Методологія
В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.
Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.
Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних.
Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози.
Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів.
Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.
Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 76 індикаторами:
- 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
- 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
- 32 індикатори — готовність до реагування на безпекові загрози.
Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”.
Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.
При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад, прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом для деокупованої території є 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження, — 65, для тилової території — 50.
Методи дослідження спираються на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом:
- подання та опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації,
- аналізу контенту з відкритих джерел,
- особистого спостереження.
Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року.
Паспорт громади
Роменська міська громада складається з 16 адміністративно-територіальних одиниць і нараховує 75 населених пунктів з 15 старостатами та міськрадою.
Географічно Роменська міська територіальна громада розташована на південному заході Сумської області та межує з Чернігівською областю на своєму західному кордоні. Відстань між Ромнами, адміністративним центром громади, та обласним центром, Сумами, становить 104 км. Місто Ромни розташоване за близько 80 км від кордону з Росією. З-поміж усіх населених пунктів громади найближче до кордону з РФ — за 50 км — розташоване село Заруддя.
Населення. Згідно з інформацією, наданою виконавчим комітетом Роменської міської ради у відповідь на запит ОПОРИ, кількість населення в Роменській міській територіальній громаді станом на 1 січня 2022 року становила 55225 осіб. За даними сайту “Децентралізація в Україні” в громаді мешкає 55225 осіб, а згідно з інформацією Реєстру територіальної громади, який веде Управління адміністративних послуг Роменської міської ради, — 58400.
Станом на 14 листопада 2024 року в Роменській міській територіальній громаді зареєстровано 2872 внутрішньо переміщені особи. На сайті Роменської міської ради зазначено, що низька урбанізація та низька щільність населення, особливо сільської місцевості, створює несприятливі умови для розвитку території, пов’язані з обмеженістю людського капіталу.
Економіка. Відповідно до проєкту Стратегії розвитку громади до 2027 року, промисловий потенціал Роменської громади представлений різними галузями господарської діяльності, основу якої становлять видобувна і переробна промисловість, машинобудування, виробництво обладнання й устаткування, легка промисловість (текстильна, харчова), хімічна промисловість та сільське господарство.
Відносно стабільна ситуація складається у виробництві харчових продуктів, зростає виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції. В інших галузях спостерігається зниження регіонального індексу промислової продукції.
Промисловий потенціал Роменської громади зосереджений у місті Ромни і представлений добувною промисловістю, машинобудуванням, легкою промисловістю (виробництво будівельної продукції, меблів, текстильне виробництво, пошив взуття), харчовою промисловістю.
На сільських територіях переважно діють підприємства сільського господарства (вирощування сільськогосподарських культур, в основному сировинної бази), добувної промисловості (видобуток паливно-енергетичних ресурсів (нафта, газ, конденсати тощо), сировини для будівельної галузі), харчової промисловості та хімічної.
Найбільші за обсягами валового доходу від реалізації товарів, робіт і послуг у місті Ромни — підприємства машинобудування і виробництва взуття, а саме ПрАТ “Роменський завод Тракторозапчастина”, ТОВ “Таланпром”, ТОВ “Завод Кобзаренка”. Слід додати, що ТОВ “Роменський завод продтоварів” і ТОВ “Завод Кобзаренка”, які теж працюють у місті Ромни, зареєстровані у місті Дніпро та селищі Липова Долина відповідно. Зазначені підприємства сплачують окремі податки, збори й інші обов’язкові платежі відповідно до чинного податкового законодавства до бюджетів за місцем реєстрації.
Пошкодження. У відповідь на запит ОПОРИ виконком Роменської міськради повідомив, що внаслідок російського повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року постраждали 58 об'єктів, а саме:
- Соціальний сектор — 31 об'єкт (житловий фонд — 30, освітні заклади — 1);
- Продуктивний сектор — 16 об'єктів (АПК — 7, торгівля — 9);
- Інфраструктура — 11 обʼєктів (енергетика — 2, АЗС — 1, дорожнє господарство — 8 ділянок).
