Методологія 

В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.

Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.

Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних. 

Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози. 

Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів. 

Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.

Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 74 індикаторами:

  • 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
  • 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
  • 30 індикаторів — готовність до реагування на безпекові загрози.

Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”. 

Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.

При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад, прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом є для деокупованої території — 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження — 65, для тилової території — 50.

Дослідження спирається на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом: 

  • подання й опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації,
  • аналізу контенту з відкритих джерел,
  • особистого спостереження.

Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року. 

Паспорт громади

Адміністративний устрій. Очаківська міська територіальна громада утворена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 719-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області” шляхом об'єднання Очаківської міської ради і Покровської сільської ради Очаківського району. До складу Очаківської міської територіальної громади ввійшли місто Очаків та села Василівка, Покровка і Покровське. Адміністративний центр — місто Очаків.  

Розташування. Очаківська громада географічно розташована на півдні Миколаївської області. Місто Очаків розташоване на північному березі Дніпровсько-Бузького лиману, за 59 км на південний захід від Миколаєва (автошляхом Т 1513) і за 35 км від автошляху міжнародного значення М14E58 Одеса — Мелітополь — Новоазовськ (за 67 км на схід від Одеси). 

Громада межує з Куцурубською й Чорноморською громадами Миколаївської області та Чулаківською територіальною громадою Херсонської області, а саме з селом Геройське, що на Кінбурнській косі. Загальна площа Очаківської міської територіальної громади становить 295,0 км², площа населених пунктів — 23,0202 км².

Населення. Відповідно до інформації, наданої Очаківською міською радою, кількість населення громади до російського повномасштабного вторгнення (станом на 1 січня 2022 року) становила 14 444 осіб, а станом на листопад 2024 року становить 14245 осіб. Станом на 1 листопада 2024 року в громаді зареєстровано 868 ВПО, яким надали допомоги на суму близько 39 млн грн.

Міська влада. Військова адміністрація в громаді не створювалась. Громаду з 2015 року очолює Сергій Бичков, переобраний у 2020 році як кандидат від партії “Слуга народу”. У 2010 році він був секретарем Очаківської міської ради і представляв “Партію регіонів”. За результатом перевірок декларацій Сергія Бичкова за 2021 та 2022 роки Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило ознаки незаконного збагачення на суму понад 12 млн грн та ознаки декларування недостовірних відомостей на суму понад 3 млн грн.

Станом на листопад 2024 року до складу Очаківської міської ради входять 26 депутатів які представляють такі політичні сили: “Наш Край”, “Слуга народу”, “Опозиційна платформа — За життя” (нині заборонена), “Європейська Солідарність”, “ВО “Батьківщина”. 

Бюджет громади. Виконання бюджету громади протягом 2024 року відбувалося в умовах бойових дій на її території. Порівняно з 2023 роком бюджет міста скоротився. Так, доходи бюджету в 2023 році становили 394 984,3 тис. грн, а у 2024 році — 181 449,8 тис. грн, що на 45,9 % менше. Видатки у 2023 році — 329 094,3 тис. грн, у 2024 році — 221 930,6 тис. грн. Профіцит бюджету 2023 р. становив 65 890,4 тис. грн, тоді як у 2024 році наявний дефіцит у 40 480,8 тис. грн. Дані можуть змінюватися у зв’язку із їх оновленням, але дефіцит буде присутнім, що може бути пов'язане із вилученням із доходу бюджету так званого “військового ПДФО”.

У проєкті рішення “Про бюджет Очаківської міської територіальної громади на 2025 рік” доходи громади заплановані у сумі 136 444 471 грн, зокрема доходи загального фонду бюджету — 135 830 871 грн та доходи спеціального фонду бюджету — 613 000 грн. Видатки бюджету Очаківської міської територіальної громади заплановані у сумі 136 444 471 грн, у тому числі видатки загального фонду бюджету — 130 830 871 грн та видатки спеціального фонду бюджету — 5 613 600 грн.

Відновлення та розвиток громади. В межах співпраці з міжнародними партнерами Очаківська міська рада розробила План відновлення та розвитку на період до 2027 року. Документ підготовлений членами Робочої групи за експертної підтримки Проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні», який реалізується Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Нідерландів (VNG International) у партнерстві з Асоціацією міст України та фінансується Міністерством закордонних справ Нідерландів. 

