Методологія
В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.
Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.
Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних.
Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози.
Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів.
Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.
Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 76 індикаторами:
- 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
- 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
- 32 індикатори — готовність до реагування на безпекові загрози.
Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”.
Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.
При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом для деокупованої території є 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження, — 65, для тилової території — 50.
Методи дослідження спираються на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом:
- подання та опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації;
- аналізу контенту з відкритих джерел;
- особистого спостереження.
Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року.
Паспорт громади
Розташування. Південноукраїнська міська територіальна громада утворена у 2020 році. Вона розташована у Вознесенському районі Миколаївської області (відстань від Південноукраїнська до Миколаєва — 125 км). До складу громади входять 5 населених пунктів: місто Південноукраїнськ, селище Костянтинівка та села Іванівка, Панкратове і Бузьке. Центром громади є Південноукраїнськ (колишня назва — Південноукраїнськ, перейменований 9 жовтня 2024 року).
Збитки через війну. Південноукраїнська громада не зазнала прямих збитків внаслідок військової агресії Росії. На території громади немає об’єктів інфраструктури, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення. Військова адміністрація не створювалась.
Населення. Згідно з відповіддю Південноукраїнської міської ради на наш запит, чисельність населення в громаді станом на 2024 рік становить 38 555 осіб; на 2022 рік — 41625 осіб. Станом на 12 грудня 2024 року на території громади була зареєстрована 3781 внутрішньо переміщена особа.
Економіка. Економіка Південноукраїнської громади сконцентрована в енергетичному секторі, будівництві та сільському господарстві.
До ключових об’єктів критичної інфраструктури загальноукраїнського значення належать Південноукраїнська атомна електростанція, яка забезпечує близько 10% загального виробництва електроенергії в Україні, Ташлицька гідроакумулююча електростанція, Олександрівська гідроелектростанція. Також на території громади розташована військова частина 3044 Національної гвардії України.
Міська влада. Міський голова — Валерій Онуфрієнко (партія "Слуга народу"), міська рада налічує 34 депутати. За результатами виборів 2020 року до міської ради ввійшли представники таких політичних сил: “Слуга народу” — 8 депутатів, “Опозиційна платформа — За життя” — 8, “Європейська солідарність” — 6, “Пропозиція” — 5, “Сила людей” — 4, “Батьківщина” — 3.
Бюджет. У 2023 році доходи бюджету громади становили більш як 880 млн гривень. У 2024 році громада планувала отримати доходів на більш як 1 млрд гривень.
Резюме
- За результатами оцінювання Південноукраїнська міська громада не пройшла безпековий аудит. Повернення до цивільної системи управління наразі не можливе. Громада проходить аудит за двома напрямами: 13 із можливих 14 балів (93%) отримано за напрямком можливості реалізації демократичних виборчих процедур, а 28,5 із можливих 29 балів (98%) — за напрямком відновлення соціально-економічних процесів. Для проходження аудиту за цими напрямками необхідно набрати більш як 50% балів. Оскільки в місті Південноукраїнськ розташована атомна електростанція, відсоток за напрямком реагування на безпекові загрози становить 65%. Громада не проходить аудит, оскільки отримала 14,5% із можливих 32 балів (45%) за напрямком реагування на безпекові загрози.
- Південноукраїнська громада має 1 відділ ведення державного реєстру виборців (ДРВ). Він забезпечений приміщеннями та необхідною кількістю працівників. Відділ актуалізовує інформацію про виборців та веде облік виборчих дільниць.
- В громаді наявна інфраструктура для облаштування виборчих дільниць на базі комунальних закладів та установ. У населених пунктах неподалік від території громади працюють друкарні, де можуть бути надруковані бюлетені й інша виборча продукція.
- У громаді працюють українські благодійні й міжнародні гуманітарні організації, реалізуються проєкти міжнародної-технічної допомоги. На території громади зареєстровано понад 100 політичних партій, але практично жодна з них не займається активною діяльністю.
- Заклади охорони здоров’я, зв’язку, культури, фінансові установи працюють на довоєнному рівні. Населенню надаються всі необхідні адміністративні послуги.