Хоча Роменська територіальна громада не є прикордонною, періодично її територію обстрілюють БПЛА і ракетами. Громада підпадає під юрисдикцію Роменської районної військової адміністрації. Згідно з розпорядженням Роменської РВА від 9 березня 2023 року №28 “Про запровадження комендантської години”, комендантська година у громаді діє з 23.00 до 04.00. На період її дії встановлюється спеціальний режим світломаскування, зокрема приховування від спостереження повітряним і наземним противником світлових демаскувальних ознак діяльності населених пунктів, об’єктів економіки та державного управління. З настанням комендантської години повинні бути вимкнені всі вивіски, вітрини, рекламні щити, зовнішнє освітлення магазинів та інших об’єктів, адже їхнє світло створює небезпеку для населених пунктів та їхніх мешканців.
Місцева влада. Після виборів 2020 року до складу Роменської міської ради увійшли 38 депутатів. В міськраді створено 6 фракцій:
- Всеукраїнське об'єднання “Батьківщина” (утворена 23.12.2020, третя сесія) — 5 депутатів;
- “Сила і честь” (утворена 23.12.2020, третя сесія) — 2 депутати;
- “Слуга народу” (утворена 14.12.2020, друга сесія) — 6 депутатів;
- “За майбутнє” (утворена 14.12.2020, друга сесія) — 3 депутати;
- “Європейська Солідарність” (утворена 05.01.2021, п’ята сесія) — 4 депутати;
- “Наш край” (утворена 05.01.2021, п’ята сесія) — 3 депутати;
Крім, цього в Роменській міськраді є 15 депутатів, які не входять до жодної фракції. Також у міській раді створено депутатську групу “За розвиток Роменщини”, до складу якої входить 11 депутатів. З 2020 року громаду очолює Олег Стогній, який балотувався від забороненої тепер партії “Наш край”.
Бюджет. Згідно з інформацією з сайту openbudget, бюджет Роменської міської територіальної громади поступово зростає. План доходів на 2022 рік становив 597 617 748 грн, виконаний на 104,7% (625 495 614,80 грн), план видатків — 621 593 764 грн, виконаний на 93,9% (583 879 769,14 грн). 2023 рік: план доходів — 736 345 614,28 грн, виконаний на 89% (655 259 172,33 грн), план видатків — 802 524 908,11 грн, виконаний на 88,5% (710 653 727,44 грн). 2024 рік (до жовтня включно): план доходів — 808 457 321,08 грн, виконаний на 85,7% (692 476 169,05 грн), план видатків — 818 628 759,08 грн, виконаний на 71% (581 687 926,68 грн).
Резюме
- За результатами оцінювання Роменська міська громада не пройшла безпековий аудит. Повернення до цивільної системи управління наразі не можливе. Громада отримала 62 бали з 76 можливих. Блок “Можливість реалізації демократично виборчих процедур” отримав 12 із 14 балів (89%). “Перебіг соціально-економічних процесів” отримав максимум можливих балів — 30 (100%). Блок щодо готовності реагування на безпекові загрози отримав 19,5 із 32 балів (63%). Саме низький бал останнього блоку не дозволив громаді пройти моніторинг.
- Попри війну, соціальна й економічна сфери громади функціонують відносно стабільно. Медичні заклади, школи, магазини і транспорт працюють. Однак реалізація демократичних процедур ускладнена через війну та обмеження електронної системи Держреєстру виборців. Крім того, постійні загрози з боку Росії створюють відчуття небезпеки й обмежують можливості для повноцінного життя мешканців.
- Роменська міська громада має один відділ ведення Державного реєстру виборців. Він забезпечений приміщенням та необхідною кількістю працівників. Відділ актуалізовує інформацію про виборців та веде облік виборчих дільниць.
- Частина виборчої інфраструктури в громаді зазнала руйнувань унаслідок російських атак. Утім, враховуючи ситуацію з іншими сферами, потенціал набору та навчання членів комісій досить високий. Також працюють друкарні.
- У громаді працюють українські благодійні й міжнародні гуманітарні організації, реалізуються проєкти міжнародної-технічної допомоги. На території громади зареєстровані політичні партії, але інформації про проведення зустрічей із виборцями немає.