План відновлення та розвитку Очаківської міської територіальної громади на період до 2027 року пройшов громадські обговорення та затверджений Рішенням сесії Очаківської міської ради за № 14 від 25 липня 2023 року. Генеральний план розвитку міста Очакова як пріоритетні визначає сфери туризму і транспорту. Однак важливим є й залишатиметься розвиток Очакова як військово-морської бази та відповідно, її обслуговування.

Економіка громади. Станом на початок повномасштабного вторгнення на території Очаківської громади було зареєстровано 450 підприємств та установ, а також 763 підприємці. Внаслідок бойових дій діяльність деяких підприємств тимчасово призупинена через фізичні пошкодження інфраструктури та виробничих потужностей.

Будівельна галузь є важливим сектором економіки, зокрема завдяки будівництву гідрологічних споруд та військових об’єктів у попередні роки, що закладає потенціал для подальшого розвитку. Очаківське хлібоприймальне підприємство (ПРАТ "Очаківське ХПП") є одним із ключових підприємств громади і має значні потужності для зберігання та переробки зернових і олійних культур. 

Також функціонують підприємства транспортування енергоносіїв: ТОВ “Дніпрорегіонгаз”, АТ “Миколаївгаз”, ТОВ “АВ-Нафта”, ТОВ “Миколаївська елекропостачальна компанія” (відділ обслуговування споживачів) та інші.

Відповідно до відкритих джерел, лідерами за доходами за 2023 рік стали КНП “Очаківська багатопрофільна лікарня” Очаківської міської ради з доходом близько 63 млн грн і 131 працівниками. Також понал 59 млн грн заробило ТОВ “Південь-Грато” (неспеціалізована оптова торгівля). 

Збитки через війну. Станом на листопад 2024 року громада розташована в зоні активних бойових дій, тому Очаківська міська рада не обраховує збитки, завдані внаслідок збройної агресії РФ, а лише фіксує пошкодження нерухомого майна. З 24 лютого 2022 року зафіксовано такі пошкодження або знищення: житловий фонд — 1244; об’єкти охорони здоров’я — 2, освітні заклади — 7, ЖКГ — 2. 

Відповідно до офіційних даних, основний обсяг житлового фонду громади розташований у місті Очакові. Це переважно індивідуальна забудова (3300 домогосподарств). Також у місті 123 багатоквартирних будинки, з них у 115 утворені ОСББ. Через обстріли 95% житлового фонду має пошкодження: 49% багатоквартирних будинків, 36% приватник будинків (11 — повністю знищені), всі адміністративні будівлі.

Резюме

  • За результатами оцінювання Очаківська міська громада не пройшла безпековий аудит. Повернення до цивільної системи управління наразі не можливе. Ключовою проблемою громади є близькість до лінії фронту (близько 8 км через Дніпровсько-Бузький лиман), що ускладнює безпекову ситуацію та негативно впливає на суспільно-політичне життя і перебіг соціально-економічних процесів у громаді. 
  • Російські війська системно обстрілюють Очаків, завдаючи ударів по цивільній і критичній інфраструктурі. Крім цього, громада перебуває в зоні високого ризику ураження через наявність низки військових об’єктів. Частина територіальної громади окупована російськими військами — населені пункти Василівка, Покровка та Покровське, які знаходяться на Кінбурнській косі.
  • Очаківська громада не пройшла аудит за напрямком “Реагування на безпекові загрози”, набравши 16 балів із 30 можливих, що становить 53%. Для прифронтової громади за цим напрямком потрібно набрати не менше 75% від загальної кількості балів. Ключовими проблемами блоку “Реагування на безпекові загрози” стало низьке охоплення населення системою захисних споруд (17%) та їх недостатнє облаштування, низький рівень охоплення громадян системою оповіщення, а також недостатнє забезпечення об’єктів громади протипожежними засобами та заходами.
  • В громаді недостатній рівень технічного та фінансового забезпечення для реагування на надзвичайні ситуації — воно становить менш як 60% від потреб. Також громада вразлива до кібератак, оскільки рівень дефіциту ліцензійного програмного забезпечення сягає 70%, а регулятивні документи щодо протидії кіберзагрозам відсутні.
  • За напрямком “Можливість реалізації виборчих процедур демократично” громада пройшла аудит, набравши половину з можливих (7 із 14) балів. В Очаківській громаді є політичні партії та громадські організації, ведеться волонтерська діяльність, а відділ ведення Державного реєстру виборців відновив часткову актуалізацію бази даних.
  • Через обстріли в громаді небезпечно проводити публічні масові заходи. Виборча інфраструктура не готова до повноцінного функціонування, будівлі для роботи виборчих комісій зазнали руйнувань і пошкоджень. 3 виборчі дільниці розташовані на тимчасово окупованій території.
  • Найкращі результати громада показала у блоці “Перебіг соціально-економічних процесів”, набравши 22,5 із 30 балів (80%).
  • В громаді надаються медичні послуги, у змішаному (частково офлайн, частково онлайн) форматі працюють школи і садочки. Забезпечено надання базових адміністративних послуг, поштового зв’язку, телекомунікаційних послуг. Працюють магазини та місцевий ринок.
  • З наявних проблем у житті громади можна виокремити пошкодження закладів медичної сфери, припинення роботи закладів культури та міського громадського транспорту.

Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично 

Результат оцінювання: 7 балів із можливих 14.

1.1. Робота відділу ведення Державного реєстру виборців

Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи. 

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.

З метою забезпечення захисту та безпеки персональних даних виборців із 24 лютого 2022 року Центральна виборча комісія тимчасово, на час дії воєнного стану, припинила функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи (АІКС), а також ведення Державного реєстру виборців. Постановами ЦВК №83 від 22 грудня 2023 року та №54 від 20 вересня 2024 року було відновлено функціонування АІКС Реєстру винятково в частині періодичної актуалізації бази даних Реєстру, а також обліку виборчих дільниць, що існують на постійній основі. 

За період з березня 2022 року до жовтня 2024 року за результатами опрацювання відомостей періодичного поновлення персональних даних ДРВ органи його ведення внесли до бази даних 85 записів про виборців Очаківської громади. 

Відповідно до Положення про відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Очаківської міської ради та її виконавчого комітету, до складу відділу входять начальник відділу і головний спеціаліст. На момент написання цього звіту фактично забезпечує функціонування відділу ведення ДРВ 1 особа.

22 листопада 2024 року Рішенням №7 Очаківської міської ради було затверджено оновлене Положення про відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Очаківської міської ради та її виконавчого комітету.

1.2. Присутність українських політичних партій

Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції. 

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 4.

Станом на листопад 2024 року в межах міста Очакова було зареєстровано у встановленому законом порядку більше ніж 100 організацій політичних партій. 

Найбільш активно діють на території Очаківської громади осередки політичних партій, які мають представництво у місцевій раді: “ВО “Батьківщина”, “Європейська Солідарність”, “Слуга народу”, до заборони діяли “Опозиційна платформа — За життя” та “Наш край”. 

Згідно з наказом Мінреінтеграції від 31 травня 2023 року №164 “Про запровадження Змін до Переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”, Очаківська міська територіальна громада перебуває в зоні активних бойових дій з 24 лютого 2022 року. Станом на 25 листопада 2024 року громада досі входить до цього списку, тому в громаді не проводять масових заходів (конференцій, семінарів, зборів тощо).

За інформацією Очаківської міської ради, політичні партії та громадські організації протягом останніх 6 місяців не інформували місцеву владу про наміри проведення масових заходів різного типу.

Водночас політики мають можливість оприлюднювати політичну рекламу в друкованих та аудіовізуальних ЗМІ регіону, а також виготовляти і розповсюджувати друковані матеріали. З відкритих джерел можна побачити, що окремі політики проводять зустрічі з виборцями, але вони не є масовими.  

1.3. Можливість спостереження

Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді.

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.

В громаді діють неурядові організації й політичні партії, надається міжнародна гуманітарна допомога, зокрема через Товариство Червоного хреста м. Очаків, благодійні фонди різного рівня, громадську організацію “Очаків Морська Фортеця України” та інші. Однак їхня діяльність обмежена у зв’язку з безпековою ситуацією.

