Методологія
В умовах правового режиму воєнного стану, запровадженого через неспровоковану збройну агресію Росії 24 лютого 2022 року, проведення виборів в Україні неможливе. Після припинення воєнного стану (війни) в процесі підготовки до виборчого процесу Україна стикнеться з низкою викликів, пов'язаних із наслідками російського повномасштабного вторгнення. Вони стосуватимуться широкого кола питань: від стану виборчої інфраструктури і щільно замінованих територій до безпеки голосування виборців. Через це умови для проведення виборів на різних територіях можуть суттєво відрізнятися, а сценарії реагування на такі виклики мають бути підготовлені завчасно.
Наразі існує консенсус, закріплений у висновках, прийнятих під час ІХ Діалогу Жана Моне: проведення майбутніх вільних і чесних національних виборів має відбутися не менш як через 6 місяців після завершення воєнного стану. Для проведення таких виборів мають також бути створені належні демократичні й безпекові умови.
Після припинення воєнного стану (війни) першочерговим завданням буде проведення багаторівневого аудиту безпеки для визначення можливості проведення виборів в громадах/територіях і прийняття обґрунтованого рішення винятково на основі достовірних та офіційних даних.
Саме тому в 2023 році ОПОРА презентувала методологію аудиту безпеки громад, на основі якої можна приймати рішення щодо готовності кожної громади повертатися від військового управління територіями до цивільного. Методологія передбачає оцінку безпекового стану за трьома напрямками: 1) спроможність організації та проведення виборів відповідно до демократичних стандартів; 2) спроможність надання соціально-економічних послуг, відновлення відповідної інфраструктури; 3) наявність безпекових інструментів реагування на загрози.
Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення виборів на певних територіях і для суспільства, і для партнерів.
Аудит оцінює підстави для нормалізації життя в територіальній громаді, готовності її переходу до цивільного управління, а також організації та проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів відкритості та рівності.
Комплексна оцінка проводиться за трьома напрямками. Кожен із них поділяється на сфери, які своєю чергою містять індикатори, за якими й відбувається оцінювання. Загалом оцінювання здійснюється за 76 індикаторами:
- 14 індикаторів — можливість реалізації виборчих процедур демократично.
- 30 індикаторів — перебіг соціально-економічних процесів.
- 32 індикатори — готовність до реагування на безпекові загрози.
Кожен індикатор має вагу з діапазону “0”, “0,5” та “1”.
Методологія не виводить оцінку як середнє значення, а дає в підсумку 3 різні оцінки відповідних сфер. Аби громада пройшла аудит, вона має набрати “прохідний” бал за кожним напрямом.
При цьому, якщо за першими двома напрямами встановлено фіксований бал в 50, то під час оцінювання напрямку “Готовність реагування на безпекові загрози” прохідний бал є динамічним і встановлюється відповідно до характеристик оцінюваної території. Якщо територія відповідає одразу кільком критеріям, наприклад, прифронтова і деокупована, вона підпадає під оцінювання як та, що має вищий рекомендований прохідний бал. “Прохідним балом” за цим напрямом є для деокупованої території — 80, для прифронтової — 75, для території, де є високий ризик ураження — 65, для тилової території — 50.
Методи дослідження спираються на аналіз даних, зібраних координаторами Громадянської мережі ОПОРА у громадах шляхом:
- подання та опрацювання відповідей на запити на отримання публічної інформації,
- аналізу контенту з відкритих джерел,
- особистого спостереження.
Період проведення оцінки: листопад-грудень 2024 року.
Паспорт громади
Розташування. Дніпровська міська територіальна громада офіційно утворена у 2020 році відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 709-р від 12 червня 2020 року. Це відбулося в межах адміністративно-територіальної реформи в Україні, яка розпочалася в 2015 році задля децентралізації влади, укрупнення громад та забезпечення їхньої фінансової спроможності. У результаті до Дніпровської громади приєднали селище Авіаторське.
Місто Дніпро входить до новоутвореного Дніпровського району в складі Дніпропетровської області та є її адміністративним центром. Також це місто є одним із найбільших промислових, наукових і транспортно-логістичних вузлів України.
Річки Дніпро і Самара розділяють місто на три частини, поєднані шістьома автомобільними і трьома залізничними мостами. Площа міста — 40507,67 га. Адміністративно його територія поділяється на 8 районів. На лівому березі Дніпра розташовані Амур-Нижньодніпровський, Індустріальний, Самарський районі, а на правому — Новокодацький, Чечелівський, Центральний, Соборний та Шевченківський.