- Соціальна й економічна сфери громади продемонстрували високу стійкість в умовах війни. Попри обстріли та негативні наслідки бойових дій, більшість підприємств, закладів освіти й охорони здоров’я продовжують працювати. Комунальні послуги надаються без значних перебоїв.
- Громадський транспорт комунальної і приватної форм власності, в тому числі міжміського сполучення, функціонує без проблем, як і заклади адміністративних та комерційних послуг. Доступ до інтернету може бути обмежений в сільській місцевості громади, але це не повʼязано з воєнним діями, а радше є особливістю сільської місцевості.
- Внаслідок російської ракетної атаки у Роменській громаді знищена будівля школи, але в цілому освітня система працює без особливих змін та перебоїв. Заклади загальної середньої освіти Роменської міської ради забезпечені учителями початкових класів, фізики, української мови, історії України.
- З 23 закладів освіти Роменської територіальної громади станом на 11 листопада 2024 року 3 працюють очно, 20 — у змішаному режимі (частково онлайн, частково офлайн). З 19 закладів дошкільної освіти 6 працює очно, 13 — у змішаному режимі. Всі заклади дошкільної освіти громади забезпечення власними або орендованими укриттями. Також у Роменській міській територіальній громаді працює 3 заклади професійно-технічної освіти, із них 2 — за змішаною формою, 1 — дистанційно.
- Одним із найбільших викликів для Роменської громади є забезпечення безпеки. Хоча місцева влада та міжнародні організації співпрацюють у ліквідації наслідків обстрілів, рівень готовності до надзвичайних ситуацій залишається недостатнім. Іншими проблемами є відсутність детальних планів реагування та слабка кібербезпека. Попри ці труднощі, громада демонструє здатність адаптуватися до нових умов та підтримувати життєдіяльність.
- Оцінити рівень сприйняття території як безпечної складно. Хоча всі заклади й інституції працюють, залишається високою загроза російських атак, зокрема через близькість до кордону з Росією.
Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично
Результат оцінювання: 12 балів із можливих 14.
1.1. Робота відділу ведення Державного реєстру виборців
Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи.
Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2.
Відділ ведення Державного реєстру виборців у Роменській громаді функціонує, але не повною мірою у звʼязку з воєнним станом. В цілому на надання послуг це не впливає, але прийом громадян під час повітряних тривог обмежений, також є обмеження у роботі електронної системи тощо. У відповідь на наш запит ЦВК повідомила, що повне відновлення функціонування Реєстру відбувається поступово, роботи в цьому напрямку проводяться постійно відповідно до удосконалення систем безпеки.
У відділі ведення ДРВ у Ромнах працює 3 фахівці. Його приміщення, згідно з наявною інформацією, відповідає вимогам. З березня 2022 до жовтня 2024 року працівники відділу внесли до ДРВ 1567 записів про виборців. У відповіді на запит ОПОРИ ЦВК вказала, що відділи “функціонують згідно з вимогами Закону і рішень розпорядника Реєстру”. Графік роботи: понеділок — четвер — з 8.00 до 17.15; п’ятниця — з 8.00 до 16.00; обідня перерва — з 12.00 до 13.00.
Інформації щодо просвітницьких заходів, проведених відділом ДРВ, у відкритих джерелах ми не знайшли, у відповіді на запит цієї інформації теж немає, тож цей показник отримав лише пів бала.
1.2. Присутність українських політичних партій
Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 4.
Зважаючи на факт проведення попередніх виборів, можемо стверджувати, що в області зареєстровані політичні партії. Втім, оскільки відповіді на запит від Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не надійшло, точну кількість партій оцінити важко. Також, враховуючи наявність обласних осередків, зокрема всеукраїнських партій, представлених у місцевих радах, можна говорити про наявність зареєстрованих місцевих організацій партій. Разом з тим, імовірно, є можливість зареєструвати політичну партію, оскільки така функція наявна, зокрема, у застосунку “Дія”.
Згідно з відповіддю на запит ОПОРИ, у Роменській міській територіальній громаді при проведенні масового заходу враховуються обмеження, встановлені підпунктом 2 пункту 3 протоколу засідання штабу району територіальної оборони від 19 серпня 2024 року №6 щодо заборони проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів та скупчень понад 10 осіб. Проведення навчальних і комунікаційних заходів під час повітряної тривоги відбувається з дотримання правил безпеки.