1.4. Можливість здійснення виборчих процедур

Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 6.

Попри складну безпекову ситуацію, в Очаківській міській громаді тривають соціально-економічні процеси, тому на підконтрольній Україні частині громади є певна можливість забезпечення виборчих процедур. 

На останніх місцевих виборах в громаді обліковувались 10 приміщень для роботи виборчих комісій, утворених на постійній основі. Однак станом на листопад 2024 року 7 приміщень постійних дільничних виборчих дільниць розташовані в будівлях, що зазнали руйнувань або пошкоджені. Ще 3 приміщення розташовані на території Покровського старостинського округу (Кінбурнська коса), що нині окупована Російською Федерацією.

Разом з цим, виконавчий комітет Очаківської міської ради вжив заходів для збереження виборчого інвентарю (зокрема виборчих скриньок у кількості, що відповідає останнім місцевим виборам 2020 року). Деякі конструкції кабін для голосування та інший інвентар знищені або зазнали пошкоджень. 

Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів

Результат оцінювання: отримано 22,5 бала з можливих 30.

2.1. Стан медичної системи в громаді

Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.

Результат оцінювання: 4 бали з можливих 5.

На території громади розташовані два заклади охорони здоров’я: КНП “Очаківська багатопрофільна лікарня” Очаківської міської ради (станом на 1 жовтня 2024 року тут працювало 18 лікарів — ця кількість не змінилася з 2022 року) та КНП “Очаківський центр первинної медико-санітарної допомоги” Очаківської міської ради (станом на 1 жовтня 2024 року тут працювало 10 лікарів, у 2022 році — 11).

Заклади працюють у штатному режимі та надають медичну допомогу населенню. За період повномасштабного вторгнення була пошкоджена КНП “Очаківська багатопрофільна лікарня”. 9 січня 2023 року було вибито 244 вікна і 24 дверей у головному корпусі, та 10 вікон й 1 двері в харчоблоці. Також 30 січня 2023 року в результаті артудару в лікарні вибито 41 вікно (пошкодження частково відновлені).

Заклади охорони здоров’я мають чинні договори з НСЗУ та забезпечують медичне обслуговування відповідно до затверджених пакетів медичних послуг. Середній час доїзду бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги становить 18 хвилин 20 секунд.

У жовтні 2024 року на одного сімейного лікаря в КНП “Очаківський центр первинної медико-санітарної допомоги” Очаківської міської ради в середньому припадало 1116 декларацій, що трохи менше за показник станом на початок повномасштабної війни (1206 декларацій). 

2.2. Стан освітньої системи в громаді

Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 4.

Станом на листопад 2024 року в Очаківській міській територіальній громаді функціонує 2 заклади дошкільної освіти і 3 заклади загальної середньої освіти. Порівняно з ситуацією на 23 лютого 2022 року кількість закладів дошкільної освіти зменшилася на 1 (розташований на окупованій території громади), а кількість закладів загальної середньої освіти зменшилась на 2 (розташовані на окупованій території громади). Внаслідок російської агресії 5 закладів середньої й початкової освіти у громаді пошкоджені.

Заклади загальної середньої освіти Очаківської міської територіальної громади забезпечені вчителями. Обладнані укриття мають 1 заклад дошкільної освіти та 2 заклади загальної середньої освіти. Заняття в закладах загальної середньої освіти громади проводяться у змішаному форматі (частково онлайн, частково офлайн).

2.3. Функціонування та спроможність фінансових установ

Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби.

Результат оцінювання: 5 балів із можливих 5.

За даними інформації Національного банку України, в Очаківській громаді працюють відділення “Ощадбанку” та “ПриватБанку”. До повномасштабного вторгнення в Очакові працювало відділення “Укргазбанку”. Також у громаді працюють відділення “Укрпошти” і “Нової пошти”. Безперебійно працюють управління Державного казначейства та відділення Пенсійного фонду України.

2.4. Забезпечення населення доступом до комунальних послуг

Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).

Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.