Дніпровська громада розташована в центральній частині України та віддалена від державних кордонів. Станом на листопад 2024 року лінія фронту проходить на південний схід від міста. Відстань до найближчих районів ведення бойових дій: до міста Енергодар Запорізької області — приблизно 111 км, а до лінії фронту в Донецькій області — 165 км. Водночас відстань від лінії бойового зіткнення до межі Дніпропетровської області становить близько 10 км, що суттєво впливає на безпекову ситуацію в регіоні та можливість російської армії завдавати ракетних та дронових ударів по місту Дніпро.
Населення. Згідно з відповіддю на наш запит до місцевої влади, станом на січень 2024 року кількість населення міста Дніпро становить 1 017 575 осіб. Зокрема, 174 178 людей перебувають на обліку в управлінні соціального захисту Дніпровської міської ради як внутрішньо переміщені особи (ВПО). Загалом Дніпро відіграє важливу роль у підтримці та інтеграції внутрішньо переміщених осіб, надаючи їм можливості для працевлаштування та соціальної адаптації. Зараз місто є гуманітарним хабом для тих, хто евакуювався з Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької та Херсонської областей.
Місцева влада. На місцевих виборах 2020 року міським головою Дніпровської міської громади обрали Бориса Філатова від політичної партії «Пропозиція».
Станом на листопад 2024 року в Дніпровській міській раді працює 62 депутати:
- депутатська фракція політичної партії «Пропозиція» — 22 депутати;
- депутатська фракція політичної партії «Слуга народу» — 9 депутатів;
- депутатська фракція політичної партії «Громадська сила» — 8 депутатів;
- депутатська фракція політичної партії «Європейська солідарність» — 7 депутатів;
- депутатська фракція політичної партії «Блок Вілкула “Українська перспектива”» — 5 депутатів;
У березні 2022 року, після розпуску фракції «ОПЗЖ» (діяльність відповідної партії заборонена рішенням суду), 11 депутатів створили депутатську групу «За Україну! За Дніпро!».
Бюджет. Видатки бюджету міста Дніпро на 2024 рік були затверджені на рівні 16,6 млрд грн. Натомість у 2022 році вони становили 17,8 млрд грн, що свідчить про скорочення видатків в умовах воєнного стану.
За період 2022–2024 років на допомогу Силам Оборони України з міського бюджету виділили 3 млрд грн. Ще 3,7 млрд грн виділили на цивільну інфраструктуру оборонного характеру. Кошти міського бюджету також ішли на виплати мешканцям громади, житло яких було зруйноване або пошкоджене від дій агресора, встановлення в місцях скупчення людей мобільних укриттів, а також ремонт стаціонарних укриттів і бомбосховищ.
Економіка. Дніпровська міська громада є одним із ключових економічних центрів України завдяки своїй багатогалузевій економіці. Її стратегічне розташування, наявність розвиненої інфраструктури та висококваліфікованої робочої сили сприяють розвитку різних секторів економіки. Міська громада має всі передумови для подальшого зростання, особливо в умовах післявоєнного відновлення. Основними підприємствами металургійної й обробної промисловості є «Інтерпайп НТЗ» (Науково-технічний завод) та «Дніпровський металургійний завод». Провідним виробником ракетно-космічної техніки є «Південний машинобудівний завод» («Південмаш»), неодноразово атакований російськими ракетами. Також на території громади розташоване й підприємство переробної промисловості — ПрАТ з ІІ «Дніпропетровський ОЕЗ» (ТМ «Олейна»). На території міської громади засновані такі фінансові установи, як «ПриватБанк», «А-Банк», «Банк Кредит Дніпро», «monobank».
Збитки через війну. Попри певну віддаленість Дніпра від лінії бойового зіткнення, у місті є знищені й пошкоджені об’єкти інфраструктури та житлової забудови. Зокрема, внаслідок ракетних обстрілів рф станом на 21 листопада 2024 року пошкоджено 432 житлові будинки, які перебувають в управлінні комунальних підприємств, підпорядкованих департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради. На їх відновлення комунальні підприємства витратили 270667,3 тис. грн. Також постраждало 219 будинків, де створені ОСББ та ЖБК. За повідомленнями департаменту благоустрою міської ради, в Дніпрі зруйновано 757 кв. м асфальтового покриття.
У відповіді на наш запит Дніпровська міська рада зазначила, що внаслідок російської агресії від ракетних обстрілів постраждали 70 комунальних освітніх закладів Дніпровської громади: 40 закладів загальної середньої освіти, 29 дошкільних закладів, 1 інклюзивно-ресурсний центр. Ще 14 закладів освіти були пошкоджені в результаті обстрілів повторно після проведення ремонтних робіт.
Крім цього, станом на грудень 2024 року Дніпровська міська рада подала до суду 11 позовів проти російської федерації задля відшкодування збитків, завданих нерухомому майну, яке перебуває на балансі міської ради. Ці збитки оцінюють у 62 млн грн.