У виконавчому комітеті Роменської міської ради є інформація про проведення 53 заходів за останні 6 місяців. За цей період отримано повідомлення про проведення масових заходів від 12 громадських організацій. Також у відповіді на наш запит зазначено, що погодження на проведення заходів надає Сумська обласна державна адміністрація — обласна військова адміністрація. Відповідальність за проведення заходів несуть організатори.
Реклама з ознаками політичного піару трапляються у місцевих ЗМІ, але її небагато. Зокрема, є публікації про голову однієї з всеукраїнських партій із підсумками роботи за 3 роки. Утім, такі публікації не є масовими — ймовірно, через відсутність попиту від місцевих політсил. Також трапляються тенденційні публікації про передачу допомоги військовим або гуманітарної допомоги від різних місцевих політиків. Публічних партійних заходів не зафіксовано, якщо не враховувати публікацій партійних діячів про передачу благодійної допомоги.
1.3. Можливість спостереження
Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
Обмежень у діяльності громадських організацій не зафіксовано. Також, у звʼязку з безпековою ситуацією, в громаді активно працюють міжнародні громадські організації. Зокрема у відкритих джерелах є інформація про діяльність УВКБ ООН, ВПП, Save the children, Action against hunger, Caritas.
1.4. Можливість здійснення виборчих процедур
Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.
Результат оцінювання: 5,5 бала з можливих 6.
У відповіді на запит ОПОРИ виконавчий комітет Роменської міської ради зазначив, що частина виборчої інфраструктури зазнала руйнувань внаслідок російських ракетних атак. Утім, враховуючи ситуацію з іншими сферами, потенціал набору та навчання членів комісій досить високий. Також працюють друкарні.
Місцеві підрозділи Національної поліції України повністю готові до проведення всіх виборчих процедур: “У разі початку в державі виборчого процесу підрозділами Головного управління Національної поліції в Сумській області в межах компетенції повною мірою буде забезпечено публічну безпеку та порядок на території Сумської області”, — повідомили у поліції.
Суди загальної юрисдикції повноцінно проводять засідання, що видно з відкритої інформації у реєстрі судових рішень. Станом на 13 листопада 2024 року з усіх приміщень, що використовувались для роботи дільничних виборчих комісій на попередніх виборах у Роменській міській територіальній громаді, непридатним для використання є приміщення роменської школи №8, де розташовувалася велика виборча дільниця. Будівля повністю зруйнована внаслідок російської ракетної атаки.
На відповідальному зберіганні виконавчого комітету Роменської міськради перебуває 233 стаціонарні скриньки (з них потребують ремонту — 7, непридатні для використання — 9) і 145 переносних скриньок (з них потребують ремонту — 5, непридатні для використання — 7).
Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів
Результат оцінювання: 30 балів із можливих 30.
2.1. Стан медичної системи в громаді
Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
Згідно з відповіддю на наш , станом на 23 лютого 2022 року на території Роменської міської громади функціонувало 3 юридично самостійні заклади охорони здоров'я, які працюють дотепер, а саме: КНП “Роменська центральна районна лікарня”, КНП “Стоматологічна поліклініка”, КНП “Центр первинно-медико-санітарної допомоги міста Ромни”, у складі якого функціонують 5 амбулаторій загальної практики сімейної медицини у місті Ромни. Також у селах громади працюють 7 амбулаторій, 12 фельдшерсько-акушерських пунктів, 14 фельдшерських пунктів. У лютому 2022 року для покращення медичного обслуговування населення віддаленого мікрорайону міста Ромни було створено АЗПСМ №4.
Впродовж 2022–2024 років скорочення та закриття закладів охорони здоров'я у Роменській міській громаді не було. Пошкоджених або знищених медичних закладів внаслідок військової агресії Росії не зареєстровано. Згідно з відповіддю на наш запит, усі медичні послуги в закладах охорони здоров'я у Роменській міській громаді надаються згідно з договором з НСЗУ.