За інформацією, наданою Управлінням з ЖКГ, архітектури, містобудування, економіки, інвестицій та регулювання земельних відносин населення Очаківської міської територіальної громади, населення, яке не мешкає на неокупованій території, забезпечене всіма необхідними побутовими благами — безперебійним електро- і водопостачанням, постачанням природного газу та вивезенням побутових відходів. Також зазначається, що в Очаківській міській громаді відсутнє централізоване опалення, у зв’язку з чим споживачі використовують індивідуальне опалення. ОМС інформують населення про можливість отримання пільг на тверде паливо.

В Очакові як у прифронтовому місті не запроваджують планових відключень електроенергії. Однак на випадок аварійних відключень лікарня й інші об’єкти критичної інфраструктури забезпечені генераторами.

Місто Очаків повністю забезпечене централізованою системою водопостачання. Тут використовують 23 артезіанських свердловин, середня глибина яких становить 80 метрів. Більшість із них розташовані на відстані 10-15 км від території міста, а загальна довжина трубопроводів для подачі води сягає близько 100 км. Система водопостачання охоплює також надземні й підземні резервуари для заповнення водою в непікові періоди споживання. В місті забезпечене цілодобове водопостачання. В умовах відсутності електроенергії місто забезпечують водою за допомогою дизель-генераторів. У кризових ситуаціях воду для населення підвозять. Місто Очаків каналізоване на 50%.

Через обстріли можуть виникати проблеми з наданням комунальних послуг. Наприклад, у листопаді 2024 року в місті запроваджували графіки водопостачання через складну ситуацію зі електропостачанням. 

2.5. Інфраструктура громадського транспорту

Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).  

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 4.

Відповідно до інформації, наданої Очаківською міською радою, станом на листопад 2024 року громадський транспорт у громаді не функціонує, хоча до повномасштабного вторгнення працювали 2 маршрутні таксі. Водночас наявне міжміське сполучення з сусідніми громадами. 

1 вересня 2022 року було відновлене перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, які здійснює Виробничий  кооператив “Фаєтон”.

Послуги з пасажирських перевезень також надаєОчаків Транспорт”. Вартість проїзду за маршрутом “Очаків-Миколаїв” становить 150 грн, “Миколаїв Очаків” — 180 грн. Різницю у вартості пояснюють тим, що в Очакові немає автостанційного збору, адже автовокзал пошкоджений внаслідок російської агресії (розбомблений).  

За інформацією з відкритих джерел, у місті працюють таксі операторів 994 (від 50 грн + 7 грн/км, за містом +9,5 грн/км), “Уклон” тощо.

На більшій частині території громади є дорожня інфраструктура з задовільним покриттям. Дорожня інфраструктура на Кінбурнській косі, яка нині перебуває під окупацією, небезпечна. Водного сполучення з цією територією немає. З 2018 року до початку повномасштабного вторгнення компанія “НІБУЛОН” проводила регулярні пасажирські перевезення з Очакова до Кінбурнської коси. 

2.6. Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій

Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.

До переліку суб’єктів у сфері медіа, територія розповсюдження програм яких, згідно з ліцензіями на мовлення, покриває територію Очаківської міської територіальної громади, належать “Просто Радіо” (ТОВ “Раді.О”), “УКРАЇНОМОВНЕ РАДІО “КРАЇНА ФМ”, “Легке та спокійне радіо РЕЛАКС” (ТОВ “МюзікРадіо”), “РАДІО СІТІ” (ТОВ “Коледж преси та телебачення”), “Радіо "Промінь" (АТ "НСТУ").

Також для місцевих мешканцівдоступні 43 загальнонаціональні телемовники загальнонаціональних цифрових мереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5, МХ-7. Цк, зокрема, “ПЕРШИЙ”, “1+1”, “ІНТЕР”, “УНІАН”, “ЕСПРЕСО”, “ТАК TV”, “MEGOGO СПОРТ”, “Армія ТV”, “МИ-УКРАЇНА+”.

2.7. Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг

Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації.

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 3.

Відповідно до рішення Очаківської міської ради від 1 веречня 2023 року №12, діяльність закладів культури в громаді призупинена на час дії воєнного стану у зв’язку з тим, що Очаківська громада розташована в зоні активних бойових дій, а частина її території окупована.  