Резюме
- За результатами оцінювання Дніпровська міська громада не пройшла безпековий аудит. Повернення до цивільної системи управління наразі не можливе. Дніпровська міська громада отримала високі оцінки в сферах демократичних процедур і соціально-економічних процесів, однак безпековий напрямок вимагає значного покращення.
- Громада проходить аудит за двома напрямами: 13,5 бала з 14 можливих (96%) отримано за напрямком можливості реалізації демократичних виборчих процедур. В громаді функціонують органи управління, можлива діяльність політичних партій і громадських організацій.
- За напрямком відновлення соціально-економічних процесів (медицина, освіта, транспорт, робота фінансових установ, забезпечення комунальними послугами, громадський транспорт, адміністративні послуги) Дніпровська міська громада отримала 27 балів із 30 можливих (90%). Однак певні аспекти все ж потребують покращення: зокрема, йдеться про збільшення площ сховищ в освітніх закладах та підвищення рівня їх безпеки. В місті активно розвиваються процеси соціальної згуртованості, але є потреба в забезпеченні більшої доступності послуг та вдосконалення механізмів залучення громади до управлінських процесів.
- В блоці реагування на безпекові загрози громада отримала 17,5 бала з 32 можливих (55%), що в умовах близького розташування області до лінії фронту є недостатнім рівнем для проходження аудиту. Наша оцінка засвідчує значні проблеми в кількох аспектах, зокрема в координації, наявності ресурсів і готовності інформаційних систем до реагування на загрози — як фізичного, так і кіберхарактеру. Для забезпечення ефективного реагування потрібні системні покращення в інституційній спроможності та розвитку безпекових механізмів.
Основні сфери, в яких було виявлено проблеми:
- Рівень наявності ресурсів на реагування оцінений в 0,5 бала з 2 можливих. У відповіді на наші запити місцева адміністрація не надала чіткої інформації про рівень забезпеченості ресурсами та фінансуванням для реагування на надзвичайні ситуації. Однак на основі відкритих джерел ми проаналізували ефективність реакції місцевих служб на надзвичайні ситуації.
- Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози — 1 бал із 3 можливих. Більшість структурних підрозділів міської ради не надали чіткої відповіді щодо рівня забезпечення кібербезпеки в своїх відділах та проведення необхідного профільного навчання працівників, наявності необхідних інструкцій. За інформацією департаменту інформаційних технологій міськради, у громаді фіксувалися випадки хакерських атак.
- Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді — 2,5 бала з 5 можливих. ДСНС не надала нам інформації про рівень забезпеченості комунальних підприємств протипожежною сигналізацією. Рівень охоплення працівників ОМС, комунальних закладів, закладів освіти навчанням із питань першої домедичної підготовки невідомий. Захисні споруди в місті покривають лише до 50% населення.
- Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози — 0,5 бала з 3 можливих. У відповідях на запит не було інформації щодо наявності систем пультової охорони на об’єктах у громаді. Також не відомий відсоток забезпечення протипожежними засобами та заходами, але вказано, що за результатами перевірки громада визнана такою, що «обмежено відповідає вимогам».
- Оцінка рівня сприйняття території як безпечної — 1,5 бала з 4 можливих. Відповідальні органи не надали інформації про кількість звернень до правоохоронних органів, щодо правопорушень в Дніпровській міській громаді а останні 3 роки. Однак було зазначено, що громада має достатній рівень штатного забезпечення підрозділами Національної поліції України. Також на рівень сприйняття території як безпечної впливає частота російських ударів по місту та близькість лінії фронту до області.
Блок 1. Можливість реалізації виборчих процедур демократично
Результат оцінювання: 13,5 бала з можливих 14.
-
Робота відділу ведення Державного реєстру виборців
Оцінка охоплює процес оновлення бази даних виборців, кадрову забезпеченість відділів реєстру виборців та наявність приміщень для їх роботи.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
В громаді наявні 6 відділів ведення Державного реєстру виборців, які штатно забезпечені працівниками. З березня 2022 до жовтня 2024 року проведено роботу з поновлення даних Реєстру — в нього внесено 23 993 записів.
У 2024 році ЦВК ухвалила рішення про відновлення функціонування ДРВ у частині обліку постійних виборчих дільниць.
- Присутність українських політичних партій
Оцінка охоплює можливість проведення публічних зборів громадян, доступність поширення політичної реклами в медіа і на зовнішніх носіях, можливість виготовлення та поширення друкованої продукції.
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.
В Дніпрі наявні зареєстровані на обласному рівні місцеві організації політичних партій. Існує можливість реєстрації нових організацій.