Варто також зазначити, що у закладах охорони здоров'я Роменської міської громади збільшилась кількість лікарів: зі 171 у 2021 році до 188 у 2023-му. Середній час прибуття бригад екстреної медичної допомоги на місце виклику становить 16 хвилин 17 секунд. Середня кількість декларацій на одного сімейного лікаря — 737.
2.2. Стан освітньої системи в громаді
Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
Внаслідок російської ракетної атаки у Роменській громаді знищена будівля школи, але в цілому освітня система працює без особливих змін та перебоїв. Заклади загальної середньої освіти Роменської міської ради забезпечені учителями початкових класів, фізики, української мови, історії України, але наявна вакантна посада учителя математики. Крім цього, усі 47 закладів освіти громади мають власні або орендовані укриття, що відповідають вимогам ДСНС.
З 23 закладів освіти Роменської територіальної громади станом на 11 листопада .2024 року 3 працюють очно, 20 — у змішаному режимі (частково онлайн, частково офлайн). З 19 закладів дошкільної освіти 6 працює очно, 13 — у змішаному режимі. Всі заклади дошкільної освіти громади забезпечені власними або орендованими укриттями. Також у Роменській міській територіальній громаді працює 3 заклади професійно-технічної освіти, із них 2 — за змішаною формою, 1 — дистанційно. Станом на 1 вересня 2021 року в закладах дошкільної освіти навчалось 1852 вихованці, а станом на 1 вересня 2024 року — 1422.
2.3. Функціонування та спроможність фінансових установ
Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби.
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
У Роменській громаді повноцінно функціонують відділення банків і банкомати, відділення “Укрпошти” та “Нової пошти”.
Згідно з відповіддю Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області, в бюджеті Роменської міської територіальної громади по загальному фонду станом на 1 листопада 2024 існувала поточна кредиторська заборгованість по відділу освіти Роменської міської ради за кодами економічної класифікації видатків бюджету “заробітна плата” та “нарахування на оплату праці” на суму 8263385,81 грн. Втім, після отримання відповідних асигнувань 5 листопада 2024 року зазначена сума була виплачена.
Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області у відповіді на наш запит зазначило, що затримок в оплаті платіжних інструкцій розпорядників та одержувачів бюджетних коштів щодо виплати заробітної плати станом на 1 листопада 2024 року в органах казначейства не було.
Головне управління Пенсійного фонду України повністю забезпечує функціонування своїх сервісних центрів на території області та громади відповідно до встановленого графіку роботи.
2.4. Забезпечення населення доступом до комунальних послуг
Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
Під час дослідження не виявлено проблем із наданням комунальних послуг. Однак доступ до централізованих комунальних послуг у громаді має невисокий відсоток населення. Це зумовлено тим, що більшість населених пунктів громади — сільські, де частина комунальних послуг (опалення, водопостачання, водовідведення тощо) індивідуальні.
Відповіді на запит щодо рівня покриття громади електропостачанням ми не отримали. Разом з тим, із відкритих джерел ми виявили, що в цілому проблеми з електропостачанням відсутні, крім випадків влучань російських ракет в обʼєкти енергетики — у такому разі в громаді запроваджують відключення електроенергії.
Згідно з відповіддю КП “РОМНИТЕПЛОСЕРВІС” на наш запит, споживачі теплової енергії від котелень підприємства забезпечені централізованим опаленням на 100%. Порівняно з 1 січня 2022 року змін не відбулося. Тепловою енергією всіх споживачів забезпечують безперебійно. В разі відключення електроенергії в роботу включаються дизель-генератори.
Також виконавчий комітет Роменської міської ради повідомив, що централізованим опаленням у громаді забезпечено 20,3% побутових споживачів. Такий низький відсоток покриття повʼязаний із тим, що значна частина громади — сільська місцевість, у якій централізоване теплопостачання було відсутнє і до початку повномасштабного російського вторгнення.
Аналогічною є ситуація з водопостачанням. У відповіді на наш запит зазначено, що централізовано подача води здійснюється до 52,1% побутових споживачів. Решта має індивідуальні джерела водопостачання.
Відповіді щодо забезпечення населення газом ми не отримали, але повідомлень про проблеми із газопостачанням не виявлено.