Водночас мешканцям громади в повному обсязі доступнвьадміністративні послуги з реєстрації місця проживання фізичних осіб; оформлення субсидій та державних допомог, а також реєстрації речових прав на нерухомість. Так, ЦНАП надає 200 видів адміністративних послуг за напрямками архітектури та містобудування, державного земельного кадастру, регулювання земельних відносин, житлово-комунального господарства, у справах дітей, архітектурно-будівельного контролю, реєстрації бізнесу, дозволів Держпродспоживслужби тощо.

В місті працює торгівельний центр “АТБ” (вул. Будівельників 31/1), також працюють ринок та магазини.

Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози

Результат оцінювання: 16 балів із можливих 30.

3.1. Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади

Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.

Органи місцевого самоврядування Очаківської міської територіальної громади не залучаються до координаційних нарад у сфері безпеки. Разом з цим, у громаді функціонує Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при виконавчому комітеті Очаківської міської ради. Комісія, згідно з Планом її роботи на 2024 рік, збирається не менше 1 разу на місяць. Для розв’язання позачергових питань передбачено проведення позачергових засідань. Звіти та протоколи комісії не публікують у відкритому доступі. План роботи Комісії оновлюється щорічно. Для розв’язання позачергових питань передбачене проведення позачергових засідань.

3.2. Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації

Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 3.

В Очаківській громаді проводять перевірки готовності органів управління та підпорядкованих їм сил цивільного захисту. Крім того, рівень готовності органів управління та підпорядкованих їм сил цивільного захисту оцінюють під час проведення запланованих штабних тренувань з органами управління цивільного захисту Очаківської МТГ. За результатами проведених заходів рівень оцінки готовності визначено як помірний. Навчання  щодо реагування на надзвичайні ситуації серед населення після введення воєнного стану в Україні не проводили. 

У проєкті бюджету Очаківської міської ради передбачено фінансування “Програми захисту населення і територій Очаківської міської територіальної громади від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2023-2025 роки” на суму 1 260 940 грн.

3.3. Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування

Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).

Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 3.

За інформацією Очаківської міськради, на території громади немає закладів та установ муніципальної чи державної форми власності, які є суб’єктами господарювання на об’єктах підвищеної небезпеки, що ними експлуатуються. Фінансове забезпечення інституцій та запланованих заходів реагування на надзвичайні ситуації станоить менше 60%.

Окремо зазначимо, що на території Очакова відкрито 2 пункти незламності. Громаді передавали гуманітарну допомогу, зокрема у вигляді генераторів.

3.4. Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів

Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом).  

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 3.

На території Очаківської міської територіальної громади, крім її окупованої частини на Кінбурнській косі, населення має доступ до трансляції загальнонаціональних телеканалів у цифровому форматі, наявний мобільний зв’язок. Інтернет забезпечують мобільні оператори та провайдера, зокрема DataGroup.

3.5.. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО

Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.

До складу виконавчого апарату Очаківської міської ради входить сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю. Сесією міськради затверджено Положення про нього.

3.6. Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки

Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 2.

Рівень технічного забезпечення цифровими засобами у виконавчих органів Очаківської міської ради та підпорядкованих комунальних установах становить 90%. Однак рівень дефіциту ліцензійного програмного забезпечення сягає 70%

У виконавчих органах Очаківської міської ради та підпорядкованих їй комунальних установах є персонал, відповідальний за експлуатацію цифрового обладнання, систем і мереж. Однак під час працевлаштування людей на ці посади не передбачена необхідність мати відповідну кваліфікацію, спеціальні знання та вміння в цифровій сфері. 

3.7. Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози

Оцінка охоплює готовність громади реагувати на кіберзагрози та  рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).   

Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 3.

Хакерські атаки в Очаківській громаді не зафіксовані, але міська рада не розробляла інструкцій та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам. Працівники виконавчих органів Очаківської міської ради та підпорядкованих комунальних установ не проходили навчань та інструктажів щодо заходів захисту чутливої інформації та цифрових систем. 

3.8. Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді

Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).

Результат оцінювання: 2 бали з можливих 5.

Відповідно до інформації, наданої Управлінням охорони здоров’я Миколаївської обласної військової адміністрації, до керівництва Комунального некомерційного підприємства “Миколаївський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Миколаївської обласної ради не надходило звернень щодо організації навчання для працівників закладів освіти, органів місцевого самоврядування закладів тощо з питань надання першої домедичної допомоги в Очаківській міській територіальній громаді. Водночас, за інформацією Очаківської міської ради, навчання з надання першої домедичної підготовки серед працівників ОМС, КП, працівників закладів освіти та ЦОВ на місцях проводилося,  охоплення — до 30%.