Останнім часом партії проявляють певну активність на місцевому рівні. З розміщеної у відкритих джерелах інформації відомо, що представники політичних партій переважно зосереджені на волонтерстві — організації допомоги внутрішньо переміщеним особам, місцевим медичним та спортивним закладам, а також Збройним Силам України.
Місцеві організації політичних партій розміщують інформацію про свою діяльність на власних сайтах та в соціальних мережах. З листопада 2024 року місцеві депутати почали публікувати матеріали про зустрічі з виборцями та звіти про свою діяльність. Місцеві партійні осередки переважно проводять заходи у форматах робочих зустрічей партійних лідерів та депутатів, місцевих партійних конференцій, культурних тематичних заходів для різних верств населення, публічних нагороджень на спортивних змаганнях.
З відповіді на наш запит відомо, що Дніпропетровська військова адміністрація не вводила в громаді обмежень щодо проведення заходів та кількості їх учасників. Протягом останніх двох років місцеві громадські активісти проводили ходу та суботні пікети біля будівлі мерії з вимогою “Гроші на ЗСУ” без демонстрації до партійної належності.
У відповіді на наш запит Дніпровська міська рада зазначила що з червня до листопада 2024 році в громаді було зареєстровано 67 повідомлень про проведення мирних зібрань.
1.3. Можливість спостереження
Оцінка передбачає аналіз присутності в громаді неурядових громадських об’єднань та міжнародних організацій, стан їх функціонування або процес відновлення діяльності та визначає можливість проводити незалежне спостереження за політичними процесами в громаді.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
На території міста працює чимало неурядових організацій та благодійних фондів. Це місцеві, всеукраїнські й міжнародні організації: ГО «Платформа Громадський контроль»; ГО «Січеславська просвіта»; БФ «Право на захист»; ГО Гуманітарна місія «Проліска»; ГО «SaveDnipro»; БО «Благодійний фонд “СпівДія”»; БФ «Схід SOS»; БФ «Карітас Донецьк»; Міжнародна гуманітарна організація «INTERSOS»; Міжнародна гуманітарна організація «Handicap International». Ці організації працюють за різними напрямками: боротьба з корупцією, громадський моніторинг, екологія, правозахисна та психосоціальна підтримка внутрішньо переміщених осіб, допомога сім'ям які перебувають у кризі, відновлення пошкодженого житла, евакуація населення з прифронтових громад. У місті Дніпро не виявлено суттєвих перешкод для діяльності організацій.
1.4. Можливість здійснення виборчих процедур
Оцінка охоплює наявність кадрів для роботи у виборчих комісіях та стан виборчої інфраструктури. Оцінюється можливість проведення навчання для роботи у виборчих комісіях та передачі виборчої документації. Додатково аналізується спроможність судової сфери забезпечити належний розгляд виборчих спорів.
Результат оцінювання: 5,5 бала з можливих 6.
В місті добре розвинена інфраструктура громадського транспорту, загальна кількість населення перебуває на довоєнному рівні. В місті є багато приміщень у закладах освіти і культури, де можливо провести навчання для членів комісій і спостерігачів. Однак частина закладів освіти (40 з 154 шкіл) зазнали ушкоджень в результаті російських обстрілів.
Також у місті є чимало друкарень, які можуть забезпечити друк бюлетенів не лише для виборців міста Дніпра, а й для інших громад.
Під час організації та проведення виборчого процесу для вирішення спорів важливою є наявність судів. З відповіді на запит від Державної судової адміністрації відомо, що в місті діють районні суди загальної юрисдикції: Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська; Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська; Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська; Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська; Кіровський районний суд м. Дніпропетровська; Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська; Ленінський районний суд м. Дніпропетровська; Самарський районний суд м. Дніпропетровськ. Всі суди працюють з урахуванням повітряних тривог і відключення світла.
Блок 2. Перебіг соціально-економічних процесів
Результат оцінювання: 27 балів із можливих 30.
2.1. Стан медичної системи в громаді
Оцінка передбачає аналіз інфраструктурної й кадрової спроможності закладів охорони здоров’я, рівень надання медичних послуг, функціонування систем первинної та екстреної медичної допомоги.
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 5.
Департамент охорони здоров’я Дніпропетровської обласної військової адміністрації у відповіді на наш запит зазначив, що станом на листопад 2024 року в закладах охорони здоров'я громади працювало 2831 лікарів, в той час як у 2022 році їх було 3129.
У системі первинної медичної допомоги працюють 628 лікарів — так само, як і у 2022 році. Середня кількість пацієнтів, яка припадає на одного сімейного лікаря, станом на вересень 2024 року становила 1460, а станом на січень 2022 року — 1508. Прибуття бригад екстреної допомоги на місце виклику відбувається з дотриманням затверджених нормативів.