Крім того, у відповіді на наш запит виконком Роменської міськради повідомив, що вивезення твердих побутових відходів відбувається згідно з графіком, затвердженим управлінням житлово-комунального господарства Роменської міської ради.
2.5. Інфраструктура громадського транспорту
Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.
У відповіді на наш запит місцева влада повідомила, що на території Роменської міської територіальної громади функціонує громадський транспорт. Станом на 13 листопада 2024 року в межах громади діють усі міські та приміські автобусні маршрути загального користування, які курсували до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Транспортні послуги з пасажирських перевезень на міських та приміських автобусних маршрутах надають 12 перевізників на підставі укладених договорів, з них 10 приватних підприємців, 1 товариство з обмеженою відповідальністю та 1 комунальне підприємство. Послуги таксі надають 8 служб.
Інформації щодо стану дорожнього покриття або замінованих доріг не знайдено. Відповіді на наш запит не надходило.
Станом на 13 листопада 2024 року міжміське сполучення з іншими громадами забезпечується трьома автобусними маршрутами загального користування: №601 “Ромни — Путивль”, №609 “Ромни — Лебедин”, №604 “Ромни — Семенівка”.
Всі перевізники, які працюють на зазначених маршрутах, мають затверджений графік руху. Згідно з графіком руху на пункті Ромни, обласне та міжміське сполучення має більше напрямків, але, ймовірно, ці перевізники не підпорядковуються безпосередньо ОМС у Ромнах.
2.6. Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
У відповідь на запит ОПОРИ Національна рада з питань телебачення та радіомовлення зазначила, що в Роменській громаді ведуть трансляцію 43 загальнонаціональні канали, а також 3 FM-радіостанції (у переліку останніх немає "Українського радіо" — ймовірно, доступ до нього слухачі можуть отримати через інтернет).
На території Роменської громади працюють як мінімум 3 інтернет-провайдери: місцевий “Ідеал”, а також всеукраїнські “Київстар” та “Vodafone”. Обмеження діють залежно від безпекових умов — зокрема, внаслідок пошкоджень інфраструктури та/або відключень електропостачання інтернет і звʼязок можуть працювати обмежено або зникати.
2.7. Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
Адміністративні послуги у Роменській громаді надає Управління адміністративних послуг. Крім цього, для сільських населених пунктів працюють віддалені робочі місця, які реєструють акти цивільного стану і місце проживання, оформляють субсидії та державні допомоги, надають послуги з реєстрації нерухомого майна.
Серед закладів культури у Роменській громаді функціонують, зокрема, “Центр розвитку культури та туризму”, 30 клубних закладів, 30 бібліотечних закладів, 4 заклади початкової мистецької освіти. В цілому ці установи працюють на довоєнному рівні, але їхня робота обмеження у випадку повітряних тривог. Разом з тим, у відповіді на наш запит Головне управління Держспоживслужби зазначило, що на території громади функціонують заклади сфери послуг: продуктові магазини, торговельні центри та супермаркети.
Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози
Результат оцінювання: 19,5 бала з можливих 32.
3.1. Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади
Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
У відповідь на запит ОПОРИ виконавчий комітет Роменської міської ради зазначив, що координаційні наради з питань безпеки проводяться в Роменській районній державній адміністрації — районній військовій адміністрації за участі представників виконавчого комітету Роменської міської ради.
Склад комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій затверджений рішенням виконкому Роменської міської ради від 16 грудня 2020 року. Комісія збирається згідно з планом роботи один раз на місяць, а засідання оформлюється протоколами. Інформація про результати засідань комісії висвітлюють на офіційному вебсайті Роменської міської ради. План роботи комісії затверджується в кінці кожного року. Звіти щодо виконання планів роботи комісії не публікуються. Втім, на сайті міськради іноді зʼявляються повідомлення про засідання комісії
3.2. Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації
Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3.
План-графік робіт координаційної наради затверджує керівництво Роменської районної державної адміністрації — районної військової адміністрації. Згідно з відповіддю виконкому Роменської міської ради на наш запит, на території Роменської міської територіальної громади проводяться навчання населення щодо реагування на надзвичайні ситуації. Інформації про обсяги такого навчання немає. Однак на сайті Роменської міськради є інформація про проведення навчань з евакуації у закладах освіти у 2022 році.
