022 році — 44057, у 2023 році — 48582, а станом на листопад 2024 року — 51262. Як баяимо, цей показник поступово збільшується 

Скарг щодо можливих протиправних дій працівників поліції у 2021 році було 4135, у 2022 році — 1352, у 2023 році — 1871, а станом на листопад 2024 — 2352. 

3.11. Оцінка рівня сприйняття території як безпечної

Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 4.

Під час проведення аудиту нам не вдалояся отримати вичерпних відповідей від ОМС та знайти релевантну інформацію щодо рівня довіри до інституцій. 

Утім, із публічних джерел відомо, що більшість закладів освіти у Сумській міській громаді працюють дистанційно. Разом з тим, є пошкоджено 22 заклади освіти, з них 8 — заклади дошкільної освіти, 9 — загальної середньої освіти, 1 — позашкільної освіти, 4 — професійно-технічної освіти. 3 заклади освіти зазнали руйнувань повторно.

Медіа активно публікують новини про обстріли та їхні наслідки, в тому числі про роботу штабів, куди можуть звертатися постраждалі, гарячі лінії тощо. На публікацію про неналежний ремонт даху багатоповерхівки після обстрілу навіть реагувала місцев влада — з обласного бюджету виділили 4 млн грн на відновлення даху.

Слідчі ТУ ДБР у м. Полтаві проводили досудове розслідування кримінальних проваджень, пов’язаних із працівниками правоохоронних органів: у 2022 році — 77 проваджень, у 2023 році — 106, а станом на листопад 2024 року — 73.

Разом з тим, у поліції повідомили, що з урахуванням введення на території країни правового режиму воєнного стану, низка службових документів, у тому числі матеріали службових розслідувань, знищено.

В поліції надали таку дані про таку кількість відкритих кримінальних проваджень стосовно поліцейських, які працюють або працювали на території Сумської міської громади: 

  • у 2022 році — 1 факт внесення відомостей до ЄРДР стосовно поліцейського, який працював на території Сумської міської громади; 
  • у 2023 році відсутні факти внесення таких відомостей;
  • у 2024 році — 8 фактів внесення таких відомостей.