Станом на 18 листопада 2024 року в місті Дніпро пошкоджено 11 медичних закладів та зруйновано 2. Із початком війни навантаження на заклади охорони здоров’я суттєво збільшилося через велику кількість поранених військових.
2.2. Стан освітньої системи в громаді
Оцінка охоплює кадрову й інфраструктурну забезпеченість закладів початкової та середньої освіти, наявність укриттів, організація навчального процесу (офлайн чи онлайн).
Результат оцінювання: 3,5 бала з можливих 5.
Станом на листопад 2024 року в місті функціонують 177 комунальних закладів дошкільної освіти Дніпровської міської ради та 154 комунальні заклади загальної середньої освіти.
Унаслідок російської агресії проти України від ракетних обстрілів постраждали 70 комунальних закладів освіти — 40 закладів загальної середньої освіти, 29 дошкільних закладів, 1 інклюзивно-ресурсний центр. 14 закладів освіти були пошкоджені в результаті обстрілів повторно після проведення ремонтних робот.
Департамент гуманітарної політики Дніпровської міськради у відповіді на наш запит зазначив, що закладах середньої освіти укомплектовані педагогічними кадрами на 98%.
Станом на листопад 2024 року в 203 закладах освіти Дніпровської міської громади були облаштовані найпростіші укриття, що дало можливість облаштувати змішану форму навчання (очна+дистанційна) в школах міста.
У 82 дошкільких закладах облаштовані найпростіші укриття. Станом на листопад 2024 року тривали роботи по облаштуванню найпростіших укриттів ще у 18 дошкільних закладах.
З чотирьох комунальних закладів професійно-технічної освіти у змішаному режимі працює один заклад, офлайн — 1 заклад, онлайн —2 заклади. Найпростіші укриття облаштовані у 2 закладах професійно-технічної освіти.
У школах є вакантні посади вчителів: початкових класів, математики, фізика, української й англійської мов, історії. Не у всіх приміщеннях шкіл є найпростіші укриття, а наявні не завжди можуть задовольнити потреби, що створює навантаження організовувати навчальний процес у дві зміни або за змішаною формою навчання. Кількість учнів у закладах загальної середньої освіти зменшилася: станом на 1 вересня 2022 року їх було 103 238, а станом на 1 вересня 2024 року — 92 257.
2.3. Функціонування та спроможність фінансових установ
Оцінка охоплює роботу банків і банкоматів у громаді, служб доставки або поштових відділень, а також відділень Пенсійного фонду та Державної казначейської служби.
Результат оцінювання: 5 бали з можливих 5.
В місті працюють відділення державних та приватних банків, зокрема «ПриватБанку», «Райффайзен Банку» тощо. Основною проблемою є нестабільний графік їх роботи через повітряні тривоги.
В Дніпровській громаді функціонує відділення Пенсійного фонду України, яке надає послуги як офлайн, так і в електронному форматі. Зокрема, в місті Дніпро розташовано 6 сервісних центрів Пенсійного фонду, які 5 днів на тиждень надають послуги населенню. Також діє гаряча лінія для телефонних звернень.
У звичайному режимі функціонують відділення «Укрпошти» та «Нової пошти».
2.4. Забезпечення населення доступом до комунальних послуг
Оцінка охоплює наявність у громаді централізованого чи індивідуального опалення, подача електричної енергії та послуг з газопостачання, водопостачання та водовідведення, а також безперебійного вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).
Результат оцінювання: 4,5 бала з можливих 5.
В місті переважно належним чином надаються комунальні послуги. Часті ракетні обстріли завдають пошкодження комунальних мережам. Також унаслідок аварійних ситуацій — поломок через застарілий стан мереж — відбуваються тимчасові відключення світла, води, тепла. Втім, комунальні аварійні служби міста переважно швидко усувають пошкодження.
Централізоване теплопостачання здійснюють КП «Теплоенерго» та КП «Коменергосервіс», водопостачання здійснює КП «Дніпроводоканал». За результатами конкурсу вивезення побутових відходів здійснює ТОВ «Екологія-Д».
Через війну комунальні підприємства гостро стикаються з проблемою кадрового забезпечення працівниками.
2.5. Інфраструктура громадського транспорту
Оцінка охоплює можливість вільного та безпечного пересування територією громади (робота громадського транспорту, міжміського сполучення, приватних перевізників тощо).
Результат оцінювання: 4 бали з можливих 4.
В місті добре розвинена мережа громадського транспорту: тролейбуси, трамваї, маршрутні автобуси, метро, міська електричка. Працюють два пасажирські залізничні вокзали, три автовокзали. Функціонують понад 10 служб таксі. З початком повномасштабного вторгнення призупинене будівництво нових станцій і тунелів метрополітену.