3.3. Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування
Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.
Офіційної відповіді на наш запит не надійшло, тому оцінка сформована на основі відкритої інформації в медіа щодо реагування на атаки за останні 3 місяці. В новинах повідомляють про розгортання штабів з ліквідації наслідків атак, але оцінити, наскільки вони забезпечені ресурсами, на основі цієї інформації не вдалося. Саме тому цей індикатор набрав лише половину з максимально можливої оцінки.
3.4. Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів
Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом).
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 3.
За відсутності обстрілів та наявності електропостачання у Роменській громаді мовлять 43 телеканали. Інформації про відсоткове охоплення населення телеканалами у відповіді на наш запит не було. Доступ до мобільного зв'язку та інтернету, ймовірно, може бути обмежений у віддаленій сільській місцевості. Згідно з відкритими джерелами та за результатами спілкування із місцевим населенням можемо стверджувати, що у громаді працюють 3 найбільші мобільні оператори: “Київстар”, “Vodafone” та “Lifecell”, але стабільність звʼязку конкретного оператора залежить від віддаленості населеного пункту і загального розвитку інфраструктури на місці.
3.5. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО
Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.
Результати оцінювання: 2 бали з можливих 2.
Висвітлення інформації та інформування населення про роботу Роменської міської ради забезпечує відділ з питань внутрішньої політики. Як зазначено у відповіді на наш запит, його працівники постійно підвищують кваліфікацію в Сумському регіональному центрі підвищення кваліфікації, а також відвідують тренінги і семінари з медіаграмотності.
Спеціалісти відділу з питань внутрішньої політики, відповідно до Положення про відділ, аналізують та здійснюють контроль щодо розміщення інформації з питань висвітлення діяльності виконавчого комітету Роменської міської ради та його структурних підрозділів на офіційному вебсайті, розглядають електронні петиції, адресовані Роменській міській раді, вносять пропозиції щодо співпраці виконавчого комітету міської ради та його структурних підрозділів із політичними партіями, інститутами громадянського суспільства, релігійними організаціями тощо.
Рішення міської ради та її виконавчого комітету, а також розпорядження міського голови публікують у відкритому доступі на офіційному сайті міськради. Утім, не всі документи є в публічному доступі — ймовірно, з безпекових міркувань.
3.6. Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки
Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).
Результати оцінювання: 1 бал із можливих 2.
У відповідь на наш запит виконком Роменської міської ради повідомив, що виконавчий комітет Роменської міської ради, установи та підприємства міської ради технічно забезпеченні цифровими засобами на близько 100%, а відсоток дефіциту ліцензійного програмного забезпечення сягає до 70%.
За експлуатацію цифрового обладнання, систем та мереж, відповідного програмного забезпечення, в тому числі антивірусного, відповідає головний спеціаліст відділу організаційного та комп'ютерного забезпечення. Вимог щодо відповідної кваліфікації, спеціальних знань та умінь у сфері цифрової безпеки до кандидатів на цю посаду не висувають через критичний брак претендентів.
3.7. Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози
Оцінка охоплює готовність громади реагувати на кіберзагрози та рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).
Результати оцінювання: 1 бал із можливих 3.
У відповідь на наш запит міськрада повідомила, що під час оперативних нарад при міському голові керівникам структурних підрозділів та директорам комунальних підприємств постійно доносять інформацію щодо протидії кіберзагрозам.
Випадків чи спроб проникнення до електронних систем місцьої ради, хакерських атак зафіксовано не було. Під час аудиту нам не вдалося дізнатися про наявність систем відстеження подібних випадків. Враховуючи відсутність кваліфікованих кадрів і дефіцит ліцензованого програмного забезпечення, ймовірно, відстеження не відбувається.
3.8. Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді
Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 5.
Підприємства громади всіх форм власності забезпечені протипожежними засобами до 100%. Офіційної відповіді щодо рівня охоплення навчанням із питань першої домедичної підготовки працівників ОМС, працівників комунальних закладів, закладів освіти та представників центральних органів виконавчої влади не надійшло.