В Очаківській громаді порядки реагування на випадки фізичних загроз (План евакуації міста Очаків у разі виникнення загроз або надзвичайних ситуацій, План розміщення і укриття населення Очаківської громади в захисних спорудах цивільного захисту, спорудах подвійного призначення, найпростіших укриттях на 2024 рік).

Система оповіщення у випадку надзвичайної ситуації наявна та перебуває у справному стані. Однак, за інформацією Управління з питань цивільного захисту Миколаївської обласної державної адміністрації — Миколаївської військової адміністрації, в Очаківській громаді немає місцевої автоматизованої системи центрального оповіщення (МАСЦО). Населення сподівщають про загрозу виникнення надзвичайної ситуації за допомогою 4 електросирен, які входять до складу територіальної автоматизованої системи центрального оповіщення (ТАСЦО) і мобільного застосунку “Повітряна тривога”. Відсутність МАСЦО призводить до низького рівня охоплення територіальної громади системою оповіщення.

Згідно з даними Загальнодержавного електронного обліку фонду захисних споруд, на території Очаківської територіальної громади станом на 1 листопада 2024 року обліковується 46 об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (38 протирадіаційних укриттів і 8 найпростіших укриттів). За результатами щоквартальних обстежень об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту стан готовності 36 протирадіаційних укриттів оцінено як “не готові до використання за призначенням”.

Відповідно до плану реагування на надзвичайні ситуації, засобами колективного захисту забезпечено 17% населення Очаківської територіальної громади. Захисна споруда цивільного захисту (протирадіаційне укриття) перебуває на обліку в одному дошкільному навчальному закладі (стан готовності — “не готове до використання за призначенням”), ще у двох закладах загальної середньої освіти, які надають освітні послуги за змішаною формою навчання, облаштовані найпростіші укриття в підвальних приміщеннях. 

3.9. Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози

Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність  добровільної пожежної дружини, її забезпечення).

Результат оцінювання: 1 бал із можливих 3.

До 50% установ і підприємств громади всіх форм власності забезпечено системами пультової охорони, а частка забезпечення протипожежними засобами установ та підприємств, усіх форм власності, які нині функціонують складає до 80%. Водночас в Очаківській МТГ через окупацію частини її території призупинена діяльність місцевої пожежної охорони.

3.10. Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур

Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.

Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 2.

Кількість заяв громадян про правопорушення за останні 3 роки змінюється: від 3430 випадків у 2022 році до 5148 у 2023-му та 3209 випадків у 2024-му. Щодо скарг на дії самих правоохоронців, то у 2022 році було зареєстровано 29 таких звернень, у 2-23 році їх кількість збільшилася до 49. Показник за 2024 рік відповідає минулорічним тенденціям і становить 48 звернень (станом на листопад).

Інформація про рівень штатного забезпечення відповідної території підрозділу НПУ наразі недоступна через безпекову ситуацію. 

Очаківська міська рада затвердила “Комплексну програму профілактики злочинності та вдосконалення системи захисту конституційних прав і свобод громадян Очаківської міської територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області на 2021-2025 роки”, на яку а 2025 році планують витратити 250 тис. грн з бюджету міста.

3.11. Оцінка рівня сприйняття території як безпечної

Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.

Результат оцінювання: 3 бали з можливих 4.

Заклади середньої та дошкільної освіти функціонують, але через безпекову ситуацію навчання відбувається у змішаному форматі. У ЗМІ є інформація про стан безпеки території — зокрема громадянам систематично нагадують про важливість дотримання правил поводження з вибухонебезпечними територіями, в тому числі на узбережжі. Смуга між морем та суходолом замінована на випадок спроб армії РФ висадити десант. 

Місцеві мешканці подають звернення до місцевої ради. За інформацією міськради,  протягом останнього півріччя до них надходило в середньому 26 звернень на місяць. Випадків кримінальних проваджень за фактом неправомірних дій поліцейських, відповідальних за правопорядок в означеній громаді, немає.