2.6. Інформаційна політика та доступ до комунікаційних технологій
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до комунікаційних технологій. За основу взятий аналіз доступності для громади трансляцій українських телеканалів, радіо та наявності інтернет-провайдерів.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
В місті є доступ до цифрових загальноукраїнських телеканалів і радіохвиль. Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення у відповіді на наш запит зазначила, що ліцензію на мовлення в громаді мають більше 40 телеканалів і більше 20 радіостанцій.
Працюють місцеві телеканали, fm-радіостанції та інформаційні вебпортали, хоча за період війни через брак фінансів їхня діяльність суттєво скоротилася. Надають послуги чимало інтернет-провайдерів, є покриття трьох операторів стільникового зв’язку: «Київстар», «Vodafone», «Lifecell».
2.7. Спроможність надання адміністративних та комерційних послуг
Оцінка охоплює рівень доступу мешканців громади до адміністративних, культурних та комерційних послуг, що є маркером нормалізації життя в громаді та стабільності безпекової ситуації.
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
В місті наявні три ЦНАПи, які надають послуги оформлення субсидій і державної допомоги, реєстрації нерухомого майна, реєстрації актів цивільного стану та місця проживання.
Також на території громади функціонують заклади культури, підпорядковані Гуманітарному департаменту. Це 20 мистецьких шкіл, центральна міська бібліотека і 33 її філії, 5 міських театрів, планетарій, два музеї, 10 палаців і будинків культури, ДніпроАртСтейдж. Працюють комерційні кінотеатри, приватні музеї, музичні й танцювальні гуртки.
Блок 3. Готовність реагувати на безпекові загрози
Результат оцінювання: 17,5 балів із можливих 32 (55%).
Наповнота інформації, наданої у відповідях на наші запити, ускладнила оцінювання цього блоку. Відповідальним працівникам органів самоврядування потрібно звернути увагу на питання захисту інформації та реагування на кіберзагрози. Також необхідно провести тренінги для працівників комунальних установ щодо надання домедичної допомоги.
3.1. Координація між різними рівнями та інституціями щодо безпеки громади
Оцінка охоплює аналіз ефективності координації між різними органами влади, правоохоронними органами, громадськими організаціями та іншими зацікавленими сторонами задля попередження безпекових загроз і реагування на них.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
Згідно з інформацією, наданою у відповідь на наші запити, міська комісія цивільного захисту регулярно проводить засідання. Їх протоколи розміщують на офіційному сайті міськради.
Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій була створена рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради в 2016 році. Комісія збирається не частіше одного разу на квартал, позачергові засідання проводять у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
Департамент громадського порядку та цивільного захисту Дніпровської міської ради у відповіді на наш запит уточнив, що в громаді розроблено План реагування органів управління та сил системи цивільного захисту, затверджений міським головою в 2019 році. Останні корегування в План були внесені в листопаді 2023 року.
3.2. Оцінка загальної системи реагування на надзвичайні ситуації
Оцінка передбачає аналіз рівня готовності громади до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема наявність відповідних постійних утворень або органів, періодичність оновлення регуляторних документів для захисту населення. Також оцінюється проведення навчань і симуляцій серед населення щодо реагування на надзвичайні ситуації.
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 3.
Згідно з отриманою у відповідь на наш запит інформацією, у місьі відбуваються засідання штабів з надзвичайних ситуацій. Навчання з реагування на надзвичацні ситуації охоплюють велику кількість населення (одночасно понад 30%).
Департамент громадського порядку та цивільного захисту Дніпровської міської ради зазначив, що з метою відпрацювання дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій щороку проводяться навчання з учасниками навчально-виховного процесу. Насамперед, це стосується об’єктових тренувань з питань цивільного захисту в вищих навчальних закладах, дня цивільного захисту у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, тижня безпеки дитини у дошкільних навчальних закладах.
План евакуації населення затверджений міським головою Дніпра в 2018 році, останні зміни до нього вносили у вересні 2024 року.
3.3. Оцінка рівня наявності ресурсів на реагування
Оцінка передбачає аналіз рівня технічного й фінансового забезпечення громад до реагування на надзвичайні ситуації (наявність генераторів, евакуаційного транспорту, пожежних автомобілів, рівень бюджетних асигнувань на фінансування заходів та інституцій).
Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 2.
З отриманих на наші запити відповідях немає точної інформації про забезпеченість громади ресурсами для реагування на надзвичайні заходи. Державна служба України з надзвичайних ситуацій із залученням Головного управління в 2019 році проводила комплексну перевірку виконання вимог законів та інших правових-нормативних актів з питань цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки та діяльності аварійно-рятувальних служб у Дніпропетровській області, у тому числі Дніпровської міської територіальної громади. За результатами перевірки з урахуванням узагальнених оцінок за усіма перевіреними напрямками, Дніпровська адміністративно-територіальна одиниця визнано такою, що «обмежено відповідає вимогам».