- В громаді функціонує 13 шкіл та садочків. 6 шкіл забезпечені найпростішими укриттями. У 5 школах навчання відбувається офлайн, у 2 — у змішаному режимі (частково офлайн, частково онлайн). 5 садочків працюють у змішаному режимі, 1 — офлайн. Всього 2 садочки забезпечені найпростішими укриттями.
- У громаді забезпечений доступ до комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, електроенергія та централізоване опалення). Вивезення твердих побутових відходів відбувається регулярно. Громадський транспорт і таксі функціонують на довоєнному рівні.
- Міська рада не залучається до координаційних нарад у сфері безпеки, але в громаді діє Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. До її складу (28 членів) входять посадовці міської ради, виконавчого комітету та представники ключових підприємств і установ громади.
- Кількість заяв щодо правопорушень зросла з 6016 у 2022 році до 6228 у 2023-му і 6272 у 2024-му. Кількість скарг на правоохоронців змінювалася: 106 у 2022-му, 146 у 2023-му та знову 106 у 2024 році.
- У громаді функціонує сертифікована місцева автоматизована система централізованого оповіщення (МАСЦО), яка охоплює всю територію громади. Також на території громади обліковується 14 захисних споруд, зокрема 2 сховища, 5 протирадіаційних укриттів і 7 найпростіших укриттів, готовність яких, як і укриттів у закладах освіти, оцінена як “готові” або “обмежено готові”.
- Низку індикаторів неможливо оцінити через відсутність інформації або відповідей на наші інформаційні запити. Це стосується, зокрема, блоків щодо рівня наявності ресурсів на реагування, забезпечення належного рівня кібербезпеки, інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози.
Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично
Результат оцінювання: загальна кількість отриманих балів — 14 із можливих 14.
1.1. Робота відділу ведення Державного реєстру виборців
Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
Відділ ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) станом на грудень 2024 функціонує. Регулярно ведуться заходи з оновлення даних ДРВ, відбувається передача відомостей. Фактично забезпечують роботу відділу 2 працівники, що відповідає встановленим нормативам. За період з березня 2022 року до жовтня 2024 року спеціалісти відділу ведення ДРВ Південноукраїнської міської ради внесли до ДРВ 1116 записів.
Відділ розташований за адресою вул. Європейська 48, м. Південноукраїнськ, Миколаївська область, 55002. За цією ж адресою розташований виконавчий комітет Південноукраїнської міської ради.
1.2. Присутність українських політичних партій
Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 4.
За офіційними даними, на території Південнноукраїнської міської територіальної громади зареєстровані понад 100 політичних партій, але більшість із них не ведуть активної діяльності. Відповіді на наші запити до політичних партій, які мають представників у місцевому депутатському корпусі, ми не отримали.
Відповідно до чинного законодавства, у громаді встановлені обмеження щодо проведення масових заходів. Зокрема, їх потрібно попередньо погоджувати з органами місцевого самоврядування, також після початку повітряної тривоги масові заходи слід припиняти. Протягом останніх 6 місяців 2024 року до виконкому Південнноукраїнської міської ради надійшло 4 повідомлення про проведення масових заходів.
Місцеві представники політичних сил активно займаються волонтерською діяльністю. Так, наприклад, Людмила Самчинська, депутатка Миколаївської обласної ради, обрана від політичної партії “Європейська солідарність”, очолює Благодійний фонд Берегиня Південь Guardian of the South, який працює на території Південноукраїнської громади — збирає кошти для ЗСУ, надає благодійну допомогу тощо.
У публічному доступі доступний звіт депутатів фракції “Пропозиція” Південноукраїнської міської ради за 2024 рік. У ньому йдеться про опрацювання ними звернень громадян, участь у роботі міськради, волонтерську діяльність на підтримку військових та їхніх сімей.
1.3. Можливість спостереження
Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
Українські неурядові та міжнародні організації працюють на території громади. У грудні 2024 року виконавчий комітет Південноукраїнської міської ради повідомив про реалізацію проєкту HEALTH & FUN. Акваторія на міському пляжі за грантові кошти DanChurchAid & Norwegian Church Aid in Ukraine. Південноукраїнська міська громада отримала значну технічну підтримку в межах міжнародного проєкту “Говерла”, реалізованого за підтримки USAID.