У громаді є затверджене положення про місцеву автоматизовану систему централізованого оповіщення, але інформації про відсоток покриття нею території громади немає. Ймовірно, люди з віддалених населених пунктів дізнаються про загрози переважно з соціальних мереж.
Щодо захисних споруд, то відповіді на запит станом на кінець грудня 2024 року немає. За інформацією з медіа (з посиланням на сайт Роменської міської ради), станом на літо 2023 року до фонду захисних споруд в Роменській громаді внесено 129 об’єктів, зокрема 1 сховище, 95 протирадіаційних укриттів та 33 найпростіші укриття. З них обмежено готові — 83, готові — 33, до 9 укриттів відсутній доступ (укриття, які розташовані в об’єктах державної або приватної власності) та 4 мають незадовільний технічний та санітарний стан.
Варто також зазначити, що у відкритому доступі можна знайти інформацію про судове рішення щодо порушення у 2024 році у сфері цивільного захисту, яке може призвести до порушень інтересів держави в частині завдання шкоди життю та здоров`ю людей, зокрема йдеться про неналежний стан деяких захисних споруд. Також на сайті Роменської міськради є публікація за 2023 рік про обговорення проблем з укриттями.
3.9. Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози
Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність добровільної пожежної дружини, її забезпечення).
Результати оцінювання: 3 бали з можливих 3.
Згідно з відповіддю виконкому Роменської міськради на нащ запит, установи та підприємства громади забезпечені системами пультової охорони на рівні до 70%.
На території громади функціонує Комунальна установа “Місцева пожежна охорона Роменської міської територіальної громади”, забезпечена матеріальним та ресурсним майном для ведення діяльності. Працівники установи щокварталу проводять навчання та профілактичні заходи.
Підприємства громади всіх форм власності забезпечені протипожежними засобами на рівні до 100%.
3.10. Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур
Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.
Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 3.
Роменський районний відділ поліції ГУНП в Сумській області не зміг надати інформації про кількість звернень до Національної поліції щодо протиправних дій правоохоронців окремо саме в розрізі Роменської міської громади, аргументуючи це тим, що ведення обліку таких даних за територіальністю не передбачено, а районний відділ опікується не лише Роменською громадою.
3.11. Оцінка рівня сприйняття території як безпечної
Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 4.
Більшість закладів освіти працює за змішаною системою, але, відповідно до розпоряджень ОВА, в Сумській області запроваджене дистанційне навчання відповідно до безпекових умов у громаді.
Медіа активно публікують інформацію, яка стосується обстрілів та подолання їх наслідків, зокрема про роботу штабів з ліквідації наслідків, гарячі лінії тощо.
Кількість звернень громадян до посадових осіб виконавчого комітету Роменської міськради за останні 6 місяців 2024 року становить 489. Зокрема, у травні їх було 131, червні — 101, липні — 115, серпні — 35, вересні — 54, жовтні — 63.
Роменський районний відділ поліції у відповідь на наш запит повідомив, що впродовж 2022-2024 років службові розслідування щодо поліцейських, які працювали на території Роменської міської громади Сумської області, призначали, проводили та обліковували як Роменський відділ Націполу, так і Головне управління Національної поліції в Сумській області, а також різні підрозділи апарату Головного управління. При цьому вказані підрозділи проводили також службові розслідування щодо поліцейських, які проходять службу в інших територіальних громадах, — ведення окремих обліків службових розслідувань за місцем проходження служби не передбачене, тому надати окрему інформацію щодо кількості проведених або ініційованих службових розслідувань в Сумській області саме на території Роменської міської громади неможливо.
Згідно з інформацією Головного управління Національної поліції в Сумській області, у 2022 році до ЄРДР внесено 2 кримінальні провадження щодо працівників правоохоронних органів, які на момент вчинення порушення працюють або працювали на території Роменської міської ради Сумської області, у 2024 році — 1, у 2023 році такі кримінальні провадження відсутні.
Слідчі ТУ ДБР у м. Полтаві проводили досудове розслідування у кримінальних провадженнях щодо можливого вчинення кримінальних правопорушень працівниками правоохоронних органів на території Роменської міської громади Сумської області. У 2022 році зареєстровано 11 таких проваджень, у 2023 році — 23, у 2024 році (станом на 15 листопада) — 13.