3.4. Оцінка рівня доступу до медійних ресурсів
Оцінка охоплює комунікаційне середовище, необхідне для повноцінного та ефективного обміну інформацією (рівень покриття громади теле- і радіосигналом, мобільним зв’язком та інтернетом).
Результат оцінювання: 3 бали з можливих 3.
Доступ до інтернету та мобільного зв’язку в місті переважно стабільний, хоча іноді спостерігаються порушення, що можуть бути спричинені діяльністю засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), пошкодженням обладнання і періодичними стабілізаційними відключеннями електроенергії.
Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення у відповіді на наш запит зазначила, що в громаді мають ліцензію на мовлення більше 40 телеканалів та більше 20 радіостанцій.
3.5. Оцінка інструментів реагування на інформаційні загрози та ІПСО
Оцінка охоплює аналіз наявних у громаді інструментів для ефективного реагування на інформаційні загрози, дезінформацію та маніпуляції. Досліджується наявність посадової особи або структурного підрозділу місцевої ради, які відповідають за взаємодію з медіа та інформування в громаді. Окремо аналізується актуальність розпорядчих документів, які регулюють взаємодію з медіа та інформування.
Результат оцінювання: 2 бали з можливих 2.
В Департаменті з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики Дніпровської міської ради існує працівник з професійною освітою, в посадових інструкціях якого передбачено медіаінформування населення громади та налагодження зв’язку представників преси з керівними особами міської ради. Також є розпорядчі документи та план роботи з медіа.
3.6. Рівень готовності інформаційної системи громади для проведення заходів в рамках демократичних процедур та забезпечення належного рівня кібербезпеки
Оцінка охоплює загальний рівень технічного потенціалу місцевих рад в умовах цифрових загроз (забезпечення цифровими засобами, наявність ліцензійного програмного забезпечення, кваліфікація персоналу, відповідального за експлуатацію цифрового обладнання, систем, мереж та програмного забезпечення).
Результат оцінювання: 1 бал з можливих 2.
Департамент інформаційних технологій повідомив, що рівень забезпечення департаменту цифровими засобами становить 80%, а рівень дефіциту ліцензійного програмного забезпечення — 50%. У департаменті інновацій та розвитку дефіциту ліцензійного програмного забезпечення немає. Департамент громадського порядку і цивільного захисту забезпечений технічними цифровими засобами на 100%, але вже ж існує дефіцит ліцензійного програмного забезпечення на рівні 20%.
3.7. Оцінка інституційної спроможності реагувати на кіберзагрози
Оцінка охоплює готовність громади реагувати на кіберзагрози та рівень захищеності інформації, що зберігається в електронних системах місцевих рад (облік спроб проникнення до електронних систем, наявність протоколів реагування та регуляторних документів щодо протидії кіберзагрозам тощо).
Результат оцінювання: 1 бали з можливих 3.
Департамент інформаційних технологій міської ради фіксував випадки кібератак. Інструкції для реагування на такі випадки розроблені — повідомив департамент інформаційних технологій. Інші підрозділи міськради не надали відповіді на це питання.
З отриманих відповідей частково можна встановити, що в деяких структурних підрозділах відбувалося дистанційне навчання з кібербезпеки. Так, департамент торгівлі і реклами повідомив, що 16 його працівників та 58 працівників КП «Дніпровські активи» у 2023 році пройшли курс «Основи кібергігієни» на державному порталі «Дія». Також відповідні курси пройшли працівники Амур-Нижньодніпровської, Соборної, Центральної і Шевченковської адміністрацій Дніпровської міської ради.
3.8. Оцінка рівня організації фізичної безпеки майна та осіб в громаді
Оцінка охоплює систему захисту мешканців від можливих загроз на рівні громади та спроможностей щодо збереження матеріальних цінностей (системи захисних споруд, порядки реагування населення на надзвичайні ситуації, системи оповіщення, забезпечення об’єктів комунальної власності системами протипожежної сигналізації, навчання працівників місцевих рад першій медичній допомозі).
Результат оцінювання: 2,5 бала з можливих 5.
В місті наявна система сповіщення населення про надзвичайні ситуації, у кожній будівлі є плани евакуації та призначені відповідальні за неї. З відповіді на наш запит відомо, що облік об’єктів комунальної власності, на яких встановлено сигналізація протипожежної безпеки, не ведеться. Відсоток працівників місцевої ради, які пройшли навчання з надання домедичної допомоги, не відомий.