У громаді проводять бізнес-форуми, тренінги, інформаційні зустрічі. Наприклад: 17 жовтня 2024 року Міжнародна неурядова організація “Центр з питань захисту цивільних осіб в умовах конфлікту (Center for Civilians in Conflict — CIVIC)” провела зустріч із представниками Південноукраїнської міської ради та активними керівницями місцевих громадських організацій.
13 грудня в Південноукраїнській міській територіальній громаді відбулася зустріч підприємців із представниками Данської ради у справах біженців (DRC). 27 листопада 2024 року Південноукраїнський міський центр Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України провів для містян благодійний ярмарок “Зимовий настрій”.
1.4 Можливість здійснення виборчих процедур
Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.
Результат оцінювання: 6 балів із можливих 6.
У громаді в режимі офлайн працюють освітні й комунальні заклади. Забезпечено можливість навчання у приміщеннях шкіл та садочків.
Наявна можливість дистрибуції бюлетенів на дільниці. Наприклад, мають виробничі потужності для друку бюлетенів СПД Воробйов Євгеній Олександрович, ФОП Волянюк Л.А. (реєстрація у м. Вознесенськ, відстань до Південоукраїнська — 35 км), Миколаївська обласна типографія, ФОП Андрій Бердник, ФОП Райнова Інна Олександрівна (розташовані у Миколаєві, відстань до Південноукраїнська — 125 км).
Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів
Результат оцінювання: загальна кількість отриманих балів — 28,5 із можливих 29.
2.1 Стан медичної системи в громаді
Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.
Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.
В Південноукраїнській міській територіальній громаді працюють всі медичні заклади, які працювали до повномасштабного вторгнення. Вони на довоєнному рівні надають медичні послуги згідно з договорами з НСЗУ. У відкритому доступі наявна інформація про можливість записатися до лікарів. В онлайн-ЗМІ ЮжБудNews систематично публікують розклад роботи лікарів Південноукраїнської громади на поточний тиждень.
2.2 Стан освітньої системи в громаді
Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).
Результат оцінювання: 4,5 бала з можливих 5.
Станом на 1 листопада 2024 року в громаді функціонує 13 закладів дошкільної та середньої освіти. Заклади освіти забезпечені вчителями початкових класів, математики, фізики, української мови та історії України, вакантні посади вищезазначених вчителів відсутні. 6 закладів освіти забезпечені найпростішими укриттями. У 5 закладах загальної освіти заняття відбуваються в очній формі, у 2 — у змішаному режимі. 5 закладів дошкільної освіти працюють у змішаному режимі, 1 — очно. 2 заклади дошкільної освіти забезпечені найпростішими укриттями.
Державний навчальний заклад “Південноукраїнський професійний ліцей” працює за змішаною формою навчання, заклад забезпечений укриттям.
2.3 Функціонування та спроможність фінансових установ
Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби
Результат оцінювання: 5 балів з можливих 5.
У громаді працюють фінансові установи — відділення банків “ПУМБ”, “Пiвденний”, “Укргазбанк”, “Райффайзен Банк”, “Ощадбанк”, “Креді Агріколь Банк”. Також працюють відділення “Укрпошти” та “Нової пошти”. Налагоджена безперебійна робота місцевого управління Державної казначейської служби і відділення Пенсійного фонду.
2.4 Забезпечення населення доступом до комунальних послуг
Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.
Населення громади забезпечено електроенергію на 100%. Централізованим опаленням забезпечено 96% мешканців (порівняно з 2022 роком — без змін), водопостачанням забезпечено — 98%. У громаді відсутня система газопостачання. Вивезення твердих побутових відходів відбувається системно.
2.5 Інфраструктура громадського транспорту
Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.
У громаді наявна транспортна інфраструктура: безпечна дорожня інфраструктура із задовільним покриттям, приміське й обласне сполучення, служби таксі.
Зокрема, функціонують 3 приміські автобусні маршрути: “Південноукраїнськ — Костянтинівка”, “Південноукраїнськ — Бузьке” (перевізник — ФОП Цимбал Юлія Владиславівна) та “Іванівка — Південоукраїнськ” (перевізник — ФОП Кирилич Сергій Миколайович). Також існує 2 міські автобусні маршрути загального користування: “МПЗ-жб 14-АЕС” та “МПЗ-жб 14 — залізничний вокзал — АЕС” (перевізник — ФОП Мельник Валерій Іванович).
Усі маршрути громадського транспорту, які функціонували станом на 20 лютого 2022 року, функціонують станом на листопад 2024 року.
2.6 Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
Стабільно працюють інтернет-провайдери ДПТС "Квант", УкрСат, ПП “Дикий сад”, а також 3G, та 4G інтернет від Vodafone, Lifecell, Київстар.
Покриття загальнонаціональними телеканалами оцінюється як стабільне, трансляція триває 24/7. У громаді доступне радіомовлення “Українського радіо” та “Радіо СІТІ”, також працюють понад 40 загальнонаціональних телемовників через цифрові мережі МХ-1,МХ-2, МХ-3, МХ-5, МХ-7.
2.7 Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
У громаді доступні базові адміністративні послуги (реєстрація актів цивільного стану; реєстрація місця проживання; субсидії та державні допомоги; "паспортні послуги"; реєстрація нерухомого майна тощо).
Заклади культури (кінотеатри, театри, гуртки, бібліотеки, молодіжні центри тощо) працюють у штатному режимі, проводять заняття, концерти тощо. Анонсовані заходи на 2025 рік, зокрема в Палаці культури “Енергетик”.
Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози
Результат оцінювання: загальна кількість отриманих балів — 14,5 із можливих 32.
3.1 Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади
Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.
Органи місцевого самоврядування Південноукраїнської міської територіальної громади не залучаються до координаційних нарад у сфері безпеки. Разом з цим, у громаді функціонує Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (Комісія ТЕБ і НС) при виконавчому комітеті Південноукраїнської міської ради. Її робота ведеться відповідно до затвердженого 21 квітня 2021 рішення виконавчого комітету міської ради №95, яким визначено посадовий склад та Положення про Комісію ТЕБ і НС.Вчасно проводяться необхідні коригування. До складу Комісії ТЕБ і НС входить 28 посадовців міської ради та її виконавчого комітету, посадових осіб провідних підприємств, установ та організацій системи життєзабезпечення населення громади.
3.2 Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації
Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3.
Підготовку посадових осіб та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією та здійсненням заходів з питань цивільного захисту, забезпечують Південноукраїнські територіальні курси навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Миколаївської області. Підготовка проводиться згідно з затвердженим графіком. Зокрема, у 2023 році проведені 4 спеціальні об’єктові навчання (задіяні 139 працівників суб’єктів господарювання), 2 спеціальні об'єктові тренування формувань цивільного захисту (задіяні 52 працівники суб’єктів господарювання) та 13 протипожежних навчань.
Забезпечено участь населення в навчаннях, тренуваннях і заняттях з питань цивільного захисту. Проведено 148 заходів, у яких було задіяно 598 осіб.
3.3 Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування
Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).
Результат оцінювання: 0 балів з можливих 2.
Оцінити блок неможливо внаслідок відсутності інформації у відкритому доступі та відповіді на наш запит про доступ до публічної інформації.
3.4 Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів
Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом).
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
100% території громади охоплює щонайменше 5 національних телевізійних каналів з високою якістю сигналу. На всій території громади наявний належний доступ о інтернету та мобільного зв’язку.
3.5. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО
Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
В структурі апарату Південноукраїнської міської ради наявне Управління діловодства та зв’язків з громадськістю, яке функціонує відповідно до положення, затвердженого рішенням Південноукраїнської міської ради №422 від 27 червня 2021 року. До функцій Управління входить забезпечення взаємодії з представниками медіа та засобів масової інформації, організація пресконференцій та інших активностей.
3.6 Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки
Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).
Результат оцінювання: 0 балів з можливих 2.
Оцінити блок неможливо внаслідок відсутності інформації у відкритому доступі та відповіді на наш запит про доступ до публічної інформації. Однак у системі державних закупівель є дані про придбання міською радою ноутбуків із ліцензійним забезпеченням, ліцензійних програм, іншої офісної техніки (принтерів, сканерів для документів тощо).
3.7 Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози
Оцінка охоплює готовність громади реагувати на кіберзагрози та рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).
Результат оцінювання: 0 балів із можливих 3.
У відповідь на наш запит Південноукраїнська міська рада не надала інформації про випадки чи спроби проникнення до її електронних систем та облік таких випадків, а також про кількість працівників її виконавчих органів та підпорядкованих їй комунальних установ, які пройшли навчання на заходах та інструктажах щодо заходів захисту чутливої інформації та цифрових систем.
На Facebook-сторінці Виконавчого комітету Південноукраїнської міської ради є репости інформації щодо протидії кібершахрайству, безпеки в інтернеті, захисту облікових записів.
3.8 Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді
Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 5.
В Південноукраїнській громаді функціонує побудована в 2021 році місцева автоматизована система централізованого оповіщення (МАСЦО), яка пройшла відповідну сертифікацію й охоплює всю територію громади. Її експлуатаційне-технічне обслуговування забезпечує міська рада. Наразі МАСЦО перебуває в працездатному стані та постійній готовності до застосування.
Наявні порядки реагування у випадку фізичних загроз.
Інформації щодо організації навчання для працівників закладів освіти, органів місцевого самоврядування закладів тощо з питань надання першої домедичної допомоги в Південноукраїнській міській територіальній громаді немає.
Згідно з даними Загальнодержавного електронного обліку фонду захисних споруд, на території Південноукраїнської громади станом на 1 листопада 2024 року обліковується 14 об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (2 сховища, 5 протирадіаційних укриттів і 7 найпростіших укриттів). За результатами щоквартальних обстежень стан готовності усіх захисних споруд цивільного захисту оцінено як “готові та обмежено готові до використання за призначенням”.
Два заклади освіти забезпечені власними протирадіаційними укриттями, стан готовності яких оцінено як “обмежено готові до використання за призначенням”, ще у 7 навчальних закладах обладнано найпростіші укриття в підвальних приміщеннях.
3.9 Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози
Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність добровільної пожежної дружини, її забезпечення).
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 3.
Відповіді на наш запит до голови Південноукраїнської міської громади про проведення координаційних нарад у сфері безпеки ми не отримали. Однак, відповідно до Протоколу №12 засідання комісії ТЕБ і НС при виконавчому комітеті Південноукраїнської міської ради, було розглянуто питання про створення і належне функціонування добровільних пожежних дружин (ДПД). На час розгляду цього питання (грудень 2018 року) в місті функціонувало 17 ДПД.
На сайті Добровільної та місцевої пожежної охорони в Південноукраїнську вказано 3 підрозділи: 25 ДПРЧ 4 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Миколаївській області, 27 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Миколаївській області, 28 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Миколаївській області.
3.10 Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур
Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.
Результат оцінювання: 1 бал з можливих 3.
Кількість заяв громадян про правопорушення поступово зростає: від 6016 у 2022 році та 6228 у 2023 році до 6272 у 2024-му. Крім того, у 2022 році було зареєстровано 106 скарг на дії самих правоохоронців, у 2023 році кількість таких заяв зросла до 146, після чого показник знову повернувся до рівня 2022 року — 106 звернень у 2024 році.
Інформація про рівень штатного забезпечення відповідної території підрозділами Національної поліції України наразі недоступна.
3.11 Оцінка рівня сприйняття території як безпечної
Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 4.
Заклади середньої та дошкільної освіти функціонують. Очно їх відвідують більш ніж 50% учнів порівняно з показниками станом на 1 вересня 2022 року.
У персі наявні публікації про стан безпеки території, зокрема щодо реакції МАГАТЕ на безпілотники (5 та 12 вересня 2024 року).
Даних про динаміку звернень громадян до інституцій ОМС немає. Однак оприлюднена інформація про те, що за 9 місяців 2024 року до управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради надійшло 85 звернень громадян — на 26 більше, ніж за відповідний період минулого року.
Розпочато органами досудового розслідування Миколаївської області одне кримінальне провадження за фактом можливо неправомірних дій поліцейських, які безпосередньо обслуговували територію Південноукраїнської міської територіальної громади.