На території Дніпровської міської територіальної громади функціонує місцева автоматизована система централізованого сповіщення (МАСЦО). До неї входять 46 електросирен, 11 вуличних акустичних систем, 9 акустичних систем в приміщеннях, 2 комунальні заклади охорони здоров’я, станції метрополітену, 6 комунальних закладів соціального захисту.
Всього по місту обліковується 155 облаштованих захисних споруд, 2 споруди подвійного призначення, 387 найпростіших укриттів і 89 залізобетонних модульних укриттів. Захисні споруди покривають до 50% населення міста.
3.9. Оцінка рівня наявності належного ресурсного забезпечення реагування на фізичні загрози
Оцінка охоплює наявність систем пультової охорони, протипожежних засобів та рівень забезпечення ними громади й об’єктів комунальної власності, наявність добровільної пожежної дружини, її забезпечення).
Результат оцінювання: 0,5 бала з можливих 3.
У відповіді ДСНС на наш запит не вказано відсоток забезпеченості її підрозділів у громаді ресурсами для реагування на надзвичайні заходи. В місті немає добровільних пожежних дружин. Кількість пультів охорони не відома.
У відповіді на наш запит Державна служба України з надзвичайних ситуацій зазначила, що у 2019 році проводилася комплексна перевірка виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки та діяльності аварійно рятувальних служб у Дніпропетровській області, зокрема Дніпровської територіальної громади. За її результатами, з урахування узагальнених оцінок за усіма перевіреними напрямками, Дніпровська адміністративно-територіальна одиниця визнана такою, що «обмежено відповідає вимогам».
3.10. Оцінка рівня реагування правоохоронних органів для забезпечення правопорядку та демократичних процедур
Оцінка охоплює здатність правоохоронних органів ефективно реагувати на виклики та загрози правопорядку, а також рівень довіри населення до правоохоронної системи. Оцінка відбувається шляхом аналізу рівня штатного забезпечення громади підрозділами Національної поліції України та динаміки звернень громадян до правоохоронців щодо дій самих правоохоронців. Також вивчається динаміка рівня правопорушень в громаді за останні три роки.
Результат оцінювання: 1 бал із можливих 3.
На території Дніпровської громади розташовані 3 відділення Національної поліції та 5 відділів для забезпечення належного реагування на дотримання правопорядку. Територіальні підрозділи Національної поліції в місті Дніпра мають достатньо ресурсного та кадрового забезпечення для охорони виборчих дільниць та виборчої документації під час виборчого процесу. Сруктурні підрозділи Національної поліції забезпеченіи працівниками на понад 90%. Статистичної інформації про звернення громадян до Національної поліції та скарги на дії правоохоронців не було надано.
3.11. Оцінка рівня сприйняття території як безпечної
Оцінка охоплює громадську думку щодо рівня безпеки в громаді (очна відвідуваність закладів початкової й середньої освіти, звернення громадян до місцевої рад, рівень поінформованості населення про інциденти та належного реагування у громаді. Додатково оцінюється кількість кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів громади, що свідчить ефективність роботи правоохоронної системи та її здатність забезпечувати права та свободи громадян.
Результат оцінювання: 1,5 бала з можливих 4.
Заклади середньої та дошкільної освіти функціонують, але через безпекову ситуацію навчання відбувається у змішаному форматі. У медіа є достатньо інформації про стан безпеки території — громадянам систематично нагадують про важливість дотримання правил поводження з вибухонебезпечними предметами, проводиться комунікація щодо поведінки під час обстрілів.
З початку 2024 року на єдину гарячу лінію Дніпровської міської ради надійшла понад 21 тисяча дзвінків. Більшість із них стосувалися аварій на комунальних системах.
Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області відмовило нам у відповіді на запит щодо наявності випадків дисциплінарних чи кримінальних проваджень щодо працівників правоохоронних органів.
Водночас у відповіді від ТУ ДБР у м. Полтава відомо, що слідчі проводили розслідування у кримінальних провадженнях щодо можливого вчинення кримінальних правопорушень працівниками правоохороних органів на території Дніпровської міської громади Дніпропетровської області. У 2022 році таких було зареєстровано 429, у 2023 році — 606, а станом на 4 грудня 2024 року — 582.
Також у відповіді Дніпропетровської обласної прокуратури, вказано, що згідно зі статистичною звітністю №2 «Звіт про осіб, які вчинили кримінальні правопорушення», на території Дніпропетровської області (без виділення окремо інформації щодо Дніпровської міської громади) у 2022 році обліковано 26 працівників правоохоронних органів, які вчинили кримінальні правопорушення. У 2023 році таких було 24, за 10 місяців 2024 року